سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 0:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

نشست خبري نمايش " شام آخر " برگزار شد

 

نشست خبري گروه نمايشي شام آخر به بهانه حضور در جشنواره كيجيمونا فستا كشور ژاپن  در روابط عمومي حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: وحيد فرجي مدير حوزه هنري استان قم در ابتداي اين نشست رسانه اي ضمن تشكر از اداره كل روابط عمومي  و امور بين الملل حوزه هنري در برگزاري اين نشست گفت: حوزه هنري در زمينه نمايش سابقه طولاني داشته و پتانسيل هنرمندان فعال در سطح كشور و مديريتي در سطح بالايي است.
 فرجي با اشاره به حضور پرتعداد گروه اجرايي نمايش شام آخر در عرصه هاي بين المللي خاطر نشان كرد: جايگاه نمايش استان قم در سطح بالايي است و با اجراهايي كه در كشورهاي مختلف داشته باعث تعامل بين المللي در بخش نمايش با ديگر كشورها شده است.
 وي افزود: استان قم با وجود بارگاه حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمكران، مدرسه فيضيه قم و ديگر مراكز فرهنگي داراي جايگاه بين المللي است و حوزه هنري استان نيز سعي در استفاده بهينه از اين ويژگي كرده است.
 فرجي ادامه داد: سعي بر اين است تا با سرمايه گذاري در زمينه هاي مختلف بين المللي، آثاري در راستاي اهداف حوزه هنري توليد شود تا از طريق هنر، پيام انقلاب را منتشر نماييم.
 او خاطر نشان كرد: ميزان استقبال از اين اثر نمايشي در مجامع بين المللي به حدي بود كه در سفري كه به همراه گروه نمايش شام آخر به اتريش داشتيم، سفير ايران با توجه به استقبال  از اين نمايش از سوي تماشاگران و تاثيرگذاري آن، خواستار ايجاد هفته فرهنگي قم در كشور اتريش شد.
 مدير حوزه هنري استان قم با تشريح حضور گروه اجرايي نمايش شام آخر در شهر اوكيناوا كشور ژاپن توضيح داد: گروه اجرايي در طول برگزاري فستيوال كيجيمونا فستا  سه اجرا داشت كه اجراي اول به شهداي جنگ تحميلي ، اجراي دوم به كشته شدگان جنگ كشور ژاپن و اجراي سوم به زنده ياد استاد حميد سمندريان تقديم شد .

وي ادامه داد: حوزه هنري قم با توجه به اهداف حوزه هنري به شكلي برنامه ريزي كرده تا خلاء موجود در تئاتر استان را برطرف نمايد. اين در حالي است كه هم اكنون 20 گروه نمايشي فعال در قم داريم كه در صورت همسو  بودن با اهداف حوزه، حمايت اين نهاد را در كارهايشان خواهند داشت.
 فرجي در پاسخ به اين سوال كه براي تامين بودجه حوزه هنري استان از ديگر نهاد ها كمكي گرفته مي شود يا خير گفت: با توجه به نظارت مقام معظم رهبري بر حوزه هنري، ما جلساتي با بعضي ارگانها همچون سازمان اوقاف و بعضي دانشگاه ها داشته ايم تا از اعتبارات و امكانات اين نهادها در جهت تامين مالي حوزه استفاده نماييم.
 مدير حوزه هنري استان قم در پايان گفت: از آقاي ايل بيگي مدير روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري و ديگر كساني كه اخبار استان قم را به خوبي انعكاس مي دهند تشكر مي كنم، چرا كه اين كار باعث ديده شدن استان قم در سطح كشور است.
 احمد سليماني كارگردان نمايش شام آخر در اين برنامه ضمن تشكر از مسئولان حوزه هنري به جهت برگزار كردن نشست خبري اين نمايش استاني، گفت: به ياد ندارم كه براي نمايشي استاني چنين نشست خبري برگزار شود و خوشحالم كه حوزه هنري در اين راه پيش قدم شده كه اميدوارم اين نقطه آغازي براي برگزار كردن چنين نشست هايي براي گروه هاي تئاتر استاني باشد.
 كارگردان نمايش شام آخر اظهار كرد: نمايش شام آخر در گروه تئاتر ايده از استان قم توليد شد و اين نمايش حاصل تجربه چندين و چند ساله ما در توليد نمايش بوده است.
 وي ادامه داد: پيش از شام آخر نيز توانستيم نمايش «يك دختر، يك سرباز» را توليد كنيم كه پس از موفقيت اش در جشنواره تئاتر كودك و نوجوان به هند رفت و پس از آن بود كه به فكرمان آمد اثري را با ظرفيت هاي بين المللي توليد كنيم كه با يك زبان مشترك بتواند براي مخاطب جهاني تاثير گذار باشد.
 اين هنرمند توضيح داد: براي رسيدن به اثري كه بتواند زبان مشترك جهاني داشته باشد بايد ديالوگ را حذف مي كرديم و تنها با تاكيد بر حركات نمايشي و دست گذاشتن بر مفهوم صلح اين كار را انجام دهيم كه در نهايت منجر شد به توليد «شام آخر» كه توانست در كشورهاي هند، مالزي، تركيه، سوئد، دانمارك، ژاپن و ... در چنديد فستيوال شركت كرده و با استقبال خوبي مواجه شود.
 كارگردان نمايش «شام آخر» درباره اين نمايش گفت: نمايش «شام آخر» نمايشي بدون كلام به مدت 70 دقيقه است، حضور در فستيوال كيجيمونافستا در كشور ژاپن پنجمين حضور بين المللي اين نمايش پس از حضور موفق و اجراهاي متعدد آن در ايران بود.
 سليماني در ادامه اظهار كرد: استارت توليد «شام آخر» از بازار تئاتر خورد يعني هنگامي كه ما در اين بازار غرفه داشتيم و توانستيم ارتباطاتي برقرار كنيم.
 وي درباره حضور بين المللي نمايش «شام آخر» بويژه در آخرين حضور آن در كشور ژاپن گفت: در آن غرفه با شخصي كه بعدا به يكي از دوستانمان تبديل شد، يعني «سورن والنته» از دانمارك آشنا شديم و او را به قم برديم و تمرين ها و اجراهاي ارجينال ما را از نزديك ديد و از كار خوشش آمد و از طريق او به سوئد و دانمارك رفته و در آنجا 6 اجرا داشتيم. البته در اجراهاي سوئد استارت حضورمان در جشنواره ژاپن خورد و دبير آن جشنواره كه نمايش ما را در سوئد ديده بود از ما براي شركت در جشنواره دعوت كرد.
 سليماني در بخش ديگري از سخنانش گفت: يكي از دغدغه هاي من همواره، دغدغه هاي مالي و بحث اسپانسر و پشتيباني بوده است كه آيا كسي هست از كار ما حمايت كند يا نه! از اين رو واقعا از حوزه هنري ممنون هستم چرا كه اگر پشتيباني مسئولان حوزه هنري نبود چنين اتفاقاتي نمي افتاد و كار ما بازتابي نداشت.
 اين هنرمند اضافه كرد: خوشبختانه حوزه هنري حساسيت كار و نيازها را درك كرده و مي داند كه اگر قرار است در زمينه هنر و تاثيرگذاري آن اتفاقي رخ دهد، اين اتفاقات با حمايت ها و پشتيباني مديران فرهنگي و هنري ممكن مي شود.
 وي درباره اجراي نمايش شام آخر در فستيوال ژاپن تصريح كرد: اين نمايش علي رغم به دكور سنگيني كه دارد اما دوستان ژاپني طرح و دكور را آماده كردند و به توفق اين نمايش در آن كشور كمك بسياري كردند.
 اين كارگردان نمايش ادامه داد: نام جشنواره ژاپن كه در آن شركت كرديم «كي جي مونا فستا» بود كه با حضور 25 كشور دنيا برگزار شد و براي نخستين بار بود كه نمايشي از ايران در آن شركت مي كرد.
 وي گفت: نمايش «شام آخر» در اين فستيوال 3 با اجرا شد و بازتاب و بازخوردي كه در آنجا شاهد بوديم، تا به حال در هيچ جشنواره اي نديده بوديم. به طوري كه مخاطبان اصرار زيادي داشتند كه اجرا ها تكرار شود اما برنامه ريزي از پيش تعيين شده اين جشنواره اين اجازه را نمي داد.
 سليماني با بيان اينكه پس از اجراهاي ما در اين جشنواره بچه هاي ايراني را با انگشت نشان مي دادند، افزود: شايد يكي از دلايل استقبال بي نظير ژاپني ها از اين نمايش كه محوريت صلح دارد، اين موضوع باشد كه خود آن ها تجربيات تلخي از جنگ در كشورشان دارند.
 وي تاثير نمايش شام آخر بر مخاطبان خارجي را شگفت آور خواند و تاكيد كرد: گاهي وقتي از اين تاثير گذاري حرف مي زنيم شايد كليشه اي به نظر برسد اما تا كسي نرود و اين تاثير و بازخورد را نبيند نمي تواند عمق آن را درك كند و ما اين را از نزديك ديديم.
 اين هنرمند اظهار كرد: در بعضي از اجراها شاهد بوديم كه مخاطبان وحتي مسئولان باور نمي كردند كه اين نمايش از كشور ايران باشدو به دليل تبليغات منفي اي كه در بعضي كشورها نسبت به جمهوري اسلامي ايران انجام شده مي پرسيدند چطور ممكن است در كشور ايران چنين نمايشي با محوريت صلح توليد شود!
 وي افزود: بسياري از مخاطبان به دليل تصوير بدي كه از ايران در جهان نمايش داده شده، به ما مي گفتند آنچه كه از شما در اين نمايش ديديم با آنچه كه تا كنون از ايران وفرهنگ آن شنيده بوديم مغايرت دارد.
 اين كارگردان نمايش در ادامه گفت: حتي مردم آن كشورها باور نمي كردند كه ما اين نمايش را در تهران به روي صحنه برده باشيم و وقتي مي گفتيم اين كا را كرده ايم مي پرسيدند چقدر سانسور داشته است و ما متقاعدشان كرديم كه اجراي تهران با اجرايي كه آن ها ديدند حتي يك ثانيه هم تفاوت نداشته است.
 سليماني با بيان اينكه امروز در كشورمان خرج زيادي انجام مي شود بدون اينكه اصلاح وجهه بين المللي ما در جهان مد نظر باشد، افزود: اين در حالي است كه مي توانيم با خرج هاي كمتر از اين ها تاثير بين المللي خوبي گذاشته و چهره غير واقعي  را كه از ايران در جهان درست شده را اصلاح كنيم.
 وي گفت: از مسئولان درخواست مي كنم حمايت كنند تا اين اتفاق هر چه سريعتر بيفتد.
 سليماني در پاسخ خبرنگاري كه پرسيده بود گروه ايده غير از اجراي نميش «شام آخر» چه كارهاي جديدي انجام شده است، گفت: ما در كنار اجراهاي «شام آخر» توليدات مان را متوقف نكرديم، «شب اسرار آميز په په» را توليد كرديم.
 كارگردان نمايش «شام آخر» ادامه داد: روند توليد نمايش هايمان را به دو بخش تقسيم كرده ايم؛ يكي نمايش هايي كه مي خواهيم در ايران اجرا كنيم، و دوم نمايش هايي كه با هدف اجراي بين المللي ساخته مي شود.
 سليماني همچنين در پاسخ به اين سوال كه تا چه زماني به اجراي نمايش «شام آخر» ادامه خواهيد داد، گفت: تا هر زماني كه شام آخر به همين روال پيش برود و با چنين استقبالي مواجه است، اجراي آن را متوقف نمي كنيم.
 اين كارگردان در بخش پاياني سخنانش اظهار كرد: عده اي گمان مي كنند كه در استان قم سرمايه زيادي براي توليد تئاتر وجود دارد و همين باعث شده ما در بخش بين المللي موفق باشيم؛ لازم اينجا بگويم كه ما در قم حتي يك سالن تئاتر ندارم و امكانات تئاتري اين استان در حد صفر است.
 وي افزود: بچه هاي ما حتي سالني براي تمرين ندارند و در زيرزمين بعضي از خانه ها تمرين مي كنند، از لحاظ سخت افزاري امكانات استان قم بسيار ضعيف است و اميدوارم مسئولان امر فكري براي اين معضل بكنند.
 سليماني در پايان ابراز اميدواري كرد كه روند اجراهاي موفق و حضور بين المللي نمايش «شام آخر» همچنان ادامه داشته باشد و بتوانند اجراهاي خوبي در كشورهاي ديگر داشته باشند.
 محمدرضا كوهستاني نويسنده نمايشنامه «شام آخر» نيز در اين نشست رسانه اي گفت: در سال 88 تصميم گرفتيم اين نمايش را توليد كنيم و از آنجا كه تفكرات يكدستي بين اعضاي گروه وجود داشت قرارمان اين شد كه به يك تفكر بين المللي برسيم؛ از اين رو سعي كرديم داستاني عرضي را پيگيري كنيم و از نوشتن يك داستان طولي چشم پوشيديم.
 وي افزود: قرارمان اين شد كه ديالوگ را حذف كرده و تلاش كنيم پيام مان را با تصوير به مخاطب برسانيم.
 كوهستاني در ادامه گفت: يكي از دلايل موفقيت شام آخر اين است كه اين نمايش علي رغم اينكه ديالوگ ندارد اما قصه دارد و همچنين قصه آن در عين سادگي داراي پيچيدگي هاي خاص داستاني از قبيل تعليق و غافلگيري و ... است.
 اين نمايشنامه نويس جوان خاطر نشان كرد: نوشتن نمايشنامه «شام آخر» در مدت زمان چند ماهه و با همكاري و كمك بچه هاي گروه نوشته شد و يك كار جمعي و كارگاهي است اما دوستان لطف به من لطف داشتند و اسم من را به عنوان نويسنده اين نمايشنامه قيد كردند.

كوهستاني به اجراهاي نمايش شام آخر اشاره كرد و گفت: اين نمايش براي اولين بار در بيست و هشتمين جشنواره تئاتر فجر به روي صحنه رفت و بعد از آن حدود 26 اجرا تا آخرين شب هاي منتهي به نوروز سال 89 اجرا شد. سپس با حضور در فستيوال كشور اسلواكي جايزه بزرگ آن جشنواره را از داوران دريافت كرد.
 وي ادامه داد: در سال 2012 در فستيوال ادوس كشور تركيه شركت كرده و شش شب در كشورهاي دانمارك و سوئد نمايش را به روي صحنه برديم و امسال نيز در جشنواره كيجيمونا فستا ژاپن حضور داشتيم.
 اين نمايشنامه نويس به اجراهاي آتي نمايش شام آخر اشاره كرد و افزود: با توجه به استقبال فراوان مردم ژاپن، رايزني هاي انجام گرفته تا در چند شهر كشور ژاپن اين نمايش به روي صحنه برود. همچنين فستيوالي در سال 2013 در كشورهاي آلمان و اتريش برگزار خواهد شد كه از گروه ايده نيز دعوت ابتدايي بعمل آورده است. 
 كوهستاني خاطر نشان كرد: با اجراهاي بين المللي نمايش شام آخر و حمايت و درك حوزه هنري شاهد شكل گيري اين تفكر كه يك كالاي فرهنگي در عرصه فرامرزي مي تواند عرضه شود، هستيم.

 

يكشنبه 12 شهريور 1391 - 9:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری