جمعه 16 خرداد 1399 - 2:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

کودکي فلسطيني در جستجوي آرامش

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «قناري»(جواد اردکاني) به مناسبت پخش فيلم از شبکه دوم سيما

جواد اردكاني متولد 1341 مشهد، فارغ التحصيل حقوق از دانشگاه آزاد است. وي فعاليت سينمايي اش را از سال 1376 با مجموعه تلويزيوني «آقاي كفايت» آغاز كرد. چندي قبل فيلم آخر اردکاني، شور شيرين در سينماها به نمايش در آمد. قناري دومين فيلم اردکاني است.

فيلم قناري داستان کودکان و نوجوانان فلسطيني را روايت مي‌کند که براي آزادي سرزمينشان با دشمن مي‌جنگند. داستان فيلم، درباره يك پسر خردسال فلسطيني است كه دچار لكنت زبان شده و يك كشيش مسيحي به نام پدرسيمون، قناري كوچكي را به او هديه مي‌دهد تا به رفع مشکلش کمک کند.

به سفارش پدرسيمون، پسر فلسيني بايد محيطي آرام و كم سر و صدا براي قناري خود محيا كند تا بتواند برايش آواز بخواند. تلاش كودك براي يافتن محيطي امن و آرام، او را با مسائل مختلفي روبه رو مي‌كند.

قناري در شهر بنت جويل که يک شهر مرزي بين لبنان و اسرائيل بوده، فيلمبرداري شده است. بخش اعظم شهر بنت جويل، مدتي پس از فيلمبرداري قناري، در حمله اسرائيل به لبنان نابود شده است.

قناري در همان سال قرار بود در جشنواره فيلم فجر در بخش ميهمان به نمايش در بيايد اما تهيه کننده فيلم چند روز پيش از آغاز رسمي جشنواره در اعتراض به انتخاب در چنين بخشي از جشنواره انصراف داد. قناري سال بعد در جشنواره فيلم فجر در بخش مسابقه به نمايش درآمد.

جواد اردکاني درباره ساخت قناري مي گويد: «چون قصه فيلم قناري که در سال 1382 ساخته شد مربوط به کودکان فلسطيني بود ما لبنان را به جاي فلسطين برگزيديم. از سوي ديگر چون لهجه فلسطيني با ديگر اعراب متفاوت بود ما همه بازيگران فيلم را از فلسطيني هاي ساکن لبنان انتخاب کرديم و شهر بنت جويل که يک شهرمرزي بين لبنان و اسرائيل محسوب مي شد را نيز به عنوان لوکيشن فيلم برگزيده شد که متاسفانه بخش اعظم اين شهر در حمله اسرائيل به لبنان نابود شد و شايد تنها تصاويري که از اين شهر به ثبت رسيده باشد همين فيلم قناري باشد .

ما در فيلم قناري بيش از 300 کودک فلسطيني را مورد تست بازيگري قرار داديم تا بالاخره توانستيم پسر بچه فيلم را از ميان آنها انتخاب کنيم.»

اردکاني درباره بازيگر نقش اصلي فيلم مي گويد: «تمام بازيگران کودک سه فيلم من ( قناري ، سبيل مردونه و چوري) به شدت باهوش بودند و با وجودي که در فيلم قناري، ارتباط من با بازيگر نقش اول فيلم که يک کودک بود، به وسيله مترجم انجام مي شد اما اين کودک خيلي زود منظور من را مي فهميد و آن را عملي مي کرد و اصولا يکي از ويژگيهاي کار کودک اين است که بدانيد در سن کودک، بازيگري بي معناست و اگر بتوان اصل جنس را پيدا کنيد آن گاه متوجه خواهيد شد که بسياري از نابازيگران حتي بهتر از بازيگران حرفه اي خواهند بود.»

اردکاني درباره خطرات ساخت قناري مي گويد: «در هنگام فيلمبرداري سکانس هاي فيلم قناري گاهي اوقات جنگنده هاي اسرائيلي در آسمان ظاهر مي شدند که بومي هاي آنجا از اين جنگنده ها به وحشت مي افتادند در حالي که اکثر عوامل ايراني به دليل تجربه جنگ شهرها خونسردتر بودند.

لوکيشن يکي از سکانس هاي ما در فيلم قناري ساحل درياي مديترانه بود که مرز آبي لبنان و اسرائيل محسوب مي شود و معمولا اين مناطق يکي از راه هاي نفوذ اسرائيلي ها به لبنان بود. در يک لحظه ناگهان يکي از عوامل با دست به نقطه اي از آب اشاره کرد و گفت زيردريايي اسرائيلي! و اين خبرکافي بود تا فيلمبرداري متوقف شود و اوضاع به هم بريزد.

 بنابراين کار تعطيل شد و ما هنوز در حال تصميم گيري بوديم که آيا منطقه را ترک کنيم يا خير که متوجه شديم آن چيزي که ما تصورمي کرديم زير دريايي اسرائيل است فقط تجهيزات ماهيگيري چند ماهيگير غيرمجاز بوده است!»

اردکاني در جشنواره فيلم فجر در يادداشتي بر قناري نوشت: «قناري تلاشي است براي عبور از غبار غليظ حادثه ها و ديدن گوشه کوچکي از تابلوي بزرگ زندگي در فلسطين امروز، گوشه کوچکي که در آن کودکي خردسال مي کوشد مکاني امن و آرام پيدا کند تا قناري زيبا و خوش صدايش بتواند همچنان آواز زندگي سر دهد.

جايي که در آن نه از فرياد هميشگي سلاح ها خبري باشد، نه از نعره نفرت بار نظاميان تجاوزگر و نه از صداي زجرآور ساييده شدن شني تانک ها بر سطح آسفالت خيابان ها. او مي کوشد به بزرگ ترها بفهماند که قناري هم بخشي از زندگي آنها است. همچون رود، همچون نخل، همچون آسمان و... همچون سکوت.»

 

مشخصات «قناري»:

نويسنده، كارگردان و تدوينگر: جواد اردكاني،  تهيه كننده: سيد مسعود اطيابي،  مدير فيلمبرداري: فرزين خسروشاهي، طراح صحنه و لباس: حسن كاربخش، صدابردار: عباس رستگارپور، طراح چهره پردازي: عليرضا كوچكي، جلوه هاي ويژه: رضا رستگار، موسيقي: ناصر شكرايي

بازيگران: ابراهيم خضر، عبد عسقول، رافي اطاميان، عبيد سرحان، ماجده الرز، مني سلوم، سميه ابوهواش، خليل ابراهيم و ...       

 

يكشنبه 12 شهريور 1391 - 9:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری