سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بررسي ظرفيت موسسات قرآني و مردمي در انجام انواع فعاليت‌هاي قرآني

 

سازمان دارالقرآن الكريم بر اساس اساسنامه سازمان تبليغات اسلامي، طرح ساماندهي مؤسسات قرآني مردمي را از ابتداي سال 1383 با همكاري ادارت‌ كل تبليغات اسلامي سراسر كشور آغاز و تا پايان سال 1390 نسبت به ساماندهي هزارو 710 مؤسسه قرآني مردمي و صدور مجوز فعاليت براي آنها اقدام كرده است. در اين راستا از ابتداي سال 90 با تشكيل شوراي ساماندهي تشكلهاي قرآني مردمي در سازمان دارالقرآن الكريم كه اعضاي آن جمعي از حقوقدانان و متخصصين حوزه تشكلهاي مردمي و كارشناسان خبره قرآني هستند نسبت به بازنگري و تدوين آئين نامه‌هاي جديد اقدام كرده است تا در فرايند صدور مجوز، متقاضيان تأسيس مؤسسه قرآني مردمي، بصورت كاملاً شفاف و قانونمند نسبت به اخذ مجوز فعاليت اقدام كنند.

 صدور مجوز فعاليت موسسات قرآني مردمي به دليل سرو کار داشتن مستقيم با عموم مردم شاخص است و کارکردهاي پرورشي و آموزشي آن در کوتاه مدت و بلند مدت در سطوح مختلف جامعه از قبيل خانواده، گروههاي مرجع، جوانان و نوجوانان و در يک کلام كل کشور تاثير گذار است و اين موضوع به اهميت آن مي‌افزايد، به همين دليل است كه سازمان دارالقرآن با درک اين اهميت بيش از 8 سال است که با دقت و پيگيري هاي فراوان براي علاقمندان به فعاليت‌هاي قرآني مجوز فعاليت صادر مي‌کند.

 در اين گزارش مي‌خواهيم علاوه بر بررسي نحوه صدور مجوز فعاليت موسسات قرآني و مردمي توسط سازمان دارالقرآن، به انوع فعاليت‌هاي قرآني كه براي مؤسسات تعريف شده است، نيز بپردازيم و تحقيق كنيم كه آيا صرفا فعاليت موسسات در برگزاري دوره‌هاي روخواني و روان‌خواني قرآن مي‌باشد يا اين ظرفيت را دارند كه در مباحث فرهنگي، آموزشي، ‌مديريتي، هنري، ديني و اعتقادي نيز فعاليت كنند. در همين راستا مي‌پردازيم به صحبت‌هاي چندي پيش مهدي قره شيخ لو رييس سازمان دارالقرآن الكريم در نشستي خبري كه گفته است: مشارکت هاي مردمي و توسعه آموزشي از طريق بکارگيري ظرفيت هاي مردمي توسط سازمان با صدور مجوز براي موسسات قرآني در کشور بيش از 8 سال است که در دستور کار سازمان قرار دارد و در حال حاضر بيش از 1700 موسسه قرآني فعال و داراي مجوز در سطح کشور وجود داردو اين يعني عمده فعاليت هاي قرآني کشور توسط مردم انجام مي شود.

 وي افزوده است: رويکرد مردم محوري و سپردن کارهاي قرآني به مردم از ويژگي هاي سازمان دارالقرآن الکريم است که تجربه نشان مي دهد بدون شک اين رويکرد ،رويکرد درست و مناسبي است زيرا که هر کجا مردم و نيروهاي مردمي به کارهاي فرهنگي به ويژه امور قرآني که براي زنگي بشر بهترين نسخه سياسي،عبادي،اجتماعي،اقتصادي و فرهنگي است ورود کرده‌اند موفقيت آميز بوده و باعث تحول و حرکت شده است.

 همچنين در خصوص نوع فعاليت‌هاي تعريف شده براي موسسات قرآني به صحبت‌هاي حسين بهبودي، مدير امور استان‌ها و مؤسسات سازمان دارالقرآن الكريم مي‌پردازيم كه مي‌گويد: بيش از 180 نوع فعاليتي كه مؤسسات قرآني سازمان تبليغات اسلامي قادر به انجام آن هستند تشريح شده است كه برخي از مؤسسات كه فعاليت آن‌ها بايد فقط در برگزاري دوره‌هاي روخواني و روان‌خواني قرآن باشد اين ظرفيت را دارند كه در مباحث فرهنگي، آموزشي، ‌مديريتي، هنري، ديني و اعتقادي فعاليت كنند.

 وي ادامه داد: سازمان تبليغات اسلامي در حوزه طرح‌هاي آموزشي سابقه طولاني دارد، حتي مؤسسات تحت نظر اين سازمان هم عمدتاً از انجام فعاليت‌هاي مختلف اين سازمان بي‌اطلاع هستند. بيش از 70 درصد مؤسسات قرآني، دوره‌هاي روخواني، روان‌خواني و مفاهيم مقدماتي قرآن كريم را برگزار مي‌كنند در حالي كه بيش از 40 مورد از دوره‌هاي آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در سال 91 به مؤسسات اطلاع‌رساني شد.

 بهبودي تصريح كرد: اين برنامه‌ها اين قابليت را دارند كه به دو شكل حضوري و مجازي انجام شوند. سازمان تبليغات اسلامي در معرفي اين طرح‌ها به بيان اجمالي بسنده نكرده است بلكه طرح تفصيلي همه اين برنامه‌ها را تشريح و جزييات آن را نيز مشخص كرده است. اين برنامه‌ها در 25 سال گذشته به ادارات سازمان تبليغات اسلامي و دارالقرآن‌ها كه مجري ما بودند، ارائه مي‌شد و هم‌اكنون به مؤسسات قرآني ما عرضه شده است.

 مدير امور استان‌ها و مؤسسات سازمان دارالقرآن الكريم افزود: به عنوان مثال وقتي دوره تربيت داور مسابقات قرآن برگزار مي‌شود، طرح تفضيلي آن بايد از همان ابتداي كار، موضوعاتي مانند آزمون ورودي، دروس هر واحد، بودجه‌بندي، سرفصل‌هاي درسي، شرايط ممتحنين و آزمون پاياني را كاملاً مدنظر داشته باشد. يكي از امتيازات مؤسسات قرآني كه تحت نظارت سازمان تبليغات اسلامي فعاليت مي‌كنند، اين است كه در اجراي اين برنامه‌ها با دشواري مواجه نيستند زيرا ساليان سال است كه اين برنامه‌ها به شكل مدوّن توسط ادارات ما اجرا شده است و نيازي به اجراي آزمايشي آن‌ها به شيوه آزمون و خطا نيست.

  بهبودي عنوان كرد: سازمان تبليغات اسلامي از طرح‌هاي ابداعي موسسات قرآني خود نيز حمايت كامل مي‌كند و اگر يك مؤسسه‌اي براساس نيازهاي منطقه‌اي خود برنامه و طرحي را تدوين كند، مي‌تواند در عملياتي كردن آن از مشاوره‌هاي تخصصي ما استفاده كند. البته اين بدان معنا نيست كه اگر مؤسسات قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ما مشاوره بخواهند به آنها مشاوره نمي‌دهيم، بلكه اين مشاوره‌هاي تخصصي در اختيار همه فعالان قرآني قرار مي‌گيرد.

  وي اظهار كرد: آموزش مديران مؤسسات قرآني از ديگر دوره‌هايي است كه به طور جدي در سازمان تبليغات اسلامي در سه سطح دنبال مي‌شود. طي سال 1390 در حدود يك سوم استان‌هاي كشور دوره‌هاي تربيت مديران موسسات قرآني را برگزار كردند. در سال 1391 دوره مقدماتي يا سطح يك به پايان مي‌رسد و از سال 1392 سطح دوم اين دوره برگزار مي‌شود.

  بهبودي عنوان كرد: در سازمان تبليغات اسلامي تقريباً جايگاه ثابتي داريم و طبيعي است كه وقتي جايگاه يك دستگاه و مديران آن از ثبات بيشتري برخوردار باشد،‌ برنامه‌هايي كه ارائه مي‌دهد نيز از ماندگاري و ثبات بيشتري برخوردار است و از آنجا كه نمايندگان و روساي سازمان تبليغات اسلامي، تأييد شده مقام معظم رهبري هستند، يك بينش و سياست يكساني بر بدنه آن حاكمه است.

  وي تصريح كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در دولت نهم به دنبال اين بود كه فعاليت‌هاي قرآني در اين وزارتخانه منحصر شود و اين در حالي است كه در عمر دولت دهم نيز تغييرات جدي در بدنه مديريتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي رخ داد و نگاه‌هاي مديران نيز متفاوت شده است. بحث ساماندهي تشكلات قرآني از موضوعاتي است كه دو سال پيش مقام معظم رهبري مجدداً اساس‌نامه آن را تاييد فرمودند. بنابراين وظايف سازمان تبليغات اسلامي ماموريت‌هايي هستند كه خود معظم له بر اين سازمان تكليف فرمودند. طبيعي است كه افراد و نظرات آنها در دولت‌ها تأثيرگذار هستند و ممكن است در آينده وزيري مسئوليت را در دست بگيرد كه باوجود اينكه علاقه‌مند به انجام فعاليت‌هاي قرآني است، ولي عقيده داشته باشد كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نبايد به اين برنامه‌ها با اين حجم ورود پيدا كند.

 

دوشنبه 6 شهريور 1391 - 10:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر