دوشنبه 23 تير 1399 - 14:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

نيما نوربخش

 

شاهكار معماري اسلامي در دوره زنديه

 

نگاهي به معماري مسجد جامع بندرعباس

1-بندر عباس:

 شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان در جنوب ايران است. شهر بندرعباس در بخش مرکزي شهرستان بندر عباس قرار دارد.

بندر عباس يکي از بندرهاي جنوب ايران است و نام پيشين آن بندر گمبرون بوده‌ است. بندرعباس اکنون بزرگترين بندر ايران واز نظر اقتصادي در سطح بسيار بالايي قرار دارد.

در تقسيم بندي منطقه‌اي ايران بندرعباس جزو منطقه جنوب محسوب مي‌شود. درصد بسيار بالايي از ترانزيت کالا از طريق بنادر شهيد رجايي و باهنر صورت مي‌گيرد.

فاصله بندرعباس تا تهران 1333 کيلومتر مي‌باشد. جمعيت اين شهر در فصل‌هاي سال متفاوت مي‌باشد. بندرعباس به دليل شرايط خاص خود همواره پذيراي مهمانان زيادي از اقصي نقاط ايران مي‌باشد.

2-مسجد جامع بندرعباس:

مسجد جامع بندرعباس واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزي از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و يکي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است.

مسجد جامع بندرعباس به علت هم‌جواري با مرقد امامزاده شاه محمد تقي به مسجد امامزاده نيز مشهور است. اين مسجد از نظر زيبايي يکي از کاملترين مساجد جنوب به شمار مي آيد، محراب و منبر زيباي آن، و مناره جذاب آن، و درون مسجد داراي تزيينات گچبري ارزنده‌اي است و قدمت آن به دوره زنديه مي‌رسد.

بناي قديمي مسجد جامع بندرعباس بنا به اطلاعات به دست آمده در سال 1175 هجري قمري يعني حدود 255 سال پيش توسط مرحوم حاج زين‌العابدين اوزي بنياد نهاده شد.

 اين مسجد در طي ساليان گذشته چندين بار بازسازي و مرمت شده و ساختمان آن متناسب با نياز زمان خود گسترش يافته است.

 مسجد در تاريخ 5 صفر 1325 هجري قمري توسط شخص نيكوكاري به نام حاج شيخ سعيد صالح لافتي به طور كامل باز سازي شده‌است، محراب بلند مسجد كه با هنر كاشي كاري زينت داده شده بسيار چشمگير است.

مهم‌ترين تغييرات اساسي 50 سال اخير در سال 1354 شمسي بوده كه به جز بخشي از شبستان قديمي كه هنوز هم حفظ شده بقيه سالن اصلي به طور كامل تجديد بنا شده‌است، بعدها نيز چون شبستان جوابگوي نياز جمعيت نمازگزاران نبود(با وجود اقامه نماز جمعه حداقل در 4 مسجد ديگر در سطح شهر) در اضلاع شمالي و جنوبي و مشرف به دريا سايباني در صحن مسجد نصب شد.

 از سال 1377 شمسي به علت فرسودگي كل عمارت مسجد و رشد جمعيت طرح توسعه و ساخت دوباره مسجد در دستور كار قرار گرفت، به همين جهت انجمن خيريه و خدمات اجتماعي بندرعباس جهت اخذ مجوز، تلاش‌هاي مستمري را آغاز كرد.

 پس از پنج سال پيگيري در سال 1382 شمسي مجوز توسعه و ساخت مسجد با ملاحظه ساختار تاريخي و بافت قديمي ساختمان و با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي و مساعدت مراجع ذيصلاح با شرط حفظ شبستان قديمي اخذ و عمليات بازسازي آغاز شد و ارديبهشت 1387 شمسي بازسازي مسجد جامع بندر عباس به اتمام رسيد.

مساحت زمين فعلي در حدود 4792 متر بوده و شبستان در دو طبقه ساخته شده و زير بناي كل مسجد حدودا 4900 متر مربع است، شبستان فقط در طبقه همكف بيست درب بزرگ دارد كه به ايوان‌هاي شمالي شرقي و جنوبي مسجد دارد باز مي‌شود.

منابع:

1-ويکي پدياي فارسي

2-خبرگزاري ايکنا

 

يكشنبه 5 شهريور 1391 - 13:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری