يكشنبه 19 مرداد 1399 - 14:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کارنامه نشر سوره مهر براي کودک و نوجوان در شاخه انقلاب

 

- روزي مردي برخاست

نويسنده: محمدرضا محمدي پاشاک/ششم/224/رقعي

زندگي نامه حضرت آيت الله طالقاني ابوذر زمان، کتاب از روزهاي برفي و بوراني که طالقاني بزرگ پا به جهان گذاشت، آغاز مي­شود و در ادامه وقايع مهم زندگي او مانند سفر به تهران، تهاجم براي دستگيري، سال­هاي زندان، پيوستن به موج انقلاب، امامت نماز جمعه تهران و . . . بيان شده است.

- حکايت آن مرد تنها

حميدرضا شاه آبادي/پنجم/120/رقعي

زندگي نامه داستاني آيت الله مدرس از زبان اطرافيان، دوستان و دشمنانش، خصوصيات اخلاقي ايشان و وقايع تاريخي آن دوران با بيان جذاب حميدرضا شاه آبادي روايت شده است. يکي از داستان­ها از زبان حبيب شهر که به همراه مستوفيان ؟ - شهرباني کاشمر – در قتل مدرس شرکت داشته روايت مي­شود.

- ستاره شمال

ناهيد سلماني/سوم/192/رقعي

زندگي نامه داستاني شهيد سيد علي اندرزگو از مبارزين با رژيم پهلوي در اين کتاب آمده است. اندرزگو براي حفظ اسلام 15 سال با رژيم پهلوي مبارزه کرد و توانست ساواک را با آن همه ادعا بارها با تغيير لباس­هاي مکرر و مهاجرت به شهرهاي گوناگون سرکار بگذارد تا اين که سرانجام با خيانت يکي از دوستانش به دست ساواک افتاد و به شهادت رسيد.

- شکوه پايداري

معصومه انصاريان/چهارم/152/رقعي

مهدي عراقي در سال 1309 در محله پاچنار تهران به دنيا آمد و پس از سال­ها تلاش در راه انقلاب اسلامي در صبحگاه چهارم شهريور 1358 بعد از 32 سال مبارزه پايدار توفيق شهادت يافت. شکوه پايداري روايت اين زندگي پر خير و برکت است.

- بوسه بر دار

محمدجواد مرادي نيا/چهارم/124/رقعي

شرح زندگي آيت الله حسن غفاري از مبارزين بزرگ و سرافراز با رژيم پهلوي، آيت الله غفاري متولد آذربايجان است و از نخستين روحانيوني بود که هم زمان با شروع نهضت امام خميني به اين نهضت پيوست. وي پس از سال­ها مبارزه سرشار از عشق و ارادت به امام خميني در زمستان سال 1353 در زير شکنجه­هاي ساواک به شهادت رسيد.

- دوشنبه­اي که مي­آيد

جهانگير خسروشاهي/سوم/79/رقعي

در اين کتاب زندگي شهيد محراب آيت الله دستغيب در قالب داستان بررسي مي­شود. نويسنده يکي از کمونيست­هاي جاسوس با شماره 2 که جهت موافقت سازمان با سفر وي به خارج اوراقي را در مورد آيت الله دستغيب جمع آوري نموده و پروژه سازي مي­کند. معرفي کرده و با مرور اين پرونده­هاي ساختگي به معرفي مختصر زندگي نامه اين روحاني و آثار وي مي­پردازد.

- چراغ صبح

اصغر فکوري/پنجم/160/رقعي

زندگي نامه شهيد رجايي و فعاليت­هاي سياسي و انقلابي ايشان که توسط ابراهيم دوست و يار قديمي شهيد رجايي واگويه شده است خاطراتي از دوران شاگردي در بازار، دست فروشي اين دو دوست تا استخدام در نيروي هوايي و سپس استعفاي محمدعلي از ارتش و استخدام در آموزش و پرورش و . . .

- سومين پرچمدار

جهانگير خسروشاهي/چهارم/224/رقعي

سيد مجتبي ميرلوحي معروف به نواب صفوي در تهران به دنيا آمد. در جواني براي ادامه تحصيل علوم ديني به نجف رفت و پس از اطلاع از چاپ کتاب­هاي اهانت آميز در مورد دين اسلام و شيعه به قلم احمد کسروي از عقايد خود دست برنداشت، تصميم به قتل او گرفت ولي در کشتن او ناکام ماند و . . .

- دايره المعارف انقلاب اسلامي (جلد اول)

دفتر ادبيات انقلاب اسلامي/سوم/216/رحلي

دايره المعارف انقلاب اسلامي نتيجه همکاري بيش از 50 نفر در مدت حداقل 4 سال مي­باشد. دوري از جملات رسمي به طوري که خواننده جوان را به ياد خستگي کتاب­هاي درسي نيندازد و مصور بودن، از بهترين رويدادها، مکان­ها و زمان­هايي که به نحوي با اين پديده مرتبط بوده­اند در اين کتاب آمده است.  

- دايره المعارف انقلاب اسلامي (جلد 2)

به کوشش دفتر ادبيات انقلاب اسلامي/چهارم/405/رحلي

دايره المعارف انقلاب اسلامي نتيجه همکاري بيش از 50 نفر در مدت حداقل 4 سال مي­باشد. دوري از جملات رسمي به طوري که خواننده جوان را به ياد خستگي کتاب­هاي درسي نيندازد و مصور بودن، از بهترين ويژگي­هاي اين دايره المعارف است.

- و دست­ها از خاک روييدند

سوسن طاقديس/سوم/125/پالتويي

موضوع اين کتاب مبارزات دوران انقلاب عليه رژيم پهلوي است. داستان از آنجا شروع مي­شود که خانواده­اي براي ديدن عمويشان به روستا مي­روند. اين خانواده چهار بچه کنجکاو دارند.

- فصل درو کردن خرمن

محمدرضا بايرامي/چهارم/240/وزيري کوتاه/پالتويي

فصل درو کردن خرمن داستاني از دوران انقلاب است که سرگذشت سربازي از اهالي روستا را روايت مي­کند که به دلايلي فراري شده و به روستا گريخته است. در اين ميان براي دستگيري او مرتباً دژبان فرستاده مي­شود.

- خوابي به رنگ فراموشي

عزت الله الوندي/چهارم/98/پالتويي

از مجموعه قهرمانان انقلاب که روايتي از زندگي شهيد دکتر مفتح از زبان عامل ترور وي و از روي پرونده­اش در زندان ساواک بيان شده است.

- داستاني که تمام نمي­شود

احمد عربلو/ششم/116/پالتويي

يکي از کتاب­هاي مجموعه «قصه قهرمانان انقلاب» است. داستان اين کتاب در 13 فصل با تعبير نويسنده در 13 روايت بازگويي مي­شود. شخصيت اول داستان يک معلم نويسنده است که قرار است داستاني از زندگي شهيد مطهري بنويسد روايت اول را خود نويسنده تعريف مي­کند.

- ستاره من

زهره يزدان پناه قره تپه/چهارم/85/پالتويي

شرح زندگي شهيد رجايي از دوران کودکي تا زمان شهادت، زندگي خيرخواهانه، ارتباطشان با آيت الله طالقاني، فعاليت­ هاي قبل از انقلاب و تحمل شکنجه­ها و پرداختن به ناگفته­هاي اين شهيد کتاب را خواندني کرده است.

- گلستان در آتش

ابراهيم حسن بيگي/چهارم/109/پالتويي

اين کتاب شماره 13 از مجموعه کتابهاي قهرمانان انقلاب محسوب مي­شود و روايت داستاني از زندگي شهيد محمدجواد باهنر وزير وقت دولت شهيد رجايي ارائه شده است. نويسنده سعي کرده است تا کتاب زندگينامه صرف نباشد بلکه از روايتي داستاني براي دلنشين شدن کتاب استفاده کرده است.

- به کي ميگن قهرمان

نرگس آبيار/چهارم/96/پالتويي

سرگذشت زندگي شهيد سيد علي اندرزگو است که در قالب مجموعه قهرمانان انقلاب منتشر شده است. اين کتاب با برداشتي تاريخي به صورت داستاني در 14 بخش تهيه و تنظيم شده که هدف از نگارش آن شناخت نوجوانان و کودکان با تاريخ ايران زمين و آشنايي آنان با سرگذشت مردان درخشان تاريخ بوده است.

- شال سبز

علي اکبر عسگري/چهارم/156/پالتويي

روايتي داستاني از زندگي روحاني دارد که تمام عمر خود را صرف مجاهدت و فداکاري نموده و از هيچ تلاشي فروگذار نبوده است.

- روزي خواهم خفت براي هميشه

شمس خسروي/چهارم/117/پالتويي

اين کتاب براي هميشه سري دوازدهم از مجموعه قهرمانان انقلاب داستان­هايي از زندگي شهيد آيت الله محمد صدوقي را روايت مي­کند. آيت الله محمد صدوقي امام جمعه شهر يزد بود و در تابستان سال 1361 به شهادت رسيد.

- مرد سلول شماره 5

مصطفي رحيمي/چهارم/132/پالتويي

مرد سلول شماره 5 ششمين سري از اين مجموعه است که اختصاص به دکتر علي شريعتي دارد. داستان اين کتاب در 16 فصل بازگويي مي­شود. روايت­هاي اين کتاب صحنه­هاي مستند از زندگي دکتر شريعتي است و از عناصري که بافت زندگي نامه داستاني را به هم نمي­زند استفاده شده است.

- مسافر تنها

کيوان امجديان/چهارم/86/پالتويي

مسافر تنها از سري مجموعه داستان­هاي قهرمان انقلاب روايتي داستاني از زندگي شهيد آيت الله عطاالله اشرفي اصفهاني است با توجه به اينکه منابع کافي درباره اين شهيد در اختيار نبوده است دستمايه اطلاعات نويسنده گفتگو با فرزند شهيد، روزنامه­هاي مربوط به تاريخ شهادت و جمع آوري اطلاعات از يکي دو مجلد از زندگي نامه شهيد اشرفي اصفهاني بوده است.

- پروانه­اي که سوخت

سارا عرفاني/چهارم/112/پالتويي

داستاني از زندگي شهيد سيد مجتبي نواب صفوي از سري کتاب­هاي قهرمانان انقلاب است. زندگينامه شهيد نواب صفوي در قالب داستان­هاي کوتاه با زباني ساده براي نوجوانان گردآوري شده است. اين کتاب شامل بخش­هاي کودکي از تبار پيامبر، موجي که دريا را متلاطم کرد، هرگز تعظيم نکرد، روزهاي پاييزي، فصل جديد در تاريخ و يک پيمان ننگين است.

- به سختي پولاد به نرمي لبخند

ساسان ناطق/چهارم/107/پالتويي

کتابي است از مجموعه قصه قهرمانان انقلاب که به زندگي شهيد لاجوردي از کودکي تا شهادتش در تاريخ 1 شهريور 77 توسط منافقين مي­پردازد. اين شهيد رييس پيشين زندان اوين و بازنشستگي در محل کسب خود در بازار تهران توسط دو نفر از اعضاي  سازمان مجاهدين خلق ترور شد.

- راز گل سرخ

خسرو باباجاني/چاپ/94/پالتويي

هشتمين سري از مجموعه قهرمانان انقلاب است که درباره زندگي شهيد آيت الله محمدرضا سعيدي و ماجراي سه پسر به نام­هاي مجيد روزبه و حسن است که در کلاس درس تاريخ از سوي معلم خود موظف مي­شوند که زندگي آيت الله محمدرضا سعيدي را بررسي کنند و به صورت يک گزارش در کلاس بخوانند.

- پشت شيشه­هاي مات

عزت الله الوندي/چهارم/103/پالتويي

کتاب پشت شيشه­هاي مات نوشته عزت الله الوندي از مجموعه قصه قهرمانان انقلاب است که زندگي نامه داستاني شهيد آيت الله بهشتي را براي نوجوانان روايت مي­کند. داستان اين کتاب از ديد يکي از 53 گروگان لانه جاسوسي آمريکا روايت شده است. از خاطرات لينگن گروگان لانه جاسوسي براي واقع نمايي حوادث استفاده کرده است. لينگن در مدت 444 روز گروگان بودن ملاقاتي با شهيد بهشتي انجام مي­دهد.

- گزارش سفر

زهرا حيدري/چهارم/108/پالتويي

روايتي داستاني از زندگي شهيد آيت الله اسدالله مدني از مجموعه کتاب­هاي قهرمانان انقلاب است. گزازش سفر در شش سکانس تدوين شده است، سکانس اول از آذرشهر تا نجف است. آيت الله مدني در آذرشهر در سال 1293 شمسي متولد مي­شود. در نوجواني به مغازه پدرش در بازارچه نوازان آذرشهر مي­رود و کمک حال پدرش مي­شود. بعضي اوقات هم به مدرسه طالبيه تبريز مي­رود. در جواني براي ادامه تحصيل وارد حوزه علميه قم مي­شود و سپس راهي نجف مي­ شود.   

- فصل گل يخ

فاطمه فروغي/چهارم/78/پالتويي

اين کتاب هفدهمين جلد از مجموعه قهرمانان انقلاب است که زندگي استاد نجات اللهي را از بدو تولد تا شهادت روايت مي­کند. با خواندن اين کتاب اطلاعاتي درباره فعاليت­هاي انقلابي اين شهيد پيدا مي­کنيد.

- دل بستگي در سال­هاي سخت

علي الله سليمي/چهارم/150/پالتويي

اين کتاب روايتي از زندگي آيت الله حسين غفاري از بدو تولد تا شهادت ايشان زير شکنجه ساواک است. نويسنده وقايع حساس و تاثيرگذار از زندگي ايشان را به صورت داستاني روايت مي­کند.

- تک درختي در کوير

زهرا حيدري/چهارم/136/پالتويي

اين کتاب نهمين سري از مجموعه قهرمانان انقلاب است که درباره زندگي آيت الله محمود طالقاني است. ماجراي زندگي ايشان از زبان نوجواني روايت مي­شود که دايي او فيلمنامه نويسي تواناست و قصد دارد فيلمي درباره آيت الله طالقاني بسازد.

- آن شمع سر نهاده

محمدرضا اصلاني/چهارم/168/پالتويي

کتاب آن شمع سر نهاده داستان زندگي شهيد محمد مهدي حاج ابراهيم عراقي است که در قالب داستان نوشته است.  

 

شنبه 4 شهريور 1391 - 9:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری