دوشنبه 23 تير 1399 - 13:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره شعر دانش‌آموزي موسم گل برگزار شد

 

مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره شعر دانش‌آموزي موسم گل، پنجشنبه 2 شهريور با حضور غلامعلي حداد عادل رئيس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، فاضل نظري رئيس حوزه هنري تهران و شاعران شرکت‌کننده در اين جشنواره در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

 در ابتداي اين برنامه محسن سخن‌سنج دبير اين جشنواره به خوانش متني ادبي درباره دوره‌هاي قبلي اين جشنواره پرداخت. در ادامه برنامه محمدعلي بهمني غزلسراي معاصر به خوانش دو غزل پرداخت و فاضل نظري نيز قبل از خوانش تعدادي از اشعارش گفت: مرتبه پنجم است که به اين جشنواره مي‌آيم و احساس مي‌کنم سال به سال در حال پير شدن هستم. چون درباره سن نوجواني و دبيرستان حرف مي‌زنم و گويي در حال سخنراني درباره دوران مزوزوئيک و تاريخ باستان هستم.

 وي افزود: تعريف مفهومي است که خود دو تعريف دارد. يک بار شما تعريف به مفهوم مصداق مي‌کنيد و مي‌گوييد يک درياچه آبي است ولي نوع ديگري هم از تعريف وجود دارد و آن اين است که مي‌توانيم دست کسي را که برايش از درياچه تعريف مي‌کنيم،‌ به درياچه برسانيم تا خودش آن را لمس کند. فکر مي‌کنم امروز، دوستان نوجوانمان تعريف جديدي از شعر فارسي را ارائه مي‌دهند که براي من بسيار شيرين و دلچسب است. اميدوارم ترتيبي داده شود که اين جمع، مجتمع بماند و چند بار در سال به همين بهانه دور همديگر جمع شويم.

 رئيس حوزه هنري تهران در ادامه سخنانش گفت:‌ پيشنهاد مي‌کنم دوستان برگزارکننده، به جشنواره موسم گل يک بخش داستان هم اضافه کنند. چون به نظر مي‌رسد که جشنواره چنين پتانسيلي داشته باشد و مي‌تواند براي ديگر نوجوانان که علاقه‌مند به عرصه داستان هستند، پايه‌ خوبي باشد. به برکت انقلاب اسلامي، سن شيخوخيت و عقل پايين آمده و نوجوانان ما گاهي اشعاري مي‌گويند که توقع داريم چنين آثاري را در سن 30 سالي‌شان توليد کنند.

 نظري در پايان سخنانش گفت: ما که نوجوان بوديم و شعر مي‌گفتيم، مي‌گفتند که به او باريکلا نگو، به خودش مغرور مي‌شود. اما من امروز مي‌خواهم به همه آن‌هايي که در اين جشنواره شرکت کردند باريکلا بگويم و يک باريکلاي ديگر هم به آن‌هايي که در جشنواره برگزيده شده‌اند، بگويم.

در ادامه مومني شريف گفت: بسيار خوب است که شرايطي فراهم آمده که جشنواره موسم گل، از انحصار تهران درآمده و چهره‌هاي درخشان شاعران دانش‌آموز از سراسر کشور هستيم. اميداوريم رونق جشنواره،‌ سال آينده بيشتر از امسال باشد. کار ما ايجاب مي‌کند که به مناطق مختلف کشور سفر کنيم. با اين سفرها و ديدن شهرهاي مختلف کشور است که انسان احساس مي‌کند خداوند نعمت خودش را بر اين مملکت تمام کرده است. به ويژه در رشته‌هاي هنري.

 رئيس حوزه هنري گفت: ضمن خوشحالي از برگزاري اين جشنواره، يک نگراني پنهاني هم وجود دارد و آن اين است که دوستاني که اين گونه پيشرفت کرده‌اند، در آينده به کجا خواهند رسيد؟ آيا به جايگاهي که لياقتش را دارند و شايسته‌اش هستند، خواهند رسيد؟ چون جاده ها لغزنده هستند و استعدادهايي وجود داشته‌اند که فکر مي‌کرديم چه و چه مي‌شدند ولي متاسفانه به فراموشي سپرده شده‌اند.

 وي افزود: يک بار در جلسه‌اي، فردي درباره استاد علي معلم دامغاني گفت معلم در تاريخ شعر بعد از انقلاب ماندگار است. آقاي معلم جوابي به اين جمله دادند که بسيار جالب بود. ايشان گفت من به تاريخ فکر نمي‌کنم. من به فينال فکر مي‌کنم و منظورشان هم آخرت و پايان کارمان در اين دنيا بود. يعني اگر در حال مرگ علي‌ابن ابي‌طالب بالاي سرمان بيايد خوب است. چون اگر در همه جا مجسمه‌مان را از طلا هم ساخته باشند ولي آخر کارمان اين‌گونه نباشد، باخته‌ايم.

همچنين رئيس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي در اين مراسم گفت: خوشحالم از اين بابت که انقلاب و جمهوري اسلامي باعث شکفته شدن اين همه گل در موسم گل شده است. بلبل‌ها در موسم گل به وجد آمده‌اند و مي‌خوانند و خوب هم مي‌خوانند.

 حداد عادل به عنوان آخرين سخنران اين مراسم گفت: بعد از آن‌ که 6 نوبت دوستان مدرسه فرهنگ، موسم گل را در باغچه کوچکي برگزار کردند، حالا به همت آقاي مومني شريف و دوستانشان، موسم گل ايرانگير شده است و از همه استان‌ها در آن شرکت کرده‌اند. هفتمين دوره موسم گل، در واقع تولد ديگري بود براي مسابقات شعر دانش‌آموزي. بسيار خوشحالم که اين قدم مبارک برداشته شد.

 وي افزود: از شرکت در اين‌گونه جلسات بسيار خوشحالم. دلم مي‌خواست همين‌طور مي‌نشستم و شما دانش‌آموزان شعر مي‌خوانديد. با اين که هر کسي در اين جلسات مايل است تا زودتر نوبت به خودش برسد تا شعر بخواند، ولي خدا شاهد است که دوست داشتم سهم خودم را به شما مي‌دادم  و هيچ پشيمان نمي‌شدم چون وقتي مي‌بينم جوان‌ها و نوجوان‌ها اين‌گونه از زبان فاخر بهره مي‌برند، جان مي‌گيرم و به آينده اميدوارم مي‌شوم.

 رئيس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي ادامه داد: خوشحالم از اين بابت که انقلاب و جمهوري اسلامي باعث شکفته شدن اين همه گل در موسم گل شده است. بلبل‌ها در موسم گل به وجد آمده‌اند و مي‌خوانند و خوب هم مي‌خوانند. اين زبان فارسي سرمايه ماست؛ سرمايه ملي ماست و همچنين ميراث پدران ماست. چندين هزار سال است که از زمان پارسي باستان، فارسي ميانه و فارسي نو يا دري، صيقل خورده، جلا پيدا کرده و با غنايي که پيدا کرده براي ما به يادگار مانده است. ما هم بايد اين زبان را حفظ کنيم و به دست آيندگان بسپاريم. اين زبان، رکني از ارکان ملي هويت ماست.

 حداد عادل گفت: وقتي نوجوانان آذربايجان که زبان مادري‌شان آذري است، به فارسي شعر مي‌خوانند، لذت مي‌برم چون با اين که زبان محلي و مادري‌شان آذري است باز دلبسته اين زبان اصيل هستند. زبان فارسي موسيقي دلنشيني دارد. هر زباني يک موسيقي دارد. چند سال پيش در يکي از گردهمايي‌هاي مربوط به استادان زبان و ادب فارسي، يکي از اساتيد تاجيک خاطره‌اي نقل کرد. او مي‌گفت در زماني که اتحاد جماهير شوروي هنوز از هم نپاشيده بود، يک گردهمايي ادبي برگزار شد و از همه کشورهاي عضو اين اتحاد يک استاد دعوت شد. در آن برنامه قرار شد که هر استاد به زبان مادري خود سخن بگويد و ديگران که طبيعتا حرف او را نمي‌فهميدند، درباره خوش‌آهنگ بودن زبانش قضاوت کنند تا روشن شود که خوش‌آهنگ‌ترين زبان کدام است. در آن مراسم راي بر اين بود که زبان فارسي، خوش‌آهنگ ترين زبان است.

 وي در ادامه گفت: شعر در سرشت مردم ايران است. مردم عامي و عادي ما هم ذوق شعر دارند. اين را از داد و فريادي که دوره‌گردها به راه مي‌اندازند، مي‌توانيد درک کنيد. اشعار دوره‌گردها و ديگر مسائل همه نشان مي‌دهند که فارسي زنده است و ان‌شا‌الله زنده خواهد بود. يک نکته مهم اين که شعر يک هنر است ولي هنري بي ابزار و وسيله است. ديده‌ايد که به شوخي ضرب المثلي وجود دارد که در جواب برخي جملات مي‌گويد «امکانات نبود»، اگر کسي شعر بد بگويد، نمي‌تواند بگويد امکانات نبود چون شعر در دسترس‌ترين هنر است. شاعران از هيچ دولتي وسيله، دستگار و مواجب نمي‌خواهند. شاعري طبع روان مي‌خواهد. شعر بسيار ساده است ولي ببينيد با همين سادگي با جان مردم چه مي‌کند و چه حرکت‌هايي ايجاد مي‌کند. حداد عادل در ادامه مراسم به خوانش شعر پرداخت.

لازم به ذكر است 14 دانش‌آموز از سراسر کشور، به عنوان برگزيدگان هفتمين جشنواره شعر دانش آموزي (موسم گل) معرفي شدند که اسامي‌شان به ترتيب زير است:

 معين اصغري، فائزه عباسي، سيد هادي موسوي، مريم شجاعي‌نيا، آرزو سبزوار، مرتضي کريمي قهفرخي، محمد شکري فرد، محسن اکراوي، مصطفي شمس، ميثم داودي، مهران رجبي، ياسمن وجدان‌داد، زهرا غفاري و محمدمهدي خدارحمي.

 14 برگزيده اين جشنواره در طول اجراي مراسم اختتاميه به خوانش اشعاري از آثارشان پرداختند و در نهايت مورد تقدير قرار گرفتند و در پايان برنامه با حضور حدادعادل، مومني شريف و نظري عکس يادگاري انداختند.

 

 

شنبه 4 شهريور 1391 - 9:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری