چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

فيلمنامه زندگي امام‌جواد(ع) آماده مي‌شود

 

گزارشي از نگارش فيلمنامه امام جواد(ع)

نگارش فيلمنامه زندگي امام جواد (ع) آغاز شده و تا پايان سال 91 آماده و به بنياد سينمايي فارابي ارايه مي‌شود.

 محمد‌مهدي گميني نويسنده فيلمنامه زندگي «امام جواد (ع)» در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس درباره روند تحقيقات و نگارش فيلمنامه گفت: «طبق دعوت  آقاي لشکري‌پور (معاون فرهنگي بنياد سينمايي فارابي) در جشنواره فجر سال 89، براي نگارش فيلمنامه امام جواد (ع) به فارابي رفتم.

با توجه به اين مطلب که اشراف به تاريخ صدر اسلام (از قبل از بعثت و دوران جاهليت) دارم، با اين وصف به اصرار مسئولان فارابي دوباره تحقيق و پژوهش کردم و براي رسيدن به‌ خلاصه فيلمنامه تحقيقات وسيعي از قبل از تولد امام جواد (ع) تا بعد از شهادت ايشان انجام دادم.»

استفاده از کتاب‌هاي مرجع و 125 جلد کتاب

وي در ادامه گفت: «تمام مسايل‌ سياسي و نهضت‌هاي فکري و انحرافات شيعيان در آن دوره را مورد واکاوي و تحقيق قرار دادم. کار سنگيني بود و تمام تحقيقات را براساس اسناد ‌و مدارک از کتاب‌هاي مختلف نوشتم؛ ضمن اين که از کتاب‌هاي مرجع بحارالانوار، علامه مجلسي، کتب شيخ طوسي و عيون الاخبارالرضا بهره بردم و از حدود 125 جلد کتاب‌هاي ديگر نيز استفاده کردم.»

 23 خلاصه فيلمنامه به فارابي ارايه دادم

گميني در ادامه با اشاره به کتاب‌هاي ديگري که در اين رابطه مطالعه کرده است، گفت: «کتاب‌ها در‌ رابطه با عباسيان، مامون و نهضت‌هاي دوره عباسيان در زمان ‌امام رضا (ع) و امام جواد (ع) بود. تحقيقات يک سال به طول انجاميد‌.

از زواياي مختلف به زندگي امام پرداختيم و 23 خلاصه فيلمنامه از زواياي مختلف به فارابي ارايه دادم که بيستمين خلاصه فيلمنامه مورد قبول فارابي قرار گرفت.»

وي در ادامه گفت: «پس از رفتن آقاي لشکري‌پور، خردادماه امسال قراردادي براي نگارش فيلمنامه با آقاي ميرعلايي ‌بستم و در حال حاضر نگارش فيلمنامه را آغاز کردم که تلاش مي‌کنم تا پايان سال 91 فيلمنامه آماده و به فارابي ارايه شود.»

روايت داستان از طريق صحابه امام

گميني در پاسخ به اين سوال که چه مقطعي از زندگي امام جواد (ع) مورد توجه قرار گرفته است، گفت: «مقطعي از زندگي امام که به وسيله مامون از مدينه به بغداد احضار مي‌شوند و در دارالخلافه بغداد ايشان را ساکن کردند، در فيلمنامه روايت مي‌شود.‌ در آن زمان امام 9 ساله بودند.»

وي درباره روايت فيلم توضيح داد: «ما امام را در فيلم نمي‌بينيم و قضايا را از طريق صحابه ريان ابن شبيب که دايي معتصم بوده و از عباسيان درجه دوم محسوب مي‌شده است، مي‌بينم. ‌ايشان يکي از ‌صحابه خالص و خاص و نزديک امام بودند و راوي قصه هستند و حوادث را از نگاه ايشان ‌تعقيب مي‌کنيم.»

وي درباره چگونگي ارتباط با مخاطب ايراني، توضيح داد: «براي اين که مخاطب ايراني بهتر و بيشتر بتواند با فيلم ارتباط برقرار کند داستان را با ازدواج اجباري پوران (دختر حسن بن سهل وزير مامون) با مامون در کنار نهر فرات آغاز مي‌کنيم. در اين فيلمنامه به قضاياي اختلافات شيعيان، ترديد و شبهه و شک نسبت به امام 9 ساله و‌ نزاع‌هاي بين شيعيان پرداخته مي‌شود.»

9 سالگي امام جواد (ع) در فيلم روايت مي‌شود

وي درباره وسعت تحقيقات و امکان نگارش فيلمنامه‌اي سينمايي بر اساس اين تحقيقات وسيع، گفت: «وقايع گسترده‌اي در آن زمان رخ داده است که به نگارش يک سريال نياز دارد اما مجبور هستم خيلي خلاصه از وقايع بگويم اما به گونه‌اي که باعث شبهه نشود. اين موضوع کار را سخت مي‌کند، از سوي ديگر مردم چندان امام جواد (ع) را نمي‌شناسند و امام جواد (ع) در هشت سالگي به امامت رسيده و ايشان ماجراها و وقايع بزرگي را در 9 سالگي اداره کرده است‌.»

گميني درباره نام فيلمنامه گفت: «من هنوز نامي براي فيلمنامه انتخاب نکردم اما تلاش مي‌کنم تا فيلمنامه را بر اساس اسناد و کتب مرجع بنويسم. مجبور هستم با شرايط امروز قضايا را به‌گونه‌اي عنوان کنم که براي مخاطب قابل قبول باشد، نمي‌توانيم به مسايلي که در تاريخ آمده استناد کامل کنيم، از سويي نمي‌توان آن را کنار گذاشت.»

 

شنبه 4 شهريور 1391 - 9:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری