شنبه 21 تير 1399 - 12:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

درامي انساني بر بستر جنگ 33 روزه

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «تولدي ديگر» به مناسبت پخش از شبکه اول سيما

 

تولدي ديگر درباره زهير ملوان جواني است که براي يافتن همسر مفقودش در جنگ، با کشتي اي که به سمت آفريقاي جنوبي مي رود با مشقت خودش را به جنوب لبنان مي رساند. از سويي ديگر همسر باردارش به کمک يک پرستار مسيحي مي شتابد و نوزادان تازه متولد شده بيمارستان را از جنوب لبنان مي برد و ...

فيلم تولدي ديگر در لبنان و با بازيگراني عرب فيلمبرداري شده است. داستان فيلم بر بستر جنگ 33 روزه شکل مي گيرد.

رافعي دليل فيلمبرداري در لبنان را لوکيشن هاي آماده آنجا(به دليل وقوع جنگ) مي داند که به نظرش بسيار جذاب آمده است و اينکه توانسته در چنين لوکيشني از نماهاي دور هم استفاده کند.

رافعي اين را هم اضافه مي کند که فيلم به طرزي ناخواسته خيلي لبناني از کار درآمده و مي توان آن را اثري درباره لبنان و مردم آن جا دانست.

رافعي فيلمنامه را در جريان سفرهاي خود به لبنان و بازديد از لوکيشن ها نوشت و براي انتخاب بازيگر به سنديکاي بازيگران لبنان مراجعه کرد. طلال جردي از بازيگران اصلي فيلم، بازيگر معروف و شناخته شده اي در ميان اعراب است.

رافعي درباره تولدي ديگر مي گويد: «فيلم يك لايه رويي دارد كه جنگ لبنان است ولي در واقع فيلم كاري سياسي نيست و بيش تر فيلمي انساني است و تولد يك آدم را به نمايش مي گذارد. مستند بودن اين فيلم به خاطر اين است كه وقتي آن را مي بينيم باور پذير باشد.»

رافعي درباره مضمون فيلم مي گويد: «داستان فيلم تولدي ديگر حديث درد مشترک بشري است. بشري که فطرتا ميل به آرامش و محبت دارد. اما مگر مي شود در اين دنياي سوق داده شده به سمت خشونت به آرامش دست يافت؟ اخبار را که بنگري در هر گوشه و نقطه اي از جهان هستند آدمياني که خشونت طلبي را حربه اي براي پايداري حکومت خويش کرده اند. و چه سخت و زيباست تولد عشق در ميان خاک و خاکستر.»

عباس رافعي در مورد زبان عربي فيلم مي گويد: «از ابتدا كه فيلمنامه را نوشتيم زبان فارسي، در اولويت بود و پس از آن فيلم به زبان عربي ترجمه شد. دستيار من در اين فيلم عرب بود و او كمك مي كرد كه ديالوگ ها به بهترين شكل به زبان عربي بيان شود.

يك نكته را نبايد فراموش كنيم كه تمام حس ها در همه جاي دنيا به يك صورت ادا مي شود. مثلا خشم يا شادي در كل دنيا به يك صورت است و تنها شدت و ضعف دارد كه من به كمك دستيار عرب خود، اين شدت و ضعف ها را كنترل مي كرديم.»

بهروز معاونيان(صدابردار) درباره همکاري با اين پروژه مي گويد: «زبان عربي به زبان ما نزديك است و اصوات الفبايي خودمان را از زبان آنها هم مي شنويم. زبان عربي طوري ادا مي شود كه در واقع از ته دل بيان شده و اين نيز به كار من كمك كرده است.

اين فيلم، اين قابليت را داشت كه به زبان ديگري هم ساخته شود. تمام عوامل فيلم، فيلمنامه را حفظ بودند و به همين خاطر كارها دقيق و پيوسته به پايان رسيد.»

مسعود كراني(مدير فيلمبرداري) درباره تولدي ديگر مي گويد: «تا كنون با اين ابعاد كار جاده اي نكرده بودم و صرفا از افكتور استفاده مي كردم و از نور حتي الامكان استفاده نمي كردم.»

اصغر پورهاجريان (مسئول جلوه هاي ويژه) درباره جلوه هاي ويژه فيلم مي گويد: «جلوه هاي ويژه را طوري انتخاب كردم كه در خدمت پيام داستان باشد و چيزي اضافه به فيلم منگنه نكرديم. كارهاي جلوه هاي ويژه اين فيلم از يك شرايط خاصي پيروي مي كرد، البته در اجراي اين كارهاي خطرناك محدوديت نيز داشتيم. اجراي جلوه هاي ويژه در سكانس بيمارستان به مراتب سخت تر از سكانس هاي ديگر بود.»

حميدرضا يراقچيان درباره آهنگسازي فيلم مي گويد: «من اين فيلم را باشكوه ديدم و به نظرم به ندرت اين فيلم ها ساخته مي شوند و سرمايه گذاران داخلي هم چنين فيلم عظيمي نمي سازند. من با توجه به گرايش بومي فيلم سعي كردم فولكلور بودن را در جايگاه بين المللي در اين فيلم نشان دهم.»

عباس حاجي درويش (طراح صحنه و لباس) درباره لوكيشن هاي فيلم مي گويد: «در لبنان شرايط پيدا كردن لوكيشن براي ما مهيا بود و تنها برخي از لوكيشن ها نياز به بازسازي داشت. همچنين به لحاظ تخريب و ساخت دست ما كاملا باز بود.»

مشخصات «تولدي ديگر»:

کارگردان و تهيه کننده : عباس رافعي، فيلمنامه‌نويس: عباس رافعي، هادي مقدم دوست، صدابردار: بهروز معاونيان، صداگذار: بهروز معاونيان، منصوره شهبازي، طراح صحنه و لباس: عباس حاجي درويش، چهره پرداز: محمدرضا قومي، جلوه هاي ويژه: اصغر پورهاجريان، فيلمبردار: مسعود کراني، تدوينگر: کاوه ايماني، موسيقي: حميدرضا يراقچيان، مدير توليد: علي ابوزيد

بازيگران : طلال جردي، علي طحان ،دارين حمزه، پل سليمان، ادوارد هاشم ، مونا کريم و ...

92 دقيقه، (1386)

 

 

 

 

 

شنبه 4 شهريور 1391 - 9:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری