شنبه 14 تير 1399 - 1:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

مسجد قبا؛ نخستين مسجد

 

 مسجد قبا نخستين مسجد در اسلام است که سنگ بناي آن توسط رسول اکرم (ص) بنا شد و اينک با گذشت 1400 سال از ساخت آن همچنان قداست و کرامت خود را حفظ کرده و مهمترين مسجد مدينه بعد از مسجدالنبي به شمار مي رود.

 مدينه منوره نخستين پايتخت اسلامي به شمار مي رود، چرا که با گذشت بيش از 1400 سال همچنان جايگاه رسول خدا(ص)و سجده گاه او محسوب مي شود. در اين شهر مقدس بناهاي تاريخي و ديني بسياري به چشم مي خورد که بزرگترين نويسندگان و محققان درباره آن به تحقيق و پژوهش پرداخته اند.

 وجود دو مسجد تاريخي و قديمي "مسجدالنبي" و "مسجد قبا" در مدينه به اين شهر قداست و کرامت خاصي بخشيده است. مسجد قبا که در جنوب غربي مدينه منوره واقع شده، حدود سه و نيم کيلومتر از مسجدالنبي فاصله دارد.

ساخت مسجد قبا

 پس از مهاجرت رسول خدا (ص) از مکه به مدينه و به روستاي قبا در ماه ربيع الاول دستور ساخت مسجد از سوي حضرت محمد (ص) صادر شد، اين مسجد که قبا نام دارد، اولين مسجد در دوران اسلامي به شمار مي رود که حضرت محمد (ص) اولين سنگ بناي ساخت آن را گذارد. پايه هاي اين مسجد توسط خود حضرت (ص) از صخره ها استخراج و با اصحابش به ساخت مسجد اقدام کرد.

بازسازي مسجد قبا

 با گذشت زمان، خلفاي راشدين چون عثمان به بازسازي مسجد قبا اقدام کردند. سپس عمر بن عبدالعزيز به منظور زيبا سازي آن تلاش کرد. او اولين کسي بود که براي آن گلدسته ساخت، در سال 555 هجري جمال الدين اصفهاني آن را تجديد بنا کرد و به زيبايي آن افزود.

 مسجد قبا بارها و بارها بازسازي، مرمت و تعمير شد تا اينکه در سال 881 با آباداني مسجدالنبي اين مسجد نيز آباد شد.
 در دوران سعودي ديوارهاي خارجي آن مجددا احيا و از سمت شمال به وسعت آن افزوده شد.

 در سال 1405 ملک فهد بن عبدالعزيز دستور داد تا علاوه بر بازسازي مجدد به مساحت آن نيز بيفزايند، البته اين کار در نهايت دقت و ظرافت انجام شد.

فضاي دروني مسجد قبا

 اين مسجد داراي محراب و منبري از سنگ مرمر است. در اين مسجد چاهي وجود دارد که به ابو ايوب انصاري منسوب است. عرض مسجد و حياط آن با سنگ مرمر که حرارت و نور خورشيد را منعکس مي کند، پوشيده شده است. اين حيات داراي سايه بان هايي است که از پارچه هايي از الياف شيشه اي ساخته شده و بر اساس نياز از آنها استفاده مي شود.

 تنها فضاي نمازخانه و درون مسجد به 5 هزار و 35 متر مربع رسيده که ساختمان مسجد به همراه سرويس هاي خدمه به 13 هزار و 500 متر مربع از فضا را گرفته است. قبل از اين مساحت مسجد 1600 متر مربع بود. البته به اين مسجد کتابخانه، موزه و اماکني براي خدمت رساني به زائران اضافه شده است. اينک اين مسجد گنجايش 20 هزار نمازگزار را دارد.

نماي بيروني مسجد قبا

 پس از اين ساخت و سازها، بناي قديمي آن ويران و بخش هايي از زمين هاي مجاور از 4  طرف به ساختمان جديد مسجد اضافه شد و به جاي يک گلدسته قديمي، 4 گلدسته از هر جهت، به ارتفاع 47 متر به آن اضافه شد.

 اين مسجد مجموعه اي از قبه هاي متصل دارد، 6 قبه بزرگ که قطر هر کدام از آنها 12 متر است و 56 قبه کوچک که قطر هر کدام 6 متر است، اين قبه ها که قوسي شکل هستند، به ستون هاي محکمي در داخل هر رواق تکيه کرده اند . 

 مسجد قبا هم اکنون يکي از مهمترين و زيباترين مساجدي است که در محدوده فعلي مدينه قرار دارد، چرا که با توسعه شهر، قبا نيز در محدوده مدينه قرار گرفته است. بناي جديد آن مربوط به سال 1406 هجري قمري است و کتيبه‏اي سنگي که مربوط به اين بازسازي است نيز در بيرون مسجد نصب شده است.
 
 در آيات بسياري از قرآن چون سوره توبه به بناي مسجد قبا که جلوه اي از تقوا و پرهيزکاري بود، اشاره شد، اين آيات نشانگر عظمت اين مسجد است که خير و برکات موجود در آن رمز برتري اش از ديگر مساجد به شمار مي رود.

 

چهارشنبه 1 شهريور 1391 - 11:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری