سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 8:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

«هنرمندان بزرگ»: حافظه هاي فرهنگي جامعه

 

گزارشي از مراسم يادبود استاد سروراحمدي

 معاون پژوهشي خانه هنرمندان ايران در مراسم يادبود استاد عبدا... سروراحمدي با تأکيد بر اينکه جاي هنرمندان بزرگ به راحتي پر نمي شود گفت: هنرمندان بزرگ حافظه هاي فرهنگي جامعه هستند که ميراث و خاطرات يک قوم را با خود دارند.

به گزارش شبکه خبري هنرمندان ايران، دکتر بهمن نامور مطلق مرگ هنرمندان بزرگ را مرگ جامعه دانست و گفت: اساتيد بزرگي چون سرور احمدي زبان روايت هاي معنوي يک جامعه بودند که بوسيله  آنها ما خود را کنترل مي کرديم. اينان هيچگاه زبان خود نبودند و همواره زبان ديگران بودند و از ديگران گفتند تا اينکه از خود بگويند.

دکتر نامور مطلق با اشاره به اين مهم که ظلم است که چنين اساتيد بزرگي در عزلت و تنهايي جهان را ترک کنند، اظهار اميدواري کرد که با توجه جدي به هنرهاي سنتي، بتوانيم حق اين اساتيد را به شايستگي بجاي آورده و در تداوم مسير آنها کوشا باشيم.

در ادامه اين مراسم استاد مجيد کياني، محقق و پژوهشگر عرصه موسيقي به بحث ارتباط بين موسيقي مقامي گذشته و موسيقي دستگاهي ايران پرداخت و گفت: موسيقي سنتي يا شفاهي يا موسيقي کهن که از آن ياد مي شود مانند زبان ما است که يک تاريخ و فرهنگ را پشت سر خود دارد و اين موسيقي را نمي توانيم بگوييم که متعلق به گذشته است چرا که هيچگاه کهنه نمي شود بلکه متعلق به حال است و براي آينده.

اين پژوهشگر موسيقي با اشاره به اينکه هر فرهنگي داراي هويتي است که شناخت دقيق اين هويت به درک درست فرهنگ مي انجامد گفت: اگر بتوانيم در موسيقي شفاهي علاوه بر روش هاي تحليلي، روش هاي تأليفي را نيز به آن اضافه کنيم در ارتباط بين موسيقي ها و هويت بخشيدن به آن و حفظ و تداوم آن خيلي کمک کرده ايم.

وي موسيقي دستگاهي را مثل زبان فارسي، ملي دانست و گفت: اين موسيقي متعلق به تمام کشور است ولي در هر منطقه شکل خاص خود را پيدا مي کند و بايد توجه داشت که آنچه که موسيقي را موسيقي مي کند حال دروني نوازنده است که کار موسيقي را به حکمت منتهي مي کند.

استاد علي اصغر بياني، سخنران ديگر اين مراسم بود که حيوان و نبات و جماد را محصول ذره در جهان هستي دانست که بي دليل بوجود نمي آيند و گفت: هر پديده اي براي اينکه معنا و تعين پيدا کند حتماً نياز به قالب دارد و ما نيز در هنر ها از قالب هاي متعدد براي حبس معنا استفاده مي کنيم و استاد سرور احمدي کسي بود که با يک قالب بسيار محدودي که در اختيار داشت حجم بسيار عظيمي از معنا را در اختيار ما گذاشت و اين تنها از عهده کسي بر مي آيد که خود به استغنا و بي نيازي در آن رسيده باشد و استاد سرور احمدي چنين بود.

وي با بيان اينکه اگر هنرمند بخواهد از طريق فنون و تکنيک هاي هنري خود کسب هويت کند، هنرش ناقص است گفت: استاد سرور احمدي در موسيقي منطقه خراسان تمام مراحل پيچيده اي که لازم است يک موسيقي داشته باشد تا به اجمال برسد را پشت سر گذاشت و به همين جهت است که مي تواند همه  معاني را به طيف وسيعي از مخاطبان خود انتقال دهد.

گفتني است اجراي دوتار نوازي توسط فرزندان استاد مرحوم عبدا... سرور احمدي و آواز محلي خراساني از ديگر برنامه هاي اين مراسم در آخرين شب آدينه ماه مبارک رمضان در خانه هنرمندان ايران بود که با استقبال بسيار خوب علاقه مندان به آن مرحوم و موسيقي مقامي روبرو شد.

 

 

چهارشنبه 1 شهريور 1391 - 10:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری