يكشنبه 22 تير 1399 - 18:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ميلاد بهاري

 

خاطرات سهام طاقتي در «گل سيمين» تبديل به فيلم مي‌شود

 

اميد بنکدار؛ تهيه کننده سينما درباره اقتباس سينمايي از کتاب «گل سيمين» گفت: به پيشنهاد مرتضي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت، در حال نوشتن فيلم نامه با عنوان «ديوارها» بر اساس خاطرات واقعي سهام طاقتي در کتاب «گل سيمين» هستم که به زودي کار نوشتن آن به اتمام خواهد رسيد.

به گزارش پايگاه خبري سوره مهر، اميد بنکدار؛ تهيه کننده «ديوارها» گفت: «ديوارها» فيلم‌نامه‌اي است با ساختار روايي مبتني بر دو قصه‌ موازي مرتبط با يکديگر؛ يکي از اين دو قصه بر اساس خاطرات واقعي بانو سهام طاقتي از کتاب «گل سيمين» طراحي و نوشته شده است و ديگري نيز در زمان حال مي‌گذرد.

وي افزود: فيلم نامه در مراحل پاياني نگارش است و به زودي به اتمام خواهد رسيد. فيلم‌نامه را با همکاري کيوان علي محمدي به طور مشترک نوشته‌ايم ولي چون هنوز پرونده‌ توليد آن باز نشده، عوامل و بازيگران هنوز مشخص نيستند.

وي در ادامه درباره اقتباس ادبي اظهار داشت: وضعيت اقتباس ادبي مانند وضعيت ادبيات و نشر و شرايط سينماي ماست: رو به رکود، پس رونده و در آستانه‌ احتضار. دلايل آن را شايد جامعه شناسان و پژوهشگران بتوانند به دقت و درستي تحليل کنند اما به نظر مي‌رسد که شرايط اقتصادي و فشارهايي که به تبع آن ايجاد مي‌شود در اين ميان بي تأثير نباشد.

تهيه‌کننده «ديوارها» با توصيف نگران کننده مطالعه در ايران گفت: در غرب به خاطر سرانه‌ چشمگير کتابخواني، آشنايي طيف گسترده‌ مخاطبين با آثار ادبي و توجيه اقتصادي بازگشت سرمايه در سينما، اقتباس‌هاي ادبي توجيه اقتصادي و فرهنگي دارد، همچنين در آنجا کتاب پر خواننده و پر تيراژي وجود ندارد که امتياز اقتباس سينمايي، نمايشي يا تلويزيوني‌اش خريداري نشود و تبديل به فيلم نشود يا ديده نشود و به آن توجه نشود.

وي اظهار داشت: در غرب جشنواره‌هاي سينمايي و تلويزيوني رشته‌ فيلم‌نامه‌ اقتباسي رقابتي جدي و مهم تلقي مي‌شود. در چنين شرايطي هم نويسندگان اثر ادبي، از فروش امتياز کتابشان راضي‌اند، هم فيلم‌نامه‌نويسان و سرمايه‌گذاران و عوامل توليد سينما و هم مردمي که کتابي را که خوانده‌اند به شکل فيلم سينمايي روي پرده‌ بزرگ مي‌بينند که البته اين وضعيت قابل قياس با شرايط امروز سينماي ما نيست.

 

 

 

سه‌شنبه 31 مرداد 1391 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری