جمعه 16 خرداد 1399 - 22:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

نگاه آخر به بيستمين نمايشگاه

 

گزارشي از مراسم اختتاميه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم

مراسم اختتاميه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، سه‌‌شنبه‌شب، 25 مرداد، در حالي در سالن اصلي شبستان مصلاي بزرگ امام خميني(ره) برگزار شد كه در اين مراسم از 5 طرح با نام‌هاي طرح ملي تلاوت، پوستر و نشان دومين جشنوار‌ه‌‌هاي قرآني آيات، ترجمه قرآن به زبان اردو، قرآن نفيس به خط نستعليق و سامانه تلفني قرائت و ترتيل قرآن كرين با عنوان سراج رونمايي شد.

اين نشست با قرائت حامد شاكرنژاد، قاري بين‌‌‌‌المللي آغاز شد و در ادامه پيام تصويري آيت‌الله العظمي جوادي آملي به مناسبت برگزاري بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم پخش شد كه معظم له در آن با اشاره به فضيلت ماه مبارك رمضان خاطرنشان كرد: انسان نبايد در مسير خود نه گمراه شود و نه راه را بر كسي ببندد؛ نه بيراه رود و نه راه را بر كسي ببندد.

در ادامه اين پيام آمده است: بر طبق آيات قرآن راه و توشه اصلي انسان تقوا است و تقوا رئيس همه فضائل است. حتي شيريني عدالت نيز به اين خاطر است كه به تقوا نزديك‌تر است.

پس از پخش كليپي از مراسم افتتاحيه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي، قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني و رئيس بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم به عنوان سخنران نخست اين مراسم ضمن ارائه گزارشي از برنامه‌هاي اجرا شده در اين دوره از نمايشگاه اظهار كرد: بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در حالي پايان مي‌يابد كه 40 بخش پركار داشته است.

وي با اشاره به اينكه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم وعده برگزاري 500 نشست و محفل قرآني را داده بود، بيان كرد: بالغ بر 310 نشست قرآني با حضور انديشمندان و نزديك به 200 محفل قرآني با ارائه 500 تلاوت قرآن كريم تا امروز در نمايشگاه قرآن برپا شده است. همچنين 203 ناشر داخلي و 46 ناشر از خارج از كشور با 20 هزار عنوان كتاب و اثر فاخر قرآني در نشر مكتوب در معرض ديد عموم قرار داشتند.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني به حضور 40 كشور در بخش بين‌المللي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم اشاره و عنوان كرد: در اين نمايشگاه بيش از 30 اثر فاخر قرآني رونمايي شد كه اين روند در اختتاميه نيز ادامه دارد. بخش عفاف و حجاب نمايشگاه نيز 42 طرح چادر را با قيمت مناسبي در اختيار بازديدكنندگان قرار داد.

وي اضافه كرد: نمايشگاه قرآني در كشور به همت مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني كشور در حال برگزاري است كه مي‌تواند با ضميمه شدن به نمايشگاه‌هاي روستايي سيار قدم مؤثري براي بردن عدالت قرآني به مناطق محروم باشد

حجت‌الاسلام محمدي از مشاركت 10 هزار نفر در طرح كتابت قرآن كريم خبر داد و گفت: كارهاي مطالعاتي و برنامه‌ريزي نمايشگاه از شش ماه پيش‌ آغاز شده بود و 250 جلسه ستاد مركزي با حضور مديران نمايشگاه برپا شد. همچنين بيش از 300 نفر از روحانيون حوزه‌هاي علميه قم، اصفهان و تهران به نمايشگاه قرآن اعزام شدند و خدمات مشاوره‌اي را به بازديدكنندگان ارائه و جوابگوي پرسش‌هاي آنان شدند.

رئيس بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم حضور بخش ديجيتال را نيز همراه با 100 غرفه، معرفي 200 پايگاه اطلاع‌رساني برتر جهان اسلام و 300 نرم‌افزار قرآني ارزيابي كرد و گفت: هنرهاي نمايشي در اين نمايشگاه از جايگاه خاصي برخوردار بود و نمايشگاه ميزبان 200 تئاتر قرآني شد. همچنين 150 اثر پژوهش جديد با حضور استادان حوزه و دانشگاه معرفي شدند.

سخنران پاياني اين مراسم، عزت‌الله ضرغامي، رئيس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران بود كه با اشاره به آيات قرآن تصريح كرد: يك ضرب‌المثل مي‌گويد آدمي را كه خواب است، مي‌توان بيدار كرد، اما آدمي كه خود را به خواب زده است، نمي‌توان بيدار كرد. بنابراين انسان منكر معاد اصلا قرار نيست قانع شود، بلكه به دنبال بهانه مي‌گردد تا از زير بار خجالت گناه فرار كند و براي خود بهانه مي‌آورد و مكتب خلق مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: از منظر قرآني، بايد چنين منكراني را همانند طبيب مداوا كرد و قرآن كه شفا است بايد انسان را شفا دهد. قرآن مي‌گويد كه بايد لايه بعدي را ببينيد و مبلغان و كساني كه وظيفه هدايت دارند، بايد خلق پيامبرگونه داشته باشند تا از راه قلوب به مداواي منكران و مريضان نفساني بپردازند.

رئيس سازمان صدا و سيما افزود: اين رويكرد قرآني حاكي از آن است كه مداواي اين افراد با استدلال ميسر نيست، بلكه رفتار است و بايد رفتاري كرد كه ديگران عاشق رفتار و منش و مسلك مبلغ شوند.

وي با اشاره به اين‌كه شهادت مولي علي(ع) با شب‌هاي قدر پيوند خورده است، و اين پيوند رمز و رازي در بر دارد، افزود: ما از خاك خلق شده‌ايم و به آن برمي‌گرديم و مفسران مي‌گويند كه آيات قرآن يادآوري مي‌كنند كه انسان چه بوده است و اين خاك است كه نشان مي‌دهد انسان از كجا آمده است.

ضرغامي در پايان با اشاره به اهميت برگزاري نمايشگاه قرآن اظهار كرد: امروز شما مردم و مسئولان نمايشگان نشان داديد كه شيعه حقيقتاً قرآني است و همان‌طور كه تلويزيون از سراسر كشور نشان مي‌دهد، جوانان از سحر به جمع‌خواني قرآن مي‌پردازند كه بزرگترين اجتماع جوانان در حرم حضرت معصومه(س) است.

در ادامه از پژوهش‌هاي برتر قرآني با اهداي جوايز و لوح يادبود تجليل به عمل آمد. كتاب نظريه تفسير متن نوشته حجت‌الاسلام والمسلمين احمد واعظي رتبه نخست، كتاب زبان قرآن و مسائل آن نوشته حجت‌الاسلام والمسلمين محمدباقر سعيدي روشن و كتاب جريان‌شناسي تفاسير فقهي نوشته حجت‌الاسلام والمسلمين محمدعلي مهدوي‌‌راد به صورت مشترك رتبه دوم و كتاب معرفت‌‌‌‌‌شناسي وحي نوشته سيدمحمدعارف اميني و كتاب مباني اماميه در تفسير قرآن نوشته علي‌راد رتبه سوم را كسب كردند.

در پايان مراسم از 5 طرح با نام‌هاي طرح ملي تلاوت، پوستر و نشان دومين جشنوار‌ه‌‌هاي قرآني آيات، ترجمه قرآن به زبان اردو، قرآن نفيس به خط نستعليق و سامانه تلفني قرائت و ترتيل قرآن كرين با عنوان سراج رونمايي شد.

 

چهارشنبه 25 مرداد 1391 - 14:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر