سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

اختتاميه بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان نمايشگاه بيستم

 

گزارشي از آيين اختتاميه بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان نمايشگاه بيستم

مراسم پاياني بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان كه از آغاز ماه مبارك رمضان فعاليت خود را در طبقه فوقاني نمايشگاه قرآن آغاز كرده بود، با حضور لاله افتخاري، رييس فراكسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي، مهدوي مهر، قائم مقام رييس جامعة المصطفي(ص)، محمدي، دبير بخش و شماري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و بعضي از غرفه داران خارجي حاضر در بخش قرآن و فرهنگ ملل برگزار شد.

در اين بخش كارشناسان و فعالان قرآني كشورهاي پاكستان، ساحل عاج، بحرين، چين، ميانمار، افغانستان، نيجريه، تايلند، هند، تانزانيا، مادگاسكار، سودان، كومور، تاجيكستان، سوريه، آلباني، كوزوو، سيرالئون، مالي، اندونزي، تركيه، سنگال و تعدادي از كشورهاي حوزه آمريكاي لاتين آثار قرآني و اسلامي كشور خود را در حوزه آموزش و پژوهش به نمايش گذاشته بودند.

لاله افتخاري، رئيس فراكسيون قرآن و عترت و نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با حضور در اين مراسم طي سخناني خطاب به غرفه‌داران اين بخش گفت: امروز ما شاهد هستيم كه در اوج غفلت‌زدگي ملت‌ها، شما نمايندگان ملل مسلمان، در اين نمايشگاه و نيز ساير غرفه‌داران ايراني به خوبي با ترفند‌ها و ابتكارات خلاقانه اين موج عظيم تبليغات منفي غرب، استكبار و صهيونيسم جهاني را به تصوير كشيده و مخاطب را به بيداري و هوشياري در برابر اين تبليغات گسترده فرا مي‌خوانيد.

رئيس فراكسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي در ادامه گفت: در اين بخش از نمايشگاه به همت مديرت خوب جامعة‌المصطفي(ص) العالمية نمايندگان كشورهاي مختلف حضور يافته و فعاليت‌هاي قرآني و اسلامي خود را به منصه ظهور رسانده‌اند و مجلس نيز براي حمايت از اين فعاليت‌هاي بصيرت‌بخش و هدايتگر در عرصه گسترش فرهنگ قرآن و عترت چه در بخش دانشگاهي و چه فعاليت‌هاي حوزوي و فرهنگي قرآني اعلام آمادگي مي‌كند و از هيچ كوششي دريغ نخواهد كرد.    

افتخاري با تأكيد بر اينكه گسترش فرهنگ قرآني ويژه ايران و محصور به يك كشور نيست، تصريح كرد: ما امت واحده را براي همه مسلمانان جهان در نظر مي‌گيريم و قدم اصلي گسترش فرهنگ قرآني براي غير مسلمانان است. چنانچه شهيد «ادواردو آنيلي» در دامان كفر تربيت شد، اما با خواندن ترجمه قرآن كريم چنان تحت تأثير قرار مي‌‌گيرد كه تا شهادت پيش مي‌رود، چون بيدار شده و نگاه احياگر قرآن بر قلب و فطرت پاك او نشسته است، لذا قرآن كريم را كتاب بيداري اسلامي و احياگر انسان‌ها مي‌دانيم؛ بايد بيداري اسلامي را تبديل به بيداري انساني كنيم تا منطق، اخلاقيات و معارف عالي قرآني براي همه انسان‌هايي كه طالب عدالت و دل‌شكسته و سرخورده از تبليغات استكبار هستند، مورد بهره‌برداري قرار گيرد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه خطاب به غرفه‌داران بخش قرآن و فرهنگ ملل گفت: رسالت شما سنگين و اجر مضاعت دارد و تأثير به‌سزايي در بيداري انسان‌ها خواهد داشت.‌ آگاهي‌بخشي شما و برگزاري چنين نمايشگاهي در ديگر كشورهاي دنيا تأثيرگذار بوده و صداي شما را به جهانيان مي‌رساند.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمدي، از اعضاي نهاد بين‌المللي جامعة المصطفي(ص) العالميه و دبير بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، طي سخناني به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي بخش يادشده در دو بازه زماني قبل و حين برپايي نمايشگاه پرداخت.

وي توضيح داد: در بخش قبل از آغاز نمايشگاه، جلساتي با حضور مسئولين در همين مكان و با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمين حميد محمدي، رييس بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، برگزار و قرار شد از 34 كشور براي حضور در اين بخش از نمايشگاه دعوت به عمل بيايد كه امروز شاهد حضور نمايندگان ملل مسلمان از 34 كشور هستيم كه در 22 غرفه محصولات قرآني خود را عرضه كرده‌اند.

دبير بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان تصريح كرد: در مورد بخش دوم بازه كاري كه مربوط به مرحله آغاز به كار نمايشگاه و اجرايي شدن برنامه‌هاي بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان بود، از اول ماه مبارك كار آغاز شد و تا 25 ماه رمضان اين فعاليت‌ها ادامه دارد، اين بخش سعي داشته با موضوعات مختلف به بحث محتوايي بيشتر بپردازد.

محمدي توضيح داد: در اين خصوص در بخش نخست با برگزاري نشست‌هايي تخصصي به بررسي روش‌هاي حفظ قرآن در كشورها با حضور اساتيد برجسته قرآن ايران همچون حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم و كارشناساني از كشورهاي آسيايي و آفريقايي پرداخته شد.

وي با اشاره به اينكه اين بخش از نمايشگاه مورد بازديد شخصيت‌ها و مسئولان كشوري نيز واقع شده است، گفت: در طول برپايي نمايشگاه وزرا، نمايندگان مجلس، مسئولان و فعالان قرآني كشور نيز از بخش قرآن و فرهنگ ملل بازديد داشته‌ا‌ند.  

دبير بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان در پايان خاطرنشان كرد: گرچه آيين اختتاميه اين بخش امروز برگزار شد، اما فعاليت‌هاي اين بخش از نمايشگاه تا دو روز ديگر ادامه خواهد داشت و علاقمندان مي‌توانند تا 24 مرداد‌ماه از فعاليت‌هاي بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان بازديد كنند.

بر اساس اين گزارش، حجت الاسلام والمسلمين محمدحسين مهدوي مهر، قائم مقام رييس جامعة المصطفي(ص) العالميه طي سخناني در مراسم اختتاميه بخش قرآن و فرهنگ ملل تصريح كرد: قرآن به عنوان آخرين كتاب آسماني مسلمانان و آخرين نسخه هدايت بشر كه از سوي خداوند براي هدايت همگان نازل شده است، با ديگر كتب آسماني تفاوتهايي دارد.

حجت الاسلام مهدوي مهر افزود: اين كتاب شريف همچون ديگر كتب آسماني از سوي خداوند سبحان بر پيامبري الهي نازل شده و نسخه هدايت بشر است ولي ويژگي هايي دارد. خود قرآن درباره تفاوتش با ديگر كتب آسماني به مواردي اشاره مي كند.

وي در توضيح اين موارد گفت: نخست اين كه قرآن كريم تصديق و تاييدكننده ديگر كتب آسماني است؛ قرآن مصدق است و هر آنچه كه از احكام الهي در ديگر كتب آسماني بدان اشاره شده است، قرآن به آن صحه مي گذارد لذا ميتوان گفت، قرآن كريم مهيمن هم هست، يعني بر ساير كتب آسماني پيش از خود هيمنه دارد.

حجت الاسلام مهدوي مهر با اشاره به اينكه قرآن بر اساس محاسبات داراي اصول و ضابطه است، تصريح كرد: به هرشكلي كه محاسبه شود، قرآن داراي تركيبي است كه نمي توان اصول آن را بر هم زد اگر از جانب غير خداوند بود، اختلافات زيادي درباره آن مطرح مي شد.

وي همچنين به بحث اعجازهاي قرآن كريم اشاره و تصريح كرد: خود مبحث اعجاز قرآن مقوله ايست كه در اين فرصت كم نمي توان بدان پرداخت، اما همين بس كه در باب اعجاز ادبي قرآن كريم حق تعالي بندگان مدعي را به تحدي مي طلبد كه اگر مي توانند حتي يك آيه مانند آن را بياورند و اين همان مسئله اي است كه ادبا بر آن صحه گذاشته و نتوانسته اند حتي آيه اي همچون آيات قرآن كريم بياورند.

سخن از گذشته و خبر از آينده ديگر ويژگي قرآن كريم نسبت به ساير كتب آسماني بود كه مهدوي مهر به آن اشاره و خاطرنشان كرد: خبر از عروج حضرت مسيح كه پيروان مسيحيت اعتقاد به مصلوب شدن حضرت عيسي(ع) دارند، خود نمونه اي از خبر از گذشته است كه قرآن به آن اشاره و تاكيد ميكند كه حضرت عيسي كشته نشده است؛ بلكه فردي شبيه به مسيح به جاي وي به صليب كشيده شد.

حجت الاسلام مهدوي مهر درباره بعد پيشگويي قرآن كريم نيز گفت: در آيات دوم و سوم سوره مباركه روم خداوند مي فرمايد «غُلِبَتِ الرُّومُ، في أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِم سَيَغْلِبُون: روميان شكست خوردند در نزديكترين سرزميت ولي بد از شكستشان در ظرف چند سالي به پيروزي خواهند رسيد» كه اين مسئله خبر از پيروزي قريب الوقاع سپاه روم در آينده اي نزديك مي دهد.

قائم مقام رييس جامعة المصطفي(ص) العالميه همچنين به روز و نو بودن مفاهيم قرآن را ديگر ويژگي ممتاز اين كتاب آسماني نسبت به كتب پيشين دانست و توضيح داد: هر كتابي نوشته شود، هرچند نويسنده آن بزرگ و متن آن سراسر نو و جديد باشد، اما به مرور زمان بخش هايي از آن منسوخ شده و ديگر براي خوانندگان كارايي ندارد، اما مطالب قرآن كريم تا روز قيامت كهنه نخواهند شد و براي بشر مفاهيم و احكام به روزي دارد.

وي در پايان با اشاره به آيات كريمه 77 تا 79 سوره مباركه واقعه «إِنَّهُ لَقُرْآنٌ كَرِيم، فِي كِتَابٍ مَّكْنُونٍ، لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ: كه اين [پيام] قطعا قرآنى است ارجمند، در كتابي نهفته، كه جز پاك‏شدگان بر آن دست ندارند» تصريح كرد: قرآن كريم داراي قداست و جايگاهي است كه پاكيزگي آن باعث مي شود، همه كس نتوانند به كنه آن دست يابند و تنها با طهارت روح و جان، درك حقايق قرآن ميسر مي شود.

افضلي فرد، نماينده مردم اردبيل در مجلس شوراي اسلامي، نيز با حضور در اين مراسم مباحثي كوتاه را در خصوص راههاي كاربردي كردن احكام قرآني در زندگي فردي و اجتماعي دو وجه لفظي و معنوي قرآن كريم ايراد كرد.

افضلي فرد در باب وجه معنوي فعاليتهاي قرآني گفت: با وجود تفاسير متعدد قرآن بايد وجوه اشتراكي در تفاسير را استخراج و در شرح آيات به آن تأكيد داشته باشيم، مثلا با توجه به جنبه اشتراكي بين تفسير زمخشري و الميزان به وحدت آراء دست يافته و در شرح آيات كريمه از آن ها بهره بگيريم كه در اين ميان نهاد بين المللي جامعة المصطفي(ص) العالميه مي تواند وارد عمل شده و راههاي كاربردي كردن احكام قرآني و فرهنگ حيات بخش اين كتاب آسماني در بطن جامعه را فراهم كند.

وي در پايان ابراز اميدواري كرد تا با تلاش جامعه قرآني كشور هر روز شاهد ورود بيشتر آموزه هاي قرآني به متن زندگي باشيم و بتوانيم همه دستورات قرآني را در زمينه اقتصاد، سلامت، سياست، اخلاق و ... در زندگي فردي و اجتماعي به كار گرفته و شاهد رشد و توسعه فرهنگ قرآني در جامعه باشيم.

همچنين در بخش ديگري از اين مراسم، محمد جارا و زين العابدين دو تن از غرفه داران بخش قرآن و فرهنگ ملل مسلمان كه به ترتيب از كشورهاي ساحل عاج و اندونزي بودند، براي بيان نقطه نظرات خود طي برپايي نمايشگاه به جايگاه دعوت شدند.

محمد جارا طي سخناني به بازديد چشمگير شهروندان تهراني از نمايشگاه بين المللي قرآن كريم اشاره و تصريح كرد: ما نسخه هاي قرآن محلي ساحل عاج را با خط كوفي و مغربي و نيز ترجمه قرآن به زبان محلي جولا را در اين دوره از نمايشگاه به نمايش گذاشتيم كه اين آثار بسيار مورد توجه بازديدكنندگان قرار گرفت؛ به گونه اي كه حتي درخواستهايي مبني بر ارائه اين نسخه ها به آنان براي تحقيق و مطالعه جنبه هاي نگارشي آن ارائه شد.

همچنين زين العابدين، كارشناس و فعال قرآني از كشور اندونزي نيز طي سخناني ضمن تشكر و قدرداني از مديران جامعة المصطفي(ص) العالميه و مسئولان ستاد برگزاري نمايشگاه قرآن خاطرنشان كرد: برگزاري چنين رويدادهاي قرآني، عملي بي نظير و حركتي ارزشمند است و ما طي حضور در اين فضاي معنوي تجربه هاي ارزنده اي را كسب كرديم.

گفتني است، مراسم اختتاميه بخش قرآن و فرهنگ ملل با اهداي لوح يادبود به غرفه‌داران خارجي اين بخش پايان يافت.

 

چهارشنبه 25 مرداد 1391 - 14:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر