دوشنبه 12 خرداد 1399 - 18:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

خاطرات ايران

 

کتاب «خاطرات ايران» مجموعه خاطرات ايران ترابي از دوران دفاع مقدس با تدوين شيوا سجادي از سوي سوره مهر به چاپ رسيد.

ترابي در اسفندماه سال 1334 در شهرستان تويسرکان از توابع استان همدان به دنيا آمد. علاقه او به تحصيل باعث شد در برابر مشکلات پيش رويش بايستد و با وجود چند سال ترک تحصيل با هدف خدمت به مردم، وارد کار درمان شود.

 اين انگيزه در دوره انقلاب و سال‌هاي دفاع، صورت ايثارگرانه به خود گرفت. در روزهاي آغازين جنگ تحميلي، ايران ترابي که حدوداً 24 ساله بود داوطلب رفتن به مناطق مورد هجوم مي‌شود؛ روزهايي که هنوز برنامه دفاعي منسجمي براي مقابله با اين حمله ددمنشانه نبوده است.

 او در اين کتاب از حوادثي که به چشم خود ديده، از ماجراهايي که در آنها قدم گذاشته و از چگونگي دفاع از دين و سرزمينمان براي ما سخن مي‌گويد.

به گفته شيوا سجادي تدوينگر کتاب، شروع به کار مصاحبه و تحقيق پيرامون روايت‌هاي ترابي به سال‌هاي 83 و 84 برمي‌گردد. حدود 50 ساعت مصاحبه ضبط شده در دست بود، با اين حال تا آخرين مراحل قبل از سپردن کار به دست نشر که انتخاب و گويا کردن عکس‌ها بود، فرصت پرسش و واکاوي محفوظات ذهني راوي از دست داده نشد تا اطلاعات تازه‌افزوده و مستند وي فضاي روشن‌تري را پيش‌روي مخاطب بگشايد.

 مصاحبه تکميلي، ايجاد فاصله زماني براي درگير شدن ذهن راوي با گذشته‌هاي به نسبت دور، مرور چندباره بر موضوعات مطرح شده و تلاش براي يافتن برخي شخصيت‌هاي ذکر شده در حوادث، گفتگو با برخي رزمندگان و کادر درمان هم‌دوره با ترابي و بهره‌مندي از کتاب‌هايي مانند دشت آزادگان در جنگ و کارنامه توصيفي عمليات‌هاي هشت سال دفاع مقدس کمک موثري در روشن شدن حوادث آن دوره بود.

 کتاب حاضر در 22 فصل تنظيم شده و يکي ديگر از آثار سوره مهر در حوزه خاطره‌نگاري دفاع مقدس است.

 در بخشي از کتاب مي‌خوانيم: در ماشين را باز کردم و بالا رفتم، تمام صندلي‌ها را برداشته و مجروحين کف اتوبوس نشسته بودند. هنوز لباس منطقه را به تن داشتند. روي هر کدام يک پتو انداخته بودند که سرما نخورند. تمام تنشان تاول زده بود و صورت‌هايشان باد کرده بود طوري که چشم‌شان جايي را نمي‌ديد.

 هيچ‌کدام از آنها بالاي 30 سال سن نداشتند. دست اولين نفر را که گرفتم تا پياده‌اش کنم با صداي خفه و گرفته‌اي که به زحمت شنيده مي‌شد، گفت: دست مرا نگيريد.

 گفتم: باشد. من گوشه‌ اين پتو را مي گيرم. شما هم گوشه پتوهاي همديگر را بگيريد و آهسته پشت سر هم بياييد.

 اين کتاب در شمارگان 2500 نسخه و قيمت 11 هزارتومان به چاپ رسيده است.

 

چهارشنبه 25 مرداد 1391 - 10:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری