پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 17:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

علي الله سليمي

 

پنج حکايت ازحضور مقام معظم رهبري در دارالعباده

 

 نگاهي به کتاب«قايقران راندن به اقيانوس» نوشته مظفر سالاري

                                                                                             

کتاب «قايقران راندن به اقيانوس» بر اساس سفر مقام معظم رهبري به استان يزد در دي ماه 1386 توسط مظفر سالاري در قالب رمان نوشته شده و در آن شور و حال و فضاي حاکم بر استان يزد به هنگام حضور رهبر انقلاب را روايت مي کند.

اين کتاب که محصولي از حوزه هنري استان يزد است، به شکل داستاني به روايت اين سفر تاريخي مي پردازد و سومين کتاب در اين باره محسوب مي شود که توسط انتشارت سوره مهر منتشر شده است؛ پيش از اين کتاب «سفر به سيستان» نوشته رضا اميرخاني درباره سفر مقام معظم رهبري به استان سيستان و بلوچستان منتشر شده بود. همچنين کتابي با عنوان «حافظ هفت» نوشته اکبر صحرايي به روايت داستاني سفر ايشان به شيراز مي پردازد که اين کتاب هم اخيراً چاپ و منتشر شده است.

از ويژگي هاي اصلي کتاب قايقران راندن به اقيانوس،نگاه ساده و بي آلايش نويسنده به حال و هوا و فضاي استان يزد در هنگام سفر مقام معظم رهبري به اين استان است که تصويرهايي زنده از اين سفر تاريخي در کتاب به ثبت رسيده است.

مظفر سالاري نويسنده اي از استان يزد است که از روحانيون اهل قلم اين استان محسوب مي شود. وي سعي کرده در اين اثر با بهره گيري از تجارب پيشين خود در زمينه نويسندگي، به ثبت وقايع ظريفي از سفر رهبر انقلاب بپردازد که از نگاه افراد عادي معمولاً به دور مي ماند. قلم مظفر سالاري با تجارب معتددي که در امور فعاليت هاي ادبي دارد، براي نگارش اين سفر گزينه مناسبي بوده است که توانسته اثر قابل توجهي را به مجموعه آثار ماندگار در حوزه ادبيات انقلاب اسلامي بيفزايد.

حجت الاسلام مظفر سالاري متولد سال 1341 يزد است. وي از نويسندگان کودک و نوجوا  کشور محسوب مي شود که بيشتر آثارش نوشتن داستان و نقد داستان است. علاوه بر اين، سالاري کتاب هايي را براي بزرگسالان دارد که از جمله آن ها مي توان به رمان«نيمه شبي در حله» براي نوجوانان و درون مايه ها و دست مايه هاي نمايشي در قرآن، برگزيده سومين جشنواره قصه هاي قرآن براي مخاطبان بزرگسال اشاره کرد .سالاري از سال 79تا 85 معاونت فرهنگي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم را عهده دار بوده است، سردبيري فصلنامه هاي تخصصي ادبيات ديني شهرزاد و آفرينه، مسئول داستان مجلات سلام بچه ها و پوپک به مدت 8 سال ، عضويت در هيئت نظارت بر کتاب هاي کودک و نوجوان با معرفي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و شوراي فرهنگ عمومي کشور و سردبيري گاهنامه گفتمان هاي ديني استان يزد با عنوان آسمانه و همچنين داوري کتاب سال و عضويت در هيئت علمي جشنواره هاي مختلف از ديگر مسئوليت هاي سالاري بوده است. آثار وي هم طي چهار  دوره به عنوان کتاب سال کانون پروش فکري کودکان و نوجوانان ، کتاب سال ولايت، کتاب سال سلام و کتاب سال حوزه معرفي شده و همچنين نويسنده برگزيده حوزه درجشنواره هنر آسماني در سال 84 از ديگر موفقيت هاي مظفر سالاري است .

در کتاب قايقران راندن به اقيانوس، معرفي دارالعباده با محوريت سفر مقام معظم رهبري و شناسناندن ابعاد شخصيتي مقام عظماي ولايت با نثري شيوا، قلمي گويا و متني ملموس براي يزدي ‌ها و غير يزدي ‌ها از مهم‌ترين محورهاي کتاب محسوب مي شود. همچنين تزريق روح اعتماد به نفس به اقشار مختلف جامعه با الگوپذيري از فرهنگ يزدي، درون نمايه‌هاي سازنده كار و تلاش مضاعف مردم اين خطه كويري، گراميداشت ياد و خاطره بزرگان و عالمان ديار يزد و معرفي آثار ارزشمند تاريخي و مذهبي در اين استان از نقاط عطف داستان است.
داستان کتاب به شيوه سوم شخص روايت مي شود که در آن، از نويسنده خاطرات با عنوان«شيخ» ياد مي شود که با معرفي و دعوت استاد خود مسئوليت نگارش اين سفرنامه تاريخي را به عهده گرفته است.

بخش هاي مختلف کتاب در پنج فصل تنظيم شده که هر فصل آن به يکي از روزهاي  پنج گانه حضور مقام معظم رهبري در استان يزد اختصاص يافته است.

شخصيت شيخ در اين کتاب مشاهدات خود از شور و حال و فضاي شهرهاي استان يزد در زمان حضور مقام معظم رهبري را همراه با سخنان کامل ايشان در ديدارهاي مختلف با قشرهاي گوناگون اهالي استان را با نثر شيوا روايت کرده است.

در توصيف فضاي حاکم بر يکي از مساجد استان يزد مي خوانيم:«مسجد حظيره در آن جمعه شب حال و هواي ديگري داشت. شايد براي اولين بار بود که گروهي از طلبه هاي جوان در آنجا جمع شده بودند و مانند آنکه دور سفره اي بزرگ باشند رو به روي هم نشسته و منتظر بودند تا آقا بيايد و مراسم عمامه گذاري انجام شود... آقا با محمدي گلپايگاني و صدوقي از حسينيه که به تازگي در آن سوي ديوار محراب ساخته شده بود وارد شدند. طلبه ها عمامه ها را برداشتند و ايستادند و دست هايي را که آزاد بود مشت کردند.

- صل علي محمد، نايب مهدي آمد...»  ( ص 233 و 234)

در مجموع، کتاب قايقران راندن به اقيانوس يک اثر خواندني از يک سفر تاريخي و خاطره انگيز است که لحظه هاي ناب بسياري در آن نهفته است.

کتاب قايق راندن به اقيانوس به همت حوزه هنري استان يزد در 303 صفحه با قطع رقعي، در تيراژ 2500 نسخه و با قيمت 4900 تومان توسط انتشارات سوره مهر در تهران منتشر شده است.

 

 

سه‌شنبه 24 مرداد 1391 - 9:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری