چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کتاب­هاي حوزه طنز انتشارات سوره مهر

 

 معرفي کتاب­هاي حوزه طنز منتشر شده از سوي انتشارات سوره مهر

 

 - خندمين­تر افسانه

 اسماعيل اميني/اول/ 144/ رقعي

پژوهشي در موضوع جلوه­هاي طنز در مثنوي مولانا، اين جستجو به ارزيابي طنز و جلوه­هاي آن در مثنوي معنوي مي­ پردازد و درصدد پاسخگويي به اين پرسش است که طنز و انواع آن چه کارکردي در مثنوي دارد و تا چه اندازه در جهت اهداف غايي مولانا از انتشار مثنوي هستند؟ عنوان کتاب از اين بيت مولانا برگزيده شده است:

خندمين­تر از تو هيچ افسانه نيست/ به لب گور حزاب خويش ايست

 

- طنزآوران امروز ايران منوچهر احترامي /دوم/ 256/رقعي

اين کتاب نخستين جلد از مجموعه طنزآوران امروز ايران است که به منوچهر احترامي اختصاص داده شده است. طنز احترامي واجد ويژگي­هايي است که به تعبير زنده ياد کيومرث صابري احترام مخاطب را نسبت به نويسنده برمي­انگيزد، کتاب با گفتگو با احترامي آغاز مي­شود و . . .

 

- درباره طنز (رويکردهاي نوين به طنز و شوخ طبعي)

کتاب حاضر تلاشي است محققانه در حوزه مطالعات هنري و پارادايم­هاي زيباشناسي هنر معاصر که به موضوعاتي مانند مباني انديشه نظري و فلسفي هنر جديد از ديدگاه هنرمندان و فيلسوفان معاصر در حوزه زيبايي شناسي هنر پرداخته شده است.

 

- در حلقه رندان – جلد اول

دفتر طنز حوزه هنري/ سوم/ 188/ رقعي

يکشنبه اول هر ماه شب شعر طنزي در حوزه هنري برگزار مي­شود با نام در حلقه رندان تقريباً غلغله است و اکثر چهره ­هاي برجسته طنز کشور در آن حضور دارند و شعر مي­خوانند از ناصر فيض گرفته تا زرويي و از احترامي گرفته تا چهره­ هاي جديد و نوظهور. اين کتاب اولين مجموعه گردآمده از بهترين اين اشعار است.

 

- املت دسته­دار

ناصر فيض/ پنجم/168/رقعي

ناصر فيض شاعر و طنزپرداز است که چهار کتاب از او چاپ و سه کتاب برگزيده اشعار شعر معاصر ترکيه، شعر معاصر آذربايجان و شعر معاصر ايران (ترجمه به ترکي استانبولي) را در دست چاپ دارد. املت دسته­دار مجموعه شعر طنزي از اوست.

 

- نزديک به ته خيار

ناصر فيض/ سوم/208/ رقعي

ناصر فيض هدف اصلي­اش از انتشارات اين مجموعه را ايجاد لبخند و در نتيجه نشاط در مخاطب مي­داند يعني پس زدن خودکار و دغدغه­ها و درگيري­هاي ذهني کدورت زا و غم آفرين با ايجاد نوعي آرامش در کنار شور و شعف به دست آمده از موضوع طنز که ته ماجرا مي­رسد به اصلاح و اصلاح گري.

 

- کتاب طنز1

سيد عبدالجواد موسوي/ سوم/184/وزيري

مجموعه آثاري طنز که به اهتمام موسوي در 184 صفحه از سوي حوزه هنري به چاپ رسيده است. کژتابي­هاي ذهن و زبان از بهاءالدين خرمشاهي تا ملي در ماهيت طنز از ميرشکاک، سخره گيري پرخاشجوي از جواد موسوي، هيچ وقت رنگي نشده­ام در گفتگو با منوچهر احترامي و . . . از مقالات کتاب حاضر است.

 

- کتاب طنز2

سيد عبدالجواد موسوي/ سوم/233/وزيري

چند گفتار و نوشتار طنز که از سوي دفتر طنز حوزه هنري به اهتمام سيد عبدالجواد موسوي گردآوري شده است. نوشته­هايي از کيومرث صابري، منوچهر احترامي و . . . آذين بخش اين مجموعه است.

 

  - کتاب طنز 3

سيد عبدالجواد موسوي/ سوم/172/وزيري

مجموعه تخصصي در باب طنز که از سوي دفتر طنز حوزه هنري به اهتمام سيد عبدالجواد موسوي گردآوري شده است.

 

- کتاب طنز4

سيد عبدالجواد موسوي/ دوم/172/وزيري

کتاب طنز تلفيقي است از نشريه و کتاب. صورت آن به نشريه مانند است و محتواي آن به کتاب. در واقع کتاب طنز حاصل تجربه من در حوزه روزنامه نگاري و نويسندگي است.

 

- کتاب طنز5

سيد عبدالجواد موسوي/ دوم/172/وزيري

کتاب طنز 5 همان طور که از نامش پيداست از زواياي مختلف به طنز پرداخته شده است در بخش ابتداي کتاب شوخ طبعي تعريف شده و از نظر بزرگاني همچون برنارد شاو، ارسطو و افلاطون به آن پرداخته شده است و در بازخواني چرند و پرند دهخدا، شيوه و شگردهاي دهخدا را در نوشتن چرند و پرند به تفسير آورده است.

 

- کتاب طنز 6

سيد عبدالجواد موسوي/ 1/222/وزيري

 

- زخم و نمک

سيد عبدالجواد موسوي/ اول/200/رقعي

اين کتاب شامل 5 فصل به نام­هاي کبود رو به مرگ، زير تيغ، تقدير خاموشي، از درون چاه و صراط مستقيم است که ذيل هر فصل چندين شعر در قالب­هاي مختلف آمده است. شاعر همچنين شعر «فصل وصل» خود را به جلال آل احمد «در بخت پاي لنگ» را به يوسف علي ميرشکاک و «چرخ و فلک» را به حميد عجمي تقديم کرده است.

 

- شاهنشاه در کوچه دلگشا

محمدعلي علومي/چهارم/552/رقعي

سال 1352 حزب رستاخيز تشکيل شده و ديکتاتوري اوج گرفته است. شاهنشاه براي جمع آوري اطلاعات و شناسايي دشمن با لباس مبدل به کرمان مي­رود. شاهنشاه در ميان مردم است بدون اينکه مردم خبر داشته باشند به اين ترتيب طنز موقعيت ايجاد مي­شود.

 

- مگيل

محسن مطلق/سوم/88/رقعي

مگيل نام قاطري است که به همراه چند استر تسليحات و تدارکات لازم را نيروهاي مستقر در خط مقدم مي­رسانند. اين قاطر از کمين نيروهاي دشمن جان سالم به در مي­برد ماموريت بعدي او رساندن يک رزمنده مجروح به عقب است اين رزمنده نه مي­بيند و نه مي­شنود. در اصل گوش و چشم خود را در جنگ از دست داده و مجبور است که به مگيل اعتماد کند و دنبال او راه بيفتد.

 

- خنده در مراسم تدفين

عليرضا لبش/ دوم/112/پالتويي

درونمايه اين مجموعه دغدغه­هاي پديد آورنده و در واقع دغدغه­هاي انسان­هاست درونمايه اين مجموعه خود زندگي است با تمام نکات و ظرايف و لطائفش.

 

- معارف اللطائف (محمدعلي مجاهدي (پروانه)/اول/312/وزيري)

معارف اللطائف، مجموعه­اي است متشکل از مطالب طنزآلود و شوخ طبعي­هايي که در دو بخش تدوين شده است. بخش اول: دربرگيرنده لطايف غالباً منثور است که به نحوي متأثر از آموزه­هاي ديني، مقوله­هاي عرفاني و نکات عبادي و اخلاقي است و 500 لطيفه در اين بخش آمده است. بخش دوم حاوي لطايف غالباً منظومي است که بيشتر جنبه ادبي، اجتماعي و انتقادي و هزلي دارند و طبعاً از لطيفه­هاي بخش اول عريان­ترند.

 

- رفاقت به سبک تانک

داوود اميريان/ بيست و هفتم/112/115/ پالتويي

بهترين کتاب دفاع مقدس در سال 83 و از معدود کتاب­هاي طنز جنگ، اگر حوصله خواندن مطلب طولاني را نداريد، کتاب رفاقت به سبک تانک شروع بسيار خوبي است کوتاه، خواندني و خنده دار.

 

- فرزندان ايرانيم  

 داوود اميريان/ بيستم/216/192/ پالتويي

قصه جبهه رفتن يک عده نوجوان و هزار ماجرايي که در اين مسير براي آن­ها اتفاق مي­افتد با زبان طناز و شيرين داوود اميريان رتبه اول بخش خاطره در پنجمين دوره جشنواره انتخاب بهترين کتاب دفاع مقدس سهم اين کتاب شد.

 

- باز بسته است

(طنزنوشته و کاريکاتور)

حسن حائري/مسعود کشميري/ اول/ 64/خشتي

کتاب باز بسته است نوشته حسن شيخ حائري است که کار تصويرسازي آن را هم مسعود کشميري انجام داده است. اين کتاب کتاب طنز و کاريکاتور است که در آن کاريکاتورهايي آمده است و در مقابل هر تصوير نوشته­هايي در قالب طنز نوشته شده است. در اين کتاب توصيه­هايي به هنرمندان جوان با زبان کنايه و طنز آمده است که جوانان را به تفکر وامي­دارد.

 

- کافه خنده

عليرضا لبش/دوم/198/پالتويي

اين کتاب برگزيده جشنواره سراسري طنز تهران است. نويسنده کتاب عليرضا لبش دامنه مطالعات وسيعي دارد. نويسنده در اين مجموعه نظريات علمي، نقد نظريه نيوتن و مباحث فلسفي را در معرض رويکرد خود به طنز يعني طنز اجتماعي درمي­آورد. وي همچنان به قصه­هاي رايج در فرهنگ عامه نيز توجه دارد، از باب مثال مي­توان به داستان آدمي که بختش خوابيده اشاره کرد.

 

- طنز داستاني موسيقيايي

جهانگير داناي علمي/اول/122/رقعي

در قسمت پيشگفتار اين کتاب ابتدا تعريفي نسبت به طنز و موسيقي ارائه شده و پس به طنز داستاني موسيقيايي پرداخته است. در ادامه کتاب چند داستان طنز با موضوعات مختلف آورده شده است. در نوشتن چند داستان از طنزها نويسنده از دانسته­هاي خويش استفاده کرده و داستان­هاي ديگر از اطلاعات تاريخي و موسيقيايي برگرفته از فرهنگ نامه­ها يا مجلات تخصصي استفاده کرده است.

 

- قهوه قند پهلو (گزيده شعر طنز امروز)

اميد مهدي نژاد/ دوم/624/ وزيري کوتاه

اين مجموعه شامل گزيده شاعران معاصر طنزپرداز از مشروطه تا امروز است. اين اشعار در زمينه­هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي انتخاب شده است.

 

- لبخند سعدي

اسماعيل اميني/اول/425/رقعي

اين کتاب به مقوله طنز در غزل­هاي سعدي مي­پردازد. در برخي از غزل­هاي سعدي تلخ عيشي و بيچارگي انسان ديده مي­شود که در قالب طنز بيان شده­اند. در اين کتاب ابياتي که در زمينه طنز شاخص­ترند آورده شده است. پاره­اي از ويژگي­هاي اين غزل­هاي طنزگونه به اين شرح است: رابطه عاشق و معشوق گاهي نوعي شبيه سازي رابطه حاکم ظالم و زيردستان بيچاره است و اين شبيه سازي براي استهزاي رفتار غيرانساني و ظالمانه حاکمان است؛ حرف­هاي ضد و نقيض و اظهار ذلت عاشق و . . .

 

-چگونه بازيگر شويم

اميد مهدي نژاد/اول/72/کوتاه

 

-چگونه شاعر شويم

اميد مهدي نژاد/اول/80/کوتاه

 

-چگونه مدير فرهنگي شويم

اسماعيل اميني/اول/72/کوتاه

 

-چگونه نقاش شويم

جلال سميعي/اول/72/کوتاه

 

-چگونه موسيقيدان شويم

اميد مهدي نژاد/اول/80/کوتاه

 

-چگونه نويسنده شويم

اميد مهدي نژاد/اول/72/کوتاه

 

-نقطه ته خط

مهرداد صدقي/اول/124/رقعي

اين اثر گزيده طنزهايي است که در نشريه­هاي گل آقا هفته نامه سلامت و سپيد منتشر شده است. نويسنده سعي کرده است مطالبي را در اين کتاب بگنجاند که با مرور زمان هيچ گاه غبار کهنگي بر آن ننشسته و تازگي خود را همواره براي مخاطب هر دوران داشته باشد.

 

-نمايش روحوضي

محمدباقر انصاري/اول/118/رقعي

در واقع لزوم ثبت، حفظ و احياي نمايش روحوضي با توجه به نياز بشر امروز به خنده دليل اصلي توليد انتشار اين کتاب دانسته شده است. در اين کتاب مي­توانيد مباحثي همچون «بازشناسي و ماهيت خنده»، «کمدي چيست» و «ماهيت و ساختار نمايش­هاي شادي آور ايراني» مطالعه کنيد.

 

-لبخند غيرمجاز

اسماعيل اميني/اول/124/رقعي

 

-داستان­هاي کوتاه طنز

عليرضا لبش/محمدعلي علومي/اول/296/ رقعي

  

       

 

سه‌شنبه 24 مرداد 1391 - 9:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری