چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 3:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

برگي از خطه کشوين

 

برگي از خطه کشوين (جوانان جمعيت حافظ وحدت قزوين)

تحقيق و نگارش: مسعود آتشگران

شمارگان: 2500

قيمت: 6300 تومان

انتشارات: سوره مهر

بنابر اعتقاد دفتر مطالعات و ادبيات پايداري مراکز استاني گفتن و نوشتن پيرامون ابعاد و زواياي مختلف انقلاب اسلامي از سوي مبارزان، شاهدان، نويسندگان و محققان متعهد ضرورتي غيرقابل انکار به شمار مي­رود. در فضاي ايجاد شده پس از انقلاب اسلامي، گروه­ها و سازمان­هاي زيادي به وجود آمدند که جمعيت حافظ وحدت قزوين يکي از آن­هاست. کتاب «برگي از خطه کشوين» نحوه شکل گيري اين گروه از ابتداي تشکيل در بهمن 57 تا زمان انحلال در نيمه دوم سال 60 و فعاليت­هاي آن را شرح داده است.

هدف مسعود آتشگران از پژوهش پيش رو در درجه اول معرفي پديده و در مرحله بعدي آگاهي دادن نسبت به ماهيت خودجوش پديده­هاي اجتماعي است و در پايان کشف داده­ها و اطلاعات و رسيدن به يافته­هايي از حرکت سيال اجتماعي دوره معاصر است که در واقع گوشه­اي از زندگي اجتماعي مردم ايران بوده است. کتاب حاضر، به عنوان تاريخ محلي قزوين محسوب مي­شود که تلاشي است در روايت گري تکاپوهاي مثال زدني جوانان برومند اين خطه و همت بالاي مردمان آن که در دوران نه چندان دوري به منصه ظهور رسيده و به سان برگ زريني در تاريخ اين زمين نقش بسته است. براي تحقق اين امر، مولف از پژوهش توصيفي و تشريح مشاهدات استفاده کرده تا داده­ها را به گونه­اي دسته بندي و قابل فهم کند که علاوه بر معنايابي آن براي خواننده مطالب سودمندي را نيز در بر داشته باشد.

در اين پژوهش از مصاحبه بر پايه تاريخ شفاهي يا رويکرد تاريخي استفاده شده که به صورت منفرد و نيز همراه با شکل متمرکز بر گروه استوار بوده است.

تاليف حاضر با روش تحقيق کيفي و حضور در جامعه مورد تحقيق با بهره گيري از تحقيق ميداني، تشريح مشاهدات و جمع آوري داده­ها و اسناد و مدارک بر جاي مانده با استفاده از روش مصاحبه انجام شده است. اين کتاب در چهار بخش تدوين و تنظيم شده است که عناوين آن به ترتيب عبارتند از: تشکيل جمعيت حافظ وحدت در منطقه قزوين و نحوه فعاليت­هاي آن، جمعيت حافظ وحدت قزوين در غائله کردستان و ناآرامي­هايي مانند رشت، جمعيت قزوين در ناآرامي­ هاي مرزي منطقه قصر شيرين (پديده جنگ غيررسمي)، نقش تشکل جمعيت حافظ وحدت قزوين در پديده جنگ­هاي نامنظم چمران.

در بخش اول عناوين ذيل را مطالعه خواهيم کرد:

چگونگي تشکيل جمعيت حافظ وحدت در قزوين، دوره آموزشي، اساس نام جمعيت، نحوه نام گذاري تشکل، هرم تشکيلاتي دفتر جمعيت، اهداف جمعيت از ديدگاه معاون فرهنگي آن، عملکرد جمعيت در منطقه قزوين، ماموريت­هاي درون شهري، مبارزه با گروهک­ها، امور مالي جمعيت، توطئه کودتا در لشکر 16 زرهي قزوين و ماموريت­هاي رزمي و برون شهري جمعيت.

در بخش دوم نيز درباره جمعيت از انتظام قزوين تا ورود به غائله کردستان، اعزام نيرو به لويزان در تهران و فرودگاه سنندج، جمعيت و رويدادهاي سردشت، ماموريت کردستان و محور سقز – بانه از نگاه نيروهاي جمعيت و اغتشاش و ناآرامي در رشت مطالب مبسوطي را مي­خوانيم.

جمعيت حافظ وحدت و ماموريت مرزباني در غرب، درآمد، گردان مالک اشتر، پاسگاه باويسي، پاسگاه پرويزخان، سپاه قصر شيرين، ايستگاه مهم راديو و تلويزيون، در خسروي چه گذشت، سر پل ذهاب خط مقاومت و سرگرداني در کوه­ها با هجوم دشمن عناوين بخش سوم اين کتاب به شمار مي­روند.

همچنين، از تشکل جمعيت تا پديده گروه­هاي نامنظم چمران، درآمد، چگونگي تشکيل ستاد، اهواز و حومه، ديدار با حضرت آقا، محور اهواز به سوسنگرد، سه راه حميديه، حفر کانال در اطراف اهواز در مسير غرب، تخريب کانال­هاي آبرساني در حومه اهواز، ماموريت جمعيت در حومه و غرب سوسنگرد، واقعه شهداي در جمعيت آبادان و دکتر چمران و ابوترابي از زبان رزمندگان جمعيت قزوين از عناوين بخش چهارم کتاب محسوب مي­شوند.

اين کتاب که نحوه شکل گيري اين گروه از ابتداي تشکيل در بهمن 57 تا زمان انحلال در نيمه دوم 60 و فعاليت­هاي آن را شرح داده است در بخشي از کتاب درباره اين گروه مي­خوانيم:

«بعد از مدتي در پي درخواست ستاد کل جمعيت حافظ وحدت تهران مبني بر اعزام نيرو به کردستان، نيروهايي از قزوين عازم تهران شده و بعد از طي دوره آموزشي فشرده در پادگان لويزان، براي برقراري آرامش در مناطق آشوب زده وارد فرودگاه سنندج شدند. ماموريت­هاي 45 روزه­اي که تا پايان سال 1359 استمرار داشت و نيروهايي به اين منطقه در رفت و آمد بودند. شهرهايي مانند سنندج، سقز، سردشت و بانه از جمله عمده­ترين اين مناطق بود.»   

گفتني است، برگي از خطه کشوين (جوانان جمعيت حافظ وحدت قزوين) تحقيق و نگارش مسعود آتشگران با شمارگان 2500 نسخه و قيمت 6300 تومان از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

  

 

 

 

دوشنبه 23 مرداد 1391 - 9:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری