يكشنبه 18 خرداد 1399 - 7:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کتاب جامع انيميشن

 

کتاب جامع انيميشن

نويسنده: کيت لي بورن

مترجمان: مهيار جعفرزاده – پريسا کاشانيان و مريم بياني

 

نزديک به بيست سال، کتاب انيميشن نوشته «کيت لي بورن» واقعاً بهترين کتاب انيميشن منتشر شده با مطالبي لذت بخش، تشويق کننده و راهنمايي به وسيله تصاوير بود.

اين کتاب توضيحات کاملي را در زمينه شيوه­هاي توليد انيميشن دو جلدي و اصول پايه­اي که لازم است در ساختار انيميشن رعايت شود ارائه مي­دهد. اين کتاب وسايلي را که در حوزه انيميشن مورد استفاده قرار مي­گيرد از ابتدايي­ترين وسايل تا وسايل بسيار پيچيده تخصصي و روش­هاي توليد انيميشن را به طور مفصل آموزش مي­دهد. ترجمه اين کتاب عينا منطبق با مطالب کتاب اصلي صورت گرفته و هيچ قسمتي از آن حذف نشده است و تنها قسمت­هايي در فصول آخر به دليل مطرح شدن مطالبي در رابطه با کار با کامپيوتر و فلاپي به دليل به روز نبودن اطلاعات و روش­ها حذف و اطلاعاتي که نياز بوده افزوده شده است.

ترجمه لغات خاص با گفتگو و همفکري همکاران مترجم و همکاران در مجله پيلبان صورت گرفته است. اين کتاب به 3 فصل تقسيم شده و ترجمه هريک از فصول را يکي از مترجمان بر عهده گرفت و فصل آخر را من ترجمه کردم.

کتاب جامع انيميشن نوشته کيت لي بورن توسط مهيار جعفرزاده، پريسا کاشانيان و مريم بياني ترجمه و توسط مرکز مطالعات و توليدات فيلم و انيميشن حوزه هنري تهيه شده و در انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است. کتاب به اطلاعات اساسي درباره روش­هاي سنتي متحرک سازي، آغاز، طلق­ها، عروسک­هاي استاپ موشن، انيميشن خميري، پيکيسليشن، فيليپ بوک نقاشي روي شيشه، کات اوت و نقاشي مستقيم روي فيلم و با ديگر تکنيک­ها، تئوري­ها و فرآيندهاي مختلف با تصوير نشان داده شده است (کاري که کتاب اول را از هر لحاظ متمايز کرده بود)، در اين چاپ بار ديگر از تصاوير توليد، طرح­هاي اوليه و فريم­ها استفاده شده است که با تصاوير گرفته شده از مونيتورهاي کامپيوتر، کامل­تر گشته­اند. مطالب جديدي نزديک به يک سوم کتاب – درباره دلايل و چراهاي استفاده از وسايل و تکنيک­هاي کامپيوتري، به کتاب افزوده شده است.

«کتاب انيميشن چه در حال بحث درباره جهان­هاي قديم، جديد يا ترکيبي انيميشن باشد يا نباشد، همانند دستگاهي است که دانش را گسترده­تر، استعدادها را آماده­تر و تخيل را پر و بال مي­دهد. متن کتاب آسان و براي مخاطب قابل درک است.»

در مقدمه کتاب از زبان ميکر دوباره مي­خوانيم:

«اين کتاب به اين دليل به بازار آمد که معرفي و گشايش درهاي دنياي جديد انيميشن ديجيتال را براي خواننده به عهده بگيرد. در دهه گذشته ترکيب روش­هاي جديد و قديمي ساخت تصاوير متحرک، روي رسانه به عنوان هنر و صنعت تاثير فراواني داشته است. به همين خاطر کتاب انيميشن تجديد چاپ شده است تا اطلاعات ارزشمند آن روح توانستن و عشق به تمام گونه­هاي انيميشن در هزاره جديد را زنده کند و بر انيماتورهاي جديد تاثير بگذارد و ذهن و فکر آنها را به چالش بکشاند.»

کيت لي بورن نيز در اين کتاب آورده است:

«شما کتابي را که در دست داريد که درباره دو نسل از انيميشن توضيح داده است. اين کار فيلم سازي کارتوني است – هنري قابل توجه که سابقه­اش به روزهاي تولد سينما بازمي­گردد و اکنون عصر انيميشن ديجيتال است که از ترکيب تکنولوژي کامپيوتري با همان فرايند اساسي که حرکت را از تصاوير بي جان به دست مي­آورد، به وجود آمده است. در ويرايش جديد کتاب انيميشن بازبيني­هاي اساسي صورت گرفته است و بيش از هشتاد صفحه متن جديد با صدها نقاشي و تصاوير گرفته شده از مونيتورها به کتاب افزوده شده است. هفت فصل جديد به کتاب افزوده شده که در زمان چاپ اول کتاب 1979 وجود نداشته­اند. تنها سه فصل از فصل­هايي که به تکنيک­هاي ساخت انيميشن مي­پرداخت تحت تاثير کامپيوترها قرار نگرفته است در جاي جاي کتاب شما تصاويري خواهيد يافت که نشان دهنده ابزارها و محدوده­هاي خلاقانه جديدي است که ما آن­ها را يافته­ايم.

اين کتاب به سه بخش تقسيم شده است:

بخش اول: نکات ابتدايي- هدف اين بخش آماده کردن اوليه شما است. شما فعاليت­هاي مختلفي در زمينه طراحي، ساخت ايده­ها و بازي با اسباب بازي­هاي انيميشن و اصول اوليه انيميشن انجام مي­دهيد. اين صفحات اوليه نگاهي سريع به وسايلي که شما براي ساخت انيميشن به صورت دستي و کامپيوتري نياز داريد مي­اندازد.

بخش دوم، تکنيک­هاي توليد شما در اين جا رنگين کماني از تکنيک­هاي متمايز انيميشن مي­يابيد. هر تکنيک منحصر به فرد است و در مورد همه آن­ها به صورت جداگانه بحث شده است. هر قسمت درباره يک شاخه آموزش مي­دهد. هم چنين اين بخش از کتاب حاوي اطلاعاتي درباره مراحل اوليه توليد مشترک در تکنيک­هاي مختلف: کار با صدا، استوري بور و برنامه ريزي توليد است.

بخش سوم: کاتولوگ وسايل. اين بخش به شما اطلاعاتي درباره وسايل و قيمت­هاي حدودي آنها براي ساخت فيلمتان به صورت دستي يا کامپيوتر مي­دهد. در ويرايش جديد کتاب انيميشن تاکيد بر «هزينه­هاي پايين» تکنولوژي کامپيوتري شده است. اين بخش انتخاب­هاي خلاقانه در جهت استفاده از ابزارهاي کامپيوتري را ارائه مي­دهد. در بخش سه براي آن­هايي که با انيميشن کامپيوتري آشنا هستند، اما درباره ابزارهاي سنتي ساخت انيميشن مطالب کمي مي­ دانند نگاهي گذرا به اين ابزار داريم.

فصل آخر، ليست الفبايي از مکان­هاي (از کتاب­ها، مقالات و وب سايت­ها گرفته تا شرکت­هاي حرفه­اي، جشنواره­ها و برنامه­هاي آموزشي) فراواني است که شما مي­توانيد از آن­ها کمک بگيريد.

در هر سه بخش مثال­ها و نمونه­هايي آورده شده تا متن کلي را به قطعات قابل درک، تبديل کند. اين کتاب توانايي­هاي فرد را براي درک هنر و صنعت انيميشن بالا مي­برد.

بخش اول نکات پايه نام دارد که شامل سه فصل با عناوين توانايي­هاي ابتدايي، انيميشن بدون دوربين و ابزار کار است. بخش دوم نيز شامل عناوين فصول ذيل است:

به حرکت درآوردن اشيا، انيميشن کات اوت، انيميشن با استفاده از مرور زمان و پيکسلشين، کار با صدا، طراحي استوري بورد و انيماتيک، کينه استايس و کولاژ، گرافيک متحرک، متحرک سازي  و نقاشي روي شيشه، انيميشن خميري، عروسکي و استاپ موشن، روتوسکوپي، انيميشن خطي و طلقي، رنگ و جوهر ديجيتال، انيميشن سه بعدي و ورزهاي انيميشن.

همچنين بخش سه ابزارها نام دارد که در اين فصل بخش عناوين ذيل را مطالعه مي­کنيم:

استندهاي انيميشن، ابزارهاي تثبيت، لوازم فيلم سازي، نرم افزار کامپيوتر و سخت افزار کامپيوتر.»

گفتني است کتاب جامع انيميشن نوشته کيت لي بورن و ترجمه مهيار جعفرزاده، پريسا کاشانيان و مريم بياني از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

  

 

 

 

يكشنبه 22 مرداد 1391 - 10:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری