چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 6:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

فانوس‌هاي اشك 3

 

 

فانوس‌هاي اشك 3

گردآورنده : حسين فتحي

چاپ و شمارگان : اول پاييز 90- 10000 نسخه

ناشر : موسسه هنر و ادبيات هلال

 

مقدمه ، زمزمه‌هاي حسيني ، طلوع ماه محرم ، ورود به كربلا ، حضرت مسلم ( ع ) و اولاد حضرت مسلم ( ع ) ، اصحاب با وفا ، اولاد حضرت زينب ( س ) حضرت عبدالله‌بن الحسن ( ع ) ، حضرت قاسم ( ع ) ، حضرت علي‌اصغر( ع) حضرت علي‌اكبر ( ع ) ، حضرت عباس ( ع ) ، عاشورا  و شام غريبان عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند . موسسه هنر و ادبيات هلال در مقدمه كتاب حاضر بيان مي‌كند كه ماه محرم آغاز مي‌شود ،‌ خيمه‌هاي حسيني يكي يكي برافراشته مي‌شوند ،  چراغ‌هاي هيئت‌ها و حسينيه‌ها و تكيه‌ها يك به يك روشن مي‌شود ، دسته‌هاي عزاداران نوحه‌خوان و سينه زن در رگ كوچه‌ها و خيابان‌هاي شهر جاري مي‌شوند ، حالا زمين ،‌ ولايت « ولايت » است و «ولي» شناسان به سوگ « رندان تشنه لب » دم گرفته‌اند. اين موسسه در مقدمه خود مي‌افزايد كه حالا ،‌آسمان كه زمين را نگاه مي‌كند ، آسماني ديگر را مي‌بيند ، آسماني كه با « فانوس‌هاي اشك » خيل عزاداران اباعبدالله الحسين (ع) مزين شده است .

اين موسسه يادآور مي‌شود كه اكنون خيمه‌گاه حسين در كربلاست و زمزمه مناجاتيان بلند است و صاحب سفره خاص احسان خداوند ، فرزند فاطمه است . اكنون همه جهان در سايه خيام حسين به سوگ نشسته است و عباس بر اسب آسمان‌ها گرد خورشيد حرم مي‌گردد و جواز ورود به همه كربلاييان به نام و نامه اوست . اكنون تمامي خلقت تشنه قطره‌اي از حقيقت عشق عباس است ،‌ و هلال محرم ،‌« حاي » سر بريده حسين است و « عين » تيرخورده عباس ؛ فرشتگان از شمايل نام « حسين » رونمايي مي‌‌كنند ،‌ تا همه كروبيان علمهاي عزا را برافرازند و به سنج طوفان نوح و بكاء بكوبند .

موسسه هنر و ادبيات هلال يادآور مي‌شود كه گريه همسفر شدن با كاروان خلقت است ، گريه همنوايي با دراي قافله فطرت است ، گريه بيداري است و گريه زبان آغاز آدمي است ، گريه نخستين صدا بود ، در برهوت هبوط و نخستين تلاش براي نجات از سقوط دردره خود فراموشي كه غفلت از حال خويش ، عقوبت همه كساني است كه خدا را فراموش مي‌كنند . اين موسسه در پايان يادآور مي‌شود كه اكنون چه زيباست ،‌ هنگامي كه آهنگ بيدار شدن و بيدار ساختن دلها را داريم ، نغمه‌ها و اشعاري را برگزيد كه به موزوني نواي فطرت و شايستگي همراهي با اين قافله بزرگ را كه از ابتداي خلقت در راه است و همچنان به پيش مي‌رود را داشته باشد .

در بخش شام غريبان كتاب حاضر در نوحه دوم با نام « خدانگهدار » از محمود شريفي مي‌خوانيم :

محمل مران اي ساربان يكدم در اين بيابان

افتاده جانم غرق خون در آفتاب سوزان

گودال قتلگاه است      قرآن مهر و ماه است

دست از سرم يك لحظه بردار

****************************

اي همسفر اي همسفر من مي‌روم ز كويت

گاه وداع آخرين ، بوسه زنم گلويت

شد فصل بي‌قراري         اي لاله بهاري

من مي‌روم خدانگهدار

****************************

گيرد بهانه دخترت پرسد ز تو نشانه

دشمن تسلايش دهد با ضرب تازيانه

برلب رسيده جانش      رفته زكف ، توانش

باشد تو را مشتاق ديدار

*****************************

گشته غروب عمر تو بر من طلوع غم‌ها

من ماندم و يك كاروان با اينهمه ستم‌ها

بنگر به آه سردم         محمل‌نشين دردم

جام دل از خون گشته سرشار

****************************

فانوس‌هاي اشك 3 با گردآوري حسين فتحي در چاپ اول خود با شمارگان 10000 نسخه به همراه سي دي به قيمت 42000 ريال توسط موسسه هنر و ادبيات هلال انتشار يافته است .

 

 

چهارشنبه 18 مرداد 1391 - 13:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری