پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 0:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

آرش معظمي

 

"مقام موسيقايي" منتشر شد

 

چهارمين شماره از دوره جديد ماهنامه تخصصي "مقام موسيقايي" ويژه مباحث مربوط به موسيقي و گرافيک از سوي مرکز موسيقي حوزه هنري منتشر شد.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:تازه ترين شماره مجله تخصصي "مقام موسيقايي" با موضوع موسيقي و گرافيک که بيش از هر عنواني به مقوله پوستر موسيقي مي پردازد؛ اختصاص دارد و قرار است در شماره بعد مطالبي ويژه جلد سي دي مورد مطالعه قرار گيرد .

 در اين شماره ماهنامه موسيقي به نمونه هاي خارجي توجه ويژه تري شده است و پس از آن برخي از نمونه هاي داخلي هم مورد بررسي قرار مي گيرد.

 در فهرست اين شماره در بخش سرمقاله که با عنوان شک اليقين منتشر شده است نگارنده در اين يادداشت با اشاره به اين مطلب که هنر گرافيک امر ميانجي نيست چنين آورده است: امر ميانجي، با ذات زيبايي در تضاد است. چراکه جلقه اتصال کمشي ست ، به واکنشي . پس عادت گريز است . ذات زيبا به لذت منجر مي شود. لذت اما ضرورت نيست ؛ ماهيت است. به همن علت به امر ميانجي بدل نمي شود.

 بخش بعدي از اين مجله تخصصي به گفتگو با چهار استوديو طراحي جلد موسيقي اختصاص دارد . در ادامه اين بخش مصاحبه هايي با نيکولاس تروکسلر، قباد شيوا، جولين لگندر،ورد شوماخر انجام شده است .

  قباد شيوا طراح و گرافيست خوش سابقه عرصه طراحي در بخشي از گفتگوي خود با اشاره به ارزيابي پوسترهاي موسيقي گفت: وقتي به پوسترهاي خوب دينا درزمينه موسيقي نگاه مي کنيم ، مي بينيم که مثلا يک عکس بسيار خوب ازاجرا ياسالنگرفته اند و يا با کارهايي از اين دست ترکيب بندي خوبي ساخته اند، ولي من هيچ وقت اين طور کار نمي کنم، يعني درمجموعه پوسترهاي من؛ که براي موسيقي طراحي کرده ام، نه عکس رهبر است و نه کليد سل، ولي خود آن پوستر موسيقي است. اين راه حل شرقي ست و فرنگي ها هم متوجه آن شده اند که اين يک شخصيت جديد در گرافيک است.

 هيچ وقت هم از شمسه استفاده نکرده ام.  در حال حاضر ، براي اينکه به کار فضاي ايراني بدهند يک شمسه گوشه کار مي گذارند . من هيچ وقت اين کار را نکرده ام و تنها روح شرقي ست که در کار من هست ؛ روح شاعرانه شرقي .چون در اصل همه ما شاعريم . اين روح شاعرانه مطرح است و نکته ديگري که من خيلي به آن معتقدم زيبايي ست. يک پوشتر بايد در درجه اول زيبا باشد، چون اول زيبايي ست که مخاطب را به طرف يک پوستر مي کشاند، نگه مي دارد و سپس پيام پوستر منقل مي شود؛ تلاش من در بخش هنري کارم.

 بخش پاياني اين مجله تخصصي در حوزه موسيقي به بدهيات و پينوندهاي پنهان اختصاص دارد.

 سردبير مقام موسيقايي رضا مهدوي است و سهراب حسيني و سهيل حسيني دبيري بخش هاي مختلف آن را بر عهده دارند. الهام نادري فريد مدير روابط عمومي اين نشريه است که احمد پژمان، عليرضا مشايخي، مجيد کياني، شاهين فرهت و محمدرضا درويشي شوراي علمي آن را تشکيل مي دهند.

 اين مجله در ايران در حال حاضر با قيمت 8000 هزار تومان در دسترس است.   

 

سه‌شنبه 17 مرداد 1391 - 12:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری