سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

مقدمه‌اي براي تدبر، شناخت و عمل به قرآن

 

گزارشي از آغاز نهمين جشنواره‌ «بسم الله» و برنامه نگارخانه ها در ماه مبارک رمضان

 

1-نهمين جشنواره‌ «بسم الله»:  

نهمين جشنواره‌ «بسم الله» با رونمايي از کتاب «راز خط» و برپايي اکسپوي فروش آثار با حضور وزير فرهنگ و ارشاد آغاز به کار کرد.

به گزارش ايسنا، در اين مراسم که شامگاه - 13 مرداد ماه - در فرهنگسراي نياوران برپا شده بود، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درجمع خبرنگاران با تاکيد بر اينکه براي توسعه فرهنگ ايراني بايد گرايش‌هاي مختلف هنرهاي تجسمي را گسترش دهيم بر استفاده از خوشنويسي به عنوان يکي از زيرشاخه‌هاي اين رشته اشاره کرد.

سيد محمد حسيني گفت: بايد به جاي توسعه فرهنگ وارداتي و به جاي آن که ديگران آثارشان را بر ما تحميل کنند، خودمان در اين عرصه قدم برداريم.

او همچنين به برپايي نهمين جشنواره «بسم الله» اشاره کرد و از کمک به فعاليت‌هايي که موجب رونق فعاليت‌هاي قرآني هستند تقدير کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد همچنين تشکيل معاونت جديد «قرآن و عترت» را در جهت ارتقاي کمي و کيفي فعاليت‌هاي قرآني دانست و افزود: قرار بر اين است که موسسات قرآني که فعاليت قرآني انجام مي‌دهند، مورد حمايت قرار گيرند.

او در ادامه هدف از برپايي جشنواره «بسم الله» را توجه به معناي اين کلمه و اهميت آن در زندگي برشمرد و آثار مزين به کلمات و جملات قرآني را زينت بخش منازل،‌ اماکن مذهبي و مساجد دانست.

حسيني دليل برپايي نمايشگاه‌هاي را که آخرين محصولات قرآني را ارائه‌ مي‌دهند، ايجاد شوق در مردم و مانوس شدن بيشتر آنها با قرآن عنوان کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد همچنين خلاقيت‌، ابتکار و نوآوري را در جهت کسب استعداد مهم ارزيابي کرد و گفت: برپايي نمايشگاه‌هاي اينچنيني همواره مورد توجه مردم بوده است.

او آثار ارائه شده در زمينه قرآني را مقدمه‌اي براي تدبر و شناخت قرآن و عمل به آن دانست و تاکيد کرد: چنانچه همواره در مقدمات بمانيم ،کار عبثي است و بايد به مفاهيم قرآني عمل نمود.

حسيني در بخش ديگري از سخنانش با اشاره بر اهميت قرآن به عنوان کتاب زندگي، بر لزوم عمل به قرآن چه در مسائل فردي و چه در مسائل اجتماعي تاکيد کرد.

وزير فرهنگ با ابراز اميدواري از برگزاري اين چنين نمايشگاه‌هايي در خارج از کشور از برگزاري جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي قرآني در 30 رشته خبر داد.

او همچنين با تاکيد بر ظرفيت بالاي قرآن بيان کرد: هرچقدر درباره قرآن کار شود، بازهم جا دارد و هيچ گاه پاياني بر مطالب و فعاليت‌هاي قرآني نيست.

حسيني ادامه داد: در همه برنامه‌هاي هنري بايد از مفاهيم قرآني الهام گرفته شود و در گذشته هم هر فعاليتي در رابطه با قرآن انجام شده با استقبال مردم روبه رو شده است.

او اضافه کرد: سال گذشته برنامه‌هاي متنوعي براي دسترسي مردم به اينگونه آثار برگزار شد و در همين راستا به توليد بيشتر آثار هنري مي‌پردازيم.

حسيني با بيان اينکه اگر اين آثار توليد شده در دست هنرمندان بماند، ديگر انگيزه‌اي براي ادامه فعاليت‌ آنها باقي نخواهد ماند، از کمک دولت و وزارت ارشاد در خريد و فروش اين آثار خبر داد.

در ادامه اين مراسم کتاب «راز خط» جليل رسولي با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاون امور هنري رونمايي شد.

به گزارش ايسنا، 72 اثر در بخش مسابقه و 120 اثر در اکسپوي نهمين نمايشگاه «بسم‌الله» در معرض ديد قرار گرفت که اين آثار متعلق به هنرمنداني چون اميراحمد فلسفي،‌ غلامحسين اميرخاني‌،اسرافيل شيرچي ،‌ جليل رسولي‌، عين‌الدين صادق‌زاده و ... بود و در سبک‌هايي چون قلم و مرکب‌، جوهر‌، خط و تذهيب‌، اکرليک،‌ ترکيب مواد و ... در مضامين قرآني و احاديث خلق شده‌ بودند.

همچنين دو اثر خوشنويسي و نقاشي خط نيز از محمدرضا رحيمي، - معاون رئيس جمهور - نيز در اين مجموعه به روي ديوار رفته است.

نمايشگاه «بسم‌الله» در گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران در حال برگزاري است.

بخش عكس نهمين جشنواره «بسم الله» داوري نشد:

نتايج داوري نهمين جشنواره «بسم الله» در حالي اعلام شد كه بخش عكس اين جشنواره به دليل كيفيت پايين آثار داوري نشد و هيچ اثري در اين بخش انتخاب نشده است.

دبيرخانه جشنواره «بسم الله» در تاريخ 27 تيرماه در خبري رسمي اعلام کرد: «از کل آثار رسيده به دبيرخانه جشنواره در سه بخش گرافيک، عکس و نقاشي تعداد 4 هزار و 875 اثر از داخل و هفت کشور جهان (شامل امارات متحده عربي،افغانستان، بنگلادش، پاکستان، تونس، کانادا، مالزي و...) به دبيرخانه ارسال شد.

 در بخش گرافيک با موضوع مبارک «بسم الله الرحمن الرحيم» تعداد 62 اثر و در بخش نقاشي با موضوع «آفرينش» تعداد 70 اثر به جشنواره راه يافت.

بر اساس اعلام دبيرخانه، بيشترين آثار ارسالي از داخل كشور مربوط به استان هاي اصفهان، آذربايجان شرقي، تهران و خراسان رضوي مي شود.

 داوري آثار توسط اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه هنر، هنرهاي زيبا و تربيت مدرس انجام شده است، به طوريكه در بخش گرافيک کامران افشار مهاجر، مصطفي اوجي و مهرداد کشتي آرا و در بخش عکس نادر داوودي، محسن راستاني و سيف اله صمديان آثار را داوري كرده اند.»

اين در حالي است كه محمدرضا کمره اي مسوول برگزاري جشنواره «بسم الله» درباره داوري بخش عكس به خبرنگار ايسنا توضيح داد: «همچنان که در متن خبر منتشر شده و درباره آثار منتخب جشنواره نيز ديده مي شود، در بخش عکاسي به دليل ناهمگوني آثار رسيده با موضوع اعلام شده و نيز پايين بودن کيفيت آثار ارسال شده به جشنواره داوري صورت نگرفت و طبيعتا خبر مربوط به داوري آقايان نادر داوودي، محسن راستاني و سيف اله صمديان در اين بخش اشتباها منتشر شده است.»

جمشيد بايرامي – دبير بخش عكس – نيز در همين رابطه به ايسنا توضيح داد: «پيش از اين قرار بود موضوع «انسان، معماري و زندگي» براي بخش عكس اعلام شود اما در فراخوان منتشر شده موضوع عكاسي از بناهاي اسلامي ايران و ساير كشورها اعلام شد و حتي در اين بخش هم عكس هاي مناسبي به دبيرخانه نرسيد.»

به گفته او، كارهاي بخش عكس به قدري ضعيف بود كه حتي به مرحله داوري نرسيد و اين بخش از جشنواره نهم حذف شد.

2-نگارخانه ها در ماه ميهماني خدا:

به گزارش ايرنا، فرهنگستان هنر پس از برگزاري نخستين دور از کارگاه و نمايش هنرهاي آييني که به آثار ˈآبگينه و سفالˈ اختصاص داشت؛ دومين دور از اين کارگاه‌ها را همزمان با ماه مبارک رمضان به هنرهاي ˈکتابت و کتاب آراييˈ اختصاص داده است.

در اين کارگاه و نمايشگاه آثار ˈکتابت و کتاب آراييˈ که در رواق هنر فرهنگستان هنر برگزار مي شود، علاوه بر آموزش شيوه‌هاي کتابت و کتاب‌ آرايي، آثاري از اين هنرمندان در رشته‌هاي ˈکتيبه نگاريˈ،ˈقطاعيˈ، ˈجلدسازي و نقاشي گل ومرغˈ وˈ جلد سازي و صحافيˈ به نمايش در مي‌آيد.

در اين کارگاه استاداني چون ˈاحد ترابيˈ، ˈبيژن چوبکˈ، ˈعيوب جوانکارˈ، ˈهادي عتيقيˈ و ˈچنگيز سليمانˈحضور خواهند داشت.

کارگاه و نمايشگاه آثار ˈکتابت و کتاب آراييˈاز روز يکشنبه اول مرداد ساعت 16 تا 20 هر روز به جز روزهاي جمعه و ايام تعطيل تا پايان ماه مبارک ميزبان عموم خواهد بود.

-نگارخانه تازه تاسيس ترنج نيز با برگزاري نمايش آثاري با مضامين قرآني به استقبال ماه رمضان رفته است.

اين نمايشگاه که نخستين فعاليت هنري نگارخانه ترنج محسوب مي شود، شامل آثار نقاشي-خط است که تا ششم مرداد ماه جاري در اين نگارخانه به نمايش عموم گذاشته شده بود.

-دوستداران هنرهاي تجسمي مي توانند در موزه امام علي(ع) با آثار ديني و مذهبي گنجينه اي اين موزه آشنا شوند.

آثار دومين جايزه جهاني اديان توحيدي که با هدف تقويت آموزه هاي ديني و بيان ظرفيت هاي غني هنر تصويرسازي در تبيين مفاهيم معنوي و تعاليم انبيا برگزار شده ؛ بخشي از اين نمايشگاه است.

بخش ديگري از موزه هم به نمايشگاه مروري بر آثار خوشنويسي استاد حميد عجمي هنرمند معاصر و مبدع خط معلي اختصاص دارد که مضمون آثارش قرآني و ديني است.

تعداد 75 اثر خوشنويسي اين هنرمند از گنجينه موزه در قالب خطوط نستعليق و معلي به معرفي و سير تطور و تحول آثار و زمينه سازي ابداع خط معلي خواهد پرداخت.

اين نمايشگاه تا 31 شهريورماه ادامه دارد.

-نگارخانه شيث بيست تابلوي نقاشي از ˈبهاره صادقيˈ با موضوع طبيعت را از روز گذشته سي و يکم تيرماه به روي ديوار برده است.

-نمايشگاه نقاشي به شيوه هاي مدرن هم در نگارخانه ساربان برپا شده است.در اين نمايشگاه بيش از بيست تابلوي نقاشي از چندين هنرمند تا هفتم مرداد در معرض بازديد علاقمندان قرار خواهد گرفت.

و ...

 

سه‌شنبه 17 مرداد 1391 - 11:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری