سه‌شنبه 17 تير 1399 - 20:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

رونمايي از چند اثر فاخر قرآني

 

دومين مراسم رونمايي از آثار فاخر قرآني (رونمايي از سه نرم افزار قرآني و يک جلد قرآن مذهب) و همچنين رونمايي از سايت مجازي بيستمين نمايشگاه قرآن 16 مرداد با حضور دکتر سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي وحجت الاسلام حميد محمدي، رئيس نمايشگاه قرآن، و معاون وزير ارشاد در امور قرآني و تني چند از فعالان عرصه قرآني کشور در حياط روبروي شبستان مصلاي تهران (در نمايشگاه قرآن) برگزارشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي و به نقل از خبرگزاري مهر: دکتر حسيني در اين مراسم گفت: حضور با شکوه مردم و علاقمندان قرآن به فعالان عرصه قرآني کشور و همه هنرمنداني که در توليد محصولات قرآني دستي دارند دلگرمي مي‏دهد.

 وي افزود: اولين مورد، رونمايي از طراحان برگزيده ايده‎هاي قرآني بازي‏هاي رايانه‏اي است که از نمايشگاه بازي‎هاي رايانه‏اي شروع شد و امشب برگزيدگان اين ايده‏ها معرفي و تقديرمي‎شوند.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: به جاي اينکه يک تبعيت کننده محض از غربي‎ها باشيم و از بازي‎هاي رايانه‎اي آنها الگوبرداري و کپي برداري کنيم بايد به سوژه‎ها و ايده‎هاي برگرفته از فرهنگ اصيل خودمان بپردازيم. فرهنگ غرب مغاير با فرهنگ ماست و غربي‎ها انسان را از بعد مادي نگاه مي‎کنند در حاليکه نگاه ما به انسان و جهان توحيدي است. کار خوبي را بنياد ملي بازي‏هاي رايانه‏اي شروع کرده و تعداد ايده‏هاي برگرفته از قرآن در گام اول قابل توجه است.

 سيد محمد حسني تصريح کرد: رونمايي بعدي از نرم افزار توليد علم و جنبش نرم‏افزاري توسط مرکز هماهنگي توسعه و ترويج فعاليت‎هاي قرآني است. اگر خواهان قدرت و عزت و اقتدار و پيشرفت هستيم راهي به جز تمسک به قرآن و توليد علم نداريم.

 وي افزود: غربي‎ها اجازه دستيابي به دانش روز را به ما نمي‏دهند و خودمان بايد تلاش کنيم که به اين سطح دست يابيم. البته آنها در عرض صدها سال به اينجا رسيده‏اند سرعت و رشد علمي ما در اين 33 سال آنها را به شگفتي واداشته است. توليد اين نرم افزار در راستاي همين دستيابي به دانش روز است.

 وي درمورد رونمايي از بزرگترين قرآن مطلا(مذهب) جهان هم گفت: از بهداني به خاطر نوشتن اين قرآن تشکرکرده و به وي تبريک مي‎گويم. وي در عرض 20سال 45 مصحف را کتابت کرده يعني سالي بيش از 2 مصحف که کار ارزنده‏اي است.

 حسيني بيان داشت: مصحف درشت خط رايانه‏اي بر اساس خط استاد نيريزي که اين قرآن ترجمه آيت الله مشکيني است که با آن دقت و موشکافي ترجمه کرده‏اند کاري ارزنده است. قرآن داراي جاذبه‏هاي فراوان است از ابتدا مسلمانان بر نوشتن خط خوش قرآن اهتمام داشتند همانطور که قرآن را با صوت زيبا تلاوت مي‎کردند.

 وي درمورد ترجمه رساله دکتري خانم دکتر کريستينا نلسون محقق دانشگاه برکلي کالفرنيا که رساله‎اش را درباره قرائت و تلاوت قرآن کريم در مصر انجام داده است هم گفت: نلسون بيشتر تحقيق خود را در مصر که قاريان برجسته و مشهوري دارد انجام داده است اميدوارم پژوهشگر ديگري اين تحقيق را در ميان قاريان ايراني انجام دهد زيرا وجود مسابقات بين المللي قرآن در ايران و قاريان ممتاز ايراني و استقبال مردم از قرائت‏ها نشان مي‏دهد ايرانيها اين قابليت را دارند.

 وزير ارشاد در باره رونمايي از سايت فضاي مجازي بيستمين نمايشگاه قرآن هم گفت: ما بايد ازاينترنت و فضاي مجازي براي ترويج و تبيين معارف ناب اسلامي در جهان استفاده کنيم.به جاي فضاي باطل انديشه‏هاي غربي فضاي نوراني اسلام ناب را ترويج کنيم.از فرصت‎ها به جاي اينکه تهديدي براي ما باشند براي رساندن حرف خود به جهان بهره ببريم.اگر در گذشته مانع تبليغ دين مي‏شدند اما امروز کسي نمي‏تواند مانع کاربري‏هاي فضاي مجازي بشود.

 وي درپايان گفت: يک پژوهشگر آلماني گفته "اسلام گرايان به نحو پيچيده‏اي از طريق بسته‎هاي اطلاعاتي و گوشي‏هاي هوشمند براي ترويج دين خود استفاده مي‎کنند". ما بايد از تمام هنرها و تواناي‏هايمان براي ترويج معارف ناب اسلامي در قالب داستان پردازي و قصه گويي و ساختن فيلم‏هاي سينمايي استفاده کنيم.

 

سه‌شنبه 17 مرداد 1391 - 11:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری