يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

شست تقدير سوره مهر از خبرنگاران حوزه کتاب

 

نشست تقدير از خبرنگاران حوزه کتاب، به مناسبت روز خبرنگار با حضور محمد حمزه‌زاده؛ مدير انتشارات سوره مهر، مرتضي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري، حيدر ايمني؛ مدير روابط عمومي انتشارات سوره مهر، محمد ناصري؛ مدير کارگاه قصه و رمان مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري و جمعي از خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف، امروز در انتشارات سوره مهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي و به نقل از پايگاه خبري سوره مهر، در ابتداي اين مراسم حيدر ايمني؛ مدير روابط عمومي انتشارات سوره مهر با تقدير از خبرنگاران به ويژه خبرنگاران حوزه کتاب گفت: به نظر ما خبرنگار چشم بيدار جامعه است، اوست که به جامعه قدرت تشخيص مي‌دهد که چگونه حرکت کند، مسيرها را مشخص مي‌کند، به جامعه قدرت تشخيص مي‌دهد و به ويژه در اين بمباران اطلاعات و اينکه چه کتابي خوب است و چه کتابي خوب نيست اطلاع‌رساني مي‌کند. خبرنگار آنچه پنهان است را برملا مي‌کند، آن چه بايد هويدا شود را نمايان مي‌کند، بنابراين جامعه را از خطرات احتمالي آگاه مي‌کند و همچنين فرصت‌هاي به دست آمده را معرفي مي‌کند.

وي افزود: توصيه مي‌کنم که خبرنگاران حوزه کتاب، کتاب را مطالعه کنند تا در بالا بردن کيفيت خبر به مخاطب کمک کنند. ما مي بينيم که بيشتر اوقات خبرهاي درست خبرهاي کتاب به اطلاع مخاطب نمي‌رسد و ما از خبرنگاران انتظارات بيشتري داريم.

خبرنگاران ستوني را به حوزه کتاب اختصاص دهند

در ادامه اين مراسم، مرتضي سرهنگي مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري گفت: سال‌ها پيش وقتي خاطرات حسنين هيکل روزنامه نگار مشهور مصري را خواندم که گفته بود: «زماني که تازه وارد روزنامه الاهرام شدم سردبير پيشنهاد داد که يا خبرنگار پارلماني شوم يا در حوزه تئاتر و ادبيات کار کنم، با توجه به علاقه‌اي که داشتم وارد حوزه تئاتر شدم، اما ديري نگذشت که آنجا را خسته کننده احساس کردم و از سردبير خواستم که در حوزه پارلمان خبرنگار شوم، ايشان باز مخالفتي نداشتند، وقتي در اين حوزه نيز پيشبردي احساس نکردم، درخواست حوزه ديگري را کردم اما هر بار که از سردبير درخواست تغيير حوزه را مي‌دادم او مخالفتي نمي‌کرد.وقتي از او درباره رفتار نرم او پرسيدم، سردبير به من جواب داد که شما خبر بياوريد از هر حوزه‌اي که باشد، فقط بي خبر نباشيد، که اين بزرگ‌ترين آفت براي خبرنگار است، اين براي من يک درس بود.»

سرهنگي در ادامه افزود: خبرنگار مي‌بايست در تاکسي، اتوبوس، پياده و هر جا که قدم مي‌گذارد واقعيات را از نزديک لمس کند و بتواند از ساده‌ترين موضوعات خبر رساني کند زيرا در حوزه خبر هيچ چيز ساده نيست، متأسفانه ما در روزنامه‌هايمان صفحه اختصاصي درباره کتاب نداريم بنابراين خبرنگار بايد بتواند خبر کتاب را به خوبي پوشش دهد، اطلاع رساني مي‌کند و ستوني را به حوزه کتاب اختصاص دهد.

حوزه نشر ايران مانند قطار فرسوده‌اي است که هرکس بارش را روي آن مي‌گذارد

در ادامه اين مراسم محمد حمزه زاده؛ مديرعامل انتشارات سوره مهر، روز خبرنگار و شهادت شهيد صارمي را به همه خبرنگاران تبريک و تهنيت گفت و کار خبرنگار را با جهادگر هم شأن دانست.

وي اظهار داشت: بعضي از ناشران و دست اندر کاران حوزه کتاب معتقدند که شبکه توزيع کتاب در ايران مشکل دارد، اما آيا واقعاً همه مشکلات حوزه کتاب همين است، از آنجايي که مطالعه در کشور ما تحت تأثير نظام آموزشي رسمي است و اين در ذهن ما تأثير گذاشته است به نظر مي‌رسد که بايد مشکل را درجاي ديگري جستجو کرد.

حمزه زاده افزود: هر ساله در کشور ما، با شروع فصل مدارس تعداد 136 ميليون جلد کتاب از طريق سه هزار کتاب فروشي به همراه مدارس و در مدت 45 روز توزيع مي‌شود که اين حکايت از شبکه منظم توزيع دارد، اما 185 ميليون جلد کتاب غير درسي با 60 هزار عنوان به درستي در اختيار مردم قرار نمي‌گيرد، بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت که حجم بالاي عنوان‌هاي کتاب، ضعف کيفيت کتاب‌ها و عدم هماهنگي توليد کتاب با نيازهاي مخاطبان، از مشکلات حوزه نشر کتاب در ايران است.

مدير عامل انتشارات سوره مهر خبر داد: امسال تأکيد انتشارات سوره مهر روي ادبيات کودک و نوجوان خواهد بود و کارهاي ويژه‌اي صورت خواهد گرفت، زيرا ظرفيت بالايي در بازار وجود دارد و نويسندگان بزرگي در اين زمينه قلم مي‌زنند و اميدواريم که از زير بار ترجمه در اين حوزه از کتاب بيرون بياييم.

وي در پايان افزود: نبايد مردم را متهم کنيم به اينکه کتاب نمي‌خوانند، از آنجايي که حوزه نشر ايران مانند قطار فرسوده‌اي است که هرکس بارش را روي آن مي‌گذارد، مي‌بايست در توليد بهتر و کيفي‌تر محتوا و همچنين آگاهي رساني به مخاطب در اين زمينه کمک کنند.

گفتني است در پايان اين مراسم از سيد هاشم حسيني؛ نويسنده رمان‌هاي انقلاب توسط آقايان سرهنگي، حمزه زاده و ناصري تجليل به عمل آمد.

 

سه‌شنبه 17 مرداد 1391 - 10:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری