يكشنبه 11 خرداد 1399 - 6:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

يه حبه قند نگاه جامعي به سنت هاي خانوادگي دارد

 

گفتگو با بازيگران يک فيلم موفق در سينماي ملي:« يه حبه قند»(رضا مير کريمي)

محسن مومني‌شريف رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و سهيل جهان‌بيگلري مدير عامل سازمان توسعه سينمايي سوره جمعه شب گذشته در گفتگو با محمد گبرلو در برنامه هفت فيلم يک حبه قند را نمونه موفقي از فيلمسازي در ارائه تصوير خانواده ايراني دانست. به اين بهانه در گفتگو با بازيگران اين فيلم سه سئوال مطرح کرده ايم: ا- دلايل استقبال خانواده ها از فيلم در زمان اکران چه بود؟ 2- به طور کلي اکران چه نوع فيلم هايي براي خانواده ها مناسب است؟ 3- معمولابه همراه خانواده به ديدن چه فيلم هايي مي رويد؟

اصغر همت

 ديدن برشي از زندگي

1-مردم و خانواده ها موقعي که به ديدن فيلم يه حبه قند رفتند برشي از زندگي خودشان را روي پرده نقره اي سينما ديدند. آنها حتي شخصيتهاي فيلم يه حبه قند را در دور و اطراف خودشان مي ديدند. فيلم يه حبه قند تاکيدي بر جايگاه خانواده دارد که در گذشته اي نه چندان دور براي خانواده ها قابل باز خواني بود و شايد هم در چنين خانواده اي رشد کرده بودند و ديدن اين خاطرات در سينما براي آنها حالتي نوستالژيک داشت.

 نکته مهم ديگر اينکه در فيلم شخصيت کودک چند ماهه تا آدمهاي سالخورده حضور داشتند که هر کدام از اين شخصيتها براي طيفي از افراد يک خانواده مي تواند جذاب باشد. به عبارت ساده تر تماشاگران آئينه اي از خودشان را در قاب تصوير مي ديدند و صداقت سازنده که در ساختار فيلمش مشخص بود بر دل مخاطبان نشست.

2-فيلم هايي که به مضامين اجتماعي مي پردازند ديدنش در سينما براي خانواده ها جذاب است. اين مضامين براي کليت خانواده داراي اهميت مي باشد به شرطي که فيلم حوصله آنها را سر نبرد.

نکته مهم ديگر دوري سازندگان فيلم از ابتذال است. اين کار دشواري است که احتياج به تسلط سازنده دارد چرا که نظر مخاطب عام و خاص را توامان جلب کردن کار دشواري است. متاسفانه در اين چند ساله اخير کمتر فيلمي با اين خصوصيات در سينماي ايران ساخته شده است.

3-هميشه به همراه خانواده به ديدن فيلمي مي روم که ضمن داشتن ويژگي هايي که در پاسخ قبلي به آنها اشاره کردم سازنده در کارش با صداقت عمل کرده باشد و تن به ملاحظات گيشه و جلب سلائق مبتذل ندهند.

«شمسي فضل اللهي»

روايت درست خانواده ايراني

1-در يک حبه قند رضا مير کريمي زندگي يک خانواده بزرگ و پر جمعيت را به تصوير کشيده است. چنين زندگي براي خيلي از خانواده ها داراي جذابيت است به خصوص ما ايراني ها که به زندگي خانوادگي اهميت مي دهيم. سازنده فيلم ضمن به تصوير در آوردن اين خانواده به  بررسي مشکلات و گرفتاري ها ، غم ها و شادي هاي آنها مي پردازد.

لذت دور هم بودن تمام اعضا خانواده در اين فيلم به زيباترين شکل ممکن به تصوير کشيده شده است. در جامعه فعلي ما که خانواده ها کوچکتر شده اند و اعضا خانواده به دليل مسائلي که دارند کمتر فرصت کنار هم بودن را پيدا مي کنند. ديدن يه حبه قند فرصت مغتني بود براي تجديد خاطرات مطبوع در کنار هم بودن.

2-فيلمسازي يک مسئله تخصصي است و کارگردان بايد بداند براي چه قشري از جامعه فيلم مي سازد. بنابراين فيلم هايي که به موضوعات اجتماعي مي پردازند بايد اين موضوعات را براي افراد يک خانواده شامل پير ، جوان و ميانسال به عنوان يک دغدغه مطرح کنند. موقعي که يک خانواده باصرف هزينه اي به سينما مي رود، علاقه مند است که از ديدن فيلم سودي ببرد و پيامي را دريافت کند. خانواده ها بايد با دقت و مطالعه فيلمي را براي اعضا خانواده انتخاب کنند که در آن جنبه هاي بد آموزي وجود نداشته باشد.

3-به علت سن و سالي که دارم کمتر فرصت مي کنم به سينما بروم اما موقعي که به همراه خانواده به سينما مي روم معمولا ترجيح مي دهم فيلمهاي آموزنده اي را انتخاب کنم که نگاه نقادانه اي به مسائل مختلف اجتماعي دارند و در کنار آن فيلم هاي آموزنده سينماي کودک – خانواده هم براي خانواده ها جذاب مي دانم. براي انتخاب فيلمها معمولا مشاوره مي کنم.

«پونه عبدالکريم زاده»

آموزش زندگي درست

1-ديدن فيلم يه حبه قند براي خانواده ها داراي نوستالژي بود و ياد خاطرات دوران خوش کنار هم بودن اعضاي خانواده افتادند. اينکه خانواده ها براي انجام کاري که مي تواند يک عروسي و يا مراسم عزا باشد کنار هم جمع شوند در شرايط فعلي جامعه چندان مرسوم نيست. براي آدمهايي که در گذشته تجربه در کنار هم قرار گرفتن اعضاء خانواده را داشتند ديدن يک حبه قند بر پرده سينما فوق العاده جذاب است و در کنار بچه ها به  سينما رفتن مي تواند اين فرهنگ سنتي زندگي اجتماعي را به جوان ترها آموزش دهد.

2-اغلب کارگردان هاي متفکر سينما علاقه دارند در فيلمي که مي سازند نگاه نقادانه اجتماعي هم حاکم باشد و معتقدم ديدن اين نوع فيلم ها مي تواند براي خانواده ها جذاب و مفيد باشد و اگر در اين فيلم ها از يک لايه کمدي نه چندان پر رنگ هم استفاده شود مي تواند طيف گسترده تري از خانواده ها را جذب کند . ارائه پيام سر راست در فيلم به طور حتم نمي تواند براي تمام اعضا خانواده داراي جايگاه باشد.

 3-مواقعي که به همراه خانواده به سينما مي روم تلاش مي کنم فيلمي را براي ديدن انتخاب کنم که مناسب حال همه اعضا خانواده باشد و حين ديدن فيلم احساس خستگي نکنند. مثل فيلم هاي کمدي خانوادگي که حرفي براي گفتن داشته باشند و مبتذل هم نباشند.

«نگار عابدي»

 نگاه خاص کارگردان به خانواده

1-يکي از دلائل مهم توفيق فيلم يه حبه قند در جلب نظر خانواده ها پرداختن به احوالات يک خانواده پر جمعيت و اصيل ايراني بود. نگاه مير کريمي در اين فيلم به مقوله ارزش و اهميت خانواده بسيار خاص و ويژه بود. مير کريمي بدون اينکه بخواهد نگاهي افراطي به سنتها داشته باشد، به ارزش هاي حقيقي مستتر در سنت ها که مي تواند ضامن بقاي خانواده ها باشد، مي پردازد.

 نگاه مجدد فيلمساز به ريشه هاي خانواده فرصت يک بازنگري را براي جوانها به وجود آورده است. علي رغم ساختار ميني مال فيلم سازنده خيلي هنرمندانه توانسته است با مخاطب ارتباط برقرار کند. به هنگام نمايش فيلم خيلي از عامه مردم و خانواده هاي سنتي به ديدن فيلم رفتند.

2-اظهار نظر در اين موضوع بسيار گسترده است و به دشواري مي توان اظهار نظر کرد. رفتن خانواده ها به سينما تابع متغيرهاي زيادي است. موقعي اعضا خانواده به قصد سرگرمي به سينما مي روند که بايد فيلمي مطابق با اين شرايط که مي تواند يک فيلم کمدي – خانوادگي خوش ساخت يا يک ملودرام خانوادگي باشد، انتخاب کنند.

موقعي که تلاش مي کنيد به همراه خانواده فيلمي ببينيد که چيز جديدي از آن بياموزيد آن وقت شرايط متفاوت است و به همراه خانواده مي رويد فيلم هايي مثل يه حبه قند را نگاه مي کنيد.

 فيلم يه حبه قند فيلم کاملي است. به اين جهت که هم تفنن در آن وجود دارد و هم تفکر در آن قابل بازخواني است. نبايد فراموش کنيم که براي فيلم ديدن با خانواده بايد با دقت عمل کنيم که فيلم مبتذلي را انتخاب نکنيم.

3-به علت اينکه من و همسرم هر دو در کار سينما هستيم فيلم ديدنمان بسته به شرايط خاصي است و به علت مقتضيات شغلم تقريبا تمام فيلم ها را در ژانرهاي(گونه هاي) مختلف نگاه مي کنم تا از فضاي حرفه اي دور نباشم. موقعي که قرار است دخترمان را به سينما ببريم ترجيح مي دهيم فيلمهاي کودک – خانواده را براي ديدن انتخاب کنيم.

«ناهيد مسلمي»

نمايش يه حبه قند خلا نبود فيلم هاي خانوادگي را پر کرد

1-موقعي که فيلم يه حبه قند به نمايش در آمد سالها بود که خلا نمايش اين نوع از فيلم هاي خانوادگي در سينماي ايران احساس مي شد. سينماي ايران اغلب در انحصار نمايش فيلم هاي سطحي به خصوص از نوع کمديش قرار گرفته است ولي يک حبه قند با جو کلي سينماي ايران متفاوت است.

 هم نسلان من با ديدن فيلم يه حبه قند ياد زندگي خانواده ها در گذشته افتادند و در ضمن ديدن چنين فضاي خانوادگي حتي براي جوانها هم جذاب و ديدني بود.

 2-فيلم هايي از جنس يه حبه قند بسيار مناسب خانواده ها است. زيرا براي تمامي اعضاي خانواده از پير و جوان داراي جذابيت بوده و نمونه بسيار موفقي از فيلم هاي خانوادگي است که ضمن داشتن ساختار حرفه اي در آن نشانه هاي آشنايي از سنت هاي ايراني هم مورد توجه قرار گرفته است.

3-معمولا براي فيلم ديدن به همراه خانواده، فيلم هايي را انتخاب مي کنم که از کارگردان آن شناخت داشته باشم. به طور مثال رضا مير کريمي و يا داريوش مهر جويي که فيلم نارنجي پوشش اين روزها در حال اکران است؛ يک امنيت خاطر براي انتخاب به مخاطب مي دهد. فيلم هايي که به ارضاء سليقه نازل مخاطبان مي پردازند به طور حتم براي خانواده ها مناسب نيستند.

«سهيلا رضوي»

 اشاره درست  و به جاي يه حبه قند به سنت ها

 1-فيلم يه حبه قند اشارات درستي دارد به سنت هايي که از آنها دور مانده ايم و در شرايط زندگي اين سالها دستخوش تغييرات جدي شده اند. در عين حال فيلم در کليه زمينه ها مثل کارگرداني، بازيگري و فيلمبرداري ويژگي هاي بارز و شاخصي دارد که آن را براي مخاطبان داراي جذابيت مي کند.

2-معتقدم فيلمي براي ديدن خانواده ها مناسب است که قصه درست و رواني داشته باشد  و فيلمساز در پس اين داستان  بتواند يک مسئله اجتماعي را روايت کند و در کنار آن هم به ارائه راهکار بپردازد.

3-معمولا فيلمهايي را براي ديدن خانواده انتخاب مي کنم که ساختار اجتماعي و خانوادگي داشته باشد . فيلمي که ضمن خوش ساخت بودن مفهومي را به من مخاطب منتقل کند.

 

دوشنبه 16 مرداد 1391 - 12:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری