چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

كتاب "شرح اسم" رونمايي شد

 

 

 مراسم رونمايي كتاب "شرح اسم" شامل زندگي نامه مقام معظم رهبري (از 1318 تا 1357) صبح روز شنبه 14 مرداد ماه با حضور رييس حوزه هنري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مسئولان فرهنگي كشور برگزار شد.

 محسن مومني شريف رييس حوزه هنري در آغاز اين مراسم  با اشاره به اين كه جاي خالي كتاب "شرح اسم" احساس مي شد، اظهار كرد: مردم حق دارند راجع به زندگي رهبر معظم انقلاب بيش از اين ها بدانند و با تمام شهرتي كه ايشان دارند براي بسياري از مردم زواياي زندگي شان ناشناخته است.
 وي ادامه داد: در كشورهاي ديگر به محض اين كه كسي به عنوان رييس جمهور انتخاب مي شود كتابي از زندگي نامه وي منتشر مي شود، اما نسبت به شخصيت بزرگي همچون مقام معظم رهبري آنچنان كه بايد پرداخته نشده است كه البته عدم تمايل ايشان هم باعث اين اتفاق بوده است.
 مومني با ابراز خرسندي از اين كه كتاب زندگي نامه رهبر معظم انقلاب اسلامي توسط نويسنده مورد احترام ايشان نوشته شده است، گفت: اين كتاب در قدم اول به زندگي مقام معظم رهبري از كودكي تا پيروزي انقلاب اسلامي پرداخته است كه اين دوران بيش از دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي ناشناخته بوده است.

  «شرح اسم» مانع تحريف تاريخ انقلاب است

سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم ضمن تشكر از نويسنده و ناشر اثر اظهار كرد: درباره تاريخ معاصر كارهاي متعددي انجام شده است اما اين آثار به حد كفايت نرسيده‌اند. قرون گذشته به ويژه تاريخ صد ساله اخير از دوره مشروطه تاكنون كمتر مورد تاليف و نگارش قرار گرفته‌اند. البته برخي مراكز مانند مركز اسناد انقلاب اسلامي يا موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي در اين حوزه از ديگران فعال‌تر بوده‌اند اما بايد به اين نكته توجه داشت كه گروه‌هاي ديگري در خارج از كشور تاريخ شفاهي را از زبان جنايتكاران و درباريان رژيم پهلوي به گونه‌اي متفاوت و كاملا بر عكس جلوه مي‌دهند.

وي ادامه داد: برنامه‌اي در يکي از شبکه‌هاي خارجي پخش شد كه اواخر دوره پهلوي را به نوعي نشان داد كه كساني كه از تاريخ انقلاب اطلاعي ندارند گمان مي‌كنند افراد رژيم پهلوي افرادي خدمتگزار بودند و قدرت‌هاي جهاني باعث تحول و انقلاب در ايران شدند، در حالي كه بايد ما خودمان تاريخ كشورمان را بنويسيم و آن را مأخذ افراد و پژوهشگران قرار دهيم.

حسيني با اشاره به اين كه موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي (ناشر کتاب «شرح اسم») همايش‌هاي بسياري در زمينه تاريخ معاصر ايران برپا كرده است، ادامه داد: اين موسسه كتاب و فصلنامه‌هاي بسياري درباره مطالعات تاريخي مانند «روزشمار انقلاب اسلامي» دارد كه در مجموع از معتبرترين مراكزي است كه به تاريخ معاصر ايران مي‌پردازد. اين موسسه بايد قدم‌هاي بعدي خود را محكم‌تر بردارد و اثري که پيرامون شخصيت امام خميني (ره) در دست اقدام دارد، هرچه سريعتر آماده كند.

وي افزود: يكي از نكاتي كه بايد به آن توجه داشت نياز عامه مردم، نخبگان و خواص به دانستن از تاريخ معاصر است. نوشتن اين نوع كتاب‌ها در خارج از كشور نيز خواهان بسياري دارد. آن‌ها اشتياق بسياري براي ترجمه اين آثار از خود نشان داده‌اند و ترجمه اين  آثار نيز آغاز شده است.

حسيني در ادامه گفت: درباره كتاب «شرح اسم» با تمام محاسن اثر كه متكي به اسناد ساواك و شهرباني و همچنين خاطرات نقل شده است ظرفيت گفت‌وگو با شخصيت‌هاي بيشتري را داشت كه مولف مي‌تواند براي تكميل اثر از آن بهره بگيرد زيرا نگارش اين نوع كتاب‌ها و توجه به نقاط قوت آن مي‌تواند مانعي براي تحريف تاريخ باشد. انتشار اسناد گذشته مانع پنهان ماندن حقايق مي‌شود. همكاري موسسات براي ارايه اسناد نگارش اين كتاب قابل قدرداني است و مي‌تواند دستمايه‌اي براي محققان، رمان‌نويسان و هنرمندان باشد تا كاري قابل قبول و مناسب در حوزه خود ارايه دهند.

وي افزود: هر فصل اين كتاب را مي‌توان در يك بخش مستقل به صورت كتاب منتشر كرد. به عنوان مثال دوران تبعيد مقام معظم رهبري در ايرانشهر يا جيرفت مي‌تواند كتاب مستقلي باشد كه با ارايه اسناد و عكس‌ها حوادث آن دوران را بيان كند. در شهر جيرفت ساختماني با عنوان «ياد ولايت» وجود دارد كه هر سال در آنجا مراسمي با حضور پرشور مردم برپا مي‌شود.

حسيني ادامه داد: در كتاب «شرح اسم» تاريخ حوادث به دقت بيان شده‌اند و نكات و اطلاعات خوبي وجود دارند كه مي‌توان به واسطه مصاحبه‌هاي بيشتر حق مطلب را ادا كرد. اين كتاب از بحث خاندان و تبار مقام معظم رهبري آغاز مي‌شود و تا مسايل پيروزي انقلاب مي‌رسد كه با تكيه بر اسناد و خاطرات دوران طلبگي، علاقه‌‌ ايشان به مطالعه، خستگي‌ناپذير بودن را بيان مي‌كنند. در آن دوران مرسوم نبود كه طلبه‌اي كتاب‌هاي داستان و رمان را دنبال كند اما مقام معظم رهبري علاقه‌مند به مطالعه هستند، تا آنجا كه وقتي به نمايشگاه كتاب مي‌آيند از قصه و رمان‌ها مي‌پرسند و توجه ايشان به كتاب به پشتوانه مطالعاتي طولاني وابسته است. ايشان در زمينه شعر نيز صاحب نظرند چنان که به نقل از ايشان در کتاب آمده که «تفريح من در دوران طلبگي شعر بود و شعر.»

 شرح اسم تنها واژه‌اي درباره ماهيت رهبري بيان کرده است

 حجت‌الاسلام والمسلمين علي اکبر صادقي رشاد، رئيس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي از ديگر سخنرانان اين مراسم بود که در ابتداي سخنان خود با اشاره به عنوان اين کتاب گفت: در علم منطق زماني که به جاي تعريف يک واژه از واژه معادل استفاده مي‌کنيم به آن مي‌گوييم شرح اسم. در اينجا نيز اين نامگذاري فعلي است متواضعانه که عنوان مي‌کند در برابر موضوع به ماهيت نپرداخته است، بلکه تنها واژه‌اي را درباره آن ماهيت عرضه کرده است.

 رشاد ادامه داد: اين کتاب شرح اسمي است بر يکي از اسماء الهي. در کره زمين بعد از حضرت حجت (عج) و امامان معصوم(ع) کسي را نداريم که همانند مقام معظم رهبري درباره دين خدا خدمت کرده و از عهده آن نيز برآمده باشد. به همين خاطر بعد از آنها، رهبري نظام اسلامي مقرب‌ترين بنده درگاه الهي است.

 وي ادامه داد: ايشان به صحنه آمده و در برابر بلاي دشمنان سينه خود را سپر کرده است. من معتقدم از لحاظ مراتب معنوي کسي مانند ايشان در کره زمين پس از ائمه (ع) به دين خدا خدمت نکرده است و اگر اين منشأ قرب الهي نيست چه مي‌تواند باشد؟ آيا اين ميزان از صبر و تلاش و جهاد ايشان نمي‌تواند نشاني از آيات الهي باشد؟ و آيا جز اين است که اين کتاب به شرح اسمي از اسماء الهي پرداخته است؟

 رشاد يادآور شد: رويکرد اين اثر بيشتر سياسي است و اين کتاب را مي‌توان شرح حال سياسي ايشان دانست؛ در حالي که شخصيت مقام معظم رهبري بايد در وجوه مختلفي ديده و ترسيم شود و زندگاني فقهي، هنري، فرهنگي و ساير ابعاد از زندگي ايشان مي‌تواند در کتابي مستمر مورد توجه قرار بگيرد.

تجربه نگارش شرح اسم براي ساير شخصيت‌ها تکرار شود

 علي معلم دامغاني، رئيس فرهنگستان هنر نيز ديگر سخنران اين مراسم بود که در سخنان خود با اشاره به بيان متواضعانه اين کتاب عنوان کرد: يکي از نکاتي که هم ادبيات و هم طبيعت تصديق مي‌کند، اين است که وقتي به سواد اعظمي مي‌رسيم اولين نقطه از آن در واقع معرف پايان آن نيز است. در مورد مقام معظم رهبري آخرين نقطه از تعريف ايشان را بايد اولين نقطه از اين موضوع بدانيم.

 وي ادامه داد: امروز اگر کسي که از ما نيست درباره انقلاب اسلامي حرفي بزند، ما اثري را نداريم تا مردم را به آن راهنمايي کنيم و از اين منظر اين کتاب افتخار بزرگي است.

 معلم خاطرنشان کرد: اين کتاب را بايد جلد اول از کتابي بدانيم که معناي اين مصرع از حافظ است که مي‌گويد: «دلبر آن است که مويي و مياني دارد». مي‌توان تجربه نگارش اين کتاب را براي بسياري از قهرمانان انقلاب اسلامي تکرار کرد. ترديدي ندارم که اين کتاب بايد جلد دومي نيز داشته باشد که بدون شک آغاز آن از اين مصرع شروع مي‌شود که مي‌گويد: «بنده طلعت آن باش که آني دارد».

 همه مديون قهرمان تاريخ هستيم

 هدايت‌الله بهبودي نويسنده اين کتاب نيز آخرين سخنران اين مراسم بود که در سخنان کوتاهي عنوان کرد: وقتي مي‌شود اثري ادبي خلق کرد که اديب توان ايستادن بر لبه تيغ داشته باشد و اين بدون خطر نمي‌شود.

 وي ادامه داد: وفاداري به سنت تاريخ‌نويسي درباره بزرگان همانند ايستادن بر صفحات بي بايد است و اين نه به مصلحت است و نه به معرفت. سهم من در لباس دامادي اين کتاب تکيه‌اي بيش نبود که عاريتي از سوي خداوند به من اعطا شد.

 بهبودي افزود: در داستان نويسنده است که قهرمان خلق مي‌کند و در تاريخ، قهرمان نويسنده را مي‌آفريند. قهرمان داستان، مخلوق داستان نگار و تاريخ نگار همه مديون قهرمان تاريخ هستند.

در پايان اين مراسم سيدمحمد حسيني با هدايايي از هدايت‌الله بهبودي نويسنده اثر و حجت‌الاسلام خزايي، مدير موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي تقدير كرد.

لازم به ذكر است شرح اسم، شرحي بر زندگي آيت‌الله سيدعلي حسيني خامنه‌اي از تبار و تولد تا سال‌هاي کودکي و نوجواني و کارنامه‌اي از مبارزات سياسي و فعاليت‌هاي اجتماعي ايشان تا پيروزي انقلاب اسلامي را در بر دارد. اسناد ساواک، شهرباني و دادرسي ارتش شاه درباره دوران مبارزه و تبعيد آيت‌الله سيدعلي خامنه‌اي نيز در اين اثر گردآمده است. در تاليف کتاب «شرح اسم: زندگينامه آيت‌الله سيد علي حسيني خامنه‌اي (1357- 1318)»، براتعلي طبرزدي، منصور غفوري، مجتبي سلطاني، علي‌اکبر رنجبر کرماني، ليلا قدياني و سيما موسي‌پور به هدايت الله بهبودي در فيش‌برداري، جمع‌آوري و بازخواني اسناد و خاطرات کمک کرده‌اند.

 

يكشنبه 15 مرداد 1391 - 10:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری