پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

استقبال قابل توجه حفاظ از آزمون اعطاي مدرك

 

گفتگو با سيد احمد زرنگار نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در شوراي كارشناسي و كميته نظارت بر طرح ارزيابي و اعطاي مدرك به حفاظ

نيمه دوم ماه رمضان هم در حال گذر است و هنوز هم هستند كساني كه خاكي از كتاب وحي بر‌نگرفته‌اند. شايد دليل اين امر را بايد از مسئولان پرس و جو كرد. در همين راستا بر اساس مصوّبه جلسه 573 شوراي عالي انقلاب فرهنگي و به منظور ساماندهي و تسهيل خدمت‌رساني دستگاههاي اجرايي کشور به حافظان کلام وحي

مقرر شد تا سازمان دارالقرآن‌الکريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با همکاري ادارات‌کل تبليغات اسلامي سراسر کشور، دوره‌هاي طرح «ارزيابي و اعطاي مدرک تخصّصي به حفاظ قرآن‌کريم» را اجرا كنند. در همين راستا و بر حسب وظيفه ذاتي سازمان دارالقرآن الكريم مبني بر توسعه وترويج فعاليت‌هاي قرآني و جذب هر چه بيشتر اهل دل و معرفت در جهت ساماندهي بيشتر متخصصين در امر قرآن‌خواني و ترويج آن با خبر شديم مرحله اول هفتمين دوره آزمون اعطاي مدرک به حفاظ قرآن در سراسر کشور در 36 حوزه امتحاني و با حضور هفت هزار و 529 نفر حافظ قرآن برگزار شده است. وقت را غنيمت شمرديم، كوتاه، با سيد احمد زرنگار نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در شوراي كارشناسي و كميته نظارت بر طرح ارزيابي و اعطاي مدرك به حفاظ پيرامون سطح كمي و كيفي اين آزمون‌ها گفتگويي انجام داديم كه در پي مي‌آيد.

ضرورت و اهميت حفظ قرآن ‌كريم در چيست؟

حفظ قرآن‌كريم در صورتي كه همراه باتوجه و فراگيري معاني و ترجمه آيات قرآن باشد، جامعترين روش انس با قرآن است. همگان مي‌دانند كه پايه حفظ هر مطلبي تكرار همراه باتوجه و تمركز است؛ بنابراين يك حافظ قرآن ناچار آيات قرآن را بارها و بارها، باتوجه ويژه تلاوت مي‌نمايد. بديهي است اين مداومت، انس با قرآن را براي حافظ پديد مي‌آورد و اين همان هدف نهايي از تلاوت و حفظ و ارتباط با قران است. ناگفته پيداست بسياري از آثار و بركاتي كه بر حفظ قرآن مترتب است از همين ريشه نشأت مي‌گيرد. باتوجه به حالات حافظان قرآن‌كريم به‌نسبت ديگر اقشار مرتبط با قرآن، مي‌توان اين خصوصيت را در آنان ملاحظه نمود.

اخيرا شاهد تأكيد دوباره مقام معظم رهبري درباره حفظ قرآن بوديم، ابتدا در اختتاميه مسابقات بين‌المللي و سپس در اولين غروب ماه مبارك رمضان، اما به نظر مي‌رسد اين بار تأكيداتشان جدي‌تر از هميشه، جامعه قرآني به ويژه حافظان و علاقه‌مندان به حفظ قرآن را مخاطب قرار داده است و حركتي نوين و جهشي فراگير مورد انتظار ايشان است. بديهي است اين موضوع از ابعاد مختلف قابل تحليل و بررسي است، كه تبيين فوائد، بركات و آثار حفظ قرآن يكي از اصلي‌ترين آنهاست. در اين چند سطر پيش رو سعي خواهد شد به اختصار به نكاتي در اين خصوص اشاره شود.

اگر در كنار مطلب فوق به اين نكته نيز توجه كنيم كه دليل اصلي حفظ هر چيز نياز يا محبت و علاقه به آن است – كه البته اين خود نوعي نياز است – به اين حقيقت خواهيم رسيد كه جمع بين علاقه و انس نتيجه مباركي خواهد داشت و آن همنشين دائمي و در پي آن تغيير رفتار و منش و افكار در حافظ قرآن است و بسي سعادت براي انسان كه به اين قله رفيع صعود نمايد. به عبارت ديگر درك همنشيني با قرآن باعث تذكر است، توضيح اينكه حافظ قران با احساس همراهي و همنشيني با قرآن همواره تذكردهنده‌اي والامقام، صادق و قاطع دركنار خود مي‌يابد كه همانا قرآن است. چه بسا براي حافظ قرآن زمينه ارتكاب گناه يا رسوخ يك برداشت غلط و ناصواب و يا يك فكر انحرافي ايجاد مي‌شود، اما وقتي به خود تذكر مي‌دهد كه شخصيتي مطهر و الهي چون قرآن مراقب و همراه اوست، ‌ديدگانش بينا مي‌شود و اين روشن‌بيني باعث جلوگيري از آن انحراف خواهد شد:

برخي معتعقدند سطح آزمون اعطاي مدرك به حفاظ بسيار بالاست و اين امر كار را براي حفاظ براي رسيدن آنها به سطوح بالاتر مشكل مي‌كند نظر شما در اين رابطه چيست؟

هر كار آزمايش نشده‌اي در ابتدا قدري ناپخته است و نياز به تجربه دارد تا به آن حد كمال و پختگي برسد امروز آزمون اعطاي مدرك به حفاظ پس از گذراندن پنج دوره و در آيتانه برگزاري دوره ششم تسهيلاتي در آن در نظر گرفته شده است به عنوان مثال در درجه پنجم كه جنبه عمومي دارد و بسياري از افراد در اين درجه شركت مي‌كنند سوالات از 10 جزء قرآن كريم آورده شده است و افراد در حدي كه معناي آيات را بفهمند كفايت مي‌كند. اما به هر حال در درجات بالاتر سئوالات قوي‌تر و كيفي‌تري مطرح مي‌شود كه اين امر بديهي است درجات بالاتر اين آزمون همچون درجات بالاتر در دانشگاه و يا حوزه از دقت نظر بالا و ريزبيني بيشتري برخوردار است به طور كلي مي‌توان گفت در دوره ششم نسبت به دوره‌هاي گذشته تخفيف داده شده است به طور مثال در درجه يك كه افراد پس از احراز شرايط اين درجه مدركي معادل دكترا دريافت مي‌كند پيش از اين بايد با مفاهيم و ترجمه كل قرآن آشنا مي‌شدند اما در اين دوره تنها 15 جزء از قرآن كريم منبع آزمون قرار داده شده است. اين تصميم در شوراي كارشناسي و سياستگذاري اتخاذ شده است شورايي كه مرتباً در خصوص مباحث مختلف اين آزمون جلساتي را برگزار مي‌كند و در اين جلسات پيشنهادات و مطالبي كه مخاطبان اين آزمون مطرح مي‌كنند مورد بررسي و مداقه قرار مي‌گيرد و مواردي كه منطقي و وجهه اجرايي داشته باشد پذيرفته و در صورت امكان عملي مي‌شود. به هر حال بايد به اين نكته توجه داشت كه سازمان دارالقرآن الكريم تلاش مي‌كند افرادي كه مدرك حفظ را دريافت مي‌كنند چه در زمينه حفظ و چه در زمينه معنايي و مفهومي، بتوانند پاشخگو باشند و در سطحي كه هستند خود را نشان دهند.

استقبال از اين طرح تا چه حد بوده است و آيا اين احساس نياز در جامعه حفاظ قرآن براي حضور در اين آزمون به وجود آمده است؟

با توجه به حضوري كه در دانشگاه و در جامعه قرآني دارم استقبال حفاظ از اين آزمون قابل توجه است و اين آزمون توانسته است در بين حفاظ ايجاد انگيزه كند اينكه حفاظ مي‌بينند مورد توجه قرار گرفته‌اند و به كار آنها اهميت داده مي‌شود علاقه‌مند به شركت در اين آزمون هستند البته حضور بانوان حافظ بيشتر است كه ما توقع داريم آقايان نيز حضور پر رنگ‌تري داشته باشند به خصوص كه مسئولان سازمان دارالقرآن الكريم تلاش مي‌كنند براي اين مدارك معادل‌سازي كنند تا بر اساس آن از مزاياي مدارك حفاظ در ادارات و سازمان‌هاي دولتي استفاده كنند. البته ريزش‌هايي را به صورت طبيعي در بخش مفاهيم و ترجمه شاهد هستيم كه حدود 60 درصد است كه اميدواريم اين رقم رفته رفته كاهش پيدا كند و استقبال حافظان به مسئله ترجمه و مفاهيم كه رهبر معظم انقلاب بر آنها تاكيدات بسيار زيادي داشته‌اند بيشتر شود. ظاهراً براي اين مدرك امتيازاتي به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده است كه هنوز از سوي برخي سازمان‌ها اعمال نمي‌شود.

 

 

شنبه 14 مرداد 1391 - 13:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر