جمعه 16 خرداد 1399 - 2:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

حضور فعال موسسات وابسته به سازمان در بيستمين نمايشگاه قرآن

 

گزارشي از حضور فعال موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم

بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با شعار «قرآن؛ فرهنگ بيداري» 25 تيرماه،  با حضور رئيس جمهور، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، قائم مقام قرآني وي و جمعي از مسئولين و خادمان و فعالان قرآني كشور بر مبناي اصل توجه به منشور توسعه فرهنگ قرآني در سه حوزه آموزش عمومي، آموزش تخصصي و پژوهش و تبليغ و ترويج و با حضور موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در مصلاي امام خميني(ره) تهران برگزار شده است.

راهروهاي نمايشگاه روز به روز شلوغ تر مي شوند و با دقت بر روي تک تک افراد مي توان به اين نتيجه رسيد که نمايشگاه امسال از نظر کيفي و کمي تغييرات محسوسي داشته است و با بخش‌هاي جديد و تغييرات متنوع ميزبان بازديدکنندگاني است که نه تنها از شهرهاي مختلف ايران بلکه از سراسر دنيا براي بازديد به اين نمايشگاه مي آيند.

حضور مؤسسات و مراكز وابسته به سازمان تبليغات اسلامي همچون سازمان دارالقران الكريم  در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با رويكرد پويايي فرهنگ قرآني و مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در بخش «غرفه‌هاي فروش نرم‌افزار و محصولات ديجيتال» مشهود است.

در اين گزارش مي‌خواهيم به بررسي حضور سازمان دارالقرآن الكريم و موسسه تبيان و معرفي محصولات عرضه شده در غرفه اين دو در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن بپردازيم.

يكي از سازمان‌هاي فعال در عرصه علوم قرآني و وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، سازمان دار‌القرآن الكريم است كه همانند سال گذشته موفق به شركت در اين نمايشگاه شده بود.

غرفه سازمان دارالقرآن الکريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با غرفه سازي متنوع و جذاب در بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم حضور يافته است.

در غرفه اين مجموعه، معرفي فعاليت‌هاي دارالقرآن در قالب طرح هاي ويژه تربيت و آموزش، انجمن خيرين قرآني، جشنواره‌هاي قرآني کودک و نوجوان، جوان و خانواده، جشنواره قرآني جوان، جشنواره قرآني خانواده، طرح هاي آموزش قرائت قرآن کريم شامل و بسياري ديگر از فعاليت هاي اين سازمان انجام شده است.

همچنين برگزاري مسابقه تصحيح اغلاط قرآني بدون محدوديت سني و در معرض نمايش گذاردن قرآن‌هاي داراي مجوز سازمان از ديگر فعاليت هاي دارالقرآن در بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم است.

مسابقه تصحيح يك صفحه از قرآن در ايام برگزاري نمايشگاه در غرفه سازمان دارالقرآن الكريم بخش نهادها و مؤسسات اين نمايشگاه برگزار و به برترين‌ها جوايزي از سوي مسئولان غرفه اهدا مي‌شود.

در اين مسابقه يك صفحه از آيات قرآن در اختيار شركت‌كنندگان قرار مي‌گيرد و آنها بايد در مدت زمان 10 دقيقه غلط‌هاي موجود را پيدا كنند.

اين مسابقه روي صفحه مانيتور يا صفحه كاغذ در اختيار شركت‌كنندگان قرار مي‌گيرد و آنها بايد از روي صفحه اصلي، غلط‌هاي موجود در صفحه از جمله غلط‌هاي املايي، شماره صفحه، شماره سوره و اشتباهات حركتي را پيدا كنند. به شركت‌كنندگاني كه بتوانند بيشترين اشتباهات را در چاپ‌ها پيدا كنند، جوايزي به رسم يادبود، اهداء مي‌شود.

همچنين، بازديدكنندگان از نمايشگاه قرآن با حضور در غرفه سازمان دارالقرآن كريم مي‌توانند با نحوه اعطاي مدرك به حافظان قرآن و مراحل و نحوه صدور مجوز چاپ و نشر قرآن آشنا شوند.

انجمن خيرين قرآني

يكي از مهمترين برنامه‌هاي سازمان دارالقرآن الكريم در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن راه‌اندازي انجمن خيرين قرآني و معرفي به بازديد‌كنندگان و علاقه‌مندان به عضويت در اين مجموعه است. 

رشد و توسعه فرهنگ قرآني در جامعه، نيازمند بستر و جايگاه مردمي است. بديهي است کمک ها و اعانات مالي افراد علاقه مند و خير در حوزه هاي مختلف فرهنگي به ويژه فعاليت هاي قرآني داراي تاثيرات عيني مي باشد. شايد بتوان گفت عظيم ترين حرکت مردمي در تقويت و رشد فرهنگ ئيني جامعه، مشارکت آحاد مردم متدين در زنده نگهداشتن ياد و نام اهل بيت عصمت و طهارت (ع) در ماههاي محرم و صفر با هدف تقرب به درگاه باري تعالي مي باشد. مشابه اين مجاهدت ها در حوزه قرآن نيز يقيناً کمتر از حوزه اهل بيت (ع) نيست، چرا که قرآن ثقل اکبر و مستمسک  اولياي الهي است. بنابراين تحقق اين مهم در عرصه فعاليت هاي قرآني نيز ضروري به نظر مي رسد.

از اين رو لازم است گروهي از نخبگان جامعه پا درميدان نهاده و به شيوه هاي گوناگون ، تلاش نمايند که ظرفيت هاي مردمي براي حمايت از فعاليت هاي قرآني به خدمت گرفته شود و اين مهم رسالتي بر دوش آحاد مردم، بويژه نخبگان و تاثير گذاران جامعه است.

 اعضاي اين انجمن که معمولا از نخبگان قرآني تشکيل شده اند اهدافي دارند که عمده آن عبارتست از: فرهنگ سازي عمومي به منظور جذب مشارکتهاي مردمي براي توسعه فعاليتهاي قرآني ، هدايت خيرات و نذورات مردم به سمت فعاليتهاي قرآني، سازماندهي و استفاده بهينه از سرمايه هاي موجود و پراکنده مردمي.

علاوه بر نخبگان خير، علاقه مندان زيادي نيز به اين انجمن پيوسته اند که با حمايت مادي و معنوي خود توسعه اين امر مهم کمک مي‌كند.

با سايت تلاوت آشنا شويد

بخش قرآن سايت تلاوت از جمله امکانات ويژه سايت تلاوت است که براي علاقه مندان به قرآن و محققان قرآني کارايي بالايي دارد ، امکانات اين قسمت در 5 بخش مختلف شامل : قرآن(متن قرآن و ترجمه آن را نمايش مي دهد با تغيير زبان متن ترجمه صفحه تغيير کرده و بر اساس زبان انتخاب شده نمايش داده مي شود.)، جستجو (کاربر در اين قسمت مي تواند در متن عربي يا ترجمه فارسي در سوره انتخاب شده و يا در کل قرآن جستجو نمايد)، تلاوت ها( اين بخش يکي از امکاناتي است مي تواند براي علاقه مندان به تلاوتهاي قرآن جذابيت داشته باشد در اين قسمت با انتخاب هر سوره از قرآن ، برترين تلاوت هاي قاريان برجسته در مورد آن سوره و آيه منتخب به نمايش در مي آيد)، اطلاعات قرآني( در اين بخش با انتخاب هر سوره از قرآن اسامي اشخاص، اماکن، رويدادها، اقوام ، گياهان ، حيوانات، پوشيدنيهاو ... که در آن سوره ذکر گرديده نمايش داده مي شود و مطالب مفيدي در مورد هر يک از آنها نمايش داده مي شود)، مي باشد.

از برنامه ها و اهداف و راهبردهاي سايت تلاوت مي توان به : اهداف سازماني در برگيرنده انتظاراتي است که جامعه با توجه به رشد تکنولوژي از هر سازمان و موسسه اي دارد و معتقد است از اين طريق خدمات و اطلاعات را آسانتر، ساده تر، سريعتر و در هر زمان مي تواند دريافت نمايد.

گسترش ارتباط با مخاطبان هدف ديگري است که بعضا از هدف اول مهم تر مي باشد سايت تلاوت تلاش دارد محيطي جذاب در چارچوب هاي قرآني براي جلب نظر کاربران آماده نمايد تا بتواند اقشار مختلف جامعه خصوصا جوانان را با مفاهيم متعالي قرآني مانوس نمايد.

تبيين جايگاه سازمان دارالقران و اهداف و برنامه ها و فعاليت هاي گسترش و متنوع آن در حوزه قرآني کشور از طريق امکانات اينترنتي ، تلاش در جهت ساماندهي، هدايت و انسجام فعاليت هاي مختلف قرآني کشور در فضاي اينترنتي، تلاش در جهت ايجاد زمينه تعامل سازمان با ساير نهادها و موسسات قرآني از طريق اينترنت، ارائه خدمات قرآني از طريق ايجاد بانک هاي جامع اطلاعات قرآني در زمينه هاي مختلف به کاربران اينترنتي ، طراحي و ارائه آموزشهاي عمومي براي کاربران اينترنت در تمام سطوح ، بطوريکه هر کس در هر سطحي از دانش قرآني بتواند با استفاده از اين امکانات با قرآن ارتباط بر قرار نمايد.

در اين بخش بانک اطلاعاتي قرآنهاي چاپ شده با مجوز سازمان نمايش داده مي شود با انتخاب هر قرآن کاربر اين امکان را دارد که 4 صفحه از آن قرآن و همچنين مشخصاتي مانند خطاط و مترجم قرآن را مشاهده نمايد.

يکي از بخش هاي مهم سايت تلاوت که وظيفه اطلاع رساني در مورد فعاليت هاي قرآني را به عهده دارد بخش خبر مي باشد . هر روزه استان هاي مختلف کشور، اخبار قرآني خود را به صورت منظم جهت درج در سايت تلاوت ارسال نموده و پس از تاييد مدير بخش اخبار در سايت نمايش داده مي شود. اخبار سايت به دو قسمت استاني و سازماني تقسيم گرديده و امکان درج کامنت براي هر خبر در نظر گرفته شده است .

بخش اخبار تصويري نيز از بخش هايي مي باشد که ارائه کننده تصاوير مربوط به رويدادهاي قرآني کشوري و سازماني مي باشد . ضمنا کاربران سايت اين امکان را دارند که بتوانند اخبار را بر اساس نوع خبر جستجو کنند.

بانک هاي تلاوت از ديگر امکانات توسعه داده شده در سايت ، بخش تلاوتها مي باشد که تلاوتهاي هر قاري همراه با مشخصات هر تلاوت نشان داده مي شود و قابل دانلود مي باشد جستجوي قاري مورد نظر از ديگر امکاناتي است که در سايت وجود دارد در اين بخش کاربران مي توانند به زندگي نامه و آلبوم تصاوير قاريان دست پيدا کنند .

سازمان دارالقرآن در طول سال مسابقات و آزمون هايي را برگزار مي کند ثبت نام کليه موارد از طريق سايت تلاوت انجام مي گيرد که روند ثبت نام و اجراي آنها را براي کاربران تسهيل نموده است. ضمنا مسابقات اينترنتي با موضوعات قرآني مختلف در طول سال و بصورت ويژه در مناسبت هاي خاص          در سايت تلاوت برگزار شده و به قيد قرعه به برندگان اين مسابقات هداياي نفيسي داده مي شود.

در زمينه فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن در نمايشگاه بيستم، گفتگوي كوتاهي را با مسئول غرفه سازمان دارالقرآن انجام داده‌ايم كه در ادامه مي‌خوانيم: سعيد تواضعي در خصوص برگزاري بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم گفت: اين چنين نمايشگاه‌ها تاثير بسيار خوبي در ميان مردم دارد.

وي ادامه داد: حداقل اينكه سالي يكبار مردم با نجواهاي قرآني و نوع فعاليت‌هاي قرآني آشنا مي‌شوند، بخصوص كه در ماه مبارك رمضان است و در واقع دل‌ها آماده شده و مردم از طنين و معنويت اين ماه برخوردار شدند و آمادگي لازم را براي پذيرش اين فضا دارند.

تواضعي در پاسخ به نحوه استقبال مخاطبين در بازديد از غرفه دارالقران گفت: بازديد كنندگان از اين غرفه و به طور كلي از نمايشگاه از باب اين كه دقت زيادي بر قرآن كريم دارند و با صحت بيشتر و دقت بالا‌تري نسبت به ديگران اين كتاب الهي را مرور ‌مي‌كنند، از فعاليت‌هاي سازمان دارالقران ابراز رضايت مي‌كنند.

وي تصريح كرد: هدف ما ترويج فعاليت‌هاي قرآني و ارتقاء آن است كه توسط نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به اجرا در مي‌‌آيد. يكي از فعاليت‌ها نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم است كه اجرا مي‌شود و در اين زمينه به نتيجه‌هاي خوبي رسيده ايم.

موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان، موسسه اي است کارآمد، اثر بخش و پويا و نيز الهام بخش در موسسات فرهنگي و اطلاع رساني جهان اسلام با رسالت انسان سازي از طريق اعتلاي معرفت و بصيرت ديني و اصلاح الگوهاي رفتاري با بهره گيري از فناوري اطلاعات و روشهاي نوين ، علمي و جذاب بر پايه قرآن و مکتب اهل بيت (ع) در راستاي نيل به اهداف متعالي اسلام و تحقق ارزش هاي انقلاب اسلامي، در سال 80 و متعاقب انتصاب رئيس جديد سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام دکتر سيد مهدي خاموشي بر مبناي رهنمود هاي مقام معظم رهبري رويکرد جديدي در زمينه استفاده از فناوري روز جهت اجراي وظايف و دستيابي به اهداف سازمان تبليغات اسلامي در اين سازمان دنبال شد و با توجه به تاثيرات قابل توجهي که ارتقاء روز افزون فناوري ارتباطات و اطلاعات (ict) در دگرگوني مناسبات اجتماعي و توسعه دانش و فرهنگ در سالهاي اخير ايفا نموده است.

اين موسسه در بخش رسانه هاي ديجيتال حضور فعال دارد و به دليل اينکه يکي از بزرگترين موسسات فرهنگي کشور به حساب مي آيد در اين دوره از نمايشگاه به معرفي بخش هاي مختلف خود پرداخته و با استقبال خوبي نيز از سمت بازديد کنندگان روبروست.

بخش نرم افزار هاي تلفن همراه اين موسسه يکي از بخش هايي است که در نمايشگاه حضور داشته و استقبال خوبي نيز از آن شده است در اين بخش قرآن ، نهج البلاغه، قبله نما، ساعت اذان گو و... به صورت رايگان بر روي تلفن هاي همراه مراجعه کنندگان قرار مي گيرد.

بخش شبکه هاي اجتماعي تبيان نيز در اين نمايشگاه به جذب بازديد کنندگان براي عضويت در اين شبکه ها مي پردازد.

بخش ديگري که در اين نمايشگاه در معرض ديد بازديدکنندگان قرار دارد بخش مرکز يادگيري تبيان يکي از بخش هايي است که در اين دوره از نمايشگاه مراجعه کنندگان بسياري از سمت نوجوانان و جوانان داشت.

در بخش آموزش سايت نيز مراجعه کنندگان با بخش هاي مختلف سايت آشنا مي شوند در قسمت عضويت مي توانند به راحتي در خود نمايشگاه عضو سايت تبيان شوند.

غرفه موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان هر شب راس ساعت 22 با شروع مسابقه پيامکي شبانه از شلوغ ترين غرفه ها به حساب مي آيد و ازدحام مردم در جلوي غرفه نشان از موفقيت اين مسابقه و محبوبيت اين غرفه در بين مردم است.

موسسه تبيان به دليل سابقه بسيار خوبي که در امور فرهنگي کشور دارد از جمله سايت هاي معروف و به نام است بنابر اين حضور مسئولان مختلف کشوري در اين غرفه دور از انتظار نيست، سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت الاسلام احمد محمدي قائم مقام قرآني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، دکتر عليزاده معاون بخش رسانه هاي ديجيتال، مهندس واعظيان مسئول بخش رسانه هاي ديجيتال بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم، مهندس اميني مسئول امور اجرايي بخش رسانه هاي ديجيتال در نمايشگاه، مهندس حسين پور معاون بخش رسانه هاي ديجيتال در نمايشگاه قرآن کريم از مسئولاني بودند که با تمام دغدغه هاي موجود در غرفه موسسه تبيان حاضر شدند.

مسئولان و معاونان بخش هاي مختلف موسسه نيز در روزهاي مختلف در غرفه حاضر مي شوند و از نزديک با کاربران و بازديدکنندگان آشنا شده و با مشکلات آنها آشنا مي شوند.

گفتني است که بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در 30 بخش متنوّع، از 24 تير تا 25 مرداد از ساعت 17 الي 24 در محل مصلاي بزرگ امام خميني(ره) پذيراي بازديد‌كنندگان بوده است.

 

چهارشنبه 11 مرداد 1391 - 11:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر