يكشنبه 11 خرداد 1399 - 5:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

کيميا و خاک يک عبرت تاريخي است

 

 

گفت وگو با عباس رافعي کارگردان فيلم سينمايي کيميا و خاک

 مقدمه : عباس رافعي در فيلم کيميا و خاک به سراغ حساس ترين و سرنوشت سازترين اتفاقات مهم تاريخ معاصر ايران ( شکل گيري انقلاب) مي رود . فيلمي که با ساختار و زاويه ديد متفاوت مي کوشد به عنوان يک سند ماندگار در باره آدمهايي که خالصانه براي پيروزي انقلاب تلاش کردند براي نسل هاي بعدي به يادگار بماند .

 

 آيا  حس آزاد خواهي و آرمان طلبي آيا تم اصلي فيلم کيميا و خاک است ؟

در تمام دنيا اين ميل يه آزادي و رسيدن به آرمان ها وجود دارد . به اتفاقات يکي دو ساله اخير درکشورهاي عربي مثل مصر ، ليبي ، يمن ، بحرين و تونس دقت کنيد . وجود حس آزادخواهي و فرار از خفقان باعث شد انقلاب موسوم به بهار عربي در اين کشورها شکل بگيرد . اين ملت ها با توجه به شرايط پيش رو براي رسيدن به آزادي چه از راه مسالمت آميز و چه از راه مبارزه مسلحانه بهر ه بردند . فکر مي کنم کيميا و خاک يک عبرت تاريخي است که نشان بدهد اين ميل به آزادي خواهي براي ملت ايران در سه دهه قبل شروع شد و در چند دهه بعد ساير کشورهاي منطقه از آن تاسي جستند .

 

به چه دليل فيلم کيميا و خاک بعد از سه سال از زمان ساختش مجال اکران را پيدا کرد ؟

متاسفانه در حق فيلم کم لطفي شد و فکر مي کنم عمدي هم در چنين بي مهري نسبت به فيلم بود . شايد يکي از دلائل مهم اين بي مهري ساخته شدن فيلم در دوره قبلي معاونت امور سينمايي بود و علي رغم اينکه فيلم تهيه کننده و پخش کننده دولتي داشت از سوي پخش کننده دولتي پخش فيلم به يک پخش کننده خصوصي با امکانات محدود واگذار شد . اگر داعيه حمايت از توليد فيلمهايي با مضمون تاريخ انقلاب داريم پس چرا در مورد فيلم کيميا و خاک ، يک گزارش واقعي و بيداري که در باره تاريخ انقلاب ساخته شده براي نمايش اين فيلم ها بي مهري انجام  مي شود . با اين نوع برخوردها است که ساير فيلم سازان رغبتي ندارند که در مورد تاريخ انقلاب فيلم بسازند .

 

 ايده فيلم چگونه شکل گرفت ؟

 در دوران حضورم در تلويزيون تحقيقات کامل و جامعي در باره تاريخ انقلاب انجام دادم و در ادامه قرار شد به مناسبت  سي امين سال پيروزي انقلاب چند فيلم  در باره تاريخ انقلاب ساخته شود  . بعد از ارائه فيلم نامه و تصويبش در دوره گذشته مديريت فارابي ساخت فيلم  تصويب شد  . مهندس جعفري جلوه معاونت  امور سينمايي دوره گذشته وزارت ارشاد  در ساخته شدن اين فيلم نقش مهمي داشت و من به همراه داريوش فرهنگ و فرزاد موتمن سه فيلم کيميا و خاک ؛ يک گزارش واقعي و بيداري را ساختيم . نکته جالب اين است که در دوره جديد فعاليت معاونت امور سينمايي نه تنها فيلمي در باره تاريخ انقلاب ساخته نشده است بلکه با انبوهي از فيلمها با تم خيانت در جشنواره گذشته روبه رو بوده ايم و بايد يک بررسي عملکرد فيلمسازي اين دوره معاونت امور سينمايي با عملکرد دوره قبل معاونت امور سينمايي در باره ساخته شدن فيلم هاي ارزشي و فاخر داشته باشيم تا نحو عملکرد دوستان را متوجه بشويم . فيلم هاي در مقطع فعلي ساخته مي شود که سينما را به سمت تعطيل شدن سوق مي دهند .

 

انتخاب هاي ما به خصوص در مورد حامد بهداد که در فيلم  دو نقش را بازي مي کند متفاوت است اين انتخاب ها چگونه شکل گرفت ؟

منتقدين حامد بهداد عقيده دارند که بازيش غلو آميز است و فقط مي تواند نقش آدم هاي عصيان گر را بازي کند . تلاش کردم در حين تمرينات با هماهنگي با بهداد يک بازي توام با آرامش و بدون حرکات اضافي بدن از او بگيرم . خوشبختانه خود بهداد هم از اين قضيه استقبال کرد و در اين خواسته با حضور در دو نقش روحاني و يک بنا به طور کامل با موفقيت عمل کرد و از انتخابم در مورد بهداد براي بازي در دو نقش متفاوت راضي هستم .

 

سه‌شنبه 10 مرداد 1391 - 11:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری