چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

آثاري معطر به کلام الهي

 

گزارشي از بخش هاي هنري نمايشگاه قرآن:

 

کارگاه‌هاي آموزشي نمايشگاه قرآن:

کارگاه‌هاي آموزشي خوشنويسي لاتين و تذهيب و جلدسازي قرآن در بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم برگزار ‌شد.

به گزارش همشهري آنلاين، در ادامه کارگاه‌هاي بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم کارگاه نقاشي توسط غلامرضا قلي پور از 6 تا 8 مردادماه برگزار ‌شد.

همچنين در بخش نگارگري، کارگاه تذهيب و جلدسازي قرآن با حضور سليمان سعيدآبادي از 31 تير تا 21 مرداد ماه هر شب در بخش تجسمي نمايشگاه قرآن برگزار مي‌شود.

خوشنويسي لاتين توسط مجتبي کرمي نيز از کارگاه‌هاي بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه قرآن کريم است که از 4 تا 16 مردادماه يک شب در ميان در مصلاي تهران برگزار مي‌شود.

کارگاه خوشنويسي توسط محمد علي قرباني از 5 تا 7 مرداد ماه از برنامه‌هاي ديگر بخش تجسمي نمايشگاه قرآن بود.

کارگاه منبت و معرق توسط مهران هوشيار، کمال ميرطيبي و محسن کاوه از 6 تا 17 مردادماه نيز از کارگاه‌هاي بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم است.

کارگاه کلاژ توسط گلبهار حياتي نيز به مدت 10 شب از 4 تا 13 مردادماه در بخش تجسمي نمايشگاه قرآن برگزار مي‌شود.

کارگاه‌هاي بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم از ساعت 18 تا 22 برگزار مي شود.

نمايشگاه تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم:

بيش از 200 اثر در بخش رقابتي نمايشگاه تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم به نمايش گذاشته شد.

از بين 1103 اثر رسيده به دبيرخانه بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم 218 اثر براي بخش رقابتي انتخاب شد که در نمايشگاه ارائه شده است.

بيش از 200 اثر در بخش رقابتي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم به نمايش گذاشته شده است که 76 اثر خوشنويسي، 24 نقاشي، 58 پوستر، 12 اثر تصويرسازي و 48 اثر نگارگري را شامل مي‌شود.

کارگاه‌ هاي تجسمي در رشته‌ هاي خوشنويسي، تذهيب، معرق، منبت، خوشنويسي لاتين، نقاشي و نقاشي خط، جلدسازي قرآن و کلاژ از برنامه‌هاي ديگر بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم است.

در مجموع 15 کارگاه در 87 نوبت در شبهاي ماه مبارک رمضان در نمايشگاه قرآن برگزار مي‌شود.

نمايشگاه آثار منتخب هفت دوره اسماالحسني، نمايشگاه اسما حجت (عج) و نمايشگاه عکس‌هاي ارتحال امام خميني (ره) از برنامه‌هاي ديگر بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم است.

در مجموع با نمايش آثار بخش رقابتي و غير رقابتي و آثار اسماءالحسني، اسما حجت (عج) و عکس‌هاي ارتحال امام خميني (ره) حدود 500 اثر در اين بخش به نمايش گذاشته شده است.

بخش تجسمي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم از سوي مرکز هنرهاي تجسمي با همکاري موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر و مرکز هماهنگي و ترويج فعاليتهاي قرآني از روز جمعه 30 تيرماه تا پايان نمايشگاه قرآن برگزار مي شود.

نمايش آثار برتر كارگاه هاي هنري بخش تجسمي نمايشگاه قرآن:

دبير بخش هنرهاي تجسمي بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن از عرضه آثار برگزيده خلق شده در كارگاه هاي آموزشي اين بخش در قالب نمايشگاهي در ماه محرم خبر داد.

 مسعود زنده روح كرماني در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: سال گذشته نيزتلاش هايي براي عرضه آثار برتر كارگاه هاي هنري بخش تجسمي نمايشگاه قرآن صورت گرفت كه متاسفانه عملي نشد. اما امسال با توجه به افزايش كارگاه ها عرضه آنها در قالب نمايشگاه مهيا شده است.

اين هنرمند عكاس يادآور شد: برگزاري بخش هنرهاي تجسمي نمايشگاه قرآن و برپايي كارگاه هاي مختلف هنري با حضور استادان رشته هاي تجسمي در جهت نگاه جدي به مقوله خلق آثار هنري مذهبي و قرآني انجام مي شود.

وي بخش هنرهاي تجسمي بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن را به لحاظ كمي و كيفي داراي رشد قابل توجهي به نسبت سال هاي گذشته دانست و گفت: در نمايشگاه سال 90، 270 اثر هنري با موضوعات قرآني و ديني روي ديوار رفت كه اين رقم امسال به 323 اثر خوشنويسي، نقاشي، نگارگري و پوستر رسيده است.

زنده روح كرماني ادامه داد: علاوه بر اين در يك حركت ابتكاري امسال همزمان با بيستمين دوره نمايشگاه بين المللي قرآن، چند تن از هنرمندان روي آثار خوشنويسي خلق شده در كارگاه هاي سال گذشته، كار تذهيب و بر آثار تذهيب دوره گذشته خوشنويسي اضافه مي كنند و به اين ترتيب ، شاهد خلق آثار تركيبي از دو سال پياپي خواهيم بود.

به گفته داور جشنواره عكس بوي عيدي، كارگاه هاي آموزشي هنرهاي تجسمي نمايشگاه قران شامل رشته هاي تذهيب، معرق، منبت و خوشنويسي است كه طبق برنامه و با حضور اساتيد برجسته در شب هاي ماه مبارك رمضان در مصلاي امام خميني(ره) برگزار مي شود.

مدير بخش تجسمي نمايشگاه قرآن يادآورشد: خوشنويسي لاتين از ديگر بخش هايي است كه امسال براي نخستين بار برگزار مي شود كه تلاشي براي تركيب هنر خوشنويسي ايراني با خط لاتين است.

در قالب اين كارگاه ترجمه سوره هاي قرآن به زبان هاي انگليسي، فرانسه و آلماني با خط خوش نوشته خواهد شد.

وي تنوع بخش هاي اين دوره از بخش تجسمي را از ويژگي هاي نمايشگاه بيستم قرآن دانست و يادآورشد: در مجموع 15 كارگاه در 87 نوبت در نمايشگاه قرآن برگزار مي شود كه با برنامه ريزي هاي انجام شده به جاي تمركز در چند شب، آنها را در شب هاي مختلف ماه مبارك تقسيم كرده ايم.

زنده روح كرماني توضيح داد: استقبال علاقمندان از اين بخش و همچنين نمايشگاه آثار اساتيد كه كارهاي فاخر هنرمندان برجسته رشته هاي مختلف در آن در معرض ديد قرار گرفته است، بسيار خوب بوده ضمن اينكه پيش بيني مي شود طي روزهاي آينده مراجعه كنندگان اين بخش افزايش بيشتري يابد.

اجراي نمايش هاي ميداني در نمايشگاه قرآن كريم:

 مدير دفتر تئاتر ديني مركز هنرهاي نمايشي، اجراي نمايش هاي ميداني در حاشيه نمايشگاه قرآن را بر اساس مفاهيم قرآني عنوان كرد و گفت كه در توليد اين آثار تئاتري به هيچ وجه بر وجه شعاري تاكيدي نداشته ايم.

محمود فرهنگ در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با بيان اينكه معرفي، تبليغ و تبيين فرهنگ قرآني مهمترين اهداف نمايشگاه بين المللي قرآن كريم است، گفت: در اين ميان استفاده از زبان هنر به ويژه هنر زنده، پويا و جريان ساز تئاتر در انتقال مباني فرهنگ قرآن مي تواند نقش بسزايي در تحقق اين اهداف داشته باشد.

وي با تاكيد بر اينكه اولويت توليد آثار نمايش ميداني جهت اجرا در نمايشگاه قرآن كريم زبان ساده آثار و پرهيز از جنبه شعاري مفاهيم نمايشي بود، ادامه داد: تجربه مثبت و سازنده اجراي آثار تئاتر خياباني در دوره هاي پيشين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم ما را بر آن داشت تا در گام بيستم اين رويداد نيز از زبان تئاتر براي همراهي مخاطبان با اين رويداد فرهنگي و ديني جهت انتقال بيشتر فرهنگ قرآني به مخاطبان استفاده كنيم.

فرهنگ استقبال مخاطبان از برنامه هاي جنبي و به ويژه اجراي نمايش هاي خياباني در نمايشگاه بين المللي قرآن كريم را گسترده دانست و گفت: شعائر ديني در زندگي روزمره ايرانيان، داستان هاي قرآني، زندگي پيامبران و آموزه هاي معنوي و معرفتي دين اسلام از بيشترين جذابيت براي مخاطبان برخوردار است و به همين جهت از اين منابع براي توليد آثار نمايشي بهره برديم.

وي ادامه داد: بدون شك استفاده از مفاهيم مذهبي به دليل پيچيدگي هاي خاص آنها بدون كار مطالعاتي و پژوهشي امكان پذير نيست و به همين جهت در توليد آثار نمايشي ديني و قرآني جهت اجرا در نمايشگاه بين المللي قرآن كريم از گروه ها خواستيم كه به پژوهش و مداقه در توليد اثر تئاتري خود بيش از هر چيزي تاكيد داشته باشند.

مدير دفتر تئاتر ديني مركز هنرهاي نمايشي زبان تئاتر را زباني بي واسطه و تاثيرگذار بر مخاطب عنوان كرد و گفت: سادگي و جذابيت اين زبان در توليد آثار تئاتري سبب اقبال مخاطبان از اين آثار شده است.

اجراي نمايش هاي ميداني، محيطي و خياباني در قالب چهار نوبت در بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم برنامه ريزي شده است. اين نمايشگاه تا 24 مرداد در مصلاي امام خميني (ره) برپاست.

همچنين محمد حسين ناصربخت، مدرس و پژوهشگر تئاتر گفت: آيين هاي نمايشي ماه مبارك رمضان به خاطر ريشه داشتن در باور عمومي مخاطبان و افراد جامعه، در صورت اجرا به غناي «نمايش ايراني» كمك مي كند.

«محمدحسين ناصربخت» در گفت وگو با ايرنا افزود: ايران به عنوان يكي از قطب هاي بزرگ، تاثيرگذار و جريان ساز در تاريخ تمدن بشر شناخته مي شود و همين ريشه عميق فرهنگي به جزو جدايي ناپذير از زندگي ايرانيان بدل شده است.

وي ادامه داد: همزمان با ورود اسلام به كشور، ايرانيان مباني معرفتي اين دين بزرگ را در كنار آيين ها و سنن خود به كار بستند تا ريشه اسلام در اين سرزمين با سرعت هر چه بيشتر رشد يابد همين هماهنگي و حركت مستمر مباني اسلام در كنار آيين هاي ايراني، باعث ماندگاري و جاري شدن دين اسلام در زندگي تمامي ايرانيان شد.

اين مدرس و پژوهشگر تئاتر با تاكيد بر آنكه آيين هاي نمايشي تمدن ايراني با بهره گرفتن از آموزه هاي مذهبي جهت معرفي دين اسلام به ايرانيان نقش به سزايي ايفا كرده اند، افزود: بر همين اساس شكل گيري شيوه هاي نمايش مذهبي ايراني مانند «تعزيه» كه در حقيقت برگرفته از خرده نمايشواره هاي سوگ سياووش است، باعث ماندگاري و جاودان شدن بخش اعظمي از تفكر شيعه و موضوع كربلا و امام حسين(ع) در اين سرزمين شد.

وي ادامه داد: همچنين آيين هاي ماه رمضان و روزه داري نيز با استفاده و تمسك از گونه هاي مختلف نمايشي، جاي خاصي در فرهنگ عمومي جامعه ايران پيدا كرد و بخش بزرگي از مباني عقيدتي، عرفاني و معنوي اين ماه مبارك توسط نمايش هاي مذهبي ويژه رمضان از قبيل سحري خواني ها، رمضان خواني ها، نقالي ها و تعزيه هاي مختلف به مردم انتقال يافت.

رونمايي کتاب «رنگ و ني»:

به گزارش خبرگزاري فارس، دفتر انتشارات مشق هنر در نظر دارد کتاب «رنگ و ني» را در قطع رحلي رونمايي کند.

اين کتاب شامل آثار بزرگان خوشنويسي و نقاشي خط ايران همچون جليل رسولي، يدالله کابلي، کرمعلي شيرازي، کيخسرو خروش،اسرافيل شيرچي، مجتبي ملک‌زاده، جواد بختياري، محمد حيدري، اميرخاني، محمد طريقتي، محمد سلحشور، عين‌الدين صادق‌زاده، غلامي، صداقت جباري، عباس اخوين، احمد آريامنش، محمدپور، اميراحمد فلسفي، مهدي فلاح، رسول مرادي، صندوق‌آبادي، نقاشيان، داوود رواساني، محسن ابراهيمي، توسلي، عتيقه‌چي، کاوه تيموري، علي تن، سليمي، خوشبختي، دايي نبي، عظيم فلاح، مشعشعي،محمد شهبازي، مجتبي سبزه و ...مي‌شود که در 140 صفحه به صورت دو زبانه و تصويري با مقدمه ناشر و معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران منتشر شده است.

همچنين کتاب «گلستان بسم الله» دربرگيرنده آثار راه يافتگان نهمين جشنواره بسم الله در دو بخش گرافيک و نقاشي است که در قطع خشتي و به صورت دو زبانه با جلد گالينگور منتشر شده است.

قرار است دو کتاب در ماه مبارک رمضان طي مراسمي با حضور خوشنويسان، اساتيد و علاقه‌مندان به خوشنويسي و نقاشي خط  در تالار ايوان شمس رونمايي شود. اين مجموعه به کوشش حميد کياني و محمدرضا کمره‌اي گردآوري شده است.

 

 

 

 

سه‌شنبه 10 مرداد 1391 - 10:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری