چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 16:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پيام محراب

 

پيام محراب / شماره 51 – رجب 1433

تهيه و تنظيم : حسين فتحي

نوبت چاپ و شمارگان : دوره چهارم / 10000 نسخه

ناشر : موسسه هنر و ادبيات هلال

 

موسسه هنر و ادبيات هلال در پيشگفتار کتاب حاضر بيان مي کند که خردادماه امسال ، عطر نام امام هادي ( ع ) و امام موسي کاظم ( ع ) و حضرت زينب ( س ) را دارد و عاشقان ولايت را همين بس که به هر بهانه پيمانه هاي جانشان از  اشتياق ديدار لبريز است ، ديدار محبوباني که به فرموده امام صادق ( ع ) خاک عاشقانشان از باقي طينت آنها ، آفريده شده است و جانهاي شيعيان در سپيده نخستين ، پيمان عاشقي با آنها بسته است . اين موسسه ادامه مي دهد که اما تمام اين سياره هاي فروزان که نام برده شد بر گرد خورشيد درخشان وجود مبارک حضرت اميرالنحل ، يعسوب الدين ، علي بن ابيطالب در گردشند . مولايي که نام او ذکر معتکفان معبد نيايش  است که پيامبر اکرم حضرت محمد مصطفي ( ص ) فرمود : ذکر علي عباده .

موسسه هنر و ادبيات هلال در پايان پيشگفتار خود يادآور مي شود که خردادماه به همراه ، ياد پيري نوراني و رهبري سترگ را نيز به نام « روح الله الموسوي الخميني » دارد که نمونه اي کامل از شيعه‌اي راستين بود و تمثيل اين حديث که مومن همانند کوهي استوار است .

اين شماره از پيام محراب از تاريخ دوشنبه 1 خردادماه 91 – مقارن با 29 جمادي الثاني تا چهارشنبه 31 خردادماه مقارن با 29 رجب را در برمي گيرد . در حديث و پرسش و پاسخ يکشنبه 14 خرداد مقارن با 12 رجب مي خوانيم :

حضرت رسول اکرم ( ص ) فرمود :

علي و شيعيان او همان رستگاران در روز رستاخيزند .

پرسش : در مراسم اعتکاف بايد قبل از اذان صبح در مسجد مستقر باشند ، آيا اگر دقايقي بعد از اذان بيايند اعتکاف چه صورتي دارد ؟ و اگر روز سوم را که اعتکاف واجب مي شود نمانند ، کفاره آن چه مي باشد ؟

پاسخ : آيت الله خامنه اي : وقت آن از هنگام طلوع فجر روز اول تا غروب روز سوم است ، بنابراين اگر يقين پيدا شود به حضور در مسجد هنگام طلوع فجر کفايت مي کند و خروج در روز سوم ، کفاره ندارد لکن واجب است اعتکاف را از اول شروع کند .

آيت الله سيستاني : اگر بعد از فجر برسد آنروز به حساب نمي آيد و اگر روز سوم نماند اگر مجامعت نکند ، کفاره ندارد ، ولي اقتضاي اعتکاف بنابراحتياط واجب است .

آيت الله بهجت : اولي اشکال دارد ، دومي لازم است بعداً آنرا قضا کند ، يعني اعتکاف سه روز .

آيت الله فاضل : بايد روز چهارم را در مسجد بمانند ، کفاره افطار روزه ماه رمضان است .

آيت الله مکارم : حتي چند دقيقه تاخير جايز نيست و اگر کسي روز سوم را نماند بايد قضاي اعتکاف را به جا آورد . ( از  سر شروع کند . )

آيت الله صافي : بايد قبل از طلوع فجر صادق در مسجد باشد و کفاره آن مانند ماه رمضان است.

آيت الله تبريزي : بايد قبل از طلوع صبح در مسجد مستقر شود و اگر روز سوم برود معصيت کرده ، کفاره ندارد ، جماع کفاره دارد .

همچنين در بخشي از سروده « زبانزد آيينه ها » مي خوانيم :

اي که شدي مات رخ شاه عشق

قامت تو ، عمود خرگاه عشق

تو کيستي ؟ که عقل مجنون توست

تو کيستي ؟ که عشق مديون توست

تويي جگرگوشه آل کسا

به درک تو عقل رسا ، نارسا

چکيده همت و اسوه صبر

دو چشم تو ، دو آسمان ، پر از ابر

چشم علي محو تماشاي تو

به جاي پاي فاطمه ، پاي تو

پيام محراب / شماره 51 – رجب 1433 با تهيه و تنظيم حسين فتحي با شمارگان 10000 نسخه توسط موسسه هنر و ادبيات هلال انتشار يافته است .

 

 

 

دوشنبه 9 مرداد 1391 - 11:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری