جمعه 9 خرداد 1399 - 3:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

فيلمي درباره کارگردان متعهد و ارزشمند دفاع مقدس

 

نگاهي به گروه فيلمسازي يک مستند شبکه ويدئويي: «همچون در يک آينه»(مجيد برزگر)

مجيد برزگر کارگردان مستند همچون در يک آينه متولد 16 اسفند 1351، همدان است. او داراي مدارک تحصيلي ديپلم گرافيک، ليسانس کارگرداني، فوق ليسانس ادبيات دراماتيک مي باشد. او همچنين فارغ التحصيل دوره يک ساله فيلمسازي انجمن سينماي جوانان همدان در سال 1367 است. برزگر ساخت بيش از 15 فيلم کوتاه و نيمه بلند را در کارنامه فيلمسازي خود دارد. او در بسياري از جشنواره‌هاي داخلي و خارجي فيلم کوتاه با آثارش حضور داشته است.

سمت ها و فعاليت هايي که برزگر تا به حال داشته عبارتند از:

- عضو هيئت مؤسس انجمن فيلم کوتاه ايران.

- عضو هيئت مديره انجمن فيلم کوتاه ايران، 1384-86.

- عضو هيئت هاي انتخاب و داوري در بيش از 15 جشنواره فيلم کوتاه و خانه سينما.

-تدريس دوره‌هاي کارگرداني، داستان نويسي و فيلمنامه نويسي در شش دوره در انجمن سينماي جوانان همدان.

-دستيار کارگردان و برنامه ريز در فيلمهاي سينمايي «سفر مردان خاکستري» ،« آواي جبرئيل»و «دولت عشق»

-برنامه ريز و مشاور کارگردان سريال روايت محرم (13 قسمت 30 دقيقه اي) در شبکه 2 سيما

-مدير توليد سريال راهي به سوي خانه، شبکه اول سيما

-ساخت بيش از 100 تيزر تبليغاتي و فيلم‌هاي مستند صنعتي

-ساخت تيزرهاي جشنواره‌هاي سينمايي دوره‌هاي مختلف از سال 1380 تا 1387، جشنواره بين‌المللي فيلم فجر،  جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران ، جشنواره فيلم وارش، جشنواره فيلم کوثر، جشنواره فيلم محله  ، جشن خانه سينما  و ...

-کارگردان و طراح مراسم افتتاحيه و اختتاميه دوره‌هاي مختلف جشنواره بين‌المللي فيلم فجر ،  جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران ، جشن بزرگ خانه سينما ، جشنواره بين‌المللي فيلم کودک و نوجوان  جشنواره بين‌المللي سينما حقيقت ،  جشنواره فيلم کمدي گل آقا  و بسياري از جشنواره‌هاي سينمايي در ايران.

-کارگرداني فيلم بلند فصل باران هاي موسمي(1388) و...

مستند همچون در يک آيينه در بردارنده گفت ‌و گو هايي با سينماگراني از جمله منوچهر محمدي، محمدرضا شرف‌الدين، حبيب‌الله کاسه‌ساز، کيومرث پوراحمد، مسعود کرامتي، احمد نجفي، سيامک انصاري و ... به همراه گفت ‌و گو هاي منتشر نشده‌اي از مرحوم رسول ملاقلي‌پور و نمايش بخش‌هايي از فيلم‌هاي اين کارگردان به همراه پشت صحنه برخي آثارش است.

برزگر درباره ساخت همچون يک آينه مي گويد: «در پايان سال 85 از موسسه رسانه‌هاي تصويري با من تماس گرفتند و گفتند يک فيلم مي‌خواهند که در مراسم چهلمين روز درگذشت رسول ملاقلي‌پور پخش شود. زمان خيلي کمي داشتيم. درست در آستانه تعطيلات نوروز بوديم. با اين حال قبول کردم که فيلم را بسازم.

رسول ملاقلي‌پور را خيلي‌ها دوست داشتند و خودشان مي‌خواستند که در فيلم حضور داشته باشند. و درباره‌ي او صحبت کنند. ملاک انتخاب ما اين بود که کساني را جلوي دوربين بياوريم که يا با مرحوم ملاقلي‌پور به عنوان بازيگر، دستيار، تهيه‌کننده و... کار کرده باشند يا از دوستانش باشند.

خوشبختانه توانستيم با  18 – 19 نفر در اين باره گفتگو کنيم. که البته خيلي‌هاي ديگر هم بودند که دوست داشتند در فيلم حضور داشته باشند مثل نيکي کريمي که خيلي مايل بود در فيلم باشد اما به خاطر سفري که داشت نتوانست يا جمشيد هاشم‌پور که در شرايطي بود که نمي‌توانست جلوي دوربين ما بيايد.

تنها مشکل ما اين بود که چطور در يک مدت زمان کوتاه اين تصاوير را بگيريم. دوستاني که براي حضور در فيلم جواب مثبت دادند به استوديو ما آمدند و کار به سرعت پيش رفت.»

برزگر درباره ساختار فيلم مي گويد: «در اين فيلم ما سعي کرديم يک مقدار تحليلي‌تر جلو برويم و راجع به کاراکتر ملاقلي‌پور چيزهاي جديدي پيدا کنيم. براي ساخت اين تيپ فيلم‌هاي مناسبتي يا پرتره محدوديت‌هايي براي گزينش آدم‌ها وجود دارد. ممکن است همه‌ي آدم‌هايي که جلوي دوربين مي‌آيند بخواهند تنها از خوبي‌هاي آن شخصيت بگويند.

ما در اين فيلم سعي کرديم بيشتر به اصل ماجرا برسيم. مرحوم رسول ملاقلي‌پور کاراکتر ويژه‌اي داشت. مهرباني‌ها و تندخويي‌هاي خاص خودش را داشت. ما در مونتاژ فيلم از بخش‌هايي استفاده کرديم که کاراکتر مرحوم ملاقلي‌پور را بهتر به تصوير بکشد.»

برزگر درباره مخاطبان مستند خود مي گويد: «با حضور چهره‌هاي شناخته شده‌اي که در فيلم هستند مي‌شود گفت فيلم براي مخاطب عام ساخته شده است. و به غير از اين ما دو بخش گفتگوي منتشر نشده از مرحوم ملاقلي‌پور در فيلم داريم که به لطف آقاي حميدي ‌مقدم و آقاي محمدي در اختيار ما قرار گرفت و بخش‌هايي از پشت صحنه‌هاي فيلم‌هاي مرحوم ملاقلي‌پور که کمتر جايي ديده شده است. اين فيلم در واقع يک تابلو يا يک آيينه است از مرحوم ملاقلي‌پور. 

1000 نسخه از اين فيلم براي اولين بار در اختتاميه «جايزه بزرگ شهيد آويني» بين مردم پخش شد. البته آن نسخه اشکالات کوچکي داشت. در کاور سي‌دي نام عوامل توليد فيلم درج نشده بود و... که اين اشکالات رفع شده است و اين فيلم با يک طراحي و کاور جديد براي فروش به مردم همه‌ي کشور در مراکز فروش موسسه رسانه‌هاي تصويري هست.»

برزگر درباره مستندي که اکبر نبوي درباره مرحوم ملاقلي‌پور ساخته، مي گويد: «من آن فيلم را در مراسم چهلم مرحوم ملاقلي‌پور که در فرهنگسراي ارسباران برگزار شد و من خودم هم کارگردان آن مراسم بودم، ديدم. من نمي‌دانستم آن فيلم براي نمايش در مراسم چهلم آماده مي‌شود. در آن فيلم تصاوير زيادي از مرحوم ملاقلي‌پور وجود دارد و کاملا هم متفاوت است با کاري که من کردم.

ولي من فکر مي‌کنم هنوز جا دارد که يک فيلم مفصل و تحليلي درباره مرحوم ملاقلي‌پور ساخته شود. درباره وجوه مختلف او که به نظر من و خيلي‌ها بهترين سينماگر جنگ بود. او با فيلم‌هاي سبک مداري مانند مزرعه پدري، هيوا و... جريال سيال ذهني را در سينماي ايران بوجود آورد که کم بود. من فکر مي‌کنم هنوز جا دارد که فيلم‌هاي زيادي درباره او ساخته شود.»

 

 

دوشنبه 9 مرداد 1391 - 9:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری