سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

بررسي کتاب «دختر شينا» در دانشگاه الزهرا

 

جلسه بررسي كتاب «دختر شينا» در دانشگاه الزهرا با حضور بهناز ضرابي زاده نويسنده و تدوين گر كتاب با عنوان طرح ضيافت انديشه برگزار شد.

بهناز ضرابي زاده به عنوان اولين سخنران از انگيزه‌هاي خود براي نگارش کتاب گفته٬ اظهار داشت: اين کتاب به هيج وجه سفارشي نبوده بلکه به صورت اتفاقي با اين شهيد آشنا اقدام به تحرير کتاب نمودم٬که روايت قدم خير محمدي کنعان همسر سردار شهيد ستار ابراهيمي به ضبط و گردآوري و در نهايت به چاپ اين کتاب منجر شد.

وي ادامه داد: از ارديبهشت سال ۸۸ قريب شش ماه، به صورت هفتگي با قدم خير محمدي گفت وگو کردم که بعد از شش ماه به صورت ناگهاني قدم خير به ديار باقي شتافت٬که مرگ او باعث تالم و تاثر فراوان من گشت به طوريکه معتقدم اگر وي هم اکنون زنده بود قطعاد کتاب با استقبال بيشتري روبه رو مي‌گشت.

ضرابي زاده همچنين انگيزه خود براي گردآوري و چاپ کتاب را اداي دين به همه شهدا بالاخص شهيد ابراهيمي که به گفته وي در شهر خود نيز غريب است عنوان کرده در ادامه به ذکر خاطراتي از شش ماهي که با قدم خير کنعاني به گفتگو نشسته بود پرداخت و گفت: شنيدن خاطراتي زن جواني که در ۲۴ سالگي همسر جوان خود را در جنگ از دست داده٬ بايد تک و تنها پنج فرزند کوچک را بزرگ و تربيت مي‌کرد بسيار براي من شگفت انگيز بود که همانطور که گفتم بعد از شش ماه خاطرات گردآوري و خدا را شکر هم اکنون کتاب منتشر شده است٬البته ناگفته نماد که بعد از فوت غير منتظره قدم خير من رسالت خود براي چاپ اين کتاب را سنگين‌تر احساس کردم.

وي سپس در پاسخ به سوالي درباره اينکه حق التاليف کتابهاي جنگ براي نويسنده‌گان آن بسيار چشمگير است گفت:حوزه اصلي من نويسندگي در حوزه کتابهاي کودک و نوجوان است که در آن‌ حوزه بسيار سفت و سخت به گرفتن حق التاليفم اقدام مي‌کنم٬ اما براي اين کتاب که اولين تجربه کاري من در حوزه دفاع مقدس است هم اکنون هيچ قرارداداي براي اين کتاب و به تبع آن دريافت حق التاليف کتاب نبسته‌ام.

اين نويسنده همچنين کتاب را مناسب براي جوانان خصوصا زوج‌هاي جوان معرفي نموده خاطر نشان کرد: اين کتاب درس‌هاي فراواني از استقامت يک زن شهيد به ما مي‌آموزد٬ اين کتاب نشان مي‌دهد که جنگ تنها به مردان خلاصه نمي‌شد زيرا اگر مردي جانانه براي دفاع از کيان مملکت خود اقدام مي‌نمود اين امر را مديون خانواده و خصوصا همسر آن بايد دانست که فداکارانه و بدون آنکه فرد رزمنده نگراني بابت خانواده خود داشته باشد خانواده اين عزيزان به يمن همسران آنها به زندگي خود ادامه مي‌دادند.

 ضرابي زاده در ادامه کتاب را فاقد کليشه نويسي و شعارزدگي عنوان کرده در اين خصوص گفت: وقتي مي‌خواستم اثري در حوزه جنگ تحميلي به رشته تحرير دربياورم بسيار تلاش کردم تا اثري متفاوت و جذاب خصوصا براي نسل جوان باشد لذا بسيار سعي نمودم تا اثر از کليشه و شعار زدگي به دور باشد.

وي سپس در پاسخ به سوالي مبني بر تاسي گرفتن از کتاب «دا» براي نوشتن کتاب خود نيز گفت:ضمن اداي احترام به راوي و نويسنده کتاب «دا» بايد بگويم که اين اثر يکي از آثار زيبا در حوزه دفاع مقدس مي‌باشد٬در پاسخ به اين سوال نيز بايد اذعان بدارم که اگر ياد بگيريم در هر حوزه‌اي خودمان باشيم مي‌توانيم آثار زيبا و ماندگاري را خلق کنيم بنابراين من سعي کرده‌ام در اين کتاب آنچه را که گردآوري کرده‌ام با استفاده از تجارب خودم در عالم نويسندگي اين اثر را خلق کنم.

اين نويسنده همچنين در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر نامگذاري کتاب به عنوان دختر«شينا» عنوان نمود: همه درباره اين عنوان از من سوال مي‌کنند، که شينا به چه معناست، يک اتفاق خاص باعث انتخاب اين عنوان براي کتاب شده که راز آن با خواندن کتاب براي مخاطب آشکار مي‌شود.

ضرابي زاده در ادامه به تمجيد از شخصيت قدم خير کنعاني راوي کتاب پرداخته اظهار نمود:هر ملتي يک هويتي دارد هويت ملت ما اين کتاب «دختر شينا»است زيرا قدم خير به معني واقعي الگوي يک بانوي نجيب و با حياي ايراني است که در جواني و در حالي که تنها ۲۴ سال داشت فرزندانش با شرافت٬ايمان و اعتقاد قلبي بزرگ و تربيت کرد.

وي سپس از اعتقاد قلبي خود براي نگارش اين کتاب گفته٬در اين باره خاطر نشان کرد:من از عمق وجودم به نگارش اين کتاب مبادرت ورزيدم٬لذا سعي کردم اثري متفاوت را در اين زمينه بيافرينم.

ضرابي زاده در پايان چاپ اين اثر را در شناخت هر چه بيشتر شخصيت سردار شهيد ابراهيمي در شهر همدان موثر توصيف کرده٬گفت:بعد از اين کتاب منتشر شد مردم همدان و همرزمان شهيد بيشتر با شهيد ابراهيمي آشنا شدند به طوريکه يکي از مسئولان شهر عنوان نمود اشک‌هايي که با خواندن اين کتاب بر من جاري شد به مانند گريه‌هاي يک انسان در شب قدر برايم بوده است.

درادامه جلسه٬ دختر شهيد ابراهيمي به جايگاه آمد و با خواندن قطعه شعري در وصف شهدا٬ قلم نويسنده کتاب خانم ضرابي زاده را ستود و درباره نگارش کتاب نيز گفت:از آن جايي که تايپ اين کتاب با من بوده است لذا با بيشتر ابعاد زندگي پدر و مادرم آشنا٬ ارتباط معنوي عميقي را با آنان برقرار نمودم.در پايان از سوي برگزارکنند‌ه‌گان جلسه از نويسنده کتاب و دختر شهيد ابراهيمي نيز تجليل به عمل آمد.

لازم به ذكر است کتاب «دختر شينا» شامل خاطرات قدم‌خير محمدي کنعان همسر سردار شهيد ستار ابراهيمي از شهداي استان همدان است که بهناز ضرابي زاده آنرا گردآوري و انتشارات سوره مهر به تازگي آنرا منتشر ساخته است.

 

شنبه 7 مرداد 1391 - 13:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری