جمعه 16 خرداد 1399 - 23:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

اقليت هاي ديني در دوران ساسانيان

 

اقليت هاي ديني در دوران ساسانيان / سياست ديني ساسانيان در برابر اقليت هاي ديني ( مانويان ، مزدکيان ، يهوديان ، مسيحيان و بودائيان )

نويسنده : سيدسعيد گلزار

چاپ و شمارگان : اول 91/ 1000 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميرکبير

 

کتاب حاضر داراي چهار بخش با عناوين تاريخ سياسي – اجتماعي ساسانيان ، دين زرتشتي در شاهنشاهي ساسانيان ، مانويان و مزدکيان و همچنين بوداييان ، يهوديان و مسيحيان است . سيدسعيد گلزار در پيشگفتار کتاب حاضر بيان مي کند که يکي از مهم ترين مسائل مربوط به دوران ساسانيان که مي تواند ذهن هر پژوهشگري را به خود معطوف کند ، بررسي اوضاع ديني و به طور کلي و جغرافياي ديني دولت ساساني است ، موضوعي که تحقيق درباره آن ، به علت فقدان منابع و مدارک کافي ، با دشواري هاي بسياري همراه است . سيدسعيد گلزار ادامه مي دهد که مهم ترين مسائلي که در اين زمينه مي تواند مورد بررسي قرار گيرد ، پرسش هايي است در خصوص وضعيت دين زرتشتي در اين دوره ، مراحل و چگونگي استقرار دين رسمي و دولتي ، و به طور کلي سياست ديني اين دولت و از همه مهم تر ، بررسي پيامدهاي تاسيس دين دولتي براي اديان و اقليت هاي ديني که در قلمروي اين دولت به سر مي بردند . زيرا با توجه به گستردگي جغرافيايي امپراتوري ساساني که مناطق وسيعي از ماوراءالنهر تا بين النهرين را زير فرمان خود داشت . تعداد زيادي از بوداييان ، يهوديان و مسيحيان در قلمروي اين دولت مي زيسته اند و زندگي سياسي – ديني شان جريان داشته است .

گلزار هدف اصلي نوشتن اين کتاب را اين مي داند که بدون حب و بغض و با پرهيز از تحويل گرايي ، تصويري شفاف و روشن از حوادث و وقايع ديني دوران ساساني ارائه شود . زيرا دوران ساسانيان با همه فراز و نشيب هاي خود ، يکي از برجسته ترين ادوار تاريخي کشور ايران به شمار آمده ، داراي ويژگي هاي منحصر به فرد و ممتازي است که هرکدام از آنها مي تواند به تنهايي موضوع پژوهش مستقل قرار گيرد .

نويسنده کتاب در پايان يادآور مي شود که مبناي تاليف اين کتاب يافتن پاسخ هايي اقناع کننده و مستند به پرسش هايي مهم بوده است . هرچند وسعت و گستردگي اين موضوعات و بضاعت اندک نويسنده عواملي بوده اند که گاهي يافتن پاسخ‌هاي قانع کننده را دشوار مي کند . ساسانيان از ظهور تا سقوط ، ظهور ساسانيان ، قيام اردشير ، از شاپور اول تا خسرو انوشيروان ، از خسرو تا يزدگرد سوم ، ساختار اجتماعي جامعه ساساني ، نقش شاهان ساساني در تاسيس دين دولتي ، درآمدي بر دين زرتشتي ، آموزه هاي زرتشت ، اردشير بابکان ، اردشير و روحانيان ساساني ، خسرو انوشيروان ، تنسر ، زروان‌گرايي ، گونه هاي زروان گويي ، زوال آيين زرواني ، آموزه هاي مالي ، زرتشت خورگان ، مزدک و قبا ، زندگي بودا ، مکتب هاي بودايي ، کوشانيان ، انقراض کوشانيان ، دين يهود ، معبد سليمان ، اسارت بابلي ، پيدايش کنيسه ، اعتقادات يهودي ، کتاب مقدس ، اعياد مقدس ، سرآغاز ورود ، يهوديان در دوران اشکانيان ، شاهان ساساني و مسائله يهود ، اشتراکات آيين زرتشتي و دين يهود ، دين مسيحيت ، زندگي عيسي مسيح ، گسترش مسيحيت ، اعتقادات ، تاريخ مسيحيت در ايران ، مسيحيان در دوره ساساني ، ايرانيان و مسيحيان ، اشتراک ها ، اختلاف ها ، تاريخ کليساي تسطوري و همچنين گفتار پاياني از جمله مباحثي هستند که در کتاب حاضر مورد بررسي و کنکاش قرار مي گيرد.

در بخش « تعاليم عيسي مسيح » کتاب حاضر مي خوانيم :

يکي از مهم ترين عوامل پيشرفت مسيحيت آن بود که عيسي مسيح تعاليم خود را با زباني ساده و صميمي ، با استفاده از حکايت هاي کوتاه و همه فهم شرح مي داد و سعي مي کرد تا با آوردن تمثيل ها و عبارات قصار ، منظور خود را بيان و آموزه هاي اعتقادي و اخلاقي اش را تبليغ نمايد . تعاليم عيسي مسيح را مي توان به دو گروه تقسيم کرد : تعاليم اعتقادي و تعاليم اخلاقي . مهم ترين آموزه اعتقادي عيسي مسيح ، تبيين تصوير خداوند بود . وي خداوند را پدر آسماني « ابا » ناميده ذات قادر و عادلي مي دانست که حاکم بر کل موجودات بوده ، تقدير انسان ها به دست اوست . او همچون پدري مهربان به تمامي انسان ها بعنوان فرزندان خود توجه و محبت دارد و در صورت بازگشت انسان بسوي او ، همه گناهان را بخشيده ، از مجازات بندگان توبه کار در مي گذرد .  به همين دليل و از آنجايي که خداوند خيرمحض است ، انسان بايد به خداوند اعتماد کرده ، با دعا و نيايش قلب خود را نوراني ساخته ، به ساحت او رو آورد .

اقليت هاي ديني در دوران ساسانيان / سياست ديني ساسانيان در برابر اقليت هاي ديني ( مانويان ، مزدکيان ، يهوديان ، مسيحيان و بودائيان ) به قلم سيدسعيد گلزار در چاپ نخست خود با قيمت 53000 ريال توس موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است .

 

 

شنبه 7 مرداد 1391 - 10:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری