جمعه 16 خرداد 1399 - 20:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

چه كنيم تا نظام پيشنهادها در سازمان موفق تر گردد؟

 

ماه رمضان، ماه نزول قرآن، ماه قيام و صيام، ماه تسليم و بندگي، ماه پاي نهادن بر خواهش هاي نفساني، ماه تمرين تقوا و آشتي با پروردگار يكتا؛ مبارك باد.

 

بخش اول

براي موفقيت هرچه بيشتر نظام پيشنهادها در سازمان توجه به نكات زير ضروري مي نمايد:

1-  پشتيباني جدي و عملي مديريت ارشد سازمان، از نظام پيشنهادها. مهمترين عامل موفقيت اجراي نظام پيشنهادها همانا، پشتيباني جدي و مداوم مديريت ارشد از آن مي باشد.

2-  وجود يا امكان به وجود آمدن انگيزه و تعهد در كاركنان. براي ايجاد بهبود كار مستمر در سازمان، كاركنان با داشتن انگيزه و روحيه كمال جويي هر روز شروع به كار مي كنند و روش هاي كاري سازمان را بهتر از ديروز مي نمايند.

3-  ثبات مديريت تا قبل از نهادينه شدن نظام پيشنهادها. در شروع اجراي طرح نظام پيشنهادها، چون مهمترين عامل موفقيت، پشتيباني مديريت ارشد مي باشد، لازم است تا نهادينه شدن نظام، و حمايت همه جانبه كاركنان از طرح، مديريت سازمان تغيير نكند. زيرا در تحقيقات بعمل آمده از واحدهايي كه طرح اجرا شده و قبل از نهادينه شدن،‌مديريت ارشد تعويض شده، كار و اجراي طرح نيز متوقف گرديده است.

4-  گماردن دبير اجرايي تمام وقت، علاقمند، فعال و كارآمد با حسن شهرت و خوش برخورد. دبير نظام پيشنهادها به منزله زنجير ارتباط مديريت با كاركنان سازمان است و اين دبير وظايف مهمي دارد كه از جمله آنها، تشويق و ترغيب كاركنان به ارائه پيشنهاد ، پيگيري در اجراي به موقع پيشنهادها و همچنين پرداخت به موقع پاداش ها مي باشد.

5-  قرار دادن تشكيلات دبيرخانه و مجري نظام پيشنهادها زيرنظر مديريت ارشد در نمودار سازماني. اينكه تشكيلات مزبور زيرنظر مديريت ارشد باشد، امري ضروري است لكن در سازمان هايي كه چنين امكاني وجود ندارد مي بايست با تفويض اختيار از سوي مديريت ارشد به يكي از مديران سازمان كه نماينده تام الاختيار مديريت ارشد در نظام پيشنهادها باشد، صورت پذيرد.

و من الله التوفيق و عليه التكلان

ادامه دارد...

 

چهارشنبه 4 مرداد 1391 - 11:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری