يكشنبه 11 خرداد 1399 - 8:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

مناظره دکتر و شيخ: استبصار در سايه

 

مناظره دکتر و شيخ: استبصار در سايه

نوشته: دکتر محمدحسن شجاعي فرد

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 80000 ريال

انتشارات: اميرکبير

کتاب «مناظره دکتر و شيخ: استبصار در سايه» نوشته محمدحسن شجاعي فرد از سوي انتشارات اميرکبير منتشر شد.

در بخش مقدمه اين کتاب از زبان محمدحسن شجاعي فرد مي­ خوانيم:

«نرم افزاري که حدود 7000 کتاب مورد نظر برادران اهل تسنن در آن هست بنام مکتب شافعه از کتابخانه مسجدالنبي (ص) در مدينه منوره گرفته شده و در رايانه جيبي نصب کردم. اين برنامه، مبناي همه اسناد داده شده در مناظره است. کليه متون حديث مربوط به اسناد ارائه شده از همين نرم افزار کپي شده و در متن کتاب ضبط و ترجمه شده است. به همين دليل بعضي از متون اعراب دارند و بعضي اعراب ندارند. حتي کتاب خصائص نسائي و بخشي ازکنزالعمال که فضائل علي (ع) است هم از همين نرم افزار کپي و ترجمه شده است. در بحث­ها هيچ سندي از مکتب اهل بيت استفاده نشده است. بسياري از مطالب رد و بدل شده بين طرفين مناظره، بدليل عدم ضرورت حذف شده است و کارتکس­هاي زيادي موجود است که در کتاب نيامده است. اما ممکن است بعضي از آن مطالب در صورت پيشنهاد خوانندگان محترم، براي تکميل کادر در صورت موجود بودن در کارتکس­ها، در چاپ­هاي بعدي اضافه شود. البته قسمت­هايي که اختلاف زياد نداشتيم متن عربي را نياوردم و به محتواي متن­ها اکتفا کردم.

گزارش اين مناظره به هيچ وجه عنوان قصد شيعه نمودن برادران و خواهران اهل تسنن را ندارد و صرفاً به عنوان يک آيينه در برابر اين عزيزان قرار گرفته است تا نشان دهد، اسلام حقيقي با اعتقادات اين عزيزان چقدر فاصله دارد و چقدر مکتب اهل بيت به اسلام حقيقي نزديک است.»

پس از مقدمه و مطلب «تدارک سفر حج» در بخش روز نوزده ذيقعده، پرواز به مدينه: آشنايي با شيخ ابراهيم عثمان (شيخ) را مي­خوانيم. در روز بيستم ذيقعده هم اثبات برادري، خداي واحد، پيامبر واحد، قرآن واحد، قبله واحد، نماز واحد، حج واحد، بحث متعلم، مقررات بحث و مناظره، عدم عدالت صحابه در قرآن، اختلاف صحابه دليلي بر عدم عدالت همه آنان، اسناد ضعيف بودن روايت مربوط به عدالت صحابه، هر روز بعد از نماز صبح بقيع و مرده بودن پيامبر؟

در روز بيست و يکم ذيقعده هم مطالب: صحيح نبودن همه حديث­هاي کتب صحيح شش گانه (صحاح سته)، متعه و ازدواج موقت و واقعه سال 1366 مکه.

در روز بيست و دوم ذيقعده هم مطالب: پيامبر مرده و زنده ندارد، گريه بر اموات، تبريک و توسل به اموات صالح، دعا در شيعه و لعن خلفا نداريم را مي­خوانيم.

در روز بيست و سوم ذيقعده نيز ادامه دعا در شيعه، جمع نمازهاي ظهر و عصر و مغرب و عشا، دعا براي توبه، زيارت در شيعه و سند جواز براي زيارت اهل تسنن و روش زيارت و آداب آن از نظر الازهر، قرارهاي محمد بن عبدالوهاب و پويايي مرجعيت و تقليد در شيعه، آمده است.همچنين، در روز بيست و چهارم، آشنايي با شيخ حميد النجدي، بحث در خانه حميد، وضو در اسلام، اذان در اسلام، آمين و تکلف (دست روي هم گذاشتن)، بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحيم در نماز، خواندن يک سوره کامل در نماز، تشهد در نماز و سجده در خاک را مي­خوانيم.

موضوع اهل بيت، اهل بيت پيامبر چه کساني هستند، ممنوعيت عبور از جلوي نمازگزار از کجا آمده است؟، در اتاق با هم اتاقي­ها، دقت در اعمال، وسواس و يا ايجاد دغدغه از مطالب روز بيست و پنجم ذيقعده است.

در روز سوم ذيحجه نيز مطالب اولين ملاقات شيخ ابراهيم در مکه و وضعيت علوم انساني در ايران را مي­خوانيم. در روز چهارم ذيحجه نيز اسلام و سياست آمده است. همچنين در روز ششم ذيحجه نيز حضرت مهدي (عج) در کتب اهل سنت و عمر امام زمان را مي­خوانيم.

بحث خلافت، فرق پيامبر با خلفا، اختلاف در روش انتخاب خليفه و تعداد خلفاي پيامبر نيز در روز هفتم ذيحجه آمده تا در روز هشتم ذيحجه به اعتراض صحابه به عدم انتخاب علي به عنوان خليفه اشاره شود.

در روز نهم ذيحجه نيز دعاي عرفه آمده و در روز يازدهم ذيحجه در چادرهاي مني، برتري علي (ع) نسبت به ساير خلفا را از نظر مي­گذرانيم.

در روز نيمه ذيحجه و شانزدهم اين ماه به ترتيب مطالب نتيجه عملکرد پس از پيامبر در عدم بيعت علي و توصيه پيامبر به خلافت علي، بعد از او، آمده است.

غدير خم، فرمايش پيامبر (ص) هرکس من سرپرست او هستم اين (علي) سرپرست اوست، سخنان صحابه پس از شروع خلافت علي (ع) و چرا امام به عنوان خليفه در قرآن نيست؟ را مي­خوانيم.

در اين کتاب سه پيوست با عناوين بخشي از کتاب خصائص علي بن ابيطالب (ع)، کتاب فضائل علي بن ابيطالب و متن کامل خطابه غدير به عربي (خطبه رسول الله في يوم الغدير) وجود دارد در انتها نيز فهرست بعضي از منابع موجود در نزم افزار که بيشتر استفاده شده، آمده است.

محمدحسن شجاعي فرد در شرح حالي از خود نوشته است:

«از ابتداي جواني به دنبال تحقيقات در مورد اديان و مکاتب و مذاهب مختلف بودم که راه نجات انسان­ها را در اسلام يافتم. اما با توجه به اکثريت بودم برادران اهل سنت مطالعات خود را در اين زمينه توسعه دادم. به گونه­اي که اکثريت کتب معروف آن­ها به ويژه موارد اختلافي با مکتب اهل بيت (ع) را مطالعه کردم. به تناقضات گسترده­اي در کتب آن­ها رسيدم که منتهي به محکم­تر شدن اعتقاداتم به مکتب اهل بيت (ع) گرديد. اين مطالعات زمينه­اي شد تا در سفرهاي متعددي که در طول 30 سال گذشته به حرمين شريفين داشتم، با اساتيد دانشگاه، علما و روحانيون اهل سنت بحث­ هايي داشته باشم. اين کتاب گزارشي از اين مذاکرات است.»

دکتر محمدحسن شجاعي فرد در سال 1328 در جهرم متولد شد. تحصيلات ابتدايي را در جهرم و متوسطه را در آبادان گذراند. وي مدتي کارمند شرکت نفت بود. پس از آن به دانشگاه علم و صنعت رفت و بعد از گرفتن ليسانس به استخدام همان دانشگاه درآمد. فوق ليسانس و دکترا را از دانشگاه بيدمنگهام انگلستان اخذ نمود. دکتر شجاعي فرد هم اکنون استاد تمام دانشکده مکانيک و رييس دانشکده و پژوهشکده مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت ايران است. ايشان در زمينه مهندسي مکانيک و مهندسي خودرو، داراي چندين کتاب و بيش از دويست مقاله علمي در نشريات و کنفرانس­هاي بين المللي و ملي است، به گونه­اي که در سال 1386 به عنوان استاد نمونه کشوري از طرف وزارت علوم معرفي شدند. ايشان به دليل علاقه زياد به امور ديني و معرفي مکتب اهل بيت (ع) از جواني زبان عربي را آموخته و فعاليت­ها و تحقيقات قابل توجهي در امور مذهبي دارد.

کتاب «مناظره دکتر و شيخ: استبصار در سايه» نوشته «محمدحسن شجاعي فرد»  از کتاب­هاي پرستو وابسته به انتشارات اميرکبير با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 80 هزار ريال از سوي اين انتشارات منتشر شد.

 

 

 

چهارشنبه 4 مرداد 1391 - 11:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری