سه‌شنبه 24 تير 1399 - 0:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

جايزه ادبي شيراز برگزيدگانش را شناخت

 

 گزارشي از مراسم اختتاميه جايزه ادبي شيراز

 

مراسم اختتامه جايزه ادبي شيراز عصر در تالار حافظيه شهر شيراز با حضور نويسندگان و شعراي کشور بزگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، محمود عاليشوندي، مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس با اشاره به ارسال دو هزار و 290 اثر به دبيرخانه جايزه، گفت:«بيشترين آثار ارسالي به اين جشنواره از استان هاي فارس، تهران، قم و چهار محال و بختياري بوده است.»

وي افزود:«فراخوان ارسال آثار، 23 مهر ماه سال 90 اعلام و تا 30 فروردين سال 91 تمديد شد.»

عاليشوندي گفت:« بازخواني اوليه آثار، 16 فروردين امسال صورت گرفت و جلسه نهايي هم در تاريخ چهارم و پنجم خرداد ماه امسال انجام شد.»

او با اشاره به بخش هاي اين جشنواره افزود:« اين جشنواره در بخش هاي شعر کلاسيک، شعر نو، شعر کودک و نوجوان و فارس پژوهي برگزار شد که از ميان آن ها بيشترين آثار رسيده در بخش شعر کلاسيک بود.»

مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس تعداد آثار راه يافته به مرحله دوم را 290 اثر اعلام کرد و يادآور شد:«برگزاري اين مسابقه، از مصوبات سومين سفر رييس جمهوري به استان شيراز بود که خوشبختانه امسال محقق شد.»

عاليشوندي درباره ترکيب هيات داوران گفت:«60 درصد داوران از استان فارس و 40 درصد از داوران کشوري بودند و تلاش شد تا شيراز به عنوان پايتخت فرهنگ، انديشه و هنر ميزبان جمعي از انديشه ورزان، شعرمسلکان و پژوهشگراني باشد که درون پرغوغاي خود نشانه هاي مهر را مي جويند.»

در بخش ديگري از اين مراسم، حجت الاسلام و المسليمن محمدحسن مرادي، امام جمعه موقت شيراز نيز در سخناني به بيان نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامي و همچنين شهيد آيت الله دكتر بهشتي پرداخت و به جايگاه هنر از ديدگاه اسلام، احاديث و آيات قرآني اشاره کرد.

همچنين منصور اوجي، شاعر شيرازي که بيش از 25 کتاب در حوزه شعر نيمايي دارد، قطعاتي از اشعار خود را قرائت کرد.

ديگر سخنران اين نشست، دکتر احمد خاتمي، رئيس دانشکده ادبيات دانشگاه شهيد بهشتي تهران بود. وي خواستار برگزاري جايزه ادبي شيراز در سطح ملي و بين المللي شد و گفت:«قدرداني از اهل قلم ادب فارسي، يک رسالت ملي است و نهادهاي فرهنگي و مسوولان موظفند از مقوله زبان و ادبيات فارسي پاسداري کنند.

وي ادامه داد:«برگزاري اين جشنواره در استان فارس از اهميت ويژه اي برخوردار است، زيرا فارس و شيراز به عنوان پايگاه فرهنگي و مهد تمدن ايران اسلامي در حوزه ادب مي شناسيم و درخشندگي هاي ادبيات فارس در اين منطقه براي ايران اهميت زيادي دارد.»

خاتمي با بيان اين که استان فارس در شاخه هاي فرهنگي مانند فلسفه و هنر همپاي ادبيات جلو آمده است، اظهار کرد:«درخشندگي اهل فارس در حوزه فلسفه، هنر و ادبيات، تاثيرگذاري زيادي در حوزه علوم انساني داشته است.»

وي در بخش ديگر سخنان خود درباره مبحث ايجاد مکتب هاي ادبي جديد در حوزه ادبيات عنوان کرد:«مي توان دو راه براي ايجاد سبک هاي ادبي در نظر گرفت. نخست، اين که با تسامح و سهل انگاري، سبک هاي ادبي را به مکتب ادبي تعبير کنيم و نگاه علمي ديگر اين که از اين که سبک هاي ادبي را مکتب بدانيم، پرهيز کنيم. وظيفه و رسالت اين کار بر دوش اهل ادب است تا بتوانند براي آيندگان مکتب ادبي را طراحي و با اين کار به پيدايش مکتب هاي ادبي کمک کنند. در اين ميان بايد در استخدام اصطلاحات و واژگان مختلف دقت کنيم، زيرا نگاه به مکتب و سبک، متفاوت است و ادغام آن ها مناسبتي با يکديگر ندارد.»

خاتمي با بيان اين که وقتي بحث از مکتب ادبي مي شود، مي خواهيم خود را در جهان با اين مکاتب معرفي کنيم، گفت:«اين کار نيازمند تمهيدات و ابزار خاصي است. يکي از مهم‌ترين ابزارها، اين است که انديشه را در ادبيات تقويت کنيم.»

به گفته وي، اين موضوع اتفاق نمي افتد، مگر اين که به پيوند ادبيات و فلسفه بازگرديم، زيرا تجربه تاريخي نشان داده است که فلسفه موتور حرکت ادبيات است و افرادي مانند سعدي، حافظ و خواجوي کرماني نيز اهل فلسفه بودند. در اين ميان، بزرگترين آفت، جدايي دانشجويان رشته ادبيات از فلسفه است، در حالي که تمام مکتب هاي ادبي جهان پشتوانه فلسفي دارند و دانشجويان ما نيز در اين زمينه بايد حرکت هاي خوب و موثري انجام دهند.

خاتمي يادآور شد:«مهم‌ترين گام در اين مسير، اين است که زمينه هاي تفکر و انديشه را در ميان دانشجويان ادبيات تقويت کنيم، زيرا ما در هيچ يک از مقاطع تحصيلي سه گانه دانشگاهي، درسي که به علوم عقلي مرتبط باشد و سايه فلسفه بر ادبيات نيندازد، وجود ندارد.»

در پايان اين مراسم، در بخش شعر کلاسيک اصغر عظيمي مهر به عنوان نفر برگزيده شد و محمدحسين ملکيان، رضا شيباني اصل و ندا هدايتي به طور مشترک به عنوان نفر دوم برگزيده و حسن روشان و صالح دروند نيز به عنواننفرات سوم اين بخش انتخاب شدند.

 در بخش شعر نو نيز الهام حاج هاشمي به عنوان نفر اول برگزيده شد و فرياد ناصري و شراره کامراني به عنوان نفرات دوم و همچنين آرش شفاعي و علي سليماني به عنوان شعراي سوم به طور مشترک انتخاب شدند. نفر نخست شعر کودک و نوجوان نيز حسين تولائي بود و مريم زندي و مريم زرنشان به عنوان نفرات دوم و سوم برگزيده شدند.

نقد ادبي اين جشنواره نفر نخست نداشت و اسماعيل صادقي به عنوان نفر دوم و  فرشاد سادات شريفي، فاطمه طوبائي و فرزانه رحماني به طور مشترک به عنوان نفرات سوم انتخاب شدند.

همچنين در بخش پژوهش، اکرم رضوي زاده نفر نخست اين بخش شناخته شد و  محمود آقاخاني بيژني و حسن بهرامي در رتبه دوم قرار گرفتند. نفر سوم اين بخش عبدالرضا کوهمال جهرمي بود.

در بخش فارس پژوهي نيز جمشيد صداقت کيش به عنوان نفر اول، حبيب رحيمي، سهيلا هاشمي و راضيه احمدي سعدي به طور مشترک به عنوان نفرات دوم و همچنين ابوالقاسم فقيري و غلامرضا کافي به طور مشترک نفر سوم شدند.

 

چهارشنبه 4 مرداد 1391 - 10:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری