سه‌شنبه 30 دی 1399 - 18:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

برنامه هايي متعدد، متنوع و معنوي

 

گزارشي از  برنامه‌ هاي فرهنگي و هنري‌ ماه مبارک رمضان

برنامه‌ هاي فرهنگي و هنري‌ ماه مبارک رمضان در قالب ويژه ‌برنامه‌هاي برآستان جانان در 22 بوستان پايتخت، سحرخيزان کوچک ويژه روزه اولي‌ها، جشنواره نان و خرما و يازدهمين دوره تجليل از پيشکسوتان و خادمان قرآن شهر تهران با عنوان عمري با قرآن برگزار مي‌شود.

اجراي ويژه‌ برنامه برآستان جانان:

به گزارش همشهري آنلاين محمد‌علي قندهاري ‌نيا، معاون فرهنگي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به آغاز ويژه‌ برنامه‌هاي برآستان جانان در 22 بوستان پايتخت از ابتداي‌ ماه رمضان اشاره مي کند و مي گويد: اين برنامه‌ها به‌مدت 17شب در دو‌ بخش قبل و بعد از اذان مغرب و در دو قالب برنامه صحنه‌اي و غرفه‌اي برگزار مي‌شود.

اين برنامه‌ها طوري طراحي شده‌اند که تمام اعضاي خانواده بتوانند از آن بهره‌ ببرند. در واقع ويژه‌برنامه برآستان جانان، فرصتي معنوي براي گذران اوقات فراغت خانواده در‌ماه مبارک رمضان است.

قندهاري‌نيا ويژه برنامه کودک، اجراي سرود، معرفي مستبصرين (افرادي که تازه به دين اسلام مشرف شده‌اند)، نمايش بچه‌هاي شهر رمضان و توليد و اجراي ترانه با صداي روزبه نعمت‌اللهي را ازجمله برنامه‌هاي بخش صحنه‌اي عنوان کرد و گفت: اين برنامه‌ها با هماهنگي‌هاي انجام شده به‌صورت گردشي در مناطق 22‌گانه تهران در قالب ويژه‌برنامه برآستان جانان برگزار مي‌شوند.

وي در ادامه تصريح کرد: علاوه بر اين برنامه‌ها بخش‌هاي مختلفي مثل ترتيل روزانه، تلاوت مجلسي، اجراي گروه‌هاي فرهنگي و هنري و کارشناس مذهبي و... در قالب برنامه برآستان جانان اجرا مي‌شود.

برپايي غرفه‌هاي فرهنگي هنري:

وي غرفه‌هاي کتاب، نجوم، مسابقات مکتوب و غرفه کتاب من ويژه کودکان را ازجمله غرفه‌هاي فعال در برنامه برآستان جانان اعلام کرد و گفت: در غرفه کتاب، هزار عنوان کتاب عرضه خواهد شد. در غرفه مسابقات مکتوب، علاوه بر مسابقه جدول قرآني و مسابقه کتابخواني رازهاي آسماني، مسابقه کوچک‌ترين جدول متقاطع 9 حرفي با موضوع فضايل اخلاقي هر روز برگزار مي‌شود و از برگزيدگان اين مسابقه تجليل خواهد شد.

قندهاري‌نيا غرفه‌هاي اصلاح نماز، پيام‌هاي قرآني، پيک نور، مشاوره و پاسخگويي به سؤالات شرعي، جمع‌آوري کمک‌هاي مردمي، اجراي نمايش عروسکي، سرگرمي و بازي‌هاي کودکان، نقاشي‌هاي قرآني، زندگي به سبک قرآن، غرفه‌هاي هنري با موضوعات خطاطي، منبت‌کاري، معرق، نقاشي و کاريکاتور، غرفه هنرهاي جمعي و غرفه کتابت قرآن را از ديگر غرفه‌هاي فعال در ويژه ‌برنامه برآستان جانان در مناطق مختلف اعلام کرد.

وي اظهار داشت: با توجه به طيف گسترده مخاطبان اين برنامه‌ها اعم از جوانان، نوجوانان و کودکان و سلايق متفاوتي که از اين برنامه استفاده مي‌کنند، برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده به‌گونه‌اي صورت گرفته است که خدمات ارائه شده تنوع و گستردگي لازم را داشته باشند.

تجليل از پيشکسوتان قرآني:

معاون فرهنگي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به توليد و توزيع بسته‌هاي افطاري به‌صورت منطقه‌اي و با توجه به امکانات و ظرفيت‌هاي هر منطقه اشاره کرد و گفت: توليد کالاهاي فرهنگي، اقدامات ويژه عيد سعيد فطر و برگزاري يازدهمين دوره تجليل از پيشکسوتان و خادمان قرآني شهر تهران همزمان با ولادت امام حسن مجتبي(ع) از ديگر برنامه‌هاي‌ماه مبارک رمضان در سال‌جاري است.

وي همچنين به اجراي ويژه‌برنامه سحرخيزان کوچک براي دخترهاي 9ساله و پسرهاي 15ساله در قالب ويژه‌برنامه‌هاي کودک و نوجوان برآستان جانان اشاره کرد و گفت: جشنواره نان و خرما در فرهنگسراي انديشه برگزار مي‌شود و طي آن ضمن ارائه انواع خرماهاي استان‌هاي مختلف کشور و انواع نان‌هاي محلي، صنعتي و سنتي، کتب مرتبط با سلامت و تغذيه عرضه خواهد شد.

پخش ويژه برنامه تلويزيوني برآستان جانان:

قندهاري‌نيا از پخش ويژه‌برنامه تلويزيوني افطار «برآستان جانان» از شبکه پنج سيما خبر داد و گفت: توجه به فضيلت اخلاقي صبر و حلم، رويکرد اصلي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري سال ‌جاري است. اين برنامه‌ها با هدف ايجاد فضاي شادابي و نشاط معنوي با تأکيد بر مبارک‌ بودن اين ماه، ايجاد يک جريان فرهنگي در شهر و فراهم آوردن زمينه‌هاي گسترش فضايل اخلاقي برگزار مي‌شود.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بيشتر در ارتباط با زمان و مکان برگزاري ويژه‌برنامه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مناسبت‌ماه مبارک رمضان مي‌توانند به پايگاه اينترنتي www.farhangsara.ir مراجعه کنند.

برنامه هاي برج ميلاد تهران:

برج ميلاد تهران با بيش از 30 برنامه ديني، فرهنگي و هنري، علمي، اجتماعي همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ميزبان شهروندان و علاقه مندان تا ساعت 2 بامداد است.

به گزارش خبرگزاري ايسنا، فرزاد هوشيار پارسيان مديرعامل برج ميلاد تهران با بيان اين مطلب در تشريح برنامه هاي ماه رمضان گفت: اين برج در رويکرد جديد فرهنگي خود به مأذنه ايران اسلامي تبديل شده است و ايجاد برنامه هاي ديني، ارزشي، فرهنگي و اجتماعي در بلندترين برج پايتخت که اين روزها تبديل به يکي از مکان هاي فرهنگي و تفريحي تهران شده است، بايد به عنوان يک وظيفه تلقي شود.

وي افزود: به همين منظورهمزمان با آغاز ماه مبارک رمضان 33 برنامه ديني، ارزشي، فرهنگي و هنري تبيين شده است که از جمله آنها برنامه کارگاه آموزشي رويت هلال ماه رمضان و افتتاح باشگاه نجوم برج ميلاد تهران است.

اطعام ايتام در برج ميلاد:

به گفته هوشيار پارسيان، راه اندازي غرفه قرآن بخوانيد، جايزه بگيريد، اطعام ايتام در برج ميلاد، مراسم شب هاي قرآني با حضور قاريان مصري و ايراني، تصويرسازي با موضوع فلسطين به مناسبت روز قدس، نور افشاني و ليزر روي برج همزمان با عيد از ديگر برنامه هاي ماه رمضان برج ميلاد است.

برپايي جشنواره رمضان ميراث مسلمانان:

مديرعامل برج ميلاد تهران با اشاره به جشنواره رمضان ميراث مسلمانان و آغاز به کار غرفه کشورهاي اسلامي گفت: آيين سنتي ماه رمضان در بسياري از کشورهاي مسلمان برپا مي شود و در هر گوشه اي از جهان که مسلماني زندگي مي کند، ماه رمضان در ظرف فرهنگ بومي آن منطقه قرار مي گيرد.

وي ادامه داد: جشنواره رمضان ميراث مسلمانان نمادي از کشورهاي اسلامي در ماه رمضان و نشان دادن آيين هاي آنهاست. مراسم افتتاحيه اين جشنواره سوم مرداد ماه ساعت 17 در برج ميلاد تهران برپا مي شود و بازديد کنندگان تا 14 مرداد مي توانند از غرفه هاي ملل کشورهاي اسلامي و تنوع غذايي آنها در ماه رمضان واقع در طبقه دوم لابي برج ميلاد آشنا شوند.

هوشيار پارسيان تصريح کرد: در حاشيه جشنواره ماه رمضان، نشست هاي موضوعي نيز با حضور اساتيد و کارشناسان برجسته در طول ايام جشنواره از ساعت 19 تا 22 برگزار خواهد شد و علاقه مندان مي توانند در اين نشست ها حضور به هم رسانند.

برپايي غرفه پاسخ به سوالات شرعي:

به گفته وي، غرفه پاسخ به سوالات شرعي از ديگر برنامه هاي ماه رمضان است که بازديد کنندگان و علاقه مندان مي توانند براي پاسخگويي به سوالات شرعي خود به اين غرفه مراجعه کنند.

مديرعامل برج ميلاد تهران تصريح کرد: غرفه پاسخ به سوالات شرعي در لابي برج ميلاد تهران قرار گرفته شده است و بازديدکنندگان در طول ماه مبارک رمضان مي توانند از ساعت 18 تا 23 به اين غرفه مراجعه کنند.

برگزاري کنسرت موسيقي ملل، برگزاري جشن رمضان، راه اندازي قطار شادماني، ايستگاه بازي هاي رايانه اي، دوچرخه سواري، عروسک گردان، پانتوميم، برگزاري جشنواره دائمي ساخت هواپيماهاي مدل و بادبادک، موسيقي محلي، چادر عشايري، راديو برج ميلاد، از ديگر برنامه هاي ماه رمضان برج ميلاد تهران است که مدير عامل برج به آن اشاره کرد.

مدير عامل برج ميلاد تهران تصريح کرد: غرفه پاسخ به سوالات شرعي در لابي برج ميلاد تهران قرار گرفته شده است و بازديدکنندگان در طول ماه مبارک رمضان مي توانند از ساعت 18 تا 23 به اين غرفه مراجعه کنند.

برگزاري کنسرت موسيقي ملل، برگزاري جشن رمضان، راه اندازي قطار شادماني ، ايستگاه بازي هاي رايانه اي، دوچرخه سواري، عروسک گردان، پانتوميم، برگزاري جشنواره دائمي ساخت هواپيماهاي مدل و بادبادک، موسيقي محلي، چادر عشايري، راديو برج ميلاد، از ديگر برنامه هاي ماه رمضان برج ميلاد تهراست که مديرعامل برج به آن اشاره کرد.

وي ادامه داد: جشنواره رمضان ميراث مسلمانان نمادي از کشورهاي اسلامي در ماه رمضان و نشان دادن آيين هاي آنهاست. مراسم افتتاحيه اين جشنواره سوم مرداد ماه ساعت 17 در برج ميلاد تهران برپا مي شود و بازديد کنندگان تا 14 مرداد مي توانند از غرفه هاي ملل کشورهاي اسلامي و تنوع غذايي آنها در ماه رمضان واقع در طبقه دوم لابي برج ميلاد آشنا شوند.

هوشيار پارسيان تصريح کرد: در حاشيه جشنواره ماه رمضان، نشست هاي موضوعي نيز با حضور اساتيد و کارشناسان برجسته در طول ايام جشنواره از ساعت 19 تا 22 برگزار خواهد شد و علاقه مندان مي توانند در اين نشست ها حضور به هم رسانند.

بليت‌هاي نيم‌ بها براي اکران‌ ماه مبارک رمضان:

 درحالي‌که سخنگوي شوراي صنفي نمايش از حضور سه فيلم «کلاه قرمزي و بچه ‌ننه»، «تو و من» و «راه بهشت» در ترکيب اکران‌ ماه مبارک رمضان خبر داد، جز فيلم راه بهشت که اکرانش چند روزي است آغاز شده، نمايش دو فيلم ديگر هنوز قطعي نشده است؛ ضمن اينکه حوزه هنري نيز با اين استدلال که فيلم خوب و مناسب با حال و هواي‌ ماه مبارک رمضان وجود ندارد، طرح اکران شبانه ماه رمضان در سينماهايش را اجرا نخواهد کرد.

اکران چند فيلم که به‌ نظر مي‌رسد توانايي جذب مخاطب گسترده را داشته باشند، مي‌تواند چراغ سينماها را در ايام‌ ماه مبارک رمضان روشن نگاه دارد؛ به ‌خصوص اينکه قرار است فيلم ‌هايي که در قالب طرح اکران ويژه رمضان به نمايش درمي‌آيند با بليت نيم ‌بها به مخاطبان عرضه شوند.

بسياري معتقدند که عروسک ‏محبوب کلاه قرمزي پس از ‏موفقيت چشمگيرش در ‏جذب مخاطبان تلويزيوني ‏نوروز 91، اين بار مي‌تواند ‏شوکي اساسي به گيشه ‏سينماهاي کشور بدهد. ‏

فيلم سينمايي کلاه قرمزي ‏و بچه ننه جديدترين ‏ساخته ايرج طهماسب است ‏که از ابتدا گفته مي‌شد در ‏اکران عيد فطر يا اکران دوم ‏تابستان روي پرده مي‌رود. ‏اکنون گويا شوراي صنفي ‏نمايش در تلاش است که ‏بتواند حميد مدرسي ‏‏(تهيه‌کننده)، ايرج طهماسب ‏‏(کارگردان) و علي سرتيپي ‏‏(پخش‌کننده) را براي اکران ‏فيلمشان در‌ماه ‏رمضان راضي کند. ‏

البته آنطور که ايسنا نوشته صاحبان فيلم فعلا به ‏اکران آن در‌ماه رمضان ‏راضي نشده‌اند و احتمالا ‏‏کلاه قرمزي و بچه ننه در ‏عيد فطر يا حتي بعدتر روي پرده مي‌رود. ‏

فيلم سينمايي تو و من ‏دومين اثر محمد بانکي، ‏يکي از فيلم‌هايي است که ‏به گفته سخنگوي شوراي ‏صنفي نمايش براي اکران در ‏ماه رمضان اعلام آمادگي ‏کرده است. ‏

در اين اثر که يک کمدي ‏اجتماعي در حال و هواي ‏فيلم سينمايي «دو خواهر» ‏است، محمدرضا گلزار، ‏الناز شاکردوست، بهنوش ‏بختياري، سحر قريشي، ‏شيرين بينا و اشکان بانکي ‏بازي کرده‌اند. ‏

فيلم سينمايي «بي‌خداحافظي» يکي ديگر ‏از فيلم‌هايي است که گفته ‏مي‌شود در‌ماه رمضان يا ‏نزديکي‌هاي عيد فطر روي ‏پرده سينماها مي‌رود و اتفاقا ‏اين فيلم، قراردادش را هم ‏در شوراي صنفي نمايش ‏ثبت کرده است. ‏

بي‌خداحافظي از ابتداي ‏فيلمبرداري‌اش به‌دليل بازي ‏رضا صادقي (خواننده) در ‏نقش خودش، مورد توجه ‏قرار گرفت و برخي ‏مي‌گفتند که اين فيلم، ‏داستان زندگي اين خواننده ‏کشورمان است که البته ‏گويا تمام داستان فيلم ‏اينگونه نيست اما در هر ‏صورت فيلم در قسمت‌ هايي ‏به کليپ صادقي تبديل شده ‏است!‏

راه بهشت مهدي صباغ‌زاده ‏يکي از جديدترين فيلم‌هايي ‏است که هفته قبل روي ‏پرده رفته است. صباغ‌زاده در ‏جديدترين فيلمش باز هم ‏به سراغ يک موضوع ‏تاريخي رفته و اين ‌بار ‏داستاني را در زمان به ‏رسالت رسيدن پيامبر اکرم‏‏(ص) روايت مي‌کند. ‏

صباغ‌زاده در فيلم جديدش، ‏از امين زندگاني که فعلا به ‏پاي ثابت بازي در فيلم‌هاي تاريخي بدل ‏شده به‌عنوان نقش اصلي ‏استفاده کرده است و در ‏کنار او رضا رويگري، ‏نسرين مقانلو، الهام حميدي، ‏رامتين خداپناهي، جواد ‏طاهري، حسن اسدي، ‏حسين توشه، افسانه ‏ناصري، سحر آربين و فريبا ‏طالبي بازي کرده‌اند.

جشنواره فيلم‌هاي خارجي:

جشنواره فيلم‌هاي خارجي با حضور هفت فيلم در سينماهاي تهران و اصفهان برگزار مي‌شود. در اين جشنواره که از 28 تير‌ماه آغاز شده و تا 17مرداد‌ ماه ادامه خواهد داشت، هفت فيلم سينمايي خارجي در سينماهاي آزادي، فرهنگ، برج ميلاد، پرديس ملت و شکوفه شهر تهران و سينماهاي سپاهان و ساحل شهر اصفهان به نمايش درمي‌آيد.

بر اساس برنامه‌ريزي‌‌هاي به عمل آمده از سوي واحد پخش فارابي، فيلم‌هاي‌ «درخت زندگي» ساخته ترنس ماليک در روزهاي 28 تا 31 تير، «پسرکي با دوچرخه» ساخته جان پير داردن و لوک داردن يک تا سه، «عقاب» ساخته کوين مک دونالد چهار تا شش، «جرم هنري» ساخته مالکم ون وايلي هفت تا هشت، «ما يک پاپ داريم» ساخته ناني مورتي 9 تا 11، «النا» ساخته آندري زوياگنيتسف 12 تا 14 و «اسب تورين» ساخته بلا تار 15 تا 17 مرداد‌ماه در سينماهاي ذکر شده به نمايش درمي‌آيند. اين فيلم‌ها به زبان اصلي با صداي دالبي ديجيتال و زيرنويس فارسي نمايش داده مي‌شوند.

چنانچه فيلمي مورد استقبال تماشاگران قرار گيرد، زمان نمايش آن تمديد مي‌شود و خبرهاي تکميلي از طريق سينماهاي نمايش‌دهنده به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسيد.

بليت‌هاي سينما پس از افطار نيم‌ بها است:

در جديدترين جلسه‌ي شوراي صنفي نمايش مقرر شد كه در ماه مبارك رمضان در تمامي سانس‌ها پس از افطار، بليت‌هاي سينما نيم‌ بها فروخته شوند.

حبيب كاوش(سخنگوي شوراي صنفي نمايش) در گفت‌‌وگويي با خبرگزاري ايسنا، درباره‌ي آخرين مصوبات جلسه‌‌ي اخير اين شورا گفت: قرارداد اكران فيلم «نامزد آمريكايي من» به كارگرداني داود توحيد پرست ثبت شد تا اين فيلم بعد از فيلم «بدون اجازه» اكران شود.

وي همچنين خبر داد: با توافق جامعه صنفي تهيه كنندگان، انجمن سينماداران و وزارت ارشاد در شوراي صنفي مصوب شد كه ماه رمضان به خاطر شور و هيجان خاص موجود، كليه سينماها بعد از افطار به صورت نيم بها بليت فروشي كنند.

به گفته‌ي وي؛ سينماها مي‌توانند در ايام ماه رمضان تا ساعت 3 بامداد فيلم نمايش دهند.

برنامه هاي فرهنگي مترو در ماه رمضان:

معاون فرهنگي - اجتماعي شركت بهره برداري مترو  تهران از  ويژه برنامه هاي فرهنگي مترو  به مناسبت ماه مبارك رمضان خبر داد.

حجت الاسلام جعفرپور در گفت و گو با شهرنوشت  به  اجراي طرح نسيم بهشت اشاره کرد و گفت: در اين طرح  مشاوره ديني و پاسخگويي به شبهات ديني با حضور روحانيون و طلاب حوزه هاي علميه در 30 ايستگاه منتخب مترو برگزار مي شود.

 وي در ادامه گفت: استقبال مسافرين در طول دوره هاي گذشته باعث استمرار اين طرح شد و در دسترس بودن روحانيون مي تواند بسياري از دغدغه ها، شبهات ديني و مذهبي شهروندان را كاهش دهد.

جعفر پور در ادامه به مزيت  ارتباط رو در رو و چهره به چهره  مشاوره ها اشاره کرد و گفت: با دوره هاي آموزشي ويژه اي كه براي اين روحانيون در نظر گرفته شده است، آنان از ظرفيت بالايي براي مواجهه و پاسخگويي برخوردار شده اند.

وي در ادامه گفت: در اين دوره علاوه بر پاسخگويي، محتواهايي در قالب بروشور با موضوعات مختلف اعتقادي در بين مسافران توزيع خواهد شد.

رونمايي از دروازه قرآن در ايستگاه هاي منتخب مترو

معاون فرهنگي- اجتماعي شركت بهره برداري مترو تهران با اعلام اين که همزمان با ماه مبارك رمضان دروازه قرآن كه برگرفته از هويت اسلامي و ملي ما است  در برخي  ايستگاهها   رونمايي مي شود.

اکران پيام ها و آموزه هاي اخلاقي در ايستگاه ها و  واگن ها

وي در ادامه  افزود: پيام ها و آموزه هاي اخلاقي نيز در قالب هاي هنري در سطح ايستگاهها و قطارها اكران خواهد شد .

برپايي نمايشگاه عكس رمضان در قاب تصوير؛ آموزش روخواني و روانخواني قرآن كريم ويژه پرسنل و همچنين پخش نماهنگ و كليپ هاي مرتبط از تلويزيون هاي ايستگاهي و قطارها از ديگر برنامه هاي  معاونت امور اجتماعي و فرهنگي مترو در ماه مبارک رمضان مي باشد.

 

 

 

 

سه‌شنبه 3 مرداد 1391 - 13:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری