جمعه 9 خرداد 1399 - 2:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

سعادت امت اسلام در گرو پايه گذاري تمدن مبتني بر وحي الهي، معنويت و اخلاق است

 

گزارشي از ديدار جامعه قرآني كشور با رهبر معظم انقلاب اسلامي

ديدار جامعه قرآني كشور طبق روال هرساله در اولين روز ماه مبارک رمضان با رهبر معظم انقلاب اسلامي و با حضور سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و حجت‌الاسلام علي محمدي نماينده ولي فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه از ساعت 17 روز شنبه 31 تير در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد. .

در اين محفل نوراني که سرشار از عطر و طراوت معنوي قرآن بود، قاريان، حافظان و اساتيد قرآن، آياتي از قرآن کريم را قرائت کردند و گروههاي جمع خواني نيز در فضيلت رمضان کريم، به مدح و ثناي پروردگار پرداختند.

در اين ديدار، پس از چند قرائت ابتداي اين مراسم، گروه‌هاي هم‌خواني «طارق و طاها» از استان آذربايجان‌شرقي، شهر تبريز به صورت مشترک به اجراي برنامه پرداختند.

همچنين «منصور قصري‌زاده» قاري بين‌المللي و نفر اول مسابقات قرآن کشور مالزي در 21 سال پيش از اين و حافظ کل قرآن کريم از ابتداي آيه 110 سوره مبارکه هود به صورت ترتيل تلاوت کرد.

در ادامه برنامه، «امين پويا» قاري بين‌المللي و نفر اول مسابقات روسيه و نفر دوم مسابقات قرآن کشور مالزي به تلاوت «سوره مبارکه ابراهيم» از ابتداي آيه 31 پرداخت که تلاوت زيباي پويا تحسين حاضران در مجلس را برانگيخت.

«رامين برادران» قاري نوجوان مشهدي نفر بعدي بود که به تلاوت آياتي از سوره مبارکه «ق» به سبک تلاوت استاد مصطفي اسماعيل پرداخت.

تلاوت جمعي گروه جمع‌خواني «يس» از ابتداي «سوره مبارکه «إسراء» برنامه ديگري بود که به نحو احسن اجرا شد، گروه جمع‌خواني «يس» سال 1375 تشکيل و 11سال بعد يعني در سال 1386 موفق به کسب رتبه نخست کشور شد، همچنين «مسعود نوري» قاري ممتاز قرآن کريم در ادامه اين مراسم به تلاوت، از ابتداي «آيه 138 سوره مبارکه آل عمران» پرداخت.

اجراي برنامه ابتهال تسبيح دهم از تسبيحات ماه مبارک رمضان توسط «محمود لطفي‌نيا» قاري بين‌المللي قرآن کريم از استان گيلان به همراه تلاوت از ابتداي «آيه 56 سوره مبارکه عنکبوت» توسط «سيد جواد حسيني» قاري بين‌المللي و نفر اول بيست و ششمين دوره مسابقات بين‌المللي از مشهد ديگر برنامه‌هاي اين محفل نوراني بود.

چفيه‌اي که به رهبر معظم انقلاب اهداء شد

تلاوت جمعي نوجوانان اصفهاني با عنوان «گروه جمع‌خواني بيّنه» از ابتداي آيه 135 سوره «نساء» به سبک تلاوت استاد مصطفي اسماعيل لبخند رضايت را بر لبان رهبر معظم انقلاب شکوفا کرد، همچنين تلاوت، از ابتداي آيه 120 سوره «نحل» توسط «ميثم التمّار» قاري و مبتهل از کشور عراق برنامه بعدي اين نشست قرآني بود که وي پس از تلاوت چفيه خود را به مقام معظم رهبري تقديم کرد.

اجراي برنامه جمع‌خواني توسط گروه ملي مديحه‌سرايي «پيامبر اعظم (ص)» که از ادغام گروه‌هاي مختلفي چون ثقلين، الغدير، فجر، کوثر تشکيل شده است به همراه تلاوت از ابتداي آيه 28 سوره «احزاب» توسط «عادل‌الباز» قاري اهل کشور مصر که در پايان تلاوت مورد تفقد حضرت آقا قرار گرفت از برنامه‌هاي زيباي اولين شب ماه مبارک رمضان بود.

اجراي برنامه ابتهال توسط «محمد الهلباوي» و تلاوت از ابتداي سوره «فتح» توسط «سعيد طوسي» قاري بين‌المللي قرآن کريم و مناجات خواني توسط قاري و مؤذن حجت‌الاسلام «جواد رفيعي» از مشهد پايان بخش برنامه‌هاي محفل انس با قرآن کريم به ميزباني مقام معظم رهبري بود.

گزيده سخنان رهبر معظم انقلاب در محفل انس با قرآن کريم

سخنراني مقام معظم رهبري، اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت ايشان و افطار روزه همراه با نايب امام زمان (عج) از برنامه‌هاي پاياني اين محفل نوراني بود.

ايشان با اشاره به اينکه بايد از اعماق دل و همه زواياي جان خداوند را به خاطر انس با قرآن و لذت از تلاوت آن سپاسگذار بود، افزودند: اين جلسات که عندليبان قرآن در آن به تلاوت مي‌پردازند؛ تأثيرات بسزايي در تعميق عشق و ايمان ما به قرآن داراست.

لزوم عجين کردن محبت و اعتقاد به قرآن از ديگر محور‌هاي سخنان رهبر معظم انقلاب در اين محفل نوراني بود.

ايشان اين مسئله را سبب تبديل عرصه به عرصه عمل به قرآن کريم دانسته و افزودند: در اين صورت شاهد توفيقات پي در پي خواهيم بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي انس و آشنايي کنوني ملت ايران با قرآن کريم را قابل مقايسه با پيش از انقلاب اسلامي و سال‌هاي نخستين پس پيروزي از آن ندانستند و در اين باره افزودند: جوانان، زنان و مردان ما در انس با قرآن پيشرفت کرده‌اند.

ايشان ضمن تأکيد بر اجتناب از سرسري خواندن قرآن کريم  فرمودند: بايد بر روي تک تک کلمات و ترکيبات قرآن کريم تدبر کرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي قرآن را حلّال تمام مشکلات فرزندان آدم (ع) دانسته و در اين باره افزودند: عزت، رفاه، پيشرفت مادي و معنوي، اخلاق و غلبه بر سلطه دشمنان همگي از راه اجراي فرامين قرآن امکان پذير است؛ اين وعده الهي است و تجربه نيز آن را نشان داده است.

ايشان مشکلات کنوني جامعه بشري را محصول تسلط نگاه مادي، پست و سودجويانه دانستند و با اشاره به اينکه اين نوع نگاه همه دنيا و صاحبان خود را بد بخت کرده‌ است، افزودند: نتيجه نگاه مادي سودپرستانه و دور از معنويت  به کارگيري قدرت نظامي، اطلاعاتي و سياسي در راه ظلم به بشر و استثمار آنها شده است.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به بکارگيري علم و صنعت از سوي صاحبان نگاه مادي براي بدبخت کردن مردم افزودند: امروز در ميانمار هزاران انسان بر اثر جهالت و تعصب کشته مي‌شوند در حالي که مدعيان دروغين حقوق بشر لب‌تر نمي‌کنند و همانهايي که براي حيوانات دل مي‌سوزانند اينجا در برابر کشتار يک عده انسان بي گناه سکوت کرده‌اند و آن را توجيه مي‌کنند.

 

يكشنبه 1 مرداد 1391 - 12:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر