يكشنبه 11 خرداد 1399 - 1:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

معرفي كتاب هاي بخش كتاب سازمان تبليغات اسلامي/ 5

 

بخش معرفي كتاب سايت سازمان تبليغات اسلامي با آغاز فعاليت خود از سال 1385 تا كنون توانسته است به معرفي شمار بسياري از كتب منتشرشده از سوي انتشارات وابسته به اين سازمان بپردازد.

در اين نوشتار كوتاه برآنيم تا به معرفي عناوين اين كتب اشاره رود.

 

شبيه اسماعيل

شاعر: اسماعيل محمدپور/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  اين كتاب آخرين سروده‌هاي اسماعيل محمدپور با عنوان «شبيه اسماعيل» است كه از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده است.كتاب مجموعه‌اي از اشعار سپيد نيمايي و كلاسيك شاعر است كه در سه بخش عمده تنظيم شده است.

 

پشت شيشه‌هاي مات

روايتي داستاني از زندگي شهيد آيت‌الله دكتر سيدمحمدحسين بهشتي/به كوشش: عزت‌الله الوندي/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  اين كتاب از مجموعه قصه قهرمانان انقلاب است كه زندگي‌نامه داستاني شهيد آيت‌الله بهشتي را براي نوجوانان روايت مي‌كند.

 

اسلحه سري

نوشته: اليوت آرنولد/مترجم: مجيد عميق/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  اسلحه سري توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است و چاپ اول آن سال 77 منتشر شده است. اين كتاب يك رمان جذاب و خواندني از ادبيات جهان است.

 

سه دختر گل‌فروش (مجموعه داستان)

نوشته مجيد قيصري/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  اين مجموعه دربرگيرنده بيست و شش داستان كوتاه و يك داستان بلند است. نويسنده در اين مجموعه، به دوران جنگ و پس از آن كه همواره به عنوان دغدغه‌ ذهني و خاطره تلخ و شيرين سربازان جنگ است مي‌پردازد.

 

نجيب

به اهتمام: محمدجواد جزيني/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  گردآورنده در اين كتاب هفته خاطره كوتاه از دوران دفاع مقدس و از: نصرآبادي، جزيني، بكاييي، عسگري، جزيني‌دوست، بهرامي، و رمضانيان آورده است.

 

تپه افلاك (مجموعه نمايشنامه)

نويسنده: سيدحسن فدايي حسين/ناشر: كتاب‌هاي سيمرغ/وابسته به مؤسسه انتشارات اميركبير

معرفي کتاب:  فدايي حسين متولد 1345 نمايشنامه‌نويس، طراح صحنه و پژوهشگر تئاتر است. او تاكنون ده‌ها نمايشنامه در حوزه بزرگسال و كودك نوشته و كارگرداني كرده است و همچنين آثار متعددي در زمينه پژوهش نمايش نگارش و منتشر نموده است.

 

به هفت پله جلوتر (مجموعه اشعار)

 شاعر: مريم اسماعيلي/تعداد صفحات: 80 /قطع: رقعي/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  «به هفت پله جلوتر» عنوان دفتر سروده هاي شاعر جوان مريم اسماعيلي است که تا قبل از سال 1377 در قالب داستان و نثر قلم مي زد و با سرودن اين مجموعه قدم در حوزه شعر نهاد.

 

تفسير روز (جلد دوم)

(تفسير عقلي، كاربردي قرآن كريم با توجه به مسائل روز)/مؤلف: سيديحيي يثربي/چاپ اول: 1388

معرفي کتاب:  تفسير روز جلد دوم از اين مجموعه است كه تلاش دارد به شكلي كاربردي به تفسير عقلي قرآن بپردازد. نويسنده مي‌كوشد تا در اين اثر برتري‌هاي تعاليم قرآن را با توجه به مسائل و مشكلات امروز بشر نشان دهد و در اين مجموعه به ارتباط موضوعات مبتلا به جامعه با دستورات خداوند به تفسير آيات مي‌پردازد.

 

مجموعه مقالات پيرامون هنرهاي سنتي

دكتر حسين ياوري/پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي/چاپ اول: 1389

معرفي کتاب:  مجموعه حاضر، عنوان كتابي مشتمل بر سي‌وهشت مقاله از دكتر حسين ياوري پژوهشگر و نويسنده نام‌آشناي هنرهاي ايراني است.

 

پژوهشي در حروف‌ معاني عامل

نوشته: دكتر محمد غفراني و دكتر خليل‌الله اميني/انتشارات اميركبير

معرفي کتاب:  كتاب حاضر، پژوهشي است پيرامون كاربرد حروف معاني عامل در كلام كه از مهم‌ترين مباحث آموزش زبان عربي است و در هشت گفتار به رشته تحرير درآمده است.

 

مجموعه مقالات درباره سنتور (جلد اول)

نگارش و گردآوري: شهاب منا/انتشارات: سوره مهر

معرفي کتاب:  در كتاب حاضر يادداشت‌ها، مقالات و اطلاعات شفاهي موسيقدانان معاصر درباره جنبه‌هاي مختلف معطوف به ساز سنتور گردآوري و شرح شده است.

 

نظرها و نظريه‌هاي ترجمه

نادر حقاني (عضو هيئت علمي دانشگاه تهران)/انتشارات اميركبير

معرفي کتاب:  نوشته حاضر با هدف تشريح نظرها و نظريه‌هاي ترجمه به طور عام و بيان مفاهيم و مسائل ترجمه‌شناسي و معرفي پژوهش‌هاي مربوط در كشورهاي آلماني زبان در چهارچوب فعاليت‌هاي مركز پژوهشي آموزش زبان خارجي دانشگاه تهران نگارش يافته و تلاش شده است تا موضوعات عمده و مباحث اصلي حوزه ترجمه‌شناسي را در بر داشته باشد مطالب اين كتاب بيشتر با استناد به منابع آلماني تدوين يافته است.

 

شرح منازل السائرين (خواجه‌ عبدالله انصاري)

تأليف: دكتر اسماعيل منصوري لاريجاني/شركت چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي کتاب:  اين مجموعه در ده بخش به رشته تحرير درآمده است، بخش اول آن با نام بدايت‌ها به توضيح و تشريح ده باب: يقظه، توبه- محاسبه، إنابه، تفكر، تذكر، اعتصام، فرار، رياضت و سماع مي‌پردازد.

 

حكمت، هنر، زيبايي و عناصر نمايشي قصه يوسف(ع) در قرآن كريم

نويسنده: محمدعلي خبري/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  قرآن كريم كتاب آسماني و مقدس مسلمانان و از جمله اعجازهاي خداوند متعال است. كه به وسيله وحي الهي بر حضرت محمد(ص) نازل و بدون هيچ نقص و ايرادي و به دور از تحريف از پيامبر اكرم(ص) به يادگار مانده است.

 

روانشناسي و زيبايي‌شناسي سينما

اثر: ژان ميتري/ترجمه: شاپور عظيمي/ناشر:انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  اين كتاب شرح و دفاعيه‌اي است از يك نوع سينما، ميتري از تمامي ابزارهاي روشنفكرانه روزگار خودش، از جمله تئوري روانشناسي- پديدارشناسي استفاده كرده است تا اين نوع سينما را بيش از انواع ديگر، مهم جلوه دهد.

 

تكاپوي انديشه‌ها در لزوم بعثت انيباء از ديدگاه متكلمين و فلاسفه مسلمان

مؤلف: حسام‌الدين خلعتبري/ناشر: پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

معرفي کتاب:  يكي از موضوعات مهم كلامي كه بحث‌هاي جدي در ميان متكلمان و فيلسوفان مسلمان برانگيخته، «لزوم بعثت» انبياي الهي است. در اين زمينه، فرقه‌ها و مكتب‌هاي كلامي و فلسفي بسيار بحث كرده‌اند در اين كتاب به بررسي و نقد آراي آن‌ها پرداخته شده است.

 

شنام

خاطرات كيانوش گلزار راغب/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  اين خاطرات در دوازده فصل نگارش و تنظيم شده است كه فصل پاياني آن به عكس‌ها و نامه‌هاي دوران اسارت نويسنده اختصاص دارد.

 

تجلي معنا در هنر اسلامي

نويسندگان: جاناتان بلوم، شيلابلر، كارل جي‌دوري، ريچارد ايتنگها وسن و اولگ كرابر/ترجمه: اكرم قيطاسي/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  نويسنده در اين گفتار تاريخ اسلامي را به سه دوره تقسيم مي‌كند كه در دوره اول ريشه‌هاي اسلام و ظهور جوامع اسلامي را تا سال 900 ميلادي بررسي مي‌كند. طي اين دوره، بيشتر سرزمين‌هاي اسلامي تحت فرمان‌برداري يك خلافت واحد كه در عربستان، سوريه يا عراق حكومت مي‌كرد، يك‌پارچه بودند.

 

اه نجات در دعاي سمات

نويسنده: دكتر فضل‌الله رضاي الهي/شركت چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي کتاب:  كتاب حاضر در سه بخش به رشته تحرير درآمده است كه بررسي موضوع توحيد از مناظر گوناگون، بحثي كلي و همه‌جانبه در خصوص معني و فضائل دعا كردن و همچنين شرح دعاي سمات طي فصول متعدد از جمله مطالب عمده اين سه بخش محسوب مي‌شود.

 

چشم‌انداز

(مجموعه مقالات پژوهشي محققان ايلامي)/به كوشش حبيب‌الله بخشوده/شركت انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  كتاب حاضر محصول يكي از همايش‌هاي پژوهشي واحد پژوهش حوزه هنري استان ايلام است و حاوي مقاله‌هاي ادبي، فرهنگي و هنري نويسندگان و پژوهشگران مشتمل بر ده مقاله است.

 

حمله هوايي به الوليد

نويسنده: احمد مهرنيا/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  مجموعه حاضر به يكي از بزرگترين عمليات‌هاي هوايي در تاريخ جنگ‌هاي مدرن جهان يعني حمله به مجموعه پايگاه‌هاي الوليد در منتها‌اليه غرب عراق پرداخته و چگونگي انجام اين عمليات محيرالعقول را از زبان ليدر و ساير شركت‌كنندگان شرح مي‌دهد.

 

پژوهشي در سيره نبوي (مجموعه مقالات)

زير نظر رسول جعفريان/پژوهشكده حوزه و دانشگاه

معرفي کتاب:  كتاب حاضر مجموعه مقالاتي است در باب سيره نبوي كه هر يك از مقالات با نگاهي خاص نگارش يافته و هدف آن بوده است تا نكات نويافته و بديعي در مقالات ارائه شود.

 

مصائب اهل‌بيت

روضه‌هاي صحيح اهل‌بيت(ع)/تأليف: بهاء‌الدين قهرماني‌نژاد شايق/شركت چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي کتاب:  اين مجموعه در سه بخش گردآوري و تنظيم شده است كه مباحث بنيادي نظير فرهنگ اشك، اشك و آه در قرآن و اشك و تعزيت در ابراز محبت و در زندگي پيامبر(ص) و... موضوع بخش اول آن است.

 

پاره‌هايي از آنچه اتفاق افتاد

مجموعه سه جلدي (نظاميان عراقي)/به روايت مرتضي سرهنگي

معرفي کتاب:  مجموعه كتاب‌هاي «آنچه اتفاق افتاد» در سه جلد، خاطرات نظاميان عراقي در طول جنگ تحميلي است كه توسط مرتضي سرهنگي گردآوري و تدوين شده است.

 

سياست‌ و نهادهاي اجتماعي

تأليف و تحقيق: جواد منصوري/ناشر: انتشارات اميركبير

معرفي کتاب:  در اين كتاب ضرورت شناخت و آموزش سياسي، چگونگي شكل‌گيري و تكوين شخصيت‌ سياسي و نقش نهادهاي رسمي و غيررسمي در اين موضوع مورد بحث قرار گرفت كه در دو بخش به رشته تحرير درآمده است.

 

مشكلات و موانع سياسي اجتماعي حكومت امام علي(ع)

به كوشش زهرا روح‌اللهي اميري/ناشر:پژوهشكده باقرالعلوم

معرفي کتاب:  نويسنده در اين نوشتار به مهم‌ترين موانع و مشكلات حكومت امام علي(ع) پرداخته و آن‌ها را از زواياي مختلف بررسي نموده است. كتاب حاضر در چهار فصل گردآوري و تنظيم شده كه در فصل اول به كلياتي در اين باب اشاره شده است.

 

مذهب اهل عشق (مجموعه‌اي از كرامات و دستورالعمل‌هاي عرفاني و حكايات شنيدني)

ناشر: پژوهشكده باقرالعلوم/مؤلف: فيروزه خليليان

معرفي کتاب:  كتاب مذهب اهل عشق، مجموعه‌اي از كرامات، دستورالعمل‌ها و شرح حال بزرگان دين، به ضميمه حكايات و رواياتي عبرت‌انگيز و پندآموز از اولياي دين مي‌باشد.

 

تقدم

ناشر: شركت‌ سهامي كتاب‌هاي جيبي (اميركبير)/به كوشش: سيدفريد قاسمي

معرفي کتاب:  در كتاب حاضر سيدفريد قاسمي ضمن معرفي اين نشريه ادبي، علمي و... به بررسي تاريخچه و زندگي گردانندگان و نويسندگان آن پرداخته و هر يك را به صورت كامل توضيح داده است.

 

دو نظريه تروريسم و فداكاري در ايران

نويسنده: يعقوب توكلي /انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب:  كتاب حاضر به ارزيابي دو نوع خشونت سياسي پرداخته است: آناني كه در راه رسيدن به اهداف سياسي به اعمال خشونت‌آميز تروريستي دست مي‌زنند و آناني كه در دفاع از ملت و مردم خويش در نبرد و مبارزه‌اي قهر‌آميز فداكاري مي‌كنند و به شهادت مي‌رسند.

 

ردپاي دنيا در فاجعه 61

نويسنده : حشمت‌اله قنبري همداني/ناشر : شركت چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي کتاب: كتاب حاضر در 2 بخش با عناوين « مباني نظري انحراف تا فاجعه 61 » و « سير انحرافات تا فاجعه 61 » و  12 فصل به بررسي علل و اسباب پيدايي قيام عاشورا مي‌پردازد.

 

سرگذشت هنر در تمدن اسلامي (موسيقي و معماري)

نويسنده: دكتر حسن بلخاري قمي/ناشر: انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب: اين كتاب به ذكر تاريخ مختصر دو رشته برتر هنر اسلامي، يعني معماري و موسيقي با رويكردي فلسفي و عرفاني مي‌پردازد و در اصل جزوه درسي دانشجويان در درس هنر و تمدن اسلامي دانشگاه هنر بوده و محصول تحقيقات و مطالعات اين نويسنده در نگارش رساله دكترا تحت عنوان، «تجلي وحدت وجود در هنر و معماري اسلامي ايران و هند» مي‌باشد. مطالب نوشتار حاضر در سه فصل گردآوري و تنظيم شده است كه فصل اول آن به سرگذشت موسيقي در تمدن اسلامي مي‌پردازد.

 

تا هنوز

محمدعلي محمدي/انتشارات سوره مهر، تهران، 1389

معرفي کتاب: كتاب تاهنوز كه درصدد معرفي آن برآمديم حاصل مرور كنجكاوانه تعدادي از همين گونه آثار است و هريك از داستان هاي آن، لحظه اي خطير يا شرايطي نفس گير را در منظومه تدبير و توكل و اراده و ايثار به تصوير كشيده است.

 

حماسه ايلياد

نويسنده : هومر/برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان(انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان 3)/تصويرسازي و گرافيك : علي نامور/ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

معرفي کتاب: ايلياد سند زنده‌‌اي بر روشنگري و انديشمندي بشر در سه هزار سال قبل است كه نشان مي‌دهد بشر در آنزمان توانايي و قدرت آفرينش هنري را داشته است . ايلياد شامل 24 دفتر و 15681 بيت است.

 

از سبزوار تا سرزمين رويا

(در شرح  زندگي و آثار حميد سبزواري)/ فاطمه ابراهيمي – فريبا فرشادمهر/انتشارات سوره مهر، تهران، 1389

معرفي کتاب: كتاب از سبزوار تا رويا از سري كتابهاي مفاخر امروز است كه اين مجموعه از كتابها به بررسي زندگي و آثار مفاخر بزرگ ايران مي پردازد، و كتاب حاضر به زندگي و آثار حميد سبزواري اختصاص دارد.

 

آدمك‌هاي عالمگير روسوم

نويسنده : كارل چاپك/برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان/انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان (1)/تصويرسازي و گرافيك : علي نامور

معرفي کتاب: ترجمه ديگر اين كتاب را مي توان به فارسي روبوت‌هاي عمومي روسوم نام نهاد تا به اين نكته اشاره شود كه كارل چاپك اولين به كارگيرنده واژه روبوت براي انسان‌هاي ماشيني بود و در اثر خود هجو دنياي ماشيني را به اوج خود رساند.

 

معماري اسلامي

نگارش: جمعي از نويسندگان/مترجم: اكرم قيطاسي/انتشارات سوره مهر

معرفي کتاب: مجموعه حاضر گزيده بخش‌هايي از كتب مختلف نويسندگان جهان در مورد معماري اسلامي است بخش عمده مطالب از يك كتاب پايه برداشته شده و از كتاب‌هاي ديگر هم براي كامل شدن آن استفاده شده است.

 

آنتيگون

نويسنده : سوفوكل/برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان/انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان (2)/تصويرسازي و گرافيك : علي نامور/ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

معرفي کتاب:  كتاب تراژدي آنتيگون از  سوفوكل كه يكي از كتاب هاي سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان محسوب مي شود توسط انتشارات سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است.

 

خاك عشق

 (در شرح و زندگي و آثار منيژه آرمين)/فاطمه ابراهيمي- فريبا فرشادمهر/انتشارات سوره مهر، تهران، 1389

معرفي کتاب:  كتاب عناويني همچون خاك عشق، نقد آثار، بررسي رمان آن روز كه عمه خورشيد مرد، بررسي رمان شب و قلندر، بررسي رمان بوي خاك، شب و قلندر، آن روز كه عمه خورشيد مرد، اي كاش گل سرخ نبود، راز لحظه ها و نمونه آثار تنظيم شده است.

 

باباگوريو

نويسنده : اونوره دوبالزاك/برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان/انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان (4)/تصويرسازي و گرافيك : علي نامور/ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

معرفي کتاب:  انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، چهارمين جلد از «دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان» را به كتاب بابا گوريو از اونوره دوبالزاك فرانسوي اختصاص داده است تا از اين مسير سيري  به بزرگترين كتاب‌هاي جهان داشته باشد.

 

نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران

نويسنده: دكتر علي اكبر ولايتي/انتشارات اميركبير

معرفي کتاب:  كتاب حاضر تلاش مولف كتاب براي تبيين نقش شيعه در شكل گيري و پيشرفت فرهنگ و تمدن اسلام و ايران است. نويسنده خود در اين زمينه مي گويد: «از جمله تلاش هايي كه در تدوين اين كتاب صورت گرفته كاوش در تاريخ فرهنگ ايران در جهت يافتن ريشه هاي محبت اهل بيت عليهم السلام و تشيع در ميان ايرانيان بوده است.»

 

 

 

شنبه 31 تير 1391 - 13:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری