دوشنبه 12 خرداد 1399 - 16:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

نزديك به يك هزار آيه قرآن به اصل مهدويت اشاره دارد

 

 ظهور انساني كامل كه جز عدل در گستره جهاني حكم فرماييش چيزي بروز و ظهور ندارد و اوست كه مستضعفان جهان را بر زمين حاكم كرده است و حق به تاراج رفته آنها را باز مي ستاند و انگيزه بخش انسان‌هاي دردمند براي ادامه حيات است هم اوست كه در مذهب بر حق شيعه امام دوازدهم لقب گرفته و پيامبر خاتم (ص) و 12 معصوم (ع) پس از او ظهور اين منجي را در زماني كه زمين از جور ظالمان پر شده و ديگر راهي براي نجات انسان نيست و عده داده‌اند البته در اين ميان هستند دشمناني كه مغرضانه مي‌كوشند حضور و وجود اين انسان كامل را نقض كرده و با خاموش كردن شعله اميد در دل انسان‌هاي هوشيار، جامه عمل بر اهداف شوم و پايان ناپذير خود بپوشانند.

در اين ميان اسلام و قرآن به عنوان معجزه جاويد پيامبر ختمي مرتبت حضرت محمد مصطفي(ص) در آموزه‌هاي متعدد و در برخي از آيات وحي به طور صريح و گاه در تشبيه و استعاره اين موضوع را گوشزد كرده و انسان‌هاي آزاده را به بسترسازي براي ظهور منجي آخر الزمان (عج)تشويق كرده‌اند ضرورت واكاوي آيات قرآن پيرامون اثبات منجي عالم بشريت حضرت وليعصر (عج) در گفتگويي تحليلي با حجت الاسلام والمسلمين كلباسي، رئيس مركز تخصصي مهدويت به رشته تحرير درآمده است كه مشروح آن در ذيل مي‌آيد:

موضوع مهدويت و ظهور منجي آخر الزمان در قرآن چگونه تصريح شده است؟

آيات متعددي در قرآن مبني بر حضور منجي وجود دارد كه گاه مي‌توان تعداد آنها را نزديك به يك هزار آيه دانست البته بايد توجه داشت كه اين آيات موضوعات متنوعي را در ارتباط با منجي شامل مي‌شوند همچون آخرالزمان، اصحاب و ياران منجي، اهداف حكومت جهاني انسان كامل و يا ضرورت و الزام تشكيل اين حكومت.

آيا نام قائم (عج) در قرآن تصريح شده است؟

بايد بدانيم كه در آيات قرآن نام حضرت صاحب الزمان (عج) و يا ساير ائمه معصوم(ع) تصريح نشده است كه اين به معناي نقض وجود اين بركات الهي نيست آنچنان كه با وجود بعثت 124 هزار پيامبر تنها نام 25 تن از آنها در مصحف شريف آمده است.

كداميك از آيات قرآن به صراحت به ائمه معصومين اشاره دارد؟

آياتي همچون آيه ولايت كه اشاره به اميرالمومنين علي (ع) دارد از جمله آياتي است كه به ائمهه معصومين اشاره دارد البته در آياتي ديگر از قرآن براي قوم بني‌اسرائيل نيز 12 امام و پيشوا معرفي شده است و آياتي نيز بر وجود خلفاي الهي در زمين در هر عصر و زمان دلالت مي‌كند و همگي اين‌ها دلايلي است روشن بر وجود ائمه معصومين(ع) يعني در هر عصري چه به صورت ظاهر و چه به صورت غايب ولي خداوند در زمين حضور و حيات دارد تا بندگان را به مسير صحيح زندگي كه به مقصد سعادت و كمال مي‌انجامد هدايت كند.

آيا مي‌توان آيه 8 سوره مباركه «هود» را دليلي واضح بر حضور منجي در زمين دانست؟

برخي از آيات مصداق كلي حضور و وجود منجي هستند. بايد توجه داشت برخي از آيات بدون آنكه به صراحت به اين بحث بپردازد مصداقي كلي بر اصل منجي آخرالزمان محسوب مي‌شود و اين آيه نيز كه كليتش به باقيمانده در معاملات و رعايت انفاق اشاره دارد ذيل اين گروه از آيات است چرا كه معناي عام دارد اما چون به «بقيت الله» اشاره كرده است يعني آنچه از جانب خدا بر زمين باقي مي‌ماند در روايات آن را مصداقي بر ظهور منجي دانسته‌اند.

ياوران حضرت وليعصر(عج) براي التزام به سپاه جهاني ايشان بايد داراي چه ويژگي‌هايي باشند؟

در قرآن، زمين ارث بندگان صالح دانسته شده است يعني تنها انسان‌هاي صالح، متقي و درستكار كه عمل صالح را سرلوحه كار خود قرار داده‌اند شايستگي ياوري امام عصر(عج) را پيدا مي‌كنند البته در اين مسير ايجاد آمادگي‌هاي عملي، روحي و فكري از ضرورتي انكارناپذير برخوردارند و تا زماني كه انسان نتواند در مسير دگرگون كردن سرنوشت خويش به سوي خيرات گام بردارد صلاحيت حضور در ميان ياران قائم منتظر (عج) را از جانب خدا نمي‌يابد.

تلاش مدعيان دروغين براي زير سئوال بردن اصل مهدويت و ارزش‌هاي انتظار از چه مسائلي ناشي مي‌شود؟

بصيرت و معرفت تنها راه شناخت مدعيان دروغين است. هر اصلي را بدلي است كه هرچه از ارزش بيشتري برخوردار باشد تلاش براي عرضه نسخه‌هاي بدلي از آن به ويژه از سوي سوءاستفاده كنندگان بيشتر مي‌شود مهدويت و آموزه‌هاي ناب آن نيز از اين آسيب مصون نمانده و در دوران غيبت بارها شاهد بوده‌ايم كه مدعيان دروغين به منظور مقاصد شخصي در قالب‌هاي بدلي خود را منتسب به اين جريان جهاني كرده‌اند. اما تنها را مصونيت از اين اكاذيب معرفت و بصيرت افزايي است تا بتوان سره را از ناسره تشخيص داد و بازار داغ دروغگويان را از رونق انداخت.

 

شنبه 31 تير 1391 - 13:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر