جمعه 16 خرداد 1399 - 2:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

همايش ملي برگزيدگان مفاهيم قرآن و نهج‌البلاغه «راه روشن»

 

گزارشي از همايش ملي برگزيدگان مفاهيم قرآن و نهج‌البلاغه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم

همايش ملي برگزيدگان مفاهيم قرآن و نهج‌البلاغه «راه روشن» عصر پنجشنبه، 29 تير، با قرائت پيام آيت‌الله العظمي جوادي آملي و با حضور آيت‌الله مرتضي مقتدايي، عضو مجلس خبرگان رهبري و نايب رئيس شوراي عالي حوزه‌هاي علميه، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و حجت‌الاسلام حميد محمدي، قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني و رئيس مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني در شبستان مصلاي امام خميني(ره) تهران به همت مؤسسه قرآن و نهج‌البلاغه برگزار شد.

در ابتداي اين همايش پس از تلاوت آياتي از كلام‌الله مجيد توسط سعيد طوسي، رضازاده جويباري، دبير همايش و مدير مؤسسه قرآن و نهج‌البلاغه به سخنراني پرداخت و با اشاره به حضور برگزيدگان سه نوبت آزمون مفاهيم نهج‌الباغه در اين گفت: در نظام جمهوري اسلامي در زمينه معارف قرآن در بخش‌هاي مختلف از حفظ قرآن گرفته تا قرائت و تفسير گام‌هاي بلندي برداشته شده است و مسئولان نظان اهتمام نسبتا خوبي به اين امر داشته‌اند.

وي در ادامه بيان كرد: اما انتظار مي‌رود تا در جمهوري اسلامي كه پس از گذشت 30 سال از انقلاب گام‌هاي خوبي را در زمينه قرآن برداشته است در زمينه نهج‌البلاغه نيز با توجه به فعاليت چند مركز در اين رمينه كه همه بيشتر نشر مكتوب بوده، براي مردم به ويژه جوانان فرهنگ‌سازي شود.

رضازاده در ادامه اظهار كرد: مي‌توان گفت در حال حاضر نهج‌البلاغه حتي در 50 خانه هم حضور فيزيكي ندارد و بايد در اين زمينه كار شود و فرهنگ‌ساري صورت گيرد و مؤسسات قرآني نيز در راستاي تروج و نشر فرهنگ علوي گام بردارند.

مدير مؤسسه قران و نهج‌البلاغه با اشاره به برگزاري 5 دوره مسابقه كتابخواني مفاهيم نهج‌البلاغه به همت اين مؤسسه گفت: مرحله دوم شمشمين دوره كتابخواني مفاهيم نهج‌البلاغه نيز ساعت 14 پيش از برگزاري همايش برگزار شد.

وي در ادامه با اشاره به همكاري 200 مؤسسه فعال قرآني به عنوان نمايندگي مؤسسه در اجراي اين طرح گفت: اين مسابقه كتابخواني در 460 حوزه و بيش از 300 شهرستان همزمان در سه نوبت 24 دي‌ماه و 19 اسنفدماه سال گذشته و 22 ارديبهشت‌ماه سال جاري برگزار و بيش از 5 هزار و 600 نفر موفق به كسب امتياز لازم شدند.

دبير همايش ملي نهج‌البلاغه به فراهم بودن زمينه رشد مفاهيم قرآن و نهج‌البلاغه در جامعه اشاره كرد و گفت: مسؤلان همانطور كه به فعالان قرآني اهتمام ويژه‌اي دارند به مؤسسات قرآني كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند نيز اهتمام ويژه داتشه باشند.

در ادامه اين همايش كليپي از شش مرحله برگزاري آزمون‌هاي كتابخواني مفاهيم نهج‌البلاغه و پيام تصويري ارسالي آيت‌الله العظمي جوادي آملي به اين همايش پخش شد و سپس سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشال اسلامي به سخنراني پرداخت و با تأكيد بر ضرورت توجه مؤسسات قرآني مردمي به آموزش نهج‌البلاغه در كنار آموزش قرآن يادآور شد: تاكنون بيش از هزار و 200 مؤسسه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز دريافت كرده‌اند كه هم اين مراكز و هم كانون‌هاي فرهنگي مساجد مي‌توانند در كنار فعاليت آموزش قرآن به آموزش نهج‌البلاغه نيز بپردازند.

سپس سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به تصويب ايجاد معاونت قرآن و عترت در هيئت دولت گفت: با توصيب اين معاونت بيش از گذشته از فعاليت‌ها‌ در زمينه قرآن، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه و ... حمايت خواهد شد.

وي در ادامه با تأكيد بر حمايت معاونت قرآن و عترت از تمام فعاليت‌ها در راستاي ترويج نهج‌البلاغه اظهار كرد: در بحث آموزش در مقاطع مختلف تحصيلي حمايت ويژه شده و نياز است در زمينه نهج‌البلاغه پژوهش‌هاي مختلفي انجام شود كه پس از انقلاب كارهاي خوبي انجام شده اما ظزفيت‌هاي زيادي وجود دارد كه بايد استفاده شود.

حسيني اظهار كرد: ضروري است تا همايش تجليل از خادمان نهج‌البلاغه در كشور همچون همايش تجليل از خادمان قرآن كه همه ساله با آغاز نمايشگاه قرآن صورت مي‌گيرد، انجام شود.

وي در ادامه اظهار كرد: در سال اخير 500 پايانامه با موضوع نهج‌البلاغه تهيه شده كه اين خود نشان‌دهنده توجهي است كه دانشگاه‌ها به اين موضوع دارند زيرا نهج‌البلاغه دريايي است كه هر قدر در آن كار شود بازهم همانند قرآن جاي كار دارد.

حسيني با اشاره به وجود 80 ترجمه فارسي از نهج‌البلاغه تصريح كرد: تا كنون 80 ترجمه فارسي از نهج‌البلاغه منتشر شده كه غالب اين ترجمه‌ها از بعد از انقلاب چاپ شده است كه در اين مورد مي‌توان به ترجمه آيت‌الله العظمي مكارم شيزاري و دكتر شهيدي اشاره كرد.

وي به وجود 20 ترجمه نهج‌البلاغه به زبان‌هاي مختلف دنيا اشاره كرد و گفت: تا كنون 20 ترجمه از نهج‌البلاغه به زبان‌هاي مختلف دنيا ثبت شده است كه اين تعداد كافي نيست و بايد به سمت و سويي حركت كنيم كه زبان‌هاي زنده دنيا كه داراي طرفدار هستند با ترجمه نهج‌البلاغه آشنا شوند زيرا اين امر مي‌تواند تأثير خوبي در كشورهايي كه با اسلام آشنايي ندارند داشته باشد.

وزير ارشاد بيان كرد: در بيستمين نمايشگاه قران بخشي به نهج‌البلاغه اختصاص داده شده است كه هر سال متنوع‌تر خواهد شد و البته نبايد تنها به نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه اكتفا كنيم و از همه ابزارها مانند رسانه ديجيتال، نشريات و مجلات در اين مورد كمك‌ بگيريم و انتظار داريم كه هنرمندان نيز در اين عرصه وارد شوند مانند جشنواره رضوي كه هنرمندان فعاليت‌هاي خوبي را انجام مي‌دهند.

حسيني اظهار كرد: سريال امام علي(ع) ساخته شد كشش و جاذبه‌اي داشت كه اين خود نشان مي‌دهد جاي ساخت سريال و فيلم‌هاي سينمايي در مورد ياران امام علي(ع) و حوادث تاريخي وجود دارد.

وي با تأكيد بر ضرورت توجه مؤسسات قرآني مردمي به آموزش نهج‌البلاغه در كنار آموزش قرآن يادآور شد: تا كنون بيش از هزار و 200 مؤسسه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز دريافت كرده‌اند كه هم اين مراكز و هم كانون‌هاي فرهنگي مساجد مي‌توانند در كنار فعاليت آموزش قرآن به آموزش نهج‌البلاغه نيز بپردازند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: نهج‌البلاغه در اوج فصاحت و بلاغت است و بعد از قرآن و كلام حضرت محمد(ص) كلامي جز كلام علي(ع) نداريم و تنها اميرالمؤمنين قدرت داشتند تا خطبه‌‌اي بدون نقطه بيان كنند و اين امر خود نشان مي‌دهتد كه كلمات مانند موم در دستان امام بودند.

حسيني در پايان خاطرنشان كرد: ابن ابي‌الحديد مي‌گويد: فصاحت علي(ع) كجا و فصاحت عرب كجا، اين در مقايسه با آن مانند مقايسه خاك با طلا و يا تيغ چوبين با شمشير فولادين است.

در ادامه اين مراسم گروه تواشيحي و مديحه‌سرايي الغدير از قم به اجراي برنامه پرداختند و در پايان برنامه‌هاي اين همايش حجت‌الاسلام و المسلمين حميد محمدي، قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني و رئيس بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، به سخنراني پرداخت و افزود: توجه به نهج‌البلاغه مي‌تواند سر منشأ تحولاتي عظيمي باشد ولي تا حدي از اين موضوع غافل هستيم و اين كم كاري باعث شده مهجوريت قرآن به نهج‌البلاغه هم برسد.

وي در ادامه افزود: اسلام را بايد از قرآن ياد گرفت و نهج‌البلاغه هم ترجمان همان قرآن است؛ تفسير دين است و يك مدرسه و يك مكتب است و به عثمان بن حنين شيوه حكومت‌داري مي‌آموزد در نتيجه نهج‌البلاغه يك دانشگاه بزرگ اسلام‌شناسي است.

محمدي اظهار كرد: نهج‌البلاغه داراي 241 خطبه، 71 نامه و 480 حكمت است و بهره‌مند از معارف بي‌بديل است كه برادر قرآن نام گرفته است؛ نهج‌البلاغه صوت خداست و خيلي عظيم است و آشنايي مسئولان و مردم با اين كتاب بزرگ بايد مانند آشنايي شهيد مطهري با اين كتاب باشد.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني تصريح كرد: شهيد مطهري در مورد نهج‌البلاغه مي‌گويد: انسان از طريق آشنايي با شخص به شخصيت آن پي مي‌برد آشنايي من با نهج‌البلاغه اينگونه بود.

رئيس بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن در ادامه با اشاره به ايجاد جذابيت توسط نهج‌البلاغه براي جوانان اظهار كرد: نهج‌البلاغه آنقدر مي‌تواند براي جوانان جذابيت ايجاد كند كه كمتر كتابي داراي اين ويژگي‌ها است اما ما كوتاهي كرده زيرا مي‌بينيم كه انجيل به بيش از 2 هزار و 500 زبان ترجمه شده است اما نهج‌البلاغه به 20 زبان و اين فاجعه بزرگي است.

رئيس مركز هماهنگي‌، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني به ترجمه قرآن به 150 زبان اشاره و بيان كرد: اين تعداد خود نشان مي‌دهد كه قرآن با مهجوريت مواجه شده است كه در آستانه آغاز به كار معاونت قرآن و عترت، مژده مي‌دهم كه ترجمه قرآن و بخش‌هايي از نهج‌البلاغه به 40 زبان جديد در دستور كار قرار گرفته است.

محمدي تصريح كرد: نهج‌البلاغه شامل تمامي مسائل مبتلابه مي‌شود و تمامي مسائل زندگي شامل مسير آزادي انسان به سوي تعالي و ... در آن بيان شده است و در يك گذر عمومي مي‌توان قرآن را به سه بخش تقسيم كرد.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني يادآور شد: بخش اول معارف عمومي است كه شامل 70 درصد كتاب مي‌شود و عموم مردم مي‌توانند از آن بهره ببرند. استخراج و تهيه نهج‌البلاغه‌هايي براي دانشجويان، كودكان و نوجوانان، خانواده در دستور كار قرار دارد كه به زودي منتشر مي‌شود.

وي با تأكيد بر ضرورت ايجاد نهضت آشنايي با معارف نهج‌البلاغه گفت: حفظ قرآن و آشنايي با نهج‌البلاغه بايد به تمام لايه‌هاي مردم به ويژه خانواده‌ها ورود پيدا كند، زيرا معارف تخصصي شامل 20 درصد و معارف فوق تخصصي شامل 10 درصد كتاب مي‌‌شود.

محمدي در ادامه سخنان خود بيان كرد: ترجمه گويا و روان از نهج‌البلاغه ضروري است و همان گونه كه ختم قرآن مورد توجه است ختم نهج‌البلاغه‌ هم مورد توجه قرار گيرد. علامه جوادي آملي مي‌گويد: در برنامه خود در كنار ختم قرآن ختم نهج‌البلاغه را هم قرار داده‌ام.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني در پايان خاطزنشان كرد: 140رشته علمي و تخصصي در نهج‌البلاغه جاي پاي محكم دارد و در معاونت قرآن و عترت هم 110 برنامه ويژه نهج‌البلاغه در دستور كار قرار گرفته است و به كمك مؤسسات قرآني كشور عملياتي مي‌شود و حتي نياز است تا مؤسساتي مخصوص نهج‌البلاغه راه‌اندازي شود.

يادآور مي‌شود، همايش سراسري 4 هزار نفري برگزيدگان مفاهيم قرآن و نهج‌البلاغه«راه روشن» با همكاري مركز هماهنگي توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني كشور، سازمان اوقاف و امور خيريه و مركز آموزش علوم قرآن و حديث برگزار شد

 

 

شنبه 31 تير 1391 - 13:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر