جمعه 9 خرداد 1399 - 2:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

نمايشگاه بيستم، از افتتاح بخش دانشگاهي تا رونمايي از بانك فيلم و زينك قرآن

 

همزمان با برپايي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، شاهد رويدادهاي جديدي در حوزه فعاليت‌هاي قرآني هستيم كه از آن جمله مي‌توان به افتتاح بخش دانشگاهي در روز 28 تيرماه تا رونمايي از فونت جديد عثمان‌طه و بانك فيلم و زينك قرآن در اواسط ماه مبارك رمضان اشاره كرد.

بخش دانشگاهي كه 28 تيرماه مراسم افتتاحيه آن برگزار شد، يكي از بخش‌هاي نمايشگاه قرآن است كه مخاطبان خاص خود را دارد و هر سال شمار فراواني از فعاليت‌هاي قرآني را ميزباني مي‌كند. انجام فعاليت‌هاي مختلف در حوزه پزشكي، علوم انساني، هنرهاي مختلف طراحي، منبت‌كاري و ... از جمله رويكردهاي اين بخش است.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيدمهدي تقوي، مدير بخش دانشگاهي بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن درباره برنامه‌هاي اين بخش و آماد‌ه‌سازي و افتتاح آن اظهار كرد: برخي از قسمت‌هاي بخش‌ دانشگاهي اكنون آماده افتتاح است و بيشتر مراحل آماده‌سازي به نصب دكور مربوط مي‌شود.

وي با ارزشمند دانستن اين اقدامات افزود: با آماده شدن سوژه‌ها و طرح‌هاي خاص اين بخش كه سبب به تأخير افتادن افتتاح آن شده است، به زودي شاهد فعاليت بخش دانشگاهي خواهيم بود.

تقوي در ادامه سخنانش از طراحي خاص دكورهاي بخش دانشگاهي ياد و كم بودن فضا را عاملي براي دشوار شدن اين اقدام ارزيابي كرد و گفت: در تلاش هستيم از فضايي كه در اختيار قسمت‌هاي مختلف اين بخش گذاشته شده است، استفاده بهينه كنيم.

پژوهش ميان رشته‌اي، عمده‌ترين محور بخش دانشگاهي

 مديرعامل خبرگزاري قرآني ايران با اظهار اينكه فعاليت بخش دانشگاهي به صورت صد در صد آغاز نشده است، اظهار اميدواري كرد كه با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در شوراي سياستگذاري بخش دانشگاهي، اين بخش بتواند برنامه‌هاي تأثيرگذاري را از نظر كيفيت، كميت و با رويكرد هدفمند براي همه مخاطبان نمايشگاه قرآن ارائه كند.

بخش ديگري از سخنان وي به توزيع غرفه‌ها ميان اعضاي شوراي هماهنگي فعاليت‌هاي قرآني و اسلامي دانشگاه‌‌ها اختصاص داشت. در اين رابطه وي اظهار كرد: در اين راستا 9 شاخص اصلي مشخص شده است كه محور فعاليت‌ها قرار گرفته‌اند.

تقوي افزود: عمده‌ترين محورها در اين بخش، پژوهش‌هاي ميان رشته‌اي است و علوم انساني در جايگاه‌هاي بعدي جاي مي گيرد. همچنين عرفان‌هاي كاذب، بيداري اسلامي، قرآن و هنر، قرآن و فضاي مجازي، پايا‌ن‌نامه‌هاي ميان رشته‌اي، نشريات قرآني و آثار هنري از ديگر موضوعاتي هستند كه در اين بخش به عنوان محور مورد توجه قرار گرفته‌اند. در اين راستا طرح‌هاي خاص ديگري هم وجود دارد كه طي روزهاي آينده اعلام خواهد شد.

بخش نشر مكتوب كه همجوار بخش دانشگاهي قرار گرفته است، از ديگر بخش‌هاي نمايشگاه قرآن به شمار مي‌آيد كه جزء پُرمخاطب‌ترين بخش‌ها است. ارائه كتاب‌هاي علوم قرآني، ديني، عرفاني، اخلاقي و عرضه ترجمه‌هاي جديد قرآن كريم، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه و تفاسير قرآني از جمله آثاري است كه در اين بخش به معرض ديد عموم گذاشته مي‌شود و هر سال با برنامه‌هاي جديدي ميزبان بازديدكنندگان است.

بابايي، مدير اجرايي و ارتباطات مركز طبع و نشر قرآن كريم نيز درباره فعاليت‌هاي اين مركز در نمايشگاه قرآن كه از شاخص‌ترين مراكز در حوزه نشر قرآن كريم است، اظهار كرد: همزمان با اين دوره از نمايشگاه قرآن كريم، يك فونت عثمان طه جديد كه به كوشش مركز ساخته شده است، رونمايي مي‌شود.

به گفته وي، اين نوع فونت در قطع كوچك قرآ‌ن، حجم بيشتري را نشان مي‌دهد و در مقايسه با فونت قبلي، هنري‌تر به شمار مي‌رود و در هنگام تايپ، به گونه‌اي است كه گويي كاتب آن را نگاشته است.

بابايي درباره ديگر ويژگي‌هاي اين فونت افزود: اين فونت از اين ويژگي برخوردار است كه رايانه‌هاي بودن خط را نشان نمي‌دهد. در همين راستا، بانك فيلم و زينك نيز در نمايشگاه قرآن رونمايي خواهد شد.

وي در اين باره ادامه داد: پس از ابلاغ سياست‌هاي كتابت و نشر قرآن كريم از سوي مركز طبع و نشر قرآن كريم، ناشران به اين مركز مراجعه كردند و خواستار قرآني شدند كه بر اساس سياست‌ها چاپ شده است تا آنان بتوانند بر همان مبنا به چاپ قرآن بپردازند.

حجم بيشتر آيات قرآن با خط عثمان‌طه جديد در قطع کوچک

بابايي از توافق اين مركز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ياد كرد كه سه بانك فيلم و زينك قرآن كريم را در تهران، قم و مشهد راه‌اندازي كنند. در هر يك از اين بانك‌ها، پنج فيلم و زينك پرفروش و پرمخاطب قرآن كريم قرار دارد كه ناشران مي‌توانند بر اساس سليقه و علاقه‌اي كه دارند، از ميان آنها انتخاب كنند و به شرط امانت، در چاپخانه خود استفاده كنند و به مركز برگردانند.

به گفته وي، اين اقدام سبب كاهش هزينه چاپ قرآن، افزايش سرعت چاپ و كاهش مراحل تصحيح قرآن كريم مي‌شود؛ چرا كه با در اختيار قرار دادن فيلم و زينك صحيح، دست‌كم چهار نوبت از تصحيح كاسته مي‌شود.

بابايي يادآور شد كه مراسم رونمايي از فونت جديد عثمان طه و بانك فيلم و زينك، در اواسط ماه مبارك رمضان انجام مي‌شود و امكان همزمان اين دو مراسم نيز وجود دارد.

و اما بخش هنر اين نمايشگاه، همچون سال‌هاي گذشته شامل بخش‌هاي مختلفي است كه تابلو فرش‌هاي مزيّن به آيات قرآن كريم، استفاده از آيات قرآن بر روي ظروف و اشياي زينتي، تابلوهاي معرق و منبت‌كاري شده، خطاطي و نقاشي از آن جمله است.

ارائه انواع چادر در طرح‌هاي مختلف عربي، عباي اسلامي، ملي، دانشجويي، جلابيب، خليجي و ...، همچنين ارائه طرح‌ها و رنگ‌هاي مختلف روسري در راستاي توسعه فرهنگ حجاب و عفاف از جمله برنامه‌هاي اين بخش به شمار مي‌آيد. البته بخشي مجزا به موضوع حجاب و عفاف در اين نمايشگاه اختصاص پيدا كرده است.

در حاشيه غربي شبستان مصلي امام خميني(ره) نيز بخش فضاي مجازي قرار دارد كه رسانه‌هاي ديجيتالي در آن به ارائه آثارشان پرداخته‌اند كه سخنان علما و روحانيون، احكام، مداحي، سخنراني مبلغان و ... در قالب لوح فشرده از جمله آثار اين بخش به شمار مي‌آيد.

با توجه به افزايش بخش‌هاي نمايشگاه و توجه روزافزون مسئولان برگزاركننده به برپايي هر چه بهتر نمايشگاه نسبت به سال‌هاي پيشين، انتظار مي‌رود كه نمايشگاه ارزشمندتر از گذشته به فعاليت خود ادامه دهد.

 

چهارشنبه 28 تير 1391 - 10:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر