دوشنبه 5 خرداد 1399 - 5:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تجليل از خواننده اي متعهد و انقلابي

 

گزارش نقد و بررسي آلبوم سايه دوست در پرتال امام خميني(ره)

 

بررسي و تحليل آلبوم سايه دوست به آهنگسازي و خوانندگي سيد عبدالحسين مختاباد به همراه مراسمي در نکوداشت و قدرداني از فعاليت هاي اين خواننده شهير، ساعت 16 روز دوشنبه 19 تير ماه در پايگاه اطلاع‌رساني جماران برگزار شد.

به گزارش همشهري‌آنلاين در اين مراسم علاوه بر بررسي و تحليل آلبوم سايه دوست ،با حضور چهره‌هايي چون احمد مسجد جامعي، سيدمحمود دعايي، سهيل محمودي، عبدالجبار کاکايي، سعيد بيابانکي، ساعد باقري، افشين علا و جمع ديگري از شخصيت هاي فرهنگي و هنري حضور داشتند. در اين جلسه ضمن نقد و بررسي اين اثر از تلاش مستمر سيد عبدالحسين مختاباد در توليد اين آلبوم  تقدير ‌شد.

آلبوم سايه ي دوست مجموعه‌اي در قالب ارکستر سازهاي کلاسيک و ملي است که با اشعاري از امام(ره)، حافظ ، مولانا، هوشنگ ابتهاج سايه و  عبدالجبار کاکايي ساخته شده است .

بخش‌هايي از اين آلبوم پيش از اين در کنسرت تابستان سال 89 مختاباد در سالن همايش هاي برج ميلاد اجرا شده بود. در اين آلبوم سعي شده تا برداشتي جديد از ملودي سازي و تنظيم اثر بر مبناي موسيقي ايراني ارائه شود.

مختاباد در سايه دوست هم ملودي نوشته، هم آهنگسازي و تنظيم کرده و هم آواز خوانده است.

تازه‌ترين آلبوم مختاباد از سوي آواي باربد عرضه عمومي شده است. آلبومي که براي نخستين بار او را در مقام يک آهنگساز تمام عيار جلوه داده است.

مختاباد تا پيش از اين آلبوم ملودي پردازي برخي از کارهايش را انجام داده و حتي به صورت تکي آهنگسازي‌ آنها را هم صورت بندي کرده است، اما آلبوم سايه دوست اين تفاوت را دارد که از صفر تا صد آهنگسازي را خودش انجام داده است.

از سال‌هاي پاياني دهه هشتاد که سيد عبدالحسين مختاباد،‌ براي تحصيل به غرب رفت، تا به امروز ،فعاليت او در قالب سي‌دي‌ و آلبوم فترتي شگفت پيدا کرد.

او که در 7 سال ابتدايي زندگي هنري‌اش (دهه هفتاد)، بالاي 15 آلبوم موسيقي منتشر کرده بود، در 13 سال اخير بيش از انگشتان يک دست هم آلبوم منتشر نکرده است.

بخشي از اين فترت را بايد محصول صرف وقت و انرژي براي تحصيل و کسب دکتراي‌ آهنگسازي از دانشگاه گلد‌اسميت لندن دانست، اما بخش مهمتر‌ آن به نظر مي‌رسد به سخت‌پسندي‌اش بازگردد که طبيعي است گريبانگير هر کسي‌ که چنين مدارجي را طي کند، بشود.

سايه دوست را مي‌توان سنگ محکي دانست براي آناني که به دنبال ارزيابي و تفاوت مختاباد، قبل از آکادميک شدن، با مختاباد کنوني‌اند. چرا که او در اين آلبوم هم آهنگسازي کرده، هم خوانده و هم نظارت ضبطش را عهده‌دار بوده است.

«دوستان گفتند جلسه نقد و بررسي آلبوم تازه‌ام را مي‌خواهند برگزار کنند و من موافقت کردم، وگرنه براي جلسه تقدير و تشويق به گمانم هنوز هستند بزرگاني که شايسته‌تر و بهتر از من هستند براي

تجليل و صف آنها هم طولاني است و الان نوبت به ما نمي‌رسد و من هم آدمي نيستم که بخواهم توي صف بزنم.»

 اين گفته‌هاي دکتر سيد عبدالحسين مختاباد است در مراسمي که در دوشنبه  19 تير در محل پرتال امام خميني(ره) برگزار شد.

مختاباد همچنين از دست اندرکاران دفتر نشر آثار امام قدرداني کرد که به او اختياري تام دادند که از شعارزدگي هايي که در کارهاي سفارشي برخي نهادها وجود دارد بپرهيزد و همين به کار شاني غير سفارشي داده است، چرا که او هم ابتدا به آنها گفته بود که کار را با نگاه خود به  سيره و سلوک امام خميني خواهد ساخت و افزود: «خوشبختانه تا آخرين مرحله کار و با توجه به شناختي که از نگاه من به امام داشتند ، اين آزادي عمل را داشتم که کار را همانگونه که دلم مي خواست در آورم.»

پيش از سخنان مختاباد ابتدا رضا مهدوي نوازنده سنتور و رديف دان و مدير مرکز موسيقي حوزه هنري  که بيش از دو دهه با او دوست و همکار بود ،درباره جايگاه هنري مختاباد سخن گفت و افزود او هنرمندي است که توانست در دهه هفتاد با آلبوم هايي چون شکوه و تمناي وصال بخش عظيمي از جوانان اين مرز و بوم را شيفته صداي خود کند.

مهدوي درباره آلبوم سايه دوست گفت: «مهمترين ويژگي اين اثر همانا کليتي است که در اين کار وجود دارد و نشان مي دهد که آقاي مختاباد در چينش قطعات مختلف اين کار دقيق و حساب شده عمل کرده است و اثري را آفريده که توانسته پيامي واحد را به شنونده و مخاطب ارائه کند.»

مهدوي ارائه آوازي شنيدني در اين کار را از ديگر مزاياي اين اثر برشمرد و گفت: «آقاي مختاباد مي توانست دو تصنيف ديگر را به اين کار اضافه کند، اما به دليل آنکه او شاگرد مکتب رديف داني چون استاد کريم صالح عظيمي است و به سنت هاي آوازي پاي بند ، لذا آوازي شنيدني را روي شعري خوب و بجا از استاد سايه خوانده است.»

عبدالجبار کاکايي ،شاعر و ترانه سرا که برخي از ترانه هاي اين آلبوم را او سروده است، درباره مختاباد گفت: «مهمترين ويژگي آقاي مختاباد همانا درک خوب و دقيق اش از شعر است، او از معدود خوانندگاني است که با ادبيات و شعر به خوبي آشناست و ديوان هاي اشعار شعراي حتي گمنام را هم براي پيدا کردن شعري خوب و تاثيرگذار تورق مي کند.

حافظه او در شعر بسيار خوب است و اشعار فراواني از دواين شعرا را در حفظ دارد ، ضمن آنکه مطالعات جانبي در زمينه هاي اجتماعي و زييايي شناسي هنر به او اين اشراف را داده است که از زواياي فراختري به پديده موسيقي نگاه کند.»

حجت الاسلام سيد محمود دعايي مدير مسئول روزنامه اطلاعات و يار ديرين امام هم از جمله کساني بود که به جايگاه آمد و گفت: «مهمترين ويژگي آقاي مختاباد اين است که هنرمندي فروتن است و علاوه بر آن حنجره اي پاکيزه دارد و به همين دليل است که کارهاي او بر دل مي نشيند و من هرگاه که صداي ايشان را مي شنوم و به رغم آنکه از موسيقي و شنيدن آن بهره اي نبرده ام ،اما روانم از اين موسيقي و صداي آقاي مختاباد تازه مي شود. و اين تازگي همه از تاثير نفس پاک آقاي مختاباد و سرشت پاکيزه اي ست که او از خانواده و پدرشان به ارث برده اند.»

او از علاقه مندي مقام معظم رهبري به آثار مختاباد سخن گفت و افزود: «چند سال قبل که مقام معظم رهبري که خود در زمينه موسيقي صاحب تشخيص و متخصص هستند از آقاي مختاباد خواستند که مجموعه آثارشان را براي گوش دادن به دفترشان بفرستند خود آقاي مختاباد آثارشان را شخصا نزد ايشان بردند.»

احمد مسجدجامعي که به نوعي او را بايد باني اين نشست به شمار آورد، آخرين سخنران اين نشست بود که با اشاره به جايگاه مختاباد در عرصه موسيقي ايران بعد از انقلاب گفت:ي «کي از مهمترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي اين بود که هنرمنداني جوان و با استعداد را از طبقات محروم کشف و به جامعه معرفي کرد. آقاي  مختاباد اين ويژگي را داشته و دارند که صدايشان را و تخصصشان را بيش از اين به کار گيرند و بايد کارهاي بيشتري از ايشان را شاهد باشيم.»

 در پايان اين مراسم با حضور آقايان مسجدجامعي، دکتر مصطفي مختاباد، حجت الاسلام دعايي، کاکايي، وصال لوح تقدير و اثري نفيس به يابود به دکتر سيد عبدالحسين مختاباد اهداء شد.

حاشيه هاي مراسم:

-به گزارش همشهري آنلاين برگزاري با شتاب اين مراسم سبب شد تا آنچنانکه شايسته نام مختاباد بود اين مراسم برگزار نشود در حالي که اگر اندکي برنامه ريزي و زمان کافي در اختيار بود، قطعا برخي از چهره هاي نامي عرصه هنر و به خصوص دوستان و ياران مختاباد در حوزه هنري که در دوره رياست حجت الاسلام زم دوران پرشکوهي را با يکديگر داشتند در مراسمش حضور مي يافتند.

-نکته جالب توجه اين که به مهمانان برنامه به جاي اهداي آلبوم سايه دوست، کتاب اقليم خاطرات اهداء شد که خود از بي‌برنامه‌گي و بي‌نظمي در اين کار حکايت مي‌کند.

-مديران موسسه عروج که خودشان دست اندرکار تهيه اين کار بودند در اين مراسم حضور نداشتند تا بخش ديگري از اين بي‌برنامگي عيان شود.

 

سه‌شنبه 27 تير 1391 - 11:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری