دوشنبه 23 تير 1399 - 21:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

فيلمي درباره آغاز رسالت رسول اکرم(ص)

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «راه بهشت»( مهدي صباغ زاده)

مهدي صباغ زاده متولد اول تير ماه سال 1330 مشهد است. وي فعاليت هنري را با تئاتر و شركت در سينماي آزاد و فيلمسازي تجربي آغاز كرد و پس از كسب تجربه و ساخت چندين فيلم كوتاه و مستند وارد كار حرفه اي شد. راه بهشت بيستمين فيلم صباغ زاده است.

صباغ زاده در شرايطي داستاني درباره آغاز رسالت پيامبر اکرم(ص) را مقابل دوربين برد که در طول فيلمبرداري هيچ خبري از ساخت فيلم منتشر نشد. اتفاقي که در مقايسه با آثار تاريخي مشابه بي سابقه به نظر مي رسد.

پيش از آغاز فيلمبرداري راه بهشت، تعدادي از دکورهاي سريال مختارنامه براي استفاده در اين فيلم بازسازي شدند. بازي نسرين مقانلو و رضا رويگري در اين فيلم هم يادآور سريال مختارنامه است. دکورهاي مکه و دروازه مدينه در جهرم ساخته شدند. فيلمبرداري فيلم طي 65 جلسه، در تهران، جهرم و کاشان انجام شد.

مهدي صباغ زاده درباره ساخت راه بهشت مي گويد: «وقتي فيلمنامه توسط تهيه کننده به دستم رسيد احساس کردم که جذابيت‌هاي زيادي دارد و يک مقدار روي فيلمنامه کار کردم تا فضاي دراماتيک ‌تري پيدا کند.

پيش توليد کار حدود چهار ماه به طول انجاميد. مهم ترين بخش کار، ساخت دکورها به خصوص دکور شهر مکه بود که توسط طراح صحنه ما آقاي فرهاد عزيزي فرد در شهر جهرم ساخته و آماده فيلمبرداري شد.

فيلمبرداري کار نزديک 65 جلسه به طول انجاميد و بازيگران خوبي نظير امين زندگاني، نسرين مقانلو، رضا رويگري، الهام حميدي، رامتين خداپناهي، مصطفي طاري و... در کار حضور داشتند.»

صباغ زاده درباره مشکلات ساخت فيلم مي گويد: «مشکلات بسيار زيادي در ساخت فيلم هاي تاريخي وجود دارد که مهم ترين آنها، کمبود بودجه اي است که کفاف يک فيلم معمولي و مرسوم را هم نمي دهد، چه برسد به يک فيلم عظيم تاريخي. همچنين اين قبيل فيلم ها، انرژي خاص و مضاعفي را مي طلبد.

کوشيديم با آنچه داريم، بهترين کار ممکن را بسازيم. شرايط دشوار اقليمي هم از ديگر مشکلات اين کارهاست. مثلا فيلمبرداري صحنه هاي مربوط به جنگ احد يکي از اين دشواري ها بود.

در مورد سياه لشگر هم دچار مشکل بوديم و با دست خالي اين فيلم با بودجه زير يک ميليارد تومان به اتمام رسانديم. من در اين اثر تدوين کار را خودم بر عهده گرفتم و زماني که پاي تدوين يک کار مي‌نشينم، ديگر کارگردان نيستم »

صباغ زاده در مورد ميزان رضايتش از فيلم مي گويد: «فيلم با توجه به موضوعش که در زمان پيامبر اسلام مي گذرد و همچنين داستان جذاب و نامتعارفش، فيلم مهمي به حساب مي آيد و جايگاه ويژه اي در کارنامه سينمايي من دارد. من جايزه خود را از پيامبر اکرم(ص) و مردم گرفتم چون مردم بعد از تماشاي کار تحت تاثير کار قرار گرفتند. »

حجت الاسلام محمدتقي انصاري، تهيه کننده راه بهشت درباره ساخت فيلم مي گويد: «از چند سال قبل داستان عشق زيباي مصعب، ذهن من را به خود مشغول کرده بود و هم از نظر مايه‌هاي دراماتيک و هم از نظر معنويت برايم جذابيت داشت. خواستم با ساختن اين فيلم خدمتي در جهت سينماي ديني کرده باشم و از مهدي صباغ‌زاده براي ساختن آن دعوت کردم .

قرار بود بنياد سينمايي فارابي 50 درصد بودجه فيلم را تامين کند. اما به دليل اينکه ما در اين نهاد کسي را نداشتيم نه تنها يک ريال براي ساختن فيلم به ما ندادند بلکه کرايه دوربيني که از آنها گرفته بوديم را هم به اين بنياد پرداخت کرديم. بررسي کارنامه بنياد سينمايي فارابي ضروري است تا مشخص شود بودجه اين نهاد براي ساخته شدن چه فيلم‌هايي و با چه رابطه‌هايي هزينه مي‌شود.»

امين زندگاني متولد ششم مرداد ماه سال 1351 در تهران است. او از سال 1370 با ورود به دانشگاه هنر و تحصيل در رشته تئاتر وارد عرصه هنر شد و به ترتيب در نمايش هاي «همسرايي مختار» (محمود عزيزي)، «خروسك پريشان» (داوود كيانيان)، «بازي تابلوي آخر» (نصرالله قادري)، «به من دروغ بگو» (امين زندگاني)، «دو مرد بر يك نيمكت» (بهاء صدر)، «سرخ سوزان» (چيستا يثربي)، «مرغ دريايي» (اكبر زنجانپور) به فعاليت پرداخت.

او از سال 1374 با بازي در سريال «وكلاي جوان» (بهرام كاظمي)، كار در مقابل دوربين را آغاز كرد و در سريال هاي «به سوي پيروزي» (سيروس مقدم)،‌ «راه سوم» (قاسم جعفري)، «روزگار جواني» (اصغر توسلي)، «همسفر» (قاسم جعفري)، «چند دقيقه زندگي» (حسيني خواه)، «معصوميت از دست رفته» (داوود ميرباقري)،‌ «نوعروس» (بيژن ميرباقري)، «طلسم شده» (داريوش فرهنگ) به ايفاي نقش پرداخت.

زندگاني در سال 1374 جايزه بهترين بازيگر مرد از جشنواره تئاتر فجر را دريافت كرد و در سال 1380 دومين بازيگر منتخب مردم از بين سريال هاي پخش شده (در طول 4 سال) از شبكه سوم سيما شد. نقش آفريني در فيلم ملک سليمان از بازي هاي شاخص اوست.

زندگاني(بازيگر) درباره راه بهشت مي گويد: «به هر حال بازي در کارهاي مذهبي سخت است اما دوست داشتم با مهدي صباغ زاده همکاري کنم و باعث خوشحالي است که اين فيلم با مخاطب ارتباط برقرار کرده است.»

رضا رويگري درباره نقشي که در فيلم بازي کرده، مي گويد: «راه بهشت دوره اي مصادف با آغاز رسالت حضرت رسول اکرم(ص) را به تصوير مي کشد. من نقش عمير را در فيلم بازي کردم که با اين ماجرا به مخالفت برمي خيزد.

اين نقش برايم نقش تازه اي بود که از نظر بيان و فرم با بقيه کارهايم متفاوت بود. لحن طنزآميزي در اين کار دارم که اميدوارم درآمده باشد. آقاي صباغ زاده سعي کرده بود با توجه به فيلم محمد رسول الله(ص) کار را خيلي ساده جلو ببرد و از حرکت هاي آنچناني دوربين خبري نبود.»

مهدي صباغ زاده در يادداشتي بر فيلم در جشنواره فيلم فجر نوشت: تلاش کردم با امکانات موجود و سرمايه اي که تهيه کننده در اختيارم گذاشت، فيلم قابل قبول و تاملي بسازم. ويژگي اين فيلم، تصويري است که از دوران پيامبر بزرگوار اسلام(ص) ارائه مي دهد و زندگي مردم را در مسير نزديک شدن به ايشان به تصوير مي کشد.

اين يک کار تحقيق شده تاريخي درباره حضور پيامبر در مکه است. قصه فيلم هنوز تازه است و گرچه شباهت هايي کمرنگ با فيلم محمد رسول الله(ص)(مصطفي عقاد) دارد.(به خصوص به دليل وجود صحنه هايي از جنگ احد) اما ربطي به هيچ فيلم و جرياني ندارد و مستقل از موج فيلم ها و سريال هاي تاريخي- مذهبي چند سال اخير است.

مشخصات «راه بهشت»:

كارگردان و تدوينگر: مهدي صباغ زاده، مدير فيلمبرداري: حسن پويا، برنامه ريز: فريد سجادي حسيني،   فيلمنامه نويس و تهيه كننده: حجت الاسلام محمدتقي انصاري، طراح هنري: فرهاد عزيزي، مدير توليد:  يوسف صمدزاده، امور مالي و اداري: حسين مرشدي، طراحان صحنه: حبيب کريم زاده، عليرضا آرايش،  طراح لباس: فرانك حمزه اي، صدابردار: امير حاتمي، موسيقي: بهزاد عبدي، طراح گريم: حسين اردستاني، صداگذاري و ميکس: عليرضا علويان.

بازيگران: امين زندگاني، الهام حميدي، نسرين مقانلو، رضا رويگري، رامتين خداپناهي، حسن اسدي و ...

خلاصه داستان: در سال هاي آغازين اسلام، با پيام محمد امين(ص) ولوله اي در جان مصعب ابن عمير، اشراف زاده جوان مکي مي افتد. اين زيباروي عرب به نداي جان گوش مي دهد و سفير پيامبر(ص) به مدينه و پرچمدار اسلام در جنگ احد نام مي گيرد.

 

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 27 تير 1391 - 10:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری