شنبه 14 تير 1399 - 2:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از مراسم افتتاحيه بيستمين نمايشگاه‌ بين‌المللي قرآن كريم

 

مراسم افتتاحيه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران يك‌شنبه شب، 25 تير، با حضور رئيس جمهور، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، قائم مقام قرآني وي و جمعي از جامعه قرآني كشورمان در شبستان اصلي مصلاي بزرگ امام خميني (ره) تهران برگزار شد.

در اين مراسم كه از ساعت 21:40 در شبستان اصلي مصلاي بزرگ امام خميني (ره) تهران آغاز شد، پس از طنين‌انداز شدن سرود ملي كشورمان در محل برگزاري مراسم افتتاحيه، سيد جواد حسيني، قاري بين‌المللي كشور به تلاوت آياتي از كلام‌الله وحي پرداخت و پس از آن حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي، قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني و رئيس بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران به ايراد سخن پرداخت.

حجت‌الاسلام محمدي ضمن خير مقدم و خوش‌آمدگويي به حاضران در اين مراسم گفت: فعاليت‌هاي قرآني در دولت نهم و دهم رنگ تازه‌اي به خود گرفته است، ريل گذاري و زمينه‌سازي فعاليت‌هاي قرآني در كشور در دولت نهم و دهم شكل گرفته است.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني افزود: در نمايشگاه امسال چهل بخش ستادي و غير ستادي حضور دارد كه 10 بخش آن نوين است كه از آن جمله مي‌توان به بخش تازه ره يافتگان، بخش توليد ملي از منظر قرآن و حديث، بخش بيداري اسلامي شامل فلسطين و جهان اسلام اشاره كرد.

رئيس بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در پايان بار ديگر با تشكر از رئيس جمهور به خاطر ارتقاي جايگاه قرآن در دولت نهم و دهم، گفت: در حال حاضر شاهد هستيم كه در بسياري از وزارتخانه‌ها مراكز قرآني داراي فعاليت‌هاي بسيار گسترده‌اي هستند كه اين امر از بركات توجه دولت‌هاي نهم و دهم به فعاليت‌هاي قرآني در كشور است.

در ادامه اين مراسم گروه هم‌خواني سبطين از اهواز به اجراي برنامه‌ هم‌خواني پرداخت و پس از آن وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني ضمن خير مقدم به حاضران در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران گفت: قرآن كتاب هدايت است و براي با تقوايان مايه سعادت و رستگاري است.

وي در ادامه افزود: اين كتاب آسماني انسان را به تقوا سفارش مي‌كند و بيان مي‌دارد كه شرط نجات تقوا است و كسي كه با تقوا باشد خداوند بركات خود را از آسمان و زمين بر وي نازل مي‌كند. از اين رو اگر دشمنان ما بخواهند ما را از جهات اقتصادي تهديد كنند، با شرط رعايت تقوا، ما بر اين تهديدات غلبه مي‌كنيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن تاكيد بر تأسيس معاونت قرآن و عترت در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: طبق قانون هر وزارتخانه نبايد بيش از 5 معاونت داشته باشد و تعداد بيشتر معاونت‌ها فقط با تاييد هيئت دولت امكان‌پذير است و در اين راستا با نظر موافق رئيس جمهور، معاونت قرآن و عترت در بدنه اين وزارت‌خانه تأسيس شد تا آرزوي ديرينه جامعه قرآني كشور محقق شود.

حسيني با ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي اين وزارت‌خانه در امر صدور مجوز موسسات قرآني خاطرنشان كرد: با همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي زمينه فعاليت‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري برنامه‌هاي قرآني در كشور فراهم آمده است و تعداد موسسات قرآني كه تحت مجوز اين وزارت‌خانه فعاليت مي‌كنند از 800 مورد به 1200 موسسه رسيده است كه تا پايان دولت دهم به دو هزار موسسه خواهد رسيد.

در ادامه مراسم افتتاحيه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم جمهوري اسلامي ايران، آيين تجليل از جمعي از خادمان قرآن برگزار شد، در اين بخش خادمان قرآني كشور هداياي خود را از دستان رئيس جمهور دريافت كردند.

بر اساس اين گزارش حجت‌الاسلام والمسلمين محمدحسين الهي‌زاده، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد مهدي طباطبايي، محمدحسين محمدزاده، پرويز خوش پنجه، محمود صفري، محمدرضا عبداللهي، محمدمسعود اسماعيلي، مهدي دغاغله،‌ محمدرضا داوودآبادي، منصور قصري‌زاده، حبيب‌الله صابري‌نسب، محمدكاظم محمدزاده، عباس صفدري، مهناز واقع، سيدمحمد جعفري، سعيد محيدي مهر، منوچهر نوح سرشت،‌ طاهر نبي‌زاده و سيدوحيد مرتضوي از جمله فعالان قرآني بودند كه در اين مراسم تجليل شدند.

پايان بخش مراسم افتتاحيه بيستمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران سخنان محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهور كشورمان بود. وي با بيان اينكه قرآن بزرگترين هديه خدا به بشريت است، گفت: پيامبر اسلام(ص) از قرآن كريم به ثقل اكبر ياد كرده است و در كنار ثقل صغير كه ائمه(ع) هستند، همچون دو حقيقت جدايي ناپذير قرار گرفته اند.

رئيس جمهور با اشاره به رابطه قرآن و انسان كامل افزود: قرآن معرف انسان كامل است و انسان كامل تجلي قرآن است , امامان معرف كتاب خدا هستند و قرآن و ائمه(ع) انسان را به صراط مستقيم دعوت مي‌كنند و به استوارترين راه ها فرامي‌خوانند.

وي در بيان بخش ديگري از تشابه قرآن و انسان كامل اظهار كرد: قرآن و ائمه(ع) نور و يك حقيقت و يك تجلي هستند؛ قرآن ذكر است و ائمه(ع) عين ذكر و اهل ذكر هستند؛ قرآن نيز حجت خدا بر بشر و ائمه(ع) حجت خدا هستند؛ همچنين انسان كامل و ائمه(ع) جامع اسماءالحسني هستند.

رئيس جمهور، ائمه(ع) و انسان كامل را مصداق كامل عمل به قرآن و عينيت آن دانست و اظهار كرد: آنان بالاترين آمران به معروف، جهادگران در راه خدا، داعيان به سمت موعظه حسنه، تاليان كتاب الله، عروةالوثقي و حجت بر اهل دنيا و ائمه و انسان هاي كامل هستند.

وي اظهار كرد: امام و قرآن دو جلوه از تجليات خداوند و دو آيت كبري هستند؛ معرفي حقيقت قرآن مستلزم معرفي امام است و دستيابي به اخلاق قرآني و تقوا از مسير شناخت امام مي‌گذرد.

احمدي نژاد با بيان اينكه زمينه سازي حكومت مهدوي شرايطي دارد، گفت: حاكم شدن حقيقت قرآن و گسترش احكام قرآن در جهان، زمينه ساز حكومت مهدوي خواهد بود. منشور حكومت مهدوي قرآن است و حامي آن حكومت، قرآن مجسم خواهد بود؛ بنابراين شرط رسيدن به حكومت مهدوي التزام به توحيد، عدالت و پاكي است.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وضعيت امروز جهان اظهار كرد: مهمترين سرمايه گذاري شيطان دور كردن ذهن ها، دل ها و انديشه هاي انسان ها از حقيققت قرآن يعني انسان كامل است.

 وي با بيان اينكه سرنوشت امروز جهان وضعيت كنوني نيست، گفت: قدرتمندترين جلوه‌هاي دنياپرستي جهان بشري در حال اضمحلال است؛ ماركسيست‌ها نابود شده‌اند و گستاخ‌ترين جلوه‌هاي بت‌پرستي انسان به بن‌بست رسيده‌اند؛ جلوه ديگر خودپرستي انسان‌ها انديشه‌هاي سرمايه‌داري است كه در بن‌بست قرار گرفته است.

 وي با بيان اينكه جايگزين مناسبي براي نظم حاكم بر جهان وجود دارد، افزود: تنها جايگزين نظام حاكم بر جهان، بازگشت به فرهنگ قرآن، راه انبيا و پيامبر و ائمه(ع) است و مسئوليت و مأموريت ما معرفي نظم متعالي حكومت مهدوي است؛ حكومتي كه با فطرت انسان ها منطبق است و پاسخگوي همه نيازهاي فطري انسان ها در حد اعلاست.

وي ادامه داد: بايد معارف قرآن و اهل بيت(ع) را در دنيا منتشر كنيم و حقيقت انسان را به انسان‌ها معرفي كنيم. افرادي كه انسان تك‌بعدي را به ملت‌ها معرفي كرده‌اند امروز در آستانه نابودي قرار دارند.

وي با بيان اينكه قرآن امروز متأسفانه در بين ما مهجور است، اظهار كرد: اين به دليل مهجور بودن امام(عج) است؛ اگر مردم با امام آشنا شوند با قرآن آشنا خواهند شد. تجربه نشان داده است كه اگر فارغ از تعصبات، حقيقت قرآن و امام(عج) معرفي شود ملت‌ها بر حسب فطرت خود از اين حقيقت استقبال مي كنند.

رئيس جمهور با ذكر اينكه جهان در آستانه دگرگوني وسيعي است، گفت: اگر غفلتي شود ميراث پيامبر (ص) يعني تنها ذخيره الهي به جهانيان معرفي نشود، چه بسا مستكبران با نقاب جديدي دوباره خود را بر بشر تحميل كنند و آنگاه سال‌ها عقب خواهيم ايستاد؛ نبايد اجازه دهيم آنها خداخواهي ملت ها را به نفع خود مصادره كنند.

 

 

 

سه‌شنبه 27 تير 1391 - 10:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر