سه‌شنبه 24 تير 1399 - 3:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام احمد رضائيان
مديرکل تبليغات اسلامي استان مركزي

 

مسجد

 

 

قُل أمَرَ رَبّي بِالقِسطِ وَ أقِيمُوا وُجُوهَکَم عِندَ کُلّ مَسجِدٍ وَ ادعُوهُ مُخلِصيِنَ لَهُ الدّينَ...

سوره مبارکه اعراف/آيه شريفه 29

بگو(اي رسول ما) پروردگار من شما را بعدل و راستي امر کرده و نيز فرموده که به سوي هر مسجد روي آريد و خدا را از سر اخلاص بخوانيد...

با ورود پيامبر اسلام «ص» به مدينه و احداث مسجد، اين مکان مقدس تنها براي عبادت اختصاص نداشت بلکه قضاوت،رسيدگي به دعاوي و شکايات مردم،انجام امور سياسي،نظامي و آموزشي که بخش اعظمي از مسايل اجتماعي بود، توسط رسول گرامي اسلام در مسجد انجام مي شد.

مساجد جايگاه بي طرف براي همه مردم است و مکاني است که بدون کارت دعوت مي توانيم در آنجا حضور پيدا کنيم. مساجد مأمن مسافران و افراد غريب مي باشد.اگر به پيشينه گذشته کشورمان نيز بيانديشيم درمي يابيم که انقلاب عزيز ما نيز از مساجد شروع شد و مهمترين مرکز بسيج بر عليه دشمنان هم قبل و هم بعد از انقلاب بود ه و يقيناً به همين خاطر بودکه حضرت امام خميني «ره» فرمودند مساجد سنگر هستند ،سنگر ها را حفظ کنيد. حال با اين مختصر اشاره که شد تکليف ما چيست؟آيا گناه نيست مساجد را جايگاهي براي احزاب و گروه خاص اختصاص داده ؟آيا سزاوار است مساجد راوابسته به دولت کنيم؟ البته اين افتخاز نظام و دولت است که بايد بر مساجد نظارت کنند ليکن آنچه بايد دقت شود اين است که نظارت و کمک با وابستگي بسيار تفاوت دارد.مساجد بايد از حمايت دولت برخوردار باشد اما  در اينکه اين نظارت به چه شکل باشد،بايد فکري کارشناسانه صورت گيرد.

مساجد اگر با همان کمک اندک مردم اداره شود هم استقبال بيشتر مي شود هم مردم از اين فيض بزرگ بهره مي برند. نبايد مردم از اين توفيق باز بمانند. متأسفانه هنوز هم مردم در ساخت و مديريت اداره مساجد  سر در گم هستند و نمي دانند به کجا مراجعه کنند. اگر دستورات و مطالب حضرت امام«ره» و مقام معظم رهبري«مد ظله العالي» در رابطه با اين امر خطير مورد توجه بيشتر قرار گيرد.بسياري از مشکلات امروز حل خواهد شد.بايد از نظرات امام جماعت مسجد استفاده نمود.بي شک هر چه امامان جماعات مساجد داراي تحصيلات عالي،فکر انقلابي و پرکار و کوشا باشند مساجد رونقي مضاعف خواهند يافت. لذا يک روحاني مسجدبايد علاوه براقامه نماز و امام جماعت بودند يک قاضي خوب،يک معلم با تجربه،يک فرمانده قاطع و يک رهبر سياسي براي اهالي محل خود باشد و براي موفقيت در اين اموربايد داراي خصوصيات ذيل باشد:

1-        شخصي خوش ذوق و داراي ايده ها و فکرهاي بکر باشد تا بتواند با توجه به خصوصيات نوگرايي نوجوانان و جوانان با شيوه هاي جديد آنان را به انجام فرايض ديني ترغيب نمايد.

2-ازبرخورد خشک  مقدس مآبانه به دور بوده وداراي روابط عموم بسيار قوي برخوردارباشد.او بايد خودد را در شادي و يا غم اهالي محل سهيم دانسته در جذب همگان موفق باشد.

 3-از نظر اخلاقي به گونه اي باشد که مردم او را امين خود تلقي نموده وتامأمومين بتوانندبا فراغ بال  رازهاي دروني و مشکلات خانوادگي خود را با او در ميان گذاشته و به مدد راهنماي هاي او آن موانع را بر طرف نمايند.

4-براي اهالي مسجد خصوصاً بچه ها مسجد خود وقت گذاشته و براي آنان کلاسهاي آموزشي برگزارنمايد وفردي کوشا بوده و قادرباشد از امکانات مالي مردم و ادارات دولتي بهره گرفته و مسجد خود رابه امکانات روز چون رايانه و کتابخانه و...مجهز نمايد براي موفقيت دراين زمينه لازم است ائمه محترم جماعات ،آموزشهاي لازم فرهنگي رابگذرانند .

ظواهر زيباي مساجد بسيار خوب است ليکن کاشيکاري و زيور بدون يک امام جماعت مدير و مدبر کارآيي نخواهد داشت و ليکن اگر مسجد قديمي باشد اما  امام جماعت قوي داشته باشد رونق بسياري خواهد داشت. لذا وظيفه همه دلسوزان است که با فکر و فعاليت مساجد را چونان صدر اسلام در کنار محلي براي عبادت ،مرکز دفاع از ولايت،تفکر و انديشه و پژوهش و مطالعه قراردهند وبدينوسيله در ساخت بسياري از مراکز صرفه جويي نموده و با بودجه هاي عمراني مکانهاي فرهنگي،کتابخانه،پژوهشکده،مجتمع فرهنگي کانونهاي آموزش در جوار مساجد ساخته شود تا در جذب و رونق مساجد کمک شاياني شود.

 

 

 

 

 

چهارشنبه 21 تير 1391 - 9:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر