چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 17:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

معرفي كتاب هاي بخش كتاب سازمان تبليغات اسلامي/4

 

بخش معرفي كتاب سايت سازمان تبليغات اسلامي با آغاز فعاليت خود از سال 1385 تا كنون توانسته است به معرفي شمار بسياري از كتب منتشرشده از سوي انتشارات وابسته به اين سازمان بپردازد.

در اين نوشتار كوتاه برآنيم تا به معرفي عناوين اين كتب اشاره رود.

 

آشنايي با صنايع صحنه

به اهتمام دانيل اي. يونيزي/ترجمه: رضا مهدي‌زاده، امير هاشمي‌مهر/انتشارات: سوره مهر

معرفي كتاب: اشياي پيرامون ما يا ساخته بشرند و يا چيزهايي هستند كه در طبيعت يافت مي‌شوند، در دنياي تخيلي تئاتر و در ذهن بسياري از طراحان با استعداد، موضوع‌هايي وجود دارد كه فقط و فقط بر روي صحنه قابليت آفرينش دارند. سازمان‌دهي اجرايي اين موضوعات و نشانه‌ها به شيوه‌اي مناسب و قابل قبول، هدف نهايي صنايع صحنه است. كتاب حاضر مجموعه جامعي درباره اهميت و كاركرد و كاربرد صنايع صحنه است. هر چند اين كتاب در مورد تاريخ نيست اما با مروري كلي بر سير تحولات تجربيات غرب در زمينه صحنه، ديدگاهي ارزشمند به متخصصان اين رشته مي‌بخشد.

 

اسراف در قرآن و حديث

حجت الاسلام والمسلمين محمدصادق غلام جمشيدي/به سفارش معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي /ناشر: شركت چاپ و نشر بينالملل

معرفي كتاب: يكي از صفتهاي زشت و مذموم در دين مبين اسلام، اسراف ميباشد كه آيات و احاديث زيادي مبني بر ترك اين پديده ذكر گرديده است. اسراف، مصدر باب افعال است از ثلاثي مجرد «سرف» يعني تجاوز كردن از اندازه و اعتدال. در قرآن كريم اين كلمه و مشتقات آن با معاني واحد و مصاديق متعدد به كرات ذكر گرديده كه مهمترين آنها عبارتند از: تجاوز از حد ميانه روي، ضدميانه روي، تبذير، خوردن چيزي كه حلال نيست، خطا، جهل و ناداني، غفلت، عادت و... وجه مشترك تمامي اين معاني؛ تجاوز از حدّ ميانه و اعتدال است كه ممكن است در هر چيزي به اعتبار كميت و كيفيت تصوّر شود.

در قرآن كريم در بيست وسه مورد لفظ اسراف استعمال شده كه در هر مورد، مفهومي ويژه دارد و در غالب موارد مقصود از اسراف، جنبه هاي اخلاقي، عقيدتي و تجاوز از حدود الهي است.

 

جايگاه شورا در معارف اسلامي

تأليف: حجت الاسلام والمسلمين محمدصادق غلام جمشيدي/به سفارش معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي/ناشر: شركت چاپ و نشر بين الملل

معرفي كتاب: كتاب جايگاه شورا در معارف اسلامي تأليف محمدصادق غلام جمشيدي است و نويسنده در سه بخش مهم كوشيده است كه دلايل، لزوم و اهميت شورا را در اسلام تبيين كند.

 

مالزي (مجموعه جهان‌نما)

نوشته: رويا ملكي/شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي

معرفي كتاب:  مجموعه جهان ما با هدف ترغيب جوانان ايران اسلامي به شناخت دنياي پرامون تدوين و منتشر مي‌شود.

در هر كتاب از اين مجموعه يك كشور از رواياي گوناگون تاريخ و جغرافيا، سياست و اقتصاد، اجتماع و فرهنگ مورد بررسي و معرفي قرار مي‌گيرد. اگر چه نوع قطع كتاب و نيز حجم مختصر صفحات امكان ارائه اطلاعات تفصيلي را سلب مي‌كند اما تلاش شده در همين مختصر هم همه عناوين و سرفصل‌هاي مورد نياز ارائه شود. آنچنان كه كتاب به عنوان يك منبع اطلاع‌رساني براي پژوهش‌هاي مرتبط نيز قابل استفاده باشد.

 

كويت (مجموعه جهان ما)

به اهتمام ناصر كرمي /شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي/چاپ اول 1388

معرفي كتاب:  كويت يكي از كشورهايي است كه در مجموعه جهان ما، به آن پرداخته شده و خصوصيات جغرافيايي، تاريخي و اقتصادي و فرهنگي آن به اجمال شرح داده شده است.

 

صدف نبوت (3)

منظومه مناسبت‌هاي فاطميه/سراينده: غلامرضا سازگار/گردآورنده: حسين فتحي/ناشر:دفتر هنر و ادبيات هلال/با حمايت سازمان تبليغات اسلامي

معرفي كتاب:  كتاب شعر صدف نبوت (3)، منظومه مناسبت‌هاي فاطميه، سروده غلامرضا سازگار، از سوي انتشارات هلال وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با ذكر فرمايشات و رهنمودهاي مقام معظم‌ رهبري به ذاكران و مداحان اهل‌بيت (ع) در ابتداي كتاب، منتشر و روانه بازار كتاب شد.

 

رديف موسيقي دستگاهي ايران

نوشته: برونونتل/ترجمه: علي شادكام/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  اثر حاضر شامل سه بخش مي‌باشد، در بخش اول كه شامل دو فصل است، كليت رديف و رابطه ميان قسمت‌هاي مختلف آن تبيين شده است.

 

اسكارن‌ها و كانسارهاي اسكارني (با نگاهي ويژه به اسكارن‌هاي ايران)

فريده حلمي/انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

معرفي كتاب:  كتاب «اسكارن‌ها و كانسارهاي اسكارني» با نگاهي ويژه به اسكارن‌هاي ايران به نويسندگي فريده حلمي، كتابي تخصصي و مرتبط به اسكارن‌ها و كانسارهاي اسكارني به شمار مي‌رود كه حاصل سال‌ها تجربه سنگ‌شناسي نويسنده است.

 

رسانه شيعه(جامعه‌شناسي آيين‌هاي سوگواري و هيئت‌هاي مذهبي در ايران)

محسن حسام مظاهري/انتشارات چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي كتاب:  كتاب «رسانه شيعه» جامعه‌شناسي آيين‌هاي سوگواري و هيئت‌هاي مذهبي در ايران؛ نوشته محسن حسام مظاهري، حاصل پژوهشي چهار ساله است كه تاكنون استمرار يافته و ويراست سوم آن را با عنوان نامبرده در بازار نشر كتاب شاهد هستيم.

 

مروري بر تاريخ مسلمانان در يوگسلاوي و جنگ در بوسني و هرزگوين

نويسندگان: محمدجواد آسايش زارچي، رضا آقارضي درمني/شركت چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي كتاب:  شبه‌جزيره بالكان شامل كشورهاي تركيه، بلغارستان، رماني، يونان، يوگسلاوي سابق و آلباني، يكي از حساس‌ترين نقاط جغرافيايي جهان مي‌باشد كه تاريخ پنج سده گذشته آن، همواره متأثر از درگيري‌هاي نظامي دول منطقه بوده است.

 

مضامين حماسي (در متن‌هاي ايران باستان و مقايسه آن با شاهنامه فردوسي)

به كوشش ژيلا ده‌بزرگي/انتشارات اميركبير

معرفي كتاب:  در اين كتاب با بهره‌گيري از متن‌هاي موجود ايران باستان و تواريخ نخست اسلامي و شاهنامه فردوسي، مضامين حماسي با بن‌مايه‌هاي باستاني از داستان‌هاي كهن استخراج گرديده و با نمونه‌هاي مشابه در شاهنامه سنجيده شده و شباهت‌ها، تفاوت‌ها، افزوده‌ها و كاستي‌ها نمايان گرديده است.

اين كتاب شامل يك مقدمه و شش بخش اصلي و نتيجه‌گيري است كه بخش نخست، به بررسي اسطوره‌، حماسه و تاريخ و ارتباط آن‌ها در شكل‌گيري مضامين، اختصاص دارد.

 

تذكره عشاق

تأليف: رنجبر گل‌محمدي/انتشارات: سوره مهر

معرفي كتاب:  اثر حاضر بررسي مختصر و اجمالي از زندگاني تني چند از پيشكسوتان هنر مداحي و ثبت خاطرات، كرامات، حوادث، آراء و نظرات اين پير غلامان درباره دوست مي‌باشد.

 

پرسش جهاني شدن (مجموعه گفت‌وگوها با صاحب‌نظران ايران اسلامي)

به اهتمام: مجمع شهيد بهشتي بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف/استاد راهنما: دكتر عماد افروغ/انتشارات: سوره مهر

معرفي كتاب:  كتاب حاضر ثمره تلاش يك مجموعه دانشجويي فكري و آرمان‌خواه است. اوايل دهه هشتاد شمسي، دانشجويان فعال در مجمع شهيد بهشتي تصميم گرفتند با بررسي موضوع جهاني شدن و جهاني سازي از موضع انقلاب اسلامي، نظرات نخبگان و دلسوزان انقلاب را گردآوري و تدوين نمايند تا راهنمايي باشد جهت اصحاب انقلاب اسلامي.

 

فنون مديريت نوين (آنچه مديران عصر جديد بايد بياموزند)

به اهتمام دكتر مجيد كردرستمي، دكتر محمدابراهيم اشكناني/شركت چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي كتاب:  اين كتاب با رويكردي عملياتي نوشته شده است. فنون مديريت نوين برگرفته از تجربه نگارندگان در مسير آموزش و پژوهش در حيطه سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي است.

در اين مجموعه مؤلفان كه از پايه‌گذاران نظام تحول اداري در كشور مي‌باشند، سعي وافري در نهادينه‌سازي فرهنگ مديريت و بهسازي سازماني داشته‌اند و خواسته‌اند با رويكردي عملياتي و با عنايت به تجارب عملي و نظري در اين راستا عمل نمايند.

 

عُيُون اَنوار الرّضا(مشتمل بر شرح چهل حديث در فضايل و مناقب و اجر و پاداش زيارت حضرت ثامن‌الحجج علي‌بن موسي‌الرضا (ع))

تحقيق، تصحيح و اضافات: ابوالفضل عرب‌زاده/ناشر: پژوهشكده باقرالعلوم (ع)/چاپ اول: 1388

معرفي كتاب:  كتاب حاضر شرحي نيكو و عالمانه به زبان فارسي، بر چهل حديث از احاديث عيون‌الاخبار الرضا، در بيان فضيلت زيارت امام رضا (ع) است كه پژوهشكده باقرالعلوم (ع) توفيق احياي آن را يافته و ابوالفضل عرب‌زاده آن را تحقيق و تصحيح نموده است.

 

سايه ملخ

نويسنده: محمدرضا بايرامي/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  رمان سايه ملخ نگاهي متفاوت به جنگ، سنت‌ها و زندگي روستايي دارد و توليد واحد كودك و نوجوان مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري است.

 

فصل گل يخ(روايتي داستاني از زندگي استاد شهيد كامران نجات‌اللهي)

نوشته: فاطمه فروغي/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  اين كتاب به عنوان جلد هفدهم از مجموعه قهرمانان انقلاب توسط دفتر ادبيات كودك و نوجوان، توليد شده است.

كتاب حاضر در 9 فصل به صورت روايتي داستاني به زندگي شهيد كامران نجات‌اللهي مي‌پردازد.

 

آن سوي مه

نوشته داريوش عابدي/ انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  كتاب حاضر مشتمل بر هشت داستان درباره انقلاب و جنگ است كه در فاصله سال‌هاي 62 تا 65 توسط اين نويسنده نوشته شده است.آن سوي مه، بمباران، بابابزرگ خوب من، خط، جاش، ورقه استخدامي، موش و اسير، عناوين داستان‌هاي اين مجموعه است. حال و هواي جنگ و تأثير آن بر زندگي افراد و موقعيت آن‌ها در روزهاي جنگ فضاي مشترك بسياري از اين داستان‌ها را شامل مي‌شود.

 

شب‌هاي بمباران

خاطرات كودكان و نوجوانان/تنظيم و نوشته داوود غفارزادگان، محمدرضا بايرامي/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  كتاب حاضر، مجموعه‌اي 17 جلدي در يك مجلد، شامل 250 خاطره كودكان و نوجوانان است كه به موضوع بمباران و موشك باران شهرهاي ايران در طول جنگ تحميلي پرداخته‌اند.

 

روي نقطه پراكندگي

يادداشت‌هاي روزانه: محمدرضا فردوسي/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  كتاب حاضر، يادداشت‌هاي روزانه گروهبان دوم محمدرضا فردوسي، از روزهاي حضور در جبهه‌هاي دفاع مقدس و ايام پس از آن مي‌باشد.، كه با وجود تمام دشواري‌هاي جنگ، اين سختي‌ها را به جان خريده و يادگاري ارزشمند براي آيندگان به خصوص آنهايي كه جنگ را نديده‌اند به جا گذاشته است.

 

عرفان اسلامي

دكتر اسماعيل منصوري لاريجاني/شركت چاپ و نشر بين‌الملل

معرفي كتاب:  ما در عالمي زندگي مي‌كنيم كه جلوه‌گاه خداوند متعال است و جاذبه او اعماق وجود هر موجودي را فرا گرفته است و در پرتو همين جاذبه، از بزرگترين پديده‌هاي عالم تا كوچك‌ترين ذره آن، ميل دروني به سوي مبدأ اعلا دارند. بزرگان عرفان و حكيمان هستي‌شناس نام اين ميل را ابتهاج و شوق معشوقي يا عشق نهاده‌اند. يعني خداوند متعال با شوق باطني صبغه عاشقي را همراه صبغه معشوقي دارد. خداست كه اول عاشق ما شده است و عشق او هم خالص است، اما عشقبازي‌هاي ما عموماً با غرض و منافع ما همراه است.

 

تك درختي در كوير (روايتي داستاني از زندگي آيت‌الله سيدمحمود طالقاني)

نويسنده: زهرا حيدري/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  داستان‌هاي قهرمانان انقلاب، مجموعه‌اي از بيست جلد كتاب درباره زندگي چهره‌هاي تأثيرگذار و شناخته شده انقلاب، مخصوص گروه سني نوجوان است.

 

روزي روزگاري ستارخان

انتشارات: شكوفه/نويسنده: علي ناصري/تصويرگر: عليرضا جلالي‌فر/وابسته به مؤسسه انتشارات اميركبير

معرفي كتاب:  اين داستان تاريخي با استفاده از منابع تاريخي با استفاده از منابع تاريخي معاصر، زندگي و زمانه اين سردار آزادي‌خواه عهد مشروطه را به تصوير درآورده است.اين داستان بلند كه براي گروه سني «د» تأليف شده است در 20 فصل همچنين وقايع و رخدادهاي سياسي و اجتماعي دوران مشروطه را در تبريز بازگو كرده است.

 

مردم‌شناسي ديني توسعه در ايران (دين، فرهنگ و توسعه در ايران)

ابراهيم فياض/شركت چاپ و نشر بين‌الملل وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

معرفي كتاب:  كتاب «مردم‌شناسي ديني توسعه در ايران» (دين، فرهنگ و توسعه در ايران) از زبان ابراهيم فياض درباره ارتباط مذهب با توسعه است و بيش‌تر تلاش دارد اثرات مذهب بر روي توسعه مصطلح را با رويكرد تاريخي- معرفتي بسنجد.

 

به سختي پولاد به نرمي لبخند

نويسنده: ساسان ناطق/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  كتاب حاضر از مجموعه كتاب‌هاي قصه قهرمانان انقلاب است كه به زندگي شهيد لاجوردي از كودكي تا شهادتش در تاريخ 1 شهريور 77 و توسط منافقان مي‌پردازد.

 

شن‌هاي سرخ تكريت

به كوشش: عبدالامير افشين‌پور/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  اين كتاب در سه فصل با عناوين «اردوگاه رماديه»، «اردوگاه موصل» و «اردوگاه تكريت»  تدوين شده است.

 

خاطرات آيت‌الله حبيب‌الله طاهري گرگاني

مصاحبه و تدوين: غلامرضا خاركوهي/دفتر فرهنگ و ادب پايداري حوزه هنري استان گلستان/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  اين مجموعه خاطرات در شش فصل تهيه و تنظيم شده است كه فصل پاياني آن به ارائه اسناد و تصاوير مرتبط با اين خاطرات اختصاص يافته است.

 

بي‌بي آوازخوان من

نوشته: اكرم ايليسي/مترجم: محمود مهدي/انتشارات: سوره مهر/چاپ اول: 1388

معرفي كتاب:  كتاب حاضر داستان پسربچه‌اي است كه به هنگام تولد، مادر خود را از دست مي‌دهد و مادربزرگش (بي‌بي آوازخوان) سرپرستي او را به عهده مي‌گيرد. اين كودك در همان دوران كودكي مادربزرگش را از دست مي‌دهد.

 

نياز

نويسنده: قاسمعلي فراست/ناشر: كتاب‌هاي سيمرغ(وابسته به مؤسسه انتشارات اميركبير)

معرفي كتاب:  رمان «نياز» رماني است كه مي‌توان در آن ردپاي دغدغه‌هاي او در حوزه دفاع مقدس را يافت. فراست اين رمان را بر پايه روابط اجتماعي، فردي، احساسي، عاطفي و اعتقادي و در حاشيه جنگ نگارش كرده است.

 

نمايش سعيد پايان نداشت

نوشته: حسين احمدي/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  كتاب حاضر داستان پسر نوجواني است كه به همراه مادر و خواهر كوچكش «سايه» در روستايي زيبا و باصفا زندگي مي‌كند. پدرش چند سالي است كه فوت كرده و او با مادر و خواهر كوچكش تنها مانده. به خواست خداوند سعيد داراي چهر‌اي متفاوت است. دماغ و دهانش شكل طبيعي ندارند.

 

مثل رود پرخروش

نوشته بهمن پگاه راد/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  موضوع اين داستان، چگونگي رويارويي جوانان با جنگ است كه در دو فصل به رشته تحرير درآمده است. داستان بلندي كه در اين كتاب به چاپ رسيده است درباره روزهاي ابتدايي جنگ تحميلي و براي گروه سني نوجوان نگاشته شده است.

 

كربلا‌ زمزمه‌سي (زمزمه‌هاي كربلا)مجموعه نوحه‌هاي عاشورايي آذري

تهيه و تنظيم: مرتضي عزيزي/گردآورنده: حسين فتحي/ ناشر: موسسه هلال

معرفي كتاب:  اشعار آمده در اين كتاب از شاعراني همچون «شاهي اردبيلي»، «ميرزا حيد صراف»، «ساكت»، «غفاري اردبيلي» و معيني‌فرد زنجاني است.

 

كارآگاه سركرده

به كوشش: داريوش عابدي/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  داستان كتاب حاضر درباره نوجواني است كه به داستان‌هاي پليسي علاقه‌منداست و دوست دارد در بزرگسالي كارآگاه شود. در محله آن‌ها كارآگاهي زندگي مي‌كند كه با ساواك همكاري دارد. اين نوجوان كه فردي انقلابي است بعد از مدتي زنداني بودن به علت فعاليت انقلابي، آزاد مي‌شود و اين كارآگاه هم در محله آن‌ها مراقب اوست... تا به فعاليت‌هاي انقلابي او و دوستانش پي ببرد.

 

قطار

مؤلف: توفيق الحكيم/ترجمه از: قاسم غريقي

معرفي كتاب:  اين كتاب به همت مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است.

 

بچه‌هاي سنگان

نويسنده: حسين فتاحي/انتشارات سوره مهر

معرفي كتاب:  اين كتاب رماني با موضوع انقلاب و براي گروه سني نوجوان است كه سال 1374 براي نخستين بار منتشر شده است.

 

خاك نغمه‌ها

انتشارات سوره مهر/شاعر: عباس باقري

معرفي كتاب:  چيزي كه در اين مجموعه اشعار بيش از هر چيز جلب توجه مي‌كند. كوتاهي شعرهاي اين كتاب است. به شكلي كه در نزديك به صد و سي صفحه كتاب شاهد دويست و بيست قطعه شعر از اشعار سه كلمه‌اي تا اشعار نهايتاً 10 بيتي هستيم.

 

كنكاشي در تاريخ‌نگاري معاصر

 يعقوب توكلي/انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

معرفي كتاب:  كتاب كنكاشي در تاريخ‌نگاري معاصر، مجموعه‌اي از مقالات مختلف است كه يعقوب توكلي در طول چند سال، آن‌ها را به رشته تحرير درآورده و در پاره‌اي از مطبوعات و نشريات منتشر شده است كه عمده اين نشريات، نشريات تخصصي و ويژه موضوع نقد بوده‌اند.

 

 

چهارشنبه 21 تير 1391 - 8:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری