چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 5:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

نيمي بالا ، نيمي بلند

 

  

نيمي بالا ،‌ نيمي بلند / مشتاقانه با مولايمان حسين بن علي « سلام خدا و فرشتگان بر او » / جاي پاي رود/5

نويسنده : شيما جهان‌تيغ

طراح جلد : محمدرضا نبوي

چاپ و شمارگان : اول 90- 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

سيدمحمد سادات اخوي در پيشگفتار كتاب حاضر بيان مي‌كند كه قدم گذاشتن در راهي كه بزرگاني به معناي دقيق كلمه : بزرگ ، آن مسير را رفته و آثاري نيز پديد آورده‌اند ؛ كار دشواري است و از اين نظر ، شايد بشود نوشته شدن مجموعه كتاب خدا  و مجموعه پاي رود را خطري براي پژوهشگران و نويسندگان دانست . سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه در اين دو مجوعه ،‌تجربه پژوهش و جلسه‌هاي پيگير «‌مقابله متون » با تجربه « نويسندگي و آموزش‌هاي ادبي » به هم آميخته و رنگ و بوي مجموعه حاضر و دوره كتاب‌ جاي پاي رود را گرفته است .

وي مهم‌ترين هدف پژوهشگران و نويسندگان دو مجموعه را آشنايي بيشتر و بهتر نسل امروز با كتاب خدا و سرگذشت اهل بيت مي‌داند و اينكه براي رسيدن به اين هدف ، تصميم گرفته شده است با نگاهي امروزي و اخلاقي به سوي متون تدوين شده در دوره‌هاي گذشته تاريخي رفت . سيدمحمد سادات اخوي يادآور مي‌‌شود كه اگر از نويسندگان خواسته مي‌شد داستان يا رماني مبتني بر كتاب بنويسند ، نتيجه‌اي جز آنچه خوانده مي‌شود پديد مي‌آمد ، بنابراين منابعي كه در دو مجموعه معرفي خواهند شد  ، فقط منابع اصلي بوده‌اند و از ياد كردن كتاب‌هاي مرجع فرعي ، پرهيز  شده است . سادات اخوي مي‌افزايد كه اين كتاب سلسله جاي پاي رود ، اختصاص به شخصيت حضرت سيد‌الشهداء حسين بن علي ( سلام خدا بر او ) دارد و از همين منظر ، نوشتنش ، كاري دشوار بوده است . وي نوشتن براي كسي كه قرن‌هاست همه – از مسلمان تا بودايي و برهمايي – را متاثر از خود كرده و هرجا اسمي از او شنيده شده ، مظهر كامل مردانگي به ياد آدم‌ آمده را بسيار دشوار مي‌داند . سيدمحمد سادات اخوي تاكيد مي‌كند كه شخصيت حضرت اباعبدالله الحسين ،‌چنان گسترده و هوادارانش چنان فراوانند كه كسي را توان نوشتن درباره او نيست ... چنان كه بخواهد كار را به كمال برساند . سادات اخوي تصريح مي‌كند كه طبيعي است كه حركت سيدالشهداء ،‌ از مرز جنگي كوتاه در نيمروزي خونين فراتر رفته است . وقتي خداوند به اشاره منابع معتبر و فراوان شيعيان و اهل سنت ، از زمان حضرت آدم ( سلام خدا بر او ) ، شرح ماجراي سيدالشهدا را براي همه پيامبرانش توضيح داده و پيوسته از آنان خواسته بر مصيبتش گلاب چشم را نثار كنند ؛ لابد خبري بيش از باور ما در اين ماجرا است .

وي در پايان پيشگفتار خود كتابهاي نوشته شده درباره سيدالشهدا را فراوان مي‌داند و يادآور مي‌‌شود كه هركدام از اين كتب از منظري نگاه كرده‌اند و مردم نيز از همه قشرها و طبقه‌هاي اجتماعي درباره او انديشيده ، نوشته و گريسته‌اند ؛ نمي‌شود به آساني دست به قلم برد و درباره شخصيت والايش نوشت ... شخصيتي كه نيمي از قامتش بر نيزه و نيمي در دل گودال قتلگاه خفته است .

در بخشي از كتاب حاضر مي‌خوانيم :

« زخم‌هاي حسين بسيارند و شايد اگر قطره‌اي آب بنوشد ، باز هم بتواند  بجنگد . شمر داد مي‌زند : - منتظر چه هستيد ؟ به دنبال اين فرياد ، زرعه بن شريك ، ضربه‌اي به كتف حسين و ديگري شمشيري بر شانه ديگر او مي‌زند ... سنان بن انس ، نيزه‌اي به گلوي امام مي‌كوبد و دوباره نيزه‌اش را بر سينه او فرو مي‌نشاند و تيري هم به گلوگاه حسين مي‌نشيند . انگار آدم‌ها در خواب راه مي‌روند كه نمي‌فهمند چه مي‌كنند . ديوانه‌وار به حسيني كه نيمه جان برخاك افتاده حمله مي‌كنند و تلاش مي‌كنند همه در كشتن او شريك باشند . حسين دستش را به زير گلو مي‌برد و همين كه از خون پر مي‌شود بر سر و صورت مي كشد و مي‌گويد :

-        اين گونه خدا را خضاب شده به خون خود و در حالي كه حقم را غصب ( به زورگرفته‌اند ) كرده‌اند ، ديدار خواهم كرد .

عمر سعد كه احساس مي‌‌كند هر لحظه ممكن است آسمان بر زمين بيفتد به خولي مي ‌گويد :

-        واي بر تو ! ... برو و كارش را تمام كن!

خولي بن يزيد اصبحي جلو مي‌رود ولي پاهايش مي‌لرزند . برمي‌گردد.

شمر جلو مي‌رود و سر از بدن حسين بن علي جدا مي‌كند .

نيمي بالا ،‌ نيمي بلند / مشتاقانه با مولايمان حسين بن علي « سلام خدا و فرشتگان بر او » نوشته شيما جهان‌تيغ در چاپ اول خود با قميت 23500 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

سه‌شنبه 20 تير 1391 - 12:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری