شنبه 17 خرداد 1399 - 0:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

ماه و رخنه‌هاي سرد

 

ماه و رخنه‌هاي سرد / نگاهي از سر شوق به كتاب خدا/ جزء دوم آيه‌هايي از سوره آل عمران

نويسنده : زهرا نرگسي

چاپ و شمارگان : اول 90- 3000 نسخه

ناشر : كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

 

سيدمحمد سادات اخوي در پيشگفتار كتاب حاضر بيان مي‌كند كه قدم گذاشتن در راهي كه بزرگاني به معناي دقيق كلمه بزرگ ، آن مسير را رفته و آثاري نيز پديد آورده‌اند ؛ كار دشواري است و از اين نظر ، شايد بشود نوشته شدن مجموعه« كتاب خدا » را خطري براي پژوهشگران و نويسندگانش دانست .  سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه عنوان « كتاب خدا » نشان مي‌دهد كه بيش از همه چيز ، قرار پديدآورندگان مجموعه بر وفاداري به متن قرآن كريم است و در اين راه ،‌ تجربه گرانبهايي نيز دارند . وي مهم‌ترين هدف پژوهشگران و نويسندگان اين مجموعه را آشنايي بيشتر و بهتر نسل امروز با كتاب خدا و سرگذشت اهل‌بيت ( ع ) مي‌داند كه به همين علت پژوهشگران و نويسندگان  براي رسيدن به اين هدف تصميم گرفته‌اند با نگاهي امروزي و اخلاقي بسوي متون تدوين شده در دوره‌هاي گذشته تاريخي بروند .

سيدمحمد سادات اخوي تاكيد مي‌‌‌كند كه روشن است كه اگر از نويسندگان خواسته مي‌شد داستان يا رماني مبتني بر متون كتاب بنويسند ، نتيجه‌اي جز آنچه نگارش شده پديد مي‌آمد ؛‌ بنابراين ،‌ منابعي كه در اين مجموعه معرفي خواهند شد  فقط منابع اصلي بوده‌اند و از ياد كردن كتاب‌هاي فرعي پرهيز خواهد شد كه اگر اثري در مجموعه باشد ، بيش از منابع و تاثير خلوص نويسندگان آنها ، مبتني بر عنايات خداي قرآن و اهل بيت‌ ارجمند رسول اكرم ( ص ) خواهد بود . سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه در مجموعه كتاب خدا ، به حتم به كتاب‌هايي مانند فرهنگ‌هاي لغت عربي ،‌ قاموس قرآن و غيره نيز مراجعه شده است اما كدام مراجعه پژوهشي ،‌ برتر از تلاش فاخر و ارزشمند استاد ارجمند و علامه بزرگوار ،‌ سيدمحمد حسين طباطبايي  خواهد بود ؟ و چنين است كه نويسندگان مجموعه ،‌ تفسير شريف علامه – تفسير الميزان – را محور قرار داده‌اند .  وي تاكيد مي‌كند كه در مجموعه كتاب خدا كه جلد هشتم آن در پيش روي خوانندگان قرار دارد  ،‌ بناي بي‌نياز كردن مخاطبان از منابع اصلي نيست بلكه نويسندگان تلاش مي‌كنند با ايستادن بر ستون پژوهش‌هاي پژوهشگران ارجمند مجموعه ، دست دل مخاطبان را بگيرند و پس از چشاندن مختصري از ترجمه‌ها و تفسيرهاي گوناگون ،‌ او را به خواندن اصل تفسيرها علاقه‌مندتر كنند . چنانكه كه مخاطبان پس از مطالعه هر جلد مجموعه ،‌ مشتاق به خواندن متون اصلي شوند .

سيدمحمد سادات منصوري در پايان يادآور مي‌شود كه در همه بخش‌ها خوانندگان ابتدا آيه را خواهند خواند و پس از آن ترجمه هر آيه به قلم مفسران مرجع كتاب مطالعه مي‌شود . پس از آن بخش نيز با عنوان نگاهي بهتر مخاطبان وارد بخش ديدگاههاي تفسيري مي‌شوند كه در اين بخش نيز ،‌ بسته به دشواري قلم و با پرهيز از دخالت بي‌حساب و كتاب در قلم نويسندگان تفسيرهاي اصلي مشاهده خواهد شد كه نويسندگان هر جلد از مجموعه ،‌ تلاش كرده‌اند كه متن اصلي را ساده و درخور درك مخاطبان علاقه‌مند و كم حوصله (! ) امروزي كنند .

در بخش ششم كتاب حاضر مي‌خوانيم :

مصعب ،             پرچم سياه را به دست گرفته بود و مي‌جنگيد . خودش را سپري براي پيامبر كرده بود كه دست هيچ شمشير و نيزه‌اي به ايشان نرسد . همه ،‌ صورت‌هايمان را پوشانده بوديم . وقتي كه مصعب شهيد شد و به زمين افتاد ، قاتلش به گمان اينكه شمشيرش به رسول خدا اصابت كرده ، رو به قريش برگشت و فرياد زد : « محمد را كشتم . »

ياران هم به گما راستگويي آن كج انديش ، دور شدند .  بعضي‌ها تا مدينه رفته بودند  ،‌ و بعضي مخفيگاهي هم در كوه يافته بودند و به آنجا خزيده بودند . روز سختي بود . مشركان تا مي‌توانستند حمله كردند و مجروح كردن و كشتند . تا آنجا كه به ياد دارم ،‌ من و سهل بن حنيف مانديم و ابودجانه و علي كه از رسول خدا محافظت كنيم . آن سختي‌ها كه هيچ نبود ،‌ اگر چندين برابر آن هم بود تحمل مي‌كرديم ،‌فقط نگران جان رسول خدا بوديم كه به شدت هم زخمي شده بودند. يكي از كافران سنگي پرتاب كرد كه بيني و دندان‌هاي پايين رسول خدا و قلب ما را شكست و ديدم كه علي چگونه برآشفت و او را دور كرد . خودش به شدت زخمي شده بود اما نمي‌توانست برادرش ، محبوبش و پيامبرش را خسته و زخمي ببيند . تعداد ما كم بود و مشركان زياد بودند . از هر طرف كه شمشير مي‌كشيديم ،‌راهي ديگر باز مي‌كردند و ضربه‌اي ديگر مي‌زدند  . يك لحظه چشمانم به رسول خدا افتاد كه دستانش راه روي گونه‌هاي شكافته‌اش گذاشته بود . اشاره‌اي كرد و فرمود :

-        چگونه رستگار مي‌شوند مردمي كه صورت پيامبرشان را به خون رنگين كردند ؟ ! ... در حالي كه او آنان را به خدا دعوت مي‌ كرد .

ماه و رخنه‌هاي سرد / نگاهي از سر شوق به كتاب خدا/ جزء دوم آيه‌هايي از سوره آل عمران به قلم زهرا نرگسي در چاپ نخست خود با قيمت 2450 تومان توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

سه‌شنبه 20 تير 1391 - 12:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری