يكشنبه 11 خرداد 1399 - 2:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از مراسم تقدير از برگزيده بيست و نهمين دوره مسابقات بين المللي قرائت قرآن کريم

 

گزارشي از مراسم تقدير از برگزيده بيست و نهمين دوره مسابقات بين المللي قرائت قرآن کريم

مراسم تقدير از برگزيده بيست و نهمين دوره مسابقات بين المللي قرائت قرآن کريم در رشته قرائت، قاسم مقدمي با حضور مهدي قره شيخ لو، رئيس سازمان دارالکريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي و محمد حسين بلک، مديرکل تبليغات اسلامي استان خوزستان و جمعي از مسئولان استان و مردم شهيد پرور و قرآن دوست اهواز شنبه شب هفدهم تير در تالار استانداري خوزستان برگزار شد.

خوزستان داراي استعدادهاي قرآني فراواني است

مهدي قره شيخ لو، رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور در اين مراسم ضمن تبريک کسب اين افتخار به مردم و مسئولان استان و شخص قاسم مقدمي، استان خوزستان را داراي ظرفيت‌هاي بالايي در حوزه فعاليت‌هاي قرآني دانست و خاطر نشان کرد: استان خوزستان استعدادهاي قرآني فراواني دارد که هر کدام مي توانند در آينده ستاره درخشاني در حوزه قرآني کشور باشند.

مهدي قره شيخ لو تقدير از قاسم مقدمي را تقدير از همه زحمتکشان قرآني استان به ويژه اساتيد گرانقدر استان دانست و گفت: از آنجا که قاسم مقدمي از خانواده سازمان تبليغات اسلامي است و هم اکنون مسئوليت دارالقرآن الکريم اداره‌کل تبليغات اسلامي استان را به عهده دارد، بنده به نيابت و نمايندگي از جانب حجت الاسلام و المسلمين دکتر خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي از ايشان تقدير و تشکر مي کنم و براي ايشان در ادامه اين راه نوراني و ارزشمند که سعادت دنيا و آخرت را به همراه دارد آرزوي توفيق دارم و اميدوارم به واسطه حضور قاسم مقدمي در استان خوزستان شاهد شکوفايي استعدادهاي قرآني جوانان اين استان باشيم.

در ادامه دکتر حجازي، استاندار خوزستان به سخنراني پرداخت و اين افتخار بزرگ را به همه خوزستاني ها تبريک گفت و ضمن تشريح برنامه هاي قرآني استان، اظهار اميدواري کرد در آينده شاهد شکوفايي و درخشش بيشتر جوانان استان در عرصه هاي ملي و بين المللي باشيم.

لازم به توضيح است اين مراسم به همت سازمان تبليغات اسلامي استان برگزار شد و در ابتداي مراسم مدير کل سازمان اوقاف و امور خيريه استان خوزستان به حضار خوش آمد گفت و در پايان نيز در شور و تشويق حضار هدايايي به قاسم مقدمي از طرف مسئولين به ويژه دکتر خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي اهداء شد.

به همين بهانه در ادامه، گزارشي در مورد اين قاري برجسته را مي‌خوانيد.

بزرگترين حامي فعالين قرآني مقام معظم رهبري هستند

قاسم مقدمي متولد سال 1363 در اهواز است و قرائت قرآن را در يکي از محرومترين مناطق شهر اهواز به نام «کانتکس» آغاز کرده است. او هر چند در کنار ساير هم سن و سالانش از همان بچگي که عشق و علاقه آنها فوتبال بود بازيکن فوتبال قابلي بود ولي اين علاقه به زمينهاي خاکي فوتبال محلات باعث نشد قاسم مقدمي از قرآن و مراسم مذهبي فاصله بگيرد.

قاسم با حمايتهاي برادر بزرگش توانست نگاهي جدي به قرآن داشته باشد و آموزشهاي مقدماتي قرآن را در سنين نونهالي و نوجواني آغاز کند. مقدمي در اين خصوص مي گويد: در کنار حمايتهاي پدر و مادرم، نقش برادر بزرگم در قاري شدن من بسيار جدي است زيرا او با تلاش و ممارست توانست مسير حضور در عرصه قرآن را برايم هموار کند اين در حالي بود که ما در منطقه اي حضور داشتيم که يکي از محرومترين نقاط اهواز به شمار مي رفت.

استاد او در مرحله مقدماتي ناجي حيدري بود و بعد براي آموزش مسائل فني و حرفه اي قرآن حضور در کلاسهاي آموزشي اساتيدي چون مهدي دغاغله، شاه ميوه و ابوالقاسمي را نيز تجربه کرد تا اينکه موفق شد خود را به عنوان چهره اي شاخص در قرآن کشور مطرح کند.

قاسم مقدمي يکي از مهمترين عوامل موفقيتش را اشتغال در سازمان تبليغات اسلامي استان خوزستان به عنوان کارشناس مسئول در دارالقرآن مي داند و مي‌گويد: خوشبختانه مسئولان سازمان تبليغات اسلامي استان با درک صحيح شرايط من، وقت کافي براي پرداختن به مسائل قرآني را به من داده اند. به خصوص حاج آقا بلک مديرکل سازمان که با وجود اينکه تنها 26 سال سن داشتنم مسئوليت دارالقرآن کريم استان خوزستان را به من محول کرد.

اين قاري بين المللي قرآن کريم که چهار سال است در استخدام سازمان تبليغات اسلامي است، تصريح مي کند: شايد اگر در جاي ديگر مشغول به خدمت بودم نمي توانستم به چنين جايگاهي دست پيدا کنم ولي سازمان تبليغات در حالي چهارسال قبل من را به استخدام خود درآورد که من در قرآن معروفيت فعلي را نداشتم.

مقدمي همچنين از حمايتهاي دکتر خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي کشور به نيکي ياد کرد و گفت: وي نيز در حمايت از من اندکي دريغ نکرد و حتي در نشستي که چندي قبل برگزار کرديم دکتر خاموشي پيشنهاد قرائت کامل قرآن را به صورت ترتيل و ارائه آن به مردم را به من داد که من استقبال کردم و فکر مي کنم اين کار در همين امسال آغاز شود.

مسئول دارالقرآن استان خوزستان يکي از افتخارات خود را حضور و قرائت قرآن مجلسي در محضر رهبر معظم انقلاب در تيرماه جاري دانست و گفت: تاکنون دو بار اين افتخار نصيب من شده که در محضر رهبر انقلاب حضور داشته باشم. اين حضور و قرائت قرآن در محضر شريف ايشان همان قدر که مسئوليتي سنگيني را متوجه من کرد باعث شد براي ادامه جدي تر قرائت شور و شوق بيشتري پيدا کنم. وقتي کنار ايشان حضور يافتم آرامش عجيبي به من دست داد به گونه اي که دوست داشتم براي هميشه در کنار محضر مبارک ايشان باشم.

مقدمي دادمه داد: به نظرمن بزرگترين حامي و پشتيبان قاريان و توسعه قرآن در کشور، شخص مقام معظم رهبري است و هم اينکه بعد از مسابقات قرآن، قاريان و حافظان در کنار ايشان حضور يافتند نشان مي دهد ايشان اهتمام فوق العاده اي به امر قرآن دارند.

اين قاري قرآن در خصوص اينکه رهبر انقلاب چه مواردي را در خصوص تلاوت يادآور شدند، تصريح کرد: ايشان فرمودند که اکنون که من به اين درجه از قرائت قرآن رسيده ام بايد در کنار آن، حفظ قرآن را نيز به صورت جدي دنبال کنم که من نيز به اطاعت از ايشان، حفظ قرآن را به صورت جدي آغاز کردم هر چند هم اکنون نيز من 20 جزء از آن قرآن را حفظ کرده ام.

 مقدمي با يادآوري خاطره اي از ديدارش با رهبر انقلاب در تيرماه جاري نيز گفت: در ديداري که محضر رهبر انقلاب داشتيم علاقه داشتم تبرکي از رهبر انقلاب دريافت کنم ولي هيبت و شخصيت عالي ايشان قدرت کلام براي بيان خواسته ام را از من گرفت ولي بعد به يکي از محافان رهبر عرض کردم که من دوست دارم چفيه ايشان را به يادگار بگيرم. محافظ ايشان هم اين درخواست مرا به رهبر عرض کرد و ايشان چفيه مبارکشان را به من هديه دادند که به عنوان هديه اي گرانبها آن را براي هميشه نزد خود نگه مي دارم.

وي تصريح کرد: من در مسابقات مختلفي در ايران و جهان شرکت کرده ام و با تمامي ظرفيتها و استعدادهاي قرآني آشنا هستم ولي به جرات مي توانم بگويم که استعدادي که در استان خوزستان و شهر اهواز به خصوص در مناطق محروم وجود دارد در هيچ جاي جهان وجود ندارد ولي اين استعدادها به شناسايي و کشف شدن نياز دارند که انتظار دارم مسئولان استان در راستاي توسعه فعاليتهاي قرآن و برگزاري کلاسهاي آموزشي و مسابقات به خصوص در مناطق محروم اهتمام بيشتري به خرج دهند.

مقدمي اظهار کرد: البته فعاليتهاي صورت گرفته در بخش قرآن در استان فوق العاده بوده و استاندار و نماينده ولي فقيه در استان حمايتهاي مناسبي از فعاليتهاي قرآني در کشور دارند ولي با توجه به استعدادها موجود در استان، شناسايي آنها فعاليت بيشتري را مي طلبد.

اين قاري برجسته قرآن کريم در خصوص آينده اش نيز گفت: قصد دارم با قدرت به فعاليتهاي قرآني خود و افتخار آفريني در سطح بين الملل براي کشور ادامه دهم ولي در کنار آن دوست دارم براي توسعه فعاليتهاي قرآني در استان خوزستان در سطح کلان برنامه ريزي کنم و در اين راستا دوست دارم مقامات ارشد استان در اين راه حمايتهاي بيشتري از من داشته باشند تا بتوانم قرآن را بيش از پيش در سطح استان گسترش دهم تا دينم را به هم استاني هايم که همراه، مشوق و حامي من بوده ام ادا کنم.

حاج قاسم بيش از 10 سال است که در محلات محروم اهواز تدريس قرآن مي کند و شايد به زودي با فعاليتهايش بتواند چند قاسم مقدمي خوش صوت را تحويل جامعه قرآني استان و کشور بدهد.

 

سه‌شنبه 20 تير 1391 - 9:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر